| Wehrmacht a întrebat:

Ce e tampenia asta cu pacatul stramosesc? Din cate am inteles eu, prin botez se iarta pacatul stramosesc nu? Eu cred ca e o tampenie sa incerci sa ineci un copil care nu are nici 1 an pentru ca aia de acum AAAA ani au facut ce au facut.Si in plus, ce legatura are asta nascut acum cu aia de atunci? Niciuna.Trebuie sa fi prost si incostient ca sa incerci sa ineci un copil din cauza asta.

Răspuns Câştigător
| Hirako a răspuns:

1) Nu exista dovezi cum ca Iisus a facut asta, doar o scriere facuta manual de oameni numita Biblie.
2) Eram ironic cu "sarpele magic"
3) Cred in Dumnezeu dar nu si in religie.Preotii sunt niste ipocriti obsedati de bani si putere, iar voi, crestinii niste idioti care ii platiti pe acei ipocriti, sperand ca astfel D-zeu va va trimite in Rai.Mai bine donati banii pe care ii platiti bisericii unei institutii care are nevoie ( copii bolnavi, orfani, lumea a 3-a, etc. )
4) Nu ma cred mai bun ca Iisus, ma cred mai bun ca cel care a inventat povestea asta.Sau tu chiar crezi orice auzi? Daca eu scriu o carte intitulata "al 3-lea testament" si ea ramane ingropata pe undeva 2000 de ani, oamenii de atunci care o vor gasi trebuie neaparat sa creada in ea? NU!

Asa ca dispari, maimuta mancatoare de sosete!

36 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Copiii nu se boteaza mici li se face doar binecuvantarea. Botezul il faci cand esti mare, constient, daca vrei nefortat si obligat de nimeni!

22 Domnul a vorbit lui Moise şi a zis:
23 „Vorbeşte lui Aaron şi fiilor lui şi spune-le: „Aşa să binecuvântaţi pe copiii lui Israel şi să le ziceţi:
24 „Domnul să te binecuvânteze şi să te păzească!

25 Domnul să facă să lumineze faţa Lui peste tine şi să Se îndure de tine!
26 Domnul să-Şi înalţe faţa peste tine şi să-ţi dea pacea!
27 Astfel să pună Numele Meu peste copiii lui Israel, şi Eu îi voi binecuvânta."
Numeri-6

| anonim_4396 a răspuns (pentru Esperança):

Vad ca dai citate din biblie.Ai incercat sa le interpretezi? Biblia nu este o carte obisnuita, nu trebuie invatata ca pe poezie; trebuie sa intelegi sensul celor scrise.Numai bine.

| Esperança a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu vreau sa intru in discutii despre cine interpreteaza Biblia si cum! Numai bine!

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Imi pare una dintre cele mai mari prostii sa scufunzi un copil de cateva luni in apa, e un risc foarte mare sa se inece.

| ramona30 a răspuns:

Eu am ales sa nu botez copilul, mai ales ca obieciul acesta barbar nu este obligatoriu.
Pentru cei care neaga faptul ca a murit vreodata vreun copil inecat in apa sfintita sa stiti ca au fost multe exemple...cateva
http://videonews.antena3.ro/......t-la-botez
http://www.gandul.info/......ta-8901848

| shadovv a răspuns:

Copii mici nu se ineaca. Au plamanii inca nedezvoltati si acest lucru ii ajuta sa si tina respiratia. Evolutionistii ofera acest argument in teoria lor, mamiferele au un stramos acvatic. Tu (banuiesc) ateu fiind ar trebui sa stii asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru shadovv):

Toate animalele au un stramos acvatic nu doar mamiferele

| shadovv a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, da stiu teoria. Eu doar particularizam pentru mamifere.

Răspuns utilizator avertizat
| shadovv a răspuns (pentru IntrebariIntrebatoare):

Ai vazut vreodata un copil murind la botez? Ai date empirice? Dovezi? Daca nu taci netrebnicule!

Răspuns utilizator avertizat
| shadovv a răspuns (pentru IntrebariIntrebatoare):

Televizorul iese din discutie (am unul in casa). Daca contezi pe stiri esti idiotic. Internetul de asemenea are multe lucruri false (dar e superior televizorului deoarece poti mult mai usor filtra informatiile reale de cele false, cu putina vointa si ratiune). Toate stirile de acest gen sunt facute pentru advertising, manipulare, sura de bani. Nu sunt pocait, sunt crestin ortodox, sunt roman. Fosilele de dinozauri sunt reale si atesta existenta dragonilor si a celorlalte fapturi mitice inspirate din realitate, dragoni care au fost in mare parte omorati in evul mediu (este doar o teorie). Datarea cu carbon 14 (sau cat o mai fi caci nu stiu sigur) este ireala si cel mult aproximativa cu o mare marja de eroare. Te rog frumos nu mai fi prost. Din moment ce bagi televizorul in discutie ca sursa de adevar esti deja idiotic.

| soimos a răspuns (pentru shadovv):

Ce vorbesti?
Nici nu stiam ca tocmai tu esti posesorul Adevarului Absolut?

| shadovv a răspuns (pentru soimos):

Nu stiu ce legatura are Adevarul absolut cu ceea ce am spus mai devreme. Nu, nu sunt posesorul lui. Daca as fi nu as mai exista printre voi.

| soimos a răspuns (pentru shadovv):

Zau?
Si eu care credeam dupa tonul pe care ai raspuns ca esti stapanul Adevarului Absolut.

| shadovv a răspuns (pentru soimos):

Nu's stapanul lui, dar stiu calea spre el. Altfel as fi ateu si nu as stii practic nimic. Daca ma judeci dupa tonul (vocabularul) textului atunci si eu ar trebui sa te judec dupa acest criteriu si nu cred ca ti ar place ce as deduce.

| DomineRex a răspuns:

Degeaba il botezi pe acel copil daca mai tarziu nu are credinta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DomineRex):

Drept ai judecat! Omul trebuie sa-si manifeste crezul liber nu sa fie crestinat de mic cum zic unii; si mai apoi sa ajunga un destrabalat!

| Vladuthz a răspuns:

Este o traditie lasata din mosi stramosi. Personal nici eu nu sunt de acord cu asa ceva, deoarece intr-adevar exista riscul inecului, asa cum s-a intamplat cu acea fetita acu vreo cateva saptamani (s-a dat la stiri). Eu unu am sa incerc sa nu-mi botez copilul (asta doar daca nevasta-mea nu este o fanatica religioasa si sare la gatul meu).

| soimos a răspuns:

Sigur ca totul este o tampenie!
Si daca imi urmaresti atent postarile vezi ca eu scot in evidenta cat de prost concepute sunt si cat de mult bat campii aceia care se considera religiosi!
Totul este o minciuna stupida, atat de prost conceputa incat sta pe cale sa se prabuseaca singura toata sandramaua!

| Giinger a răspuns:

Asa credeam si eu. Am botezat-o pe verisoara mea la un an de zile, chiar de ziua ei de nastere. Si nimic nu s-a schimbat de atunci. E acelasi copil normal cum a fost intotdeauna, vesel si sanatos care creste pe zi ce trece.
Intr-adevar, exista riscul sa ii si innece si in unele cazuri s-a si intamplatsad Insa daca asta e datina, o respectam ca nu avem ce face. laughing
O seara placutabig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai sa nu exageream te rog eu am fost la botezuri abia daca il baga tu crezi ca popa are timp de pierdut? nu inteleg de ce ataci reilgia find ateu? din moment ce nu crezi de ce ataci lasa-i sa creada in ce vor ei si mai ales sa jignesti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine ti-a spus timpenia cu pacatul stramosesc? Prin botez,acel copil intra in rindul crestinilor,sub ocrotirea Domnului.
Pentru cei care nu stiu,da,au fost cazuri,rare,dar au fost innecati copii, in timpul botezului, din nestiinta sau neglijenta preotilor.Numai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin botez nu se iarta nici un pacat! Botezul e marturia unui cuget curat nu o curatire de pacatele trupului/stramosilor. Scriptura nu sustine botezul la copii mici! Este o erezie adoptata de biserica ortodoxa.

| Antisistem11 a răspuns:

Da si pe mine ma agaseaza chestiunea. un copil la varsta asta (bebelus) n-are discernamant deci nu trebuie botezat va decide( cand va creste) el singur sa creada (D)

| mattdemon a răspuns:

La fel cred si eu, daca un om il ucide pe altul (de expemplu) inseamna ca vor fi inchisi si stranepotii din a XXXX generatie?

| AdeJustMe a răspuns:

Pai eu una am ajuns la terapie intensiva dupa botez!laughingGlm...da nici mult rau nu mai aveam!

| puffyelly a răspuns:

Asa a lasat Iisus, deoarece apa aia e sfintita in care se baga bebelusul, si copilul nu se ineaca pentru ca preotul ii pune mana la gura si la nas, nu sa inecat nicun copil niciodata, trebuie sa accepti regulile asa cum sunt ele.

| Hirako a răspuns (pentru puffyelly):

Esti prost sau te faci? De ce sa accepti ceva asa cum este cand acel lucru e aberant? Daca ar fi adevarat faptul ca toti mostenim pacatul stramosesc, ar insemna ca Dumnezeu nu are simtul drepatii.Ce vina sa am eu ca Adam a mancat un mar, indemnat de un sarpe magic vorbitor? Sau daca nu il manca acum eram binecuvantat? Nu, nu e nici vina nici meritul meu.Prin faptul ca voi credeti ca Dumnezeu nu e drept faceti blasfemie.

| Wehrmacht explică (pentru puffyelly):

Nu s-a inecat nici un copil niciodata? Ba da! S-au inecat!

| puffyelly a răspuns (pentru Hirako):

Daca vrei sa stii tu esti prost. Iisus a lasat obiceiul asta si noi trebuie sa respectam, de cand te crezi tu mai bun ca el?
tu dai dovada ca nu crezi in d-zeu, si daca vrei sa stii sarpele ala nu era,, magic,, era diavolul intruchipat

| DomineRex a răspuns (pentru puffyelly):

M-ai facut curios unde a zis Isus sa va botezati copii de mici inainte sa cunoasca ce este binele si ce este raul?

| soimos a răspuns (pentru puffyelly):

> Asa a lasat Iisus, <
Vorbesti niste prostii mai mari ca Casa!
Arata-mi si mie versetul din Biblie in care Isus spune o asemenea prostie?

Eu stiu ca Isus predica doar botezul de Sus, adica accederea Constiintei prin multa invatatura!, nu prin scufundarea in apa de catre niste sarlatani imbracati in negru!

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

Cine va crede si se va boteza, va fi mantuit.
Botezul este marturia unui cuget curat.

| soimos a răspuns (pentru EmaS):

De unde ai tras tu concluzia ca botezul inseamna baie in apa?

Baia in apa a facut-o Ioan Botezatorul, dar si asta spune ca va veni cineva dupa el care va boteza cu Duh (adica Constiinta) si cu foc!

Eu nu stiu ca in Biblie ar scrie undeva ca trebuie sa te botezi casa devii membru al unei biserici!

Daca nu imi dovedesti faptul ca afirmatiile tale sunt dovedite cu versete biblice te declar "mincinoasa serii"

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

Marcu 16,16

BIBLIA SPUNE: „Cine va crede şi se va boteza, va fi mântuit; dar cine nu va crede, va fi osândit"

2. Câtă importanţă a acordat Isus Hristos subiectului „botez"? Marcu 1, 9-11.

BIBLIA SPUNE: „în vremea aceea, a venit Isus din Nazaretul Galileii, şi a fost botezat de Ioan în Iordan..."

A. BIBLIA SPUNE: „'Pocăiţi-vă', le-a zis Petru, 'şi fiecare din voi să fie botezat în Numele lui Isus Hristos, spre iertarea păcatelor voastre'."

Romani 6, 3.4.

BIBLIA SPUNE: „Noi deci, prin botezul în moartea Lui, am fost îngropaţi împreună cu El, pentru ca, după cum Hristos a înviat din morţi, prin slava Tatălui, tot aşa şi noi să trăim o viaţă nouă."si ''Botezul este marturia unui cuget curat ''

| Hirako a răspuns (pentru puffyelly):

1) Nu exista dovezi cum ca Iisus a facut asta, doar o scriere facuta manual de oameni numita Biblie.
2) Eram ironic cu "sarpele magic"
3) Cred in Dumnezeu dar nu si in religie.Preotii sunt niste ipocriti obsedati de bani si putere, iar voi, crestinii niste idioti care ii platiti pe acei ipocriti, sperand ca astfel D-zeu va va trimite in Rai.Mai bine donati banii pe care ii platiti bisericii unei institutii care are nevoie ( copii bolnavi, orfani, lumea a 3-a, etc. )
4) Nu ma cred mai bun ca Iisus, ma cred mai bun ca cel care a inventat povestea asta.Sau tu chiar crezi orice auzi? Daca eu scriu o carte intitulata "al 3-lea testament" si ea ramane ingropata pe undeva 2000 de ani, oamenii de atunci care o vor gasi trebuie neaparat sa creada in ea? NU!

Asa ca dispari, maimuta mancatoare de sosete!