| anonim_4396 a întrebat:

Ce este iadul, unde este, când a fost creat și pentru cine?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Iadul este aici si este pentru noi oamenii, e f clar si de ce. A fost creat de cand e lumea.

Hai sa o luam pe rand:

1 - La 6-7 ani incepi scoala, inveti, ai putin timp liber, ca daca faci carte ca lumea, nu prea ai mult timp liber, teme, ascultat, corigente, meditatii.
2 - Dupa facultate intri la munca sa muncesti pentru altul de nu te vezi, bani poate nu de ajuns, lispuri, sau chiar daca ai bani de ajuns, e multa munca.
3 - Paralel cu munca iti faci si o relatie, care de multe ori nu prea o sa mearga foarte mult timp, certuri, scandal, nemultumiri, poate faci si un copil care strica mai mult relatia, balamuc, tipete, urlete, nebunii.
4 - Pe la 65-70 ani iesi si tu la pensie, zici ca ai scapat, dar nu mai ai dinti, faci diabet, te doare acolo, dincoace, tot felul de boli, te misti mai greu, si dupa aia o sa mori dar poate dupa o lunga perioada de chin.

Deci? Cam asa arata viata majoritatii, putin timp liber, putina placere si bucurie.
Exceptie fac bogatii, privilegiatii care aia da, isi traiesc viata la maxim, si cand nu se mai poate tot ei aleg cum si cand sa moara avand acces la metoda cea mai onorabila, stii cum e, saracu nici sa traiasca nici sa moara cum vrea nu poate.

94 răspunsuri:
| fllu07 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Tu vorbesti de dovezi extrabiblice? Cum e cu crăciunul? Nașterea, învierea? Au fundament biblic? N-au. Ghici ce, tocmai ai invalidat sola scriptura.

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu înțeleg. Cum adică a trecut neobservată de mine?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru fllu07):

"Nu ştiţi că toţi câţi am fost botezaţi în Isus Hristos, am fost botezaţi în moartea Lui?" ROMANI 6:3
Daca prima moarte a venit în urma păcatului prin Adam, a doua moarte a venit în urma neprihanirii prin Hristos.
Toti care mor mor în perioada neprihanirii Hristos Domnul.
Nu mai este nicio osandire pentru nimeni, căci de cand neprihanirea s-a revelat în Cuvant si Hristosul a fost propovaduit, nu mai exista păcat decât din știința.
Prima moarte a fost cea adamica, de acum este cea hristica, toti care mor mor în Hristos.
Toti păcătoșii din apocalipsa care au fost aruncați în iazul de foc numit a doua moarte, au fost și vin din prima, împreuna cu locuinta mortilor.
Deci tu la fel ca și eu putem veni din prima moarte fara ca noi sa stim asta.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru fllu07):

Ma bucur ca am invalidat sola scriptura happy
E o dogma idiotica care nu se gaseste in Biblie.