| LoveToHate a întrebat:

Ce e mai rau sa fii credincios sau ateu?

Răspuns Câştigător
| Ecea a răspuns:

Pai eu nu pot sa imi iubesc aproapele, pentru ca nu ma intereseaza decat persoana mea.
Nu iert pe nimeni, deoarece a ierta inseamna a-i oferi celuilalt posibilitatea de a mai face inca o greseala.
Nu vreau sa fiu bun, pentru ca nu duce la nimic bunatatea, te face doar vulnerabil, nu imi pasa de oameni si nu vreau sa ii ajut cu nimic.
Nu fac crime pentru ca ma vor inchide, insa toata istoria religiei este bazata pe crime. Chiar si Dumnezeu facea multe crime, cand poruncea sa se pocaiasca oamenii, iar ei nu luau in seama, din cate imi amintesc eu a trimis lacuste, boli, a omorat copiii, etc.

35 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Credinciosii traiesc cu scop cu nadejde, incearca sa vina in ajutorul celor care sunt in nevoi, se simt utili, sunt fericiti, au pace si armonie in familie.

| LoveToHate explică (pentru EmaS):

Cei care sunt atei nu au armonie in famile, nu sunt fericiti, nu se simt utili, nu incearca sa vina in ajutorul celor care sunt in nevoi? De ce?

| EmaS a răspuns (pentru LoveToHate):

Nu pot sa generalizez, dar am multe exemple de familii care nu se inteleg, soti alcoolici sotii care au amanti, certuri, divorturi.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru the2k):

Crestinii autentici traiesc dupa Cuvantul lui Dumnezeu, ei nu beau, nu fumeaza, nu comit adulter.

| Toluk19 a răspuns (pentru EmaS):

Dumnezeu ma convins ca este Real si nu spun ca doar cred in El dar stiu ca este real si l-am cautat singur!

| EmaS a răspuns (pentru the2k):

Este alegerea ta sa traiesti cum vrei sa faci exact ceea ce doresti cu viata ta.Dar, sa stii ca in urma alegerilor tale vei primi beneficiile sau vei suporta consecintele alegerilor tale.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru the2k):

Nu la fel vei spune si in vesnicie cand vei fi trimis in iad, daca nu te pocaiesti!

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Da versetul unde scrie ca doar penticostali ajung in rai

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Cand am facut eu aceasta afirmatie? De un an de zile tot iti explic si tot nu ai inteles!

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

De ce te-ai bucurat cand aia a facut botezul pe patul de moarte?

| EmaS a răspuns:

Vezi ca ceri si nu stii ce ceri! De cate ori era intrebat un om de ce nu se intoarce la Dumnezeu el raspundea: o mai am timp. Mi-am pregatit un verset pe care o sa il spun inainte de a muri si voi fi iertat ca si talharul de pe cruce.Dar intr-o zi venind de la moara cu sacul in spate a cazut pe scari, si si-a frant gatul, nu a mai avut timp sa isi spuna rugaciunea pregatita cu multa grija.

| Încrucişătorul a răspuns (pentru EmaS):

N-am cerut nimic. Am dat...

Ma intreb ce ar zice victimele cruciadelor si inchizitiei in legatura cu soarta omului aluia.
Aaa da, asa e, nu pot. Pentru ca au murit deja in numele religiei la ordinul habotnicilor.

Răspuns utilizator avertizat
| Esperança a răspuns:

Cel mai rău e să fii creștin doar cu numele și să faci din Dumnezeu o sursă de venit.

| wales a răspuns:

Întrucât răul este antonim cu binele, esenţa întrebării tale poate fi considerată; care ar fi alegerea cea mai potrivită pentru binele sufletului nostru şi care ar fi valoarea totală a câştigului nostru?

Acum trebuie să vedem ce ne poate oferi ateismul şi ce ne poate oferi teismul, respectiv credinţa în Dumnezeu?! Care este cea mai mare valoare a omului? Eu consider că viaţa însăşi. Ce are de spus ateismul în faţa morţii, pentru că şi moartea face parte din viaţă? Nimic! Dar credinţa în Isus? Adevărat îţi spun că astăzi vei fi cu Mine în rai – Luca 23:43.

Depinde ce căutam în viaţă şi depinde pe ce punem preţ mai mult, pe lucruri trecătoare sau acceptăm adevărul absolut al Domnului?!

Blaise Pascal îţi poate răspunde şi el: Dacă cred că există Dumnezeu şi El nu există, n-am pierdut nimic. Dar dacă nu cred că există şi El există cu adevărat, atunci am pierdut TOTUL.

Ce pierzi, ce câştigi? Tot Pascal spunea odată: Există suficientă lumină pentru cei care vor să vadă şi suficient întuneric pentru cei care sunt de altă părere.

| Elvina a răspuns:

Ateu e mai rau. A fi credincios... ce e rau in asta? Credinta are la baza bunatatea, iubirea, speranta. Ateii nu au nimic.

| Ecea a răspuns (pentru Elvina):

Pe bune?
Eu vad ca toti oamenii de prin inchisori sunt credinciosi.
Criminalii sunt credinciosi.
Nu inteleg ce are bun la baza credinta, in afara faptului ca ii face pe oameni mai vulnerabili( este bine pentru cei care stiu sa profite).
Plus ca treaba asta cu credinta este subiectiva.Nimic logic, nimic argumentat exhaustiv.

| Elvina a răspuns (pentru Ecea):

Credinta te invata sa iubesti aproapele, sa-l ierti, sa fii bun, sa nu faci crime.

| Elvina a răspuns (pentru Ecea):

Da, dar eu nu gandesc asa. Eu sunt opusul tau.

| Ecea a răspuns (pentru Elvina):

Stiu, foarte multi oameni sunt opusul meu, tocmai de-asta ii consider pe toti idioti.
Iarta-i pe toti, intr-un final, toti o sa te dezamageasca.
Iubeste-i pe toti, pana la urma, toti ti-o vor trage cumva.
Ajuta oamenii, cand tu vei avea nevoie de ei, nu isi vor aminti de tine.

Asta stie toata lumea, insa multi sufera de complexul lui Moise. Dobitoci.

| Torah a răspuns (pentru Ecea):

Scuza-ma si ce e mai rau? sau nu te intelegi cand vb.ce e mai rau pentru tine in asta sa fii cu El sau impotriva.

| Ecea a răspuns (pentru Torah):

Din punctul meu de vedere, este mai rau sa fii credincios, deoarece devii vulnerabil.
Nu sunt impotriva, deoarece nu cred in existenta lui. Nu pot sa fiu impotriva cuiva existent doar in capul nostru.

| RAY a răspuns (pentru Elvina):

Voi crestini iubiti foarte mult se vede

| Elvina a răspuns (pentru RAY):

Desigur.

| Ecea a răspuns (pentru Elvina):

Pai eu nu pot sa imi iubesc aproapele, pentru ca nu ma intereseaza decat persoana mea.
Nu iert pe nimeni, deoarece a ierta inseamna a-i oferi celuilalt posibilitatea de a mai face inca o greseala.
Nu vreau sa fiu bun, pentru ca nu duce la nimic bunatatea, te face doar vulnerabil, nu imi pasa de oameni si nu vreau sa ii ajut cu nimic.
Nu fac crime pentru ca ma vor inchide, insa toata istoria religiei este bazata pe crime. Chiar si Dumnezeu facea multe crime, cand poruncea sa se pocaiasca oamenii, iar ei nu luau in seama, din cate imi amintesc eu a trimis lacuste, boli, a omorat copiii, etc.

| Thunderstruck a răspuns:

Normal ca ateu, si ca sa fac o generalizare ca si prietenii mei crestini, ateii sunt niste betivi, drogati, inutili, tristi, frustrati, n-au armonie in familie, au amanti/e etc. Crestinii, ca sa generalizez si aici, sunt cei mai de ajutor, cei mai utili, cei mai fericiti, cei mai pasnici, au armonie in familie, nu beau, nu fumeaza.Sarcasm.Oameni buni, n-ai cum sa generalizezi, astfel incat sa spui ca toti oamenii care nu cred in zeul vostru sunt betivi si ce-am zis mai sus.Nu e rau nici sa fii credincios, nici sa fii ateu, nu vad ce lucru ar fi rau, atat timp cat nu exagerezi.

| Încrucişătorul a răspuns:

Eu cred ca cel mai rau e sa fii habotnic sau religios.

| DyNo a răspuns:

Depinde ce fel de credincios si ce fel de ateu.

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Depinde de ce parte esti.

| NoShit a răspuns:

Mai rău în ce sens? Aici dai apă la moară făcând un creştin să răspundă direct "ateii", iar un ateu să spună "creştinii". Dacă nu s-ar mai generaliza aşa, ar fi mai de folos. Nu toţi ateii sunt răi. Şi doar pentru că ai un viciu sau mai multe nu înseamnă că eşti răul. Fiecare interpretează diferit, doar nu mai generalizaţi, că şi ăia şi ăia îs şi buni şi răi.

| Crissxxx a răspuns:

Ce e bun in a fi credincios? Ateii sunt cei care nu vor fi schizofrenici la varsta de 75de ani si nu vorbesc cu peretii crezand ca se,, roaga,, la un om invizibil happy

| ozzy97 a răspuns:

Mark Twain ne poate lamuri pe toti.El a spus ca daca noi credem in Dumnezeu si nu exista viata dupa moarte nu avem nimic de pierdut, dar daca nu credem si exista viata dupa moarte avem totul de pierdut.