| anonim_4396 a întrebat:

Ce este iadul, unde este, când a fost creat și pentru cine?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Iadul este aici si este pentru noi oamenii, e f clar si de ce. A fost creat de cand e lumea.

Hai sa o luam pe rand:

1 - La 6-7 ani incepi scoala, inveti, ai putin timp liber, ca daca faci carte ca lumea, nu prea ai mult timp liber, teme, ascultat, corigente, meditatii.
2 - Dupa facultate intri la munca sa muncesti pentru altul de nu te vezi, bani poate nu de ajuns, lispuri, sau chiar daca ai bani de ajuns, e multa munca.
3 - Paralel cu munca iti faci si o relatie, care de multe ori nu prea o sa mearga foarte mult timp, certuri, scandal, nemultumiri, poate faci si un copil care strica mai mult relatia, balamuc, tipete, urlete, nebunii.
4 - Pe la 65-70 ani iesi si tu la pensie, zici ca ai scapat, dar nu mai ai dinti, faci diabet, te doare acolo, dincoace, tot felul de boli, te misti mai greu, si dupa aia o sa mori dar poate dupa o lunga perioada de chin.

Deci? Cam asa arata viata majoritatii, putin timp liber, putina placere si bucurie.
Exceptie fac bogatii, privilegiatii care aia da, isi traiesc viata la maxim, si cand nu se mai poate tot ei aleg cum si cand sa moara avand acces la metoda cea mai onorabila, stii cum e, saracu nici sa traiasca nici sa moara cum vrea nu poate.

94 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

"Canonul Bibliei a fost stabilit în mod oficial în protestantism de Martin Luther (n. 1483 d. 1546) și de Conciliul Tridentin pentru Biserica Catolică, conciliu care a avut loc între 1545 și 1563.[1] Până atunci niciun conciliu ecumenic nu se pronunțase în această privință."
SURSA:https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Canon_biblic

Citeste mai multe și nu mai fă pe cocoșul cu mine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru fllu07):

Pana la deductie trebuie sa întelegi ceva:
1. Duhul e nemuritor, a fost făcut în așa fel sa fie.(1Corint. 15:42)
2. Duhul nu se chinuie, pentru că nu are carne sa simtă durerea.
3. Iadul nu este un loc metafizic, deoarece sunt redate în biblie cateva naturi fizice ale iadului(ex. flacari, apa, viermi smd.

Eu cred ca Locuința Morților a dat afara pe morții care erau în ea(Apocalipsa 20:13) aici pe Terra, si judecata tot aici sa fi fost, pentru ca pacatele lor sa fie ispasite cu foc(suferinta) aici și acum și să moară a doua oara cu rusinea din Daniel 12:2, o rusine veșnică de altfel.

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Geneza 2:7 (traducerea ortodoxă) spune că omul "s-a făcut" o ființă vie. În traducerea pe care eu o folosesc scrie a devenit un suflet viu. Înțelegem așadar ca omul este un suflet. Nu ca are un suflet. Omul prin natura lui este un suflet. O ființă. Dumnezeu nu i-a dat omului un suflet pe care la moarte îl ia înapoi. Si omul si animalul este un suflet. Iar eclesiastul 3 spune că același sfârșit în are si omul si animalul. Este un iad si un rai al animalelor? Prin urmare când moare un om, moare un suflet.

| fllu07 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Nu ți-am răspuns pentru că peste weekend nu mi-am deschis emailul. Dar da. Accept sa discutam separat pe dovezi biblice fiecare "acuzație falsă".
Ai în mesaj privat emailul meu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

1. Nu sunt în măsură să spun dacă trupurile sunt veșnice sau nu. Și Adam a fost făcut veșnic, dar numai sufletul a trăit până la urmă. Am spus că vor primi un trup nou, atât.
2. Asta e, dacă tu crezi că duhul de viață este tot una cu Duhul Sfânt... problema ta. Dacă pun apă într-un pahar și cineva toarnă niște picături de cerneală voi spune că apa nu va rămâne incoloră și în 2 secunde se demonstrează că am avut dreptate.
Duhul Sfânt nu stă în orice om, versete sunt destule, iar în VT era peste câțiva oameni, unșii.
3. Îți răspunde versetul în sine: "căci omul nu este decât carne păcătoasă", dar i-a dat o șansă, ia oferit milă: "totuşi, zilele lui vor fi de o sută douăzeci de ani."

Apropo, una este să spui "Așadar toti oamenii au Duhul lui Dumnezeu care este Duhul Sfânt" și alta este să spui "De aici reiese că oamenii aveau Duhul lui Dumnezeu".
Ar trebui să fii destul de mare să înțelegi diferența de exprimare... 'au/aveau'

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

1. Uite ca eu sunt în măsură să zic că anumite trupuri îmbracate în slava n-au mai putrezit(ex.Adam, Moise, Ilie, Isuswinking )
2. Din Duhul Sfant, nu Duhul Sfant, asta am zis, ca nu suntem în locul lui Dumnezeu.
Si cum poate Duhul Sfânt sa nască duhuri păcătoase?
Un duh păcătuiește?
Nu zice Pavel ca carnea e păcătoasă(firea)?
3. Nu îmi răspunde nimic, acel verset spune clar: "Duhul Meu nu va stăpâni pururea în om, căci...nu mai contează."
Deci Duhul Sfânt era în acești oameni pacatosi, doar ca era întristat, drept pentru care si-au pierdut cei 1000 de ani, cât se trăia pe atunci.

Apropoul tau este aceeasi exprimare, toți oamenii au avut Duhul Sfant, asa cum reiese din Geneza 6:3.
La aceștia oameni ma refeream cand am zis 'au/aveau' Duhul Sfânt, ca nu degeaba am deschis versetul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru fllu07):

Este un suflet, dar sufletul ce e, nu e duh?
Nu înseamnă că, voi, creștinii, va încurcati în termeni și spuneți că duhul e duh și sufletul e suflet?
Eu zic ca e una și aceeași natura.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu numai că înțelegi prost, dar mai și minți. Ești patetic.
Nu am spus că Duhul Sfânt naște duhuri păcătoase. Iar tu te-ai referit la toți oamenii că au Duhul Sfânt prin modul de expunere.
"Deci sufletul era veșnic, și duhul la fel, dar religioșii zic ca sufletul nu e veșnic, ci doar duhul, cand de fapt amândouă sunt unul și acelasi Duh care este Duhul lui Dumnezeu(Geneza 6:3).
Așadar toti oamenii au Duhul lui Dumnezeu care este Duhul Sfânt, doar ca unii "sting Duhul" sau îl "întristeaza" pe Dânsul."

Nu numai că ai pus punct, dar ai început și de la capăt. Ești un ipocrit! Mai întâi spui că toți oamenii au Duhul Sfânt și după ce te-am făcut să înțelegi ce prostie ai spus ai încercat să te scoți, ipocriți ca tine am mai văzut, nu ești primul.

Apoi trupul îmbrăcat în slavă nu are treabă cu trupul în sine, orice este veșnic în slava lui Dumnezeu.

În versetul ăla nu scrie "căci...nu mai contează.", nu ești tu în măsură să decizi obiectiv ce contează și ce nu.
ORICE LITERĂ ȘI SEMN DIDACTIC contează în Scripturi, ipocritule.

Înainte să spui de cineva că este analfabet funcțional analizează-te pe tine și vezi dacă acea persoană are aceleași caracteristici de analfabet funcțional ca tine.winking Apropo de "ca în rest oricine l-ar înțelege".
Și dacă tot scrii cu diacritice, fă-o cum trebuie.

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci înseamnă că Diavolul a avut dreptate si Dumnezeu a mințit când a spus către Adam ca daca vor mânca din fructul interzis vor muri. Cum sa fie Adam îmbrăcat în salvă? Dumnezeu a spus "in ziua in care vei mânca, în mod sigur vei muri". Punct. Nu mai lasa loc de nicio interpretare. De unde fabulezi tu ca Adam este îmbrăcat în salvă nu stiu. Dar stiu si sunt sigur că Dumnezeu nu minte, nici nu se întoarce ca umbra.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Si de ce crezi ca Marthin Luther sau conciliul Tridentin au avut autoritatea de a stabili canonul Biblic? De ce si de unde a avut Luther autoritatea asta? Daca accepti autoritatea lui Luther inseamna ca accepti o autoritate umana, adica extra-biblica adica care nu are nicio legatura cu continutul Bibliei

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru fllu07):

Diavolul a mințit, de fapt Eva s-a mintit pe siesi si Dumnezeu a spus Adevarul. Care e Adevarul? Adevarul e ca si-au pierdut slava care îi facea nemuritori pe pământ.
Nu fabulez, asta spune biblia, ca ei erau îmbrăcați în slava, și apocalipsa vine sa îmbrace mai mult adevărul, "cu hainele albe care acopera goliciunea".

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Nu accept nicio autoritate umană, dar cand este recunoscută official o recunosc.
Eu vreau sa te fac sa întelegi ca nici o autorite recunoscută nu ne poate oferi noua dreptul de la a ne sustrage de la ce este cel mai important, adică Cuvântul lui Dumnezeu.
Nu gasesc niciun cult sa dețină adevărul absolut, toate mint de 10 ori cat spune adevărul.
Asa ca, daca vrei sa îmi inspiri a om inteligent și sincer, îmi spui orice are legătură cu biblia, nu cu religia ta, si crede-mă, cu google pot afla mult mai multe lucruri rele decat stiu despre religia ta, dar nu vreau sa împrăști ură aiurea.

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai sunt Si alte versete care arată că sufletul moare. Un exemplu este Iacov 5:19. Dupa ce il costești, răspunde te rog la întrebarea: de la ce ii salveaza sufletul?

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu știu la care verset te referi, ca sunt îmbrăcați în slavă.
Si stai linistit, Adam si Eva, nu mai trăiesc, nici nu vor mai trăi vreodată. Fiind perfecți, (Nu păcătoși/imperfecți ca noi azi, au ales în deplină cunoștință de cauză sa se răzvrătească. Au ales stiind ca, consecința pentru neascultare va fi moartea. Si-au primit rasplata si gata. Nu vor mai fi înviati niciodată.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru fllu07):

"îi va salva sufletul de la moarte".
De la care moarte? Asta e întrebarea daca vrei sa afli natura sufletului.Aici: Judecători 16:16
Este aceeași moarte cu cea adamică, adică prima moarte, care este aceasta de pe pământ, nu alta, iar a doua urmată dupa ea, începe de la împărăția lui Dumnezeu și până acum. Aici: 1Corinteni 15:24, 26,54-56
Cat despre hainele pe care le-au avut Adam și Eva, ele sunt aidoma cu cele pe care le-au îmbrăcat ucenicii la venirea lui Isus Aici: 1Corinteni 15:51-54

Sufletul=Trup+Duh
Deci Sufletul nu este Duh, este trup+duh sau trup viu.
Si ca sa îți răspund la întrebare, îi salvează sufletul(trupul) de la moartea asta: Luca 13:4, 5

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru fllu07):

Adam și Eva nu mai traiesc pe acest pamant, pentru ca s-au razvratit, dar duhul lor trăiește în veac, pentru ca Dumnezeu nu este un Dumnezeu al mortilor ci al viilor.

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce este moartea a2a si cand începe?
Da Sunt de acord ca sufletul este corpul uman + duhul sau spiritul de la Dumnezeu. Aceasta este si părerea Bibliei, care însă afirmă si ca sufletul este muritor.

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci înseamnă că Dumnezeu a mințit, si Diavolul a avut dreptate. Dumnezeu a spus că "in ziua in care veti mânca, în mod sigur veți muri".
Iar Diavolul a spus: În mod sigur nu veți muri, pentru că Dumnezeu stie că. "
Deci dacă nu au murit, înseamnă că Dumnezeu a mințit.
Dar as vrea si o dovadă biblică care arată faptul că adam si eva trăiesc.

| fllu07 a răspuns (pentru fllu07):

Primii noştri părinţi umani au văzut, de asemenea, că sentinţa lui Dumnezeu asupra lor era adevărată: întrucât s-au răzvrătit şi nu au ascultat, aveau să ‘moară negreşit’. În pofida minciunii lui Satan, se pare că mitul despre nemurirea sufletului încă nu prinsese rădăcini, aşa că ei nu puteau găsi în acest mit nici măcar o falsă alinare. Dumnezeu îi spusese lui Adam: „Te vei întoarce în pământ, căci din el ai fost luat; căci ţărână eşti şi în ţărână te vei întoarce". El nu menţionase nimic despre existenţa viitoare a lui Adam ca suflet nemuritor în cer, în iad, în limb, în purgatoriu sau în altă parte (Geneza 2:17; 3:4, 5,  19).

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru fllu07):

Moartea a 2-a este sfarsitul legii, și legea s-a sfârșit demult.
Cand prima moarte din apocalipsa a murit în moartea a doua și a urmat moartea a doua? Dupa ce Domnul Isus a nimicit la propriu neamuri idolatre și împărații întregi și a început să stăpânească Dumnezeu pe pământ (cand Evanghelia a fost propovaduita în toată lumea), și sfarsitul primei morti a început de cand noul Israel a fost readus la realitate.
Dar nu oricine vrea sa înțeleagă asta, numai cei credincioși și non-religioși, fiindcă religia este o pricină de poticnire și multi devin agresivi verbal din motivul sa nu își piardă religia pentru Adevăr.

"Era înconjurată cu un zid mare şi înalt."AP.21:12
Tot ce a rămas din vechiul templu au rămas numai zidurile de azi.

"N-am văzut nici un templu în cetate, pentru că Domnul, Dumnezeul cel Atotputernic şi Mielul sunt Templul ei." AP.21:22
Evreii si-au pierdut templul(biserica)

"Neamurile vor umbla în lumina ei, iar regii pământului îşi vor aduce gloria în ea."AP.21:24
Vezi pe împărații pamantului vizitând noul Israel.

Daca esti credincios și nu te bizui pe o religie, îți voi arăta ceva ce oamenii religioși nu ar suferi sa audă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru fllu07):

Nu vrei sa înțelegi ca Dumnezeu nu a mintit, întrucât Adam și Eva au murit, dar pe pământ, fiindcă erau din pământ.
Despre moartea asta era vorba.

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca Dumnezeu spune: "ÎN MOD SIGUR VEȚI MURI" punct. De ce trebuie să mai răscolești si sa spui că de fapt era vorba de moarte trupească. si de fapt sufletește ei traiesc nu stiu pe unde. crezi ca daca ăsta este adevărul, nu îl revela Dumnezeu? Sau crezi ca scăpa Diavolul ocazia sa spuna: aha. vedeți. uitați că adam si eva trăiesc. Imaginează'ți dialogurile dintre Diavol si Dumnezeu consemnate în Iov 1:6-12 Si 2:1-6, petrecute după ce Adam si Eva (sa zicem varianta ta, nu a bibliei) NU au murit. Din mincinosule nu cred ca Diavolul îl scotea pe Dumnezeu. Uite vezi? Ai mințit. I-ai mințit pe oameni. ai zis ca adam si eva vor muri, uite-i. Mincinosule. Pe când eu, Satan, le-am spus adevarul. Dar de ce nu a amintit Diavolul nimic de Adam si Eva? De ce a facut ca... în iarba? Știa minciuna pe care a spus-o, si acum se lega de alt slujitor fidel al lui Dumnezeu.
Dumnezeu a spus: veți muri. Si asa este. Restul e can can.

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu înțeleg nimic din versetele astea din Apocalipsa. nici nu vad cu ti-ar susține punctul de vedere. Iar expresia "cand prima moarte a murit în moartea a 2a e totală. laughing iartă-mă că râd. Dar e maximă. Fii mai explicit te rog. Sa înțeleg.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru fllu07):

Poti sa înțelegi cu mintea ta ca moartea despre care vorbea Dumnezeu era asta?
Cum poate sa moara Adam în duh daca el era trup și trebuia să moară în trup?
Macar ca nu exista verset care sa sustina faptul că duhul moare...
Ei si-au pierdut "îmbrăcămintea" care îi făcea nemuritori în trup.
Acum te întreb pe tine, Ilie a fost înălțat cu trupul lui de pe pământ sau nu?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru fllu07):

Versetele pe care ti le-am prezentat din Apocalips e o profeție, care s-a împlinit pe pământ, nu în cerul vostru imaginar(raiul)
Deci asta înseamna ca moartea întai a trecut acum ceva vreme în urmă și cei care mor mor în moartea asta de care razi: Apocalipsa 21:8, adică moartea a doua.
Moartea întâi a fost înghițită de moartea a doua, deci tu poti sa râzi ca moartea a murit, dar care moarte a murit? Moartea Adamica, acum toti cei care mor mor în moartea Hristosului propovaduit.

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Omule care sfidezi logica: ce scrie in Geneza 2:17? Ce a spus Dumnezeu?

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Unde se face delimitarea între cele 2 morți, si cu ce pasaj biblic susții asta? Eu cred ca si in prezent se moare tot de moarte adamică. Romani 5:12. Încă nu se simt efectele morții de jertfă a lui Isus Cristos.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

"Nu accept nicio autoritate umană, dar cand este recunoscută official o recunosc"

Tocmai te-ai contrazis singur. Daca ceva este "recunoscut oficial" de catre cineva inseamna ca accepti o autoritate umana, extra-biblica. Tocmai am invalidat sola scriptura

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Am zis ca o recunosc, nu ca o accept...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru fllu07):

După cum Adam a murit asa cum a zis Dumnezeu și moartea a trecut neobservată de tine, asa și al doilea Adam numit Isus a murit si moartea va trece observata de tine. Asteapta-L pe Isus mult și bine ca pe Ilie, ca El a și venit deja și si-a luat mireasa.