| anonim_4396 a întrebat:

Ce este iadul, unde este, când a fost creat și pentru cine?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Iadul este aici si este pentru noi oamenii, e f clar si de ce. A fost creat de cand e lumea.

Hai sa o luam pe rand:

1 - La 6-7 ani incepi scoala, inveti, ai putin timp liber, ca daca faci carte ca lumea, nu prea ai mult timp liber, teme, ascultat, corigente, meditatii.
2 - Dupa facultate intri la munca sa muncesti pentru altul de nu te vezi, bani poate nu de ajuns, lispuri, sau chiar daca ai bani de ajuns, e multa munca.
3 - Paralel cu munca iti faci si o relatie, care de multe ori nu prea o sa mearga foarte mult timp, certuri, scandal, nemultumiri, poate faci si un copil care strica mai mult relatia, balamuc, tipete, urlete, nebunii.
4 - Pe la 65-70 ani iesi si tu la pensie, zici ca ai scapat, dar nu mai ai dinti, faci diabet, te doare acolo, dincoace, tot felul de boli, te misti mai greu, si dupa aia o sa mori dar poate dupa o lunga perioada de chin.

Deci? Cam asa arata viata majoritatii, putin timp liber, putina placere si bucurie.
Exceptie fac bogatii, privilegiatii care aia da, isi traiesc viata la maxim, si cand nu se mai poate tot ei aleg cum si cand sa moara avand acces la metoda cea mai onorabila, stii cum e, saracu nici sa traiasca nici sa moara cum vrea nu poate.

94 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

O stare permanenta de disparitie, din ochii celor gasiti de-a dreapta. A fost creat pentru ingerii cazuti si pentru cei care ii urmeaza, conform Bibliei. Unde este? Poate fi oriunde si oricand, Dumnezeu stie raspunsul la aceasta intrebare.

| Meme10Memu a răspuns:

Iadul sunt cimitirele.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Celcestietot):

Apocalipsa 20:14:"Şi moartea şi iadul au fost aruncate în râul de foc. Aceasta e moartea cea de a doua: iezerul cel de foc."

| Celcestietot a răspuns (pentru Meme10Memu):

Da, cel permanent.

| Celcestietot a răspuns (pentru Meme10Memu):

Cum adica cimitirele?

| CostinAlamariu a răspuns:

Iadul, Sheolul sau Hades este un loc metafizic, nu fizic, destinat demonilor. Avand in vedere ca demonii sunt fiinte spirituale si nu fizice, materiale nici iadul nu e un loc fizic in universul nostru.
A fost creat la caderea lui Lucifer din rai si al celorlalti îngeri.

Acum cateva lucruri care sunt prost înțelese de oameni, în special de atei:
1) "Dumnezeu trimite oamenii in iad"
FALS. Dumnezeu nu trimite pe nimeni in iad, sufletele care nu se mantuiesc se trimit singure în iad deoarece acolo e un loc întunecat si ferit de lumina lui Dumnezeu. Dumnezeu vrea ca toti oamenii sa se mantuiasca, dar multi oameni aici pe pamant il neaga pe Dumnezeu si il urasc, asa ca in viata de dincolo vor cauta sa se ascunda de la fața Lui si singurul loc valabil ca ascunzatoare e iadul.

2) "Demonii tortureaza sufletele în iad"
FALS. Sufletele din iad stau într-un întuneric complet și sunt chinuite de propria constiinta care fiind amutita pe pamant din cauza pacatelor dincolo se dezlantuie într-o continua tortura psihologica a regretului suprem al intregii tale vieti.

3) "Iadul e plin de flacari"
FALS. Iadul e un loc intunecat unde n-o sa poti vedea pe nimeni, nu focul te chinuie ci propria constiinta. Totusi dupa a doua venire a Mantuitorului iadul va fi desfintat, iar sufletele care Îl urasc pe Dumnezeu n-o sa mai aiba unde sa se ascunda si vor fi pur si simplu arse vesnic de lumina lui Dumnezeu. Aceeasi lumina care pe drepți îi bucură pe pacatosi îi va chinui, nu din cauza ca lumina lui Dumnezeu ar fi rea ci din cauză ca ei îl urasc pe Dumnezeu. Asa cum îmbratisarea cuiva o percepi ca placuta daca iubesti acea persoana dar daca o urasti o percepi ca chinuitoare. Astfel, dragi creștini și atei, experienta noastra in lumea de apoi e data de felul in care ne raportam la Dumnezeu. Daca îl respingi pe Dumnezeu, El n-o sa te trimita nicaieri, pur si simplu o sa stai in prezenta Lui si asta o sa ti se para chinuitor.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Celcestietot):

Ia si citeste versetul citat de mine din Apocalipsa. Citeste-l si reciteste-l pana iti ramane in cap.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Celcestietot):

Iazul de foc nu e iad. Nu exista "iad permanent" in Biblie ci "lac sau iaz de foc permanent".

| Marco4 a răspuns:

Biblia afrima despre Dumnezeu ca ''este iubire'' (1 Ioan 4:8)
Este demn de remarcat ca nu spune ca El este iubitor, ci ca este iubire, cu alte cuvinte este personificarea iubirii
Atunci, cum ar putea un Dumnezeu atat de iubitor sa isi chinuie fii in foc? (Lucru pe care el insusi il detesta conform cu Ieremia 7:31)
Am gasit un text dintr o publicatie bazata pe Biblie care te va ajuta sa intelegi mai bine daca exista iad sau nu
{ Potrivit Bibliei, Dumnezeu i-a creat perfecţi pe primii doi oameni, Adam şi Eva (Geneza 1:27; Deuteronomul 32:4). Le-a dat drept locuinţă o grădină paradiziacă şi posibilitatea de a trăi veşnic. Totuşi, le-a impus şi o restricţie. Dumnezeu avertizase: „Din orice pom din grădină poţi să mănânci pe săturate. Dar din pomul cunoaşterii binelui şi răului să nu mănânci, căci, în ziua în care vei mânca din el, în mod sigur vei muri'' (Geneza 2:16, 17).
Dacă Adam şi Eva s-ar fi aflat în pericolul de a arde în iad, oare Dumnezeu nu i-ar fi avertizat asupra unei asemenea pedepse? Adevărul este că El nu a menţionat nimic referitor la un eventual chin după moarte. Şi cum puteau fi chinuiţi din moment ce nu aveau un suflet nemuritor care să supravieţuiască morţii corpului? Biblia spune fără echivoc: „Sufletul care păcătuieşte, acela va muri (Ezechiel 18:4)
Fiind Dătătorul vieţii, Creatorul nostru ştie tot ce este de ştiut despre viaţă şi despre moarte. El ne spune în Cuvântul său: „Cei morţi nu sunt conştienţi de nimic" (Eclesiastul 9:5). Iată de ce Adam şi Eva nu aveau cum să fie chinuiţi în iad după moarte. Ei pur şi simplu au încetat să existe şi s-au întors în ţărână. Acum nu mai erau „conştienţi de nimic" }
sursa: https://www.jw.org/......3%AEn-iad/

Daca doresti sa afli mai multe despre alte subiecte legate de Biblie, te rog sa imi dai un mesaj pe Facebook la 'marcojw4',m-as bucura sa iti raspund. ☺️

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Vrei sa spui ca duhurile rele vor fi complet anihilate la judecata?
Duhul e nemuritor, dar, daca e rau, nu trece în viata veșnică(raiul), conform biblie, și nici în moartea veșnică(iadul tau), ci în moartea a doua.
Care a fost prima moarte?
Ai zis bine, iadul poate exista oriunde și oricând, chiar și în suferinta de pe Terra?
Raspunsul îl gasim la noi, amice, în inima noastră.

| SilentRain a răspuns:

Iadul e aici, pe pământ ..mulți sunt draci cu chip de om
Iadul nu exista la fel si raiul, astea sunt povești de manipularea maselor de oite (adică oamenii)

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Meme10Memu):

Locuri de veci? Iad?
Am aflat recent despre un cimitir unic și curios din Săpânța, România, se numește Cimitirul Vesel, acolo vreau sa fiu înmormântat, într-un iad vesel.

| Meme10Memu a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum doresti. Dumnezeu iti indeplineste dorinta. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Meme10Memu):

Stii, daca raiul ar fi plictisitor și posac, lipsit de orice fericire, multi ar vrea mai bine sa revina pe acest pământ, asa cum vrei tu sa se întâmple la apocalips, ca sa ai parte de "marul" discordiei, care este sexul interzis.

| Meme10Memu a răspuns (pentru anonim_4396):

Am mai avut discutia asta. E destul de clar ca pacatul primordial a constat in consumul din pomul interzis.

Raiul a fost si va fi pe acest Pamant.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Meme10Memu):

Va fi pentru voi, consumatorii de plăceri mai mult decat de Dumnezeu.
Cresteti și înmultiti-va atunci când Eva nu era blestemata sa nască?
Explica-mi într-o altă întrebare, nu aici, aici vorbim despre iad, un loc nesapat de tine, un drum pe care nu îl cunoști și zici: "e mormantul", când nu e el.
Eu cunosc drumul, pentru că m-am întors recent de acolo, din infern.
Am coborât în valea umbrei morții și am intrat pe poarta iadului și înapoi.
Doar cei care se întorc înapoi pot ști dacă au fost în iad sau nu.
Tu ai fost acolo, dar nu te-ai mai întors de atunci, sau nu ti-a fost dat de Tatal ca sa te întorci.
Deci eu sunt cel care am dat de lumina si tu ai ramas în întuneric(iad), caci raiul e în inima noastră(Luca 17:21), dar tu nu îl vezi acolo, pentru că esti orbit de sex si trăiești în întunericul de afara, care este Universul vostru.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Cum ai dedus ca iadul e un loc metafizic și nu fizic? Pe baza căror versete te referi tu?

1. Ai pus foarte bine problema cand ai zis, "Iadul e un loc întunecat", pentru că așa și scrie despre el în biblie(Matei 22:30; Ioan 12:31), și la fel de adevarat este și remarca că, "sufletele acestora se chinuiesc".

La punctul 2 și 3 ai dezvoltat putin aceste lucruri dar ai facut si cateva greseli de interpretare, ceea ce nu ma bucura tinand cont ca stiu ce vorbesc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru SilentRain):

Daca ai fi omis raiul din ecuația ta sceptica dupa moarte, sau cum îmi place mie să zic, metamorfoza, atunci meritai Funda de la mine.
Sau poti sa modifici și să zici ca raiul și iadul sunt pe acest pământ, și ai fi în regulă cu asta, pentru că m-ai împăca cu asta:https://www.biblegateway.com/......?/passage/

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Marco4):

"...căci, în ziua în care vei mânca din el, în mod sigur vei muri."
Cum "vei muri", fizic sau metafizic?
Fizic, evident, pentru ca ei aveau trup, dar unul nemuritor până la măr.
Asta e raspunsul la întrebarea ta:"Dacă Adam şi Eva s-ar fi aflat în pericolul de a arde în iad, oare Dumnezeu nu i-ar fi avertizat asupra unei asemenea pedepse?"
Deci nu era vorba despre duh acolo, și indirect iad, ci despre trup.
Este un singur verset de care se poate agăța un religios cand afirmă că sufletul moare, unul, și în contextul în care sufletul moare aici pe pământ, nu dupa(Ezechiel 18:4).

Nu dețin vreun cont FB.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

După părerea mea, iadul înfricoșător al crestinilor nu ar trebui să existe, pentru că pe pământ nu există un echilibru de forțe, ci întotdeauna cineva are de pierdut și altul are de castigat, și ai enumerat tu acolo cateva suferinte ale oamenilor și distribuite în mod egoist.
Vezi tu, noi oamenii suntem îndreptățiți de karma "până la al treilea şi al patrulea neam"(Exod 20:5), asta spune biblia, nu Vedele, și mai spune că, unii se nasc bolnavi pentru "ca să se arate în el lucrările lui Dumnezeu"(Ioan 9:3), dar prefer mai bine sa zic spalare de karma rea.
Dar ce ma mira cel mai mult în acest raspuns, este ca i se pune o întrebare aproape hindusă cand zice:"Cine a pacatuit de s-a născut orb, părinții lui sau el?"
Adică, cum poate un orb din nastere, atenție, din nastere, sa aiba păcate?
Nu cumva există conceptul reîncarnare si la crestini?
Nu cumva Isus s-a reîncarnat aici:https://www.biblegateway.com/......?/passage/

Am simtit nevoia sa spun aceste lucruri aici, ca în biserica m-ar prigoni fariseii pentru cuvintele grele de aici.
Acolo nu ai voie sa gândești, ci doar sa rumegi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

De ce vă agățați de treaba asta "fizic/spiritual".
Un punct, cu o dimensiune ce tinde la zero, pui o infinitate coliniare și faci o dreaptă, pui mai multe drepte și faci un plan, mai multe planuri și creezi spațiul. Atât în linie cât și în plan, punctul nu a dispărut, el a creat existența celorlalte.
Dumnezeu nu este undeva în altă(diferită) zonă existențială, noi facem parte din realitatea în care El se desfășoară.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce cateva suferinte, ca le-am enumerat pe alea ce le au 90 % din oameni adica cam toate principale, n-am mai enumerat si altele in plus care pot veni, ca ar mai fi dar care nu vin la majoritatea.

Aia cu pacatuirea e o iluzie, nu exista asa ceva, s-a nascut orb ca a avut defecte genetice, nu are nici o treaba cu pacatuitul, si pana la urma cine stabileste ce e pacat sau nu?
Si daca sa zicem ca parintii au pacatuit, de ce sa sufere copilul? Asta e o aberatie pe care niciodata n-ar putea-o face un asa zis dumnezeu care e vazut ca fiind tot in alb adica bun, deci nu se leaga multe.
Si ala care se naste nu are cum avea pacate, deci clar ca nu merge.
Religia, biblia sunt povesti pentru fraierit oamenii creduli de catre marii smecheri care au de castigat din asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De creștini Biblia scrie că vor primi un trup nou, dar de ceilalți?
Pentru ca trupul acesta să funcționeze are nevoie de un duh de viață, iar acesta în noi dezvoltă un suflet. Sufletul este mentalitatea.
O mentalitate păcătoasă(rea, degradantă) nu poate exista în prezența lui Dumnezeu, în bunătate(motive logice).
Iadul este un loc independent de Dumnezeu.

Nu suntem sub influența gravitației pentru că are conștiință. La fel și pentru magneții ce se resping.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Sunt destule suferințe pe pământ
daca le-ai enumera pe fiecare în parte și nu te-ai opri la ceva general.

Daca mergi pe felia dogmei crestine, stabilite de la început de oameni, care pot gresi usor interpretand ceva, fie și daca sunt teologi de meserie, cu siguranta vei gasi goluri pentru un Dumnezeu drept si iubitor.
Dar, cum am specificat acolo, Karma îl privește pe individ, si defectul acela "genetic" e unul adevarat și prin prisma valorii creștine, daca te gândești de exemplu ca, reîncarnarea e a doua moarte(Apocalipsa 20:14, 15)
În plus, o buna parte din ADN-ul lor(Karma lor), al parintilor, este continuarea karmei tale,
firea lor nesupusa Duhului ne este scrisă în gene, pentru că altfel nu pot sa îmi explic un asa dezechilibru în univers.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Biblia e o poveste până când o citesti în întregime și afli ca s-au facut profeții care s-au împlinit mult mai tarziu, si nu profeții de alea interpretabile de nspe ori ca la Nostradamus.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

N-a demonstrat nimeni ca reincarnarea exista, sunt presupuneri.
Karma ce e? Iar un termen aiurea.
ADN meu are ceva din cel al parintilor, ADN, gene sunt cuvinte reale si aplicabile in realitate.
Pai peste tot e dezechilibru, nu doar in univers, si pe pamant, alti-s frumos, sanatosi, altii urati, bolnavi, saraci, bogati, frumos si saraci, urati si bogati si tot asa.
Majoritatea traiesc rau avand un salariu care le ajunge de la o luna la alta chiar si in SUA sau Germania, putini au sute de miliarde si o duc lux, tot felul de dezechilibre.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Romani 13, asta este esenta bibliei, ia citeste acolo, cum e cu sa ne supunem si sa dam taxe la dregatori?! HAHA, restul este umplutura. S-au implinit ca era logic sa se ajunga acolo pana la urma.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Nu cred ca ai citit mai mult de atat, si te-ai convins că e aiurea?
Stii cum e cand un om vorbește despre cineva și altcineva crede că vorbește despre el, asta faci tu cu taxele unui stat supuse Cezarului.
Daca nu se supuneau, aveau de cine sa se teama mai tarziu, de Cezar.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Nu poti înțelege Karma daca nu înțelegi reîncarnarea și purificarea de Karma rea în ea.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai aia vb de oameni in general, nu de mine sau de altul doar. Adica sa te supui, nu zice "aa pai omu de rand munceste, are dreptul sa traiasca bine, regii, conducatorii sa se ocupe ca ei sa o duca bine prin munca lor".

Nu, ei au indemnat la supunere adica sa se imbogateasca smecherii mai tare pe spatele prostilor, ce dracu, e f clar. Adica tu munceai ca prostu, si dadeai taxe la smecheri de pomana, si ei nu ofereau nimic la schimb.
Religia de ce a fost inventata? Ca sa nu mai conteste oamenii imparatul, de acolo a pornit, sa zica ca e pus de dumnezeu acolo.