| soimos2 a întrebat:

Oare nu vi se pare ca este o minciuna sa il denumesti pe Christos ca fiind "Lumina lumii", cand de fapt biserica sa a adus omenirii o perioada care in istorie, oamenii de stiinta de azi, o denumesc "obscurantismul religios intunecat"?
Si pe buna dreptate pentru ca se stie ca Lumina vine de la Stiinta/Cunoastere, iar religia lui Cristos era mereu si mai este si astazi, total impotriva stiintei?
Asta fara sa mai amintim de zecile milioane de bicisnicii comise impotriva tuturor care isi asumau dreptul de a gandi liber!
Vi se pare o asemenea religie si o asemenea biserica ca fiind necesara umanitatii

21 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Isus le-a vorbit din nou şi a zis: „Eu sunt Lumina lumii; cine Mă urmează pe Mine nu va umbla în întuneric, ci va avea lumina vieţii."

| soimos2 explică (pentru EmaS):

Tu nu intelegi ca exista diferente enorme intre Vorbe si intre Fapte?

Sau la voi la creduli nu este cunoscut acest aspect al realitatii?

| EmaS a răspuns (pentru soimos2):

Isus tot ce a promis a si implinit.

| dragos9234 a răspuns (pentru EmaS):

Serios?

| EmaS a răspuns (pentru dragos9234):

Da,si ceea ce nu s-a implinit, se va implini!

| dragos9234 a răspuns (pentru EmaS):

Aaa,asa mai merge.

| EmaS a răspuns (pentru dragos9234):

Sigur ca da.

| costis a răspuns:

Lumina ta vine doar pe cablul electric. La noi, intr-adevar, Hristos este denumit Lumina Lumii in multe rugaciuni. Multumim pentru constatare.

| seagate a răspuns:

Eşti prea limitat că sa poţi înţelege.

| martzian a răspuns (pentru seagate):

Nu sunt de acord cu jignirile. Nu este limitat (parerea mea) ci doar rau intentionat. Cel putin asa pare, imi cer iertare daca ma insel.

| seagate a răspuns:

Tu centrezi si tot tu dai cu capul?
Iezuitul=soimos

| OctoberandApril a răspuns:

Esti un pic cam tampit dar e ok omenirea are nevoie si de oameni ca tine :-)

| martzian a răspuns (pentru OctoberandApril):

Nu sunt de acord cu jignirile. Cred ca omul merita scuze de la tine.

| OctoberandApril a răspuns (pentru martzian):

Imi cer scuze ca exista.

| martzian a răspuns:

DACA este adevarat ca esti un singur om care se ascunde sub diferite nickname-uri pentru a raspandi provocari mizerabile nu meriti atentia si timpul necesar unui raspuns.
Daca nu, abordeaza-ma in particular si iti voi da raspunsul.
PS: nu ar strica sa inveti macar sa pui problema, pentru ca dai exemplul unora ca dovada pentru a-i acuza pe altii. Generalizezi penibil si dizgratios.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.este necesara.de aia fac eu parte din una biserica, sfanta, soborniceasca si apostoleasca biserica ortodoxa.tu de biserica mea avea-vei voie vreodata.eu de a ta nicicand.fiindca noi santem lume, de cand e lumea.voi de curand si santeti pe duca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai sa-ti ridic ignorre de pe iezuitu.l-ai inchis sau esti de doua ori? ca daca-mi pun mintea cu unul e una.dar doi deja e prea mult.

| yellowalien a răspuns:

Daca o interpretezi intr-un mod distructiv, religia ucide. Ucide idei, dorinte, oameni! Ucide societati si porneste razboaie! Ori, nu asta e scopul religiei. Din pacate, departe de a fi o modalitate de a uni oamenii si a-i face mai buni, aceasta este si a fost cea mai eficienta modalitate de a controla masele. Prin frica de a nu asculta de Divinitate, oamenii au fost manipulati si le-a fost insuflata ura. Ori, in cazul asta, problema nu este religia, ci noi, oamenii! Noi am distrus lumea pretinzand ca facem bine, pretinzand ca ducem mai departe cuvantul Domnului(aminteste-ti cate razboaie s-au purtat pentru impunerea religiei in lumea "pagana").
Admir si respect oamenii profund religiosi. Ma refer la acei calugari ce stau izolati in pustietatea muntilor si isi hranesc spiritul prin post si rugaciune. Aceia sunt singurii oameni care au inteles pe deplin sensul religiei. Noi restul o gasim tot ca pe o forma de a-l judeca pe celalalt si de a critica.
Dumnezeu nu a poruncit niciodata "Crede si nu cerceta". Asta e o inventie de-a noastra, noi suntem autodistructivi si tot noi dam sensuri rele lucrurilor din jur. Nu Dumnezeu l-a ars pe rug pe Giordano Bruno(si multi altii ca el) happy Asta am facut tot noi, oamenii, dintr-o prea mare ura. Ura pentru omenire izvorata din iubirea pentru Divinitate? Asa ceva nu prea are sens, corect? Sunt prea mult aberatii in religia crestin-ortodoxa, si mai mult ca sigur tot oamenii le-au creat.

In concluzie, iti este necesar tot ceea ce te inalta. Daca tu, ca om, stii sa te inalti prin religie si sa mentii echilibrul intre spiritualitate si lumea din jur, ai tot respectul meu!

| yellowalien a răspuns:

Atunci ma inclin in fata ta, care detii adevarul absolut si ai o nemarginita putere de intelegere! smug Cred ca n-am sa mai intru la capitoul Religie, pentru ca aici mi-a fost dat sa vad o multime de indivizi dubiosi. Mai multe jigniri si acuzatii, sarcasm murdar si complexe de superioritate nu mi-a fost dat sa vad. Va salut din mers, voi ramaneti sa va certati pe teme SF care din voi are mai multa dreptate! smug

| Nonono a răspuns:

In primul rand religia nu are nimic cu stiinta atata timp cat nici stiinta nu intrece masura. De exemplu clonarea.

Iar in al 2-lea rand omenirea are nevoie de mijlocitori. Are nevoie de ADEVAR, CREDINTA, INTELEPCIUNE SI DREPTATE! Are nevoie de un stalp al adevarului (biserica) care o mai trezeste. Si asa e destul ca lumea asta e plina de minciuna, prostie, inselatorie, fatarnicie...etc.

| sniper2998 a răspuns:

Fara Biserica mariile imperii nu au fii existat, fara Biserica stiinta nu ar fi existat, fara Biserica omul nu isi punea niciodata inrebarea "ce e dincolo de cer?" asa ca nu mai fii cu cap de sa nu mai zicwinking