| Sweet155 a întrebat:

Cine a creat iadul? Funda promit!

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Iadul este trecerea in nefiinta pentru totdeauna, sau moartea a doua, dupa cum este scris:
"Si Moartea si Locuinta mortilor au fost aruncate in iazul de foc. Iazul de foc este moartea a doua." (Apocalipsa.20:14)
"Dar, cat despre fricosi, necredinciosi, scarbosi, ucigasi, curvari, vrajitori, inchinatorii la idoli si toti mincinosii, partea lor este in iazul care arde cu foc si cu pucioasa, adica moartea a doua." (Apocalipsa.21:8)

Oamenii care mor astazi mor de prima moarte; si aceasta moarte Biblia o numeste ca fiind un somn. Acum cei care sunt morti si aceia care vor mai muri pana la incheierea istoriei acestui pamant, vor fi inviati -unii pentru viata vesnica, iar altii pentru judecata si implicit moarte vesnica -adica moartea a doua. Asupra acestor lucruri nimeni nu are putere decat Dumnezeu. De aceea pe El trebuie sa Il credem, si sa nu ne bizuim pe filozofiile proprii si nici pe ale acestei lumi, deoarece acestea sunt de la cel rau si au ca scop inducerea noastra in eroare.
Si pe drept vorbind, daca nu credem ce spune Dumnezeu, atunci cum putem avea incredere in filozofiile acestei lumi orbite de pacat? Suntem noi mai intelepti decat Dumnezeu?
Si chiar daca vom credem sau nu, lucrurile sunt asa cum le spune Dumnezeu -caci El nu minte, ci doreste binele tuturor oamenilor. Jertfa de la Golgota nu a fost un spectacol, ci cel mai mare sacrificiu care ar fi putut exista in univers -pentru mine si pentru tine.

35 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Un dement ce plutea intr-o barca.

NOname
| NOname a răspuns:

Imaginaţia umană.

| SteinZer0 a răspuns (pentru NOname):

Ar trebui sa primesti funda.

| danay72 a răspuns:

Oamenii interpreteaza gresit unele texte biblice, care arata clar ca iadul se refera la distrugere nu chin vesnic. Apocalipsa20:14

| RAY a răspuns:

Religia fiind cancerul umanitatii din toate timpurile a creat iadul ca unealta pentru manipularea in masa, din pacate galileo dupa crestini este in iad in timp ce sfantul constatin care si-a omorat sora, cumnantul cu propiile maini e bine mersi in rai si pedofilii catolici sunt in rai acuma

| anonimg a răspuns:

Oare nu puscariasii au "creat" puscariile? Tot in felul acesta diavolul si ingerii lui au creat iadul.
"Soarta diavolului şi a îngerilor lui este deja hotărâtă. Aceste fiinţe "care nu şi-au păstrat vrednicia [„starea lor de la început"] sunt destinate să piară în focul zilei de pe urmă. Toţi cei care urmează pilda lor de rebeliune vor suferi aceeaşi soartă." Sursa: http://www.adventist.ro/index/materiale-de-studiu/comentarii-biblice.html
Oare te astepti ca rasplata unui violator sa fie director la o gradinita?

| Alasadun a răspuns (pentru anonimg):

O judectă puerilă și îmbâcsită de creștinism specific inchiziției...

| Alasadun a răspuns (pentru anonimg):

Interesantă idee... De poveste chiar! Ar putea concura cu "o mie și una de nopți"! Toate observațiile de mai sus au la bază Noul Testament, o carte "fabricată" din ideile Vechiului Testament! Cine ți-a spus că Biblia ar putea conține, doar ea, Adevărul? Celelalte cărți numite "sfinte", de ce ar fi neadevărate? Sau divinitatea este atât de "mică", încât ar putea fi cuprinsă doar în paginile unei cărți extrem de trunchiate de-a lungul timpului? De ce zoroastrismul n-ar fi adevărat când își dezvăluie "misterele" în Avesta, de exemplu? De ce crezi că reîncarnarea, propovăduită de multe religii orientale (mult-mult mai vechi decât inventarea "evangheliilor"), nu ar fi posibil să existe! De ce se aduce în discuție o carte a cărei istorie este incertă și "obscură" și nu se argumentează cu faptele istorice despre care nu există dubii (sau oricum mult mai puține) că s-au întâmplat?

| anonimg a răspuns (pentru Alasadun):

Omul se rataceste daca nu va dori sa cunoasca el insusi adevarul. Acela ce nu cauta sa aiba o dispozitie a inimii care sa fie deschisa in a cunoaste cu adevarat adevarul, se va pierde; si toate filozofiile orientale nu-l vor putea salva.
Dumnezeu spune ca doar El Insusi -prin Isus Hristos- poate oferi mantuirea. Ceilalti lideri religiosi pot spune si ei lucrul acesta? Mohamed, Budha, Confucius si altii -ma cunosc ei pe nume? Ma iubesc ei? Si-a dat vreunul dintre ei viata pentru mine? Cunosc ei problemele mele sau ale inchinatorilor lor? Sau traiesc ei vesnic? Daca ei au murit si nu au mai inviat, cum ar putea oferi altora viata vesnica, mantuirea? Cum ar putea sa ofere cineva un lucru pe care nu-l are?
Eu nu pot sa ma incred decat in Acela care ma iubeste; si am cunoscut dragostea Lui prin Duhul Sau care mi l-a dat. Eu am o relatie cu Dumnezeu meu; se poate spune lucrul acesta si despre inchinatorii celorlalti lideri religiosi? Ce relatie poti avea cu un mort?
Cu toate acestea, Dumnezeu inca ii astepata pe oameni sa vina la El. In razvratire m-am nascut si eu -la fel ca toti ceilalti; n-am fost cu nimic mai bun decat ceilalti oameni. Dar Dumnezeu a avut rabdare cu mine, si are rabdare si cu ceilalti.

| Alasadun a răspuns (pentru anonimg):

Iisus și-a dat viața pentru tine! Corect sau nu? Acum, fără a apela la singura "carte" care îi pomenește numele, și anume Noul Testament, demonstrează existența, din punct de vedere istoric, pe această planetă a ființei numită Iisus! Despre restul "profeților" (Manu, Krishna, Mohamed etc.) există dovezo istorice (altele decât așa-zisele texte sacre) ale trăirii lor printre oameni. Și mai știi ceva? Nu ți se pare ciudat că, de exemplu, imaginea Mariei cu Iisus în brațe seamănă izbitor cu statuia ce o reprezintă pe zeița Isis cu Horus în brațe, statuie care este muuuuult mai veche decât orice fel de creștinism fabricat? Dacă nu ai ochelari de cal și dacă nu vezi înaintea ochilor decât scrierile infantile denumite "scripturi", cred că te vei apuca de studiu serios în materia apariției, dezvoltării și propagării religiilor printre oameni...
http://arthuride.files.wordpress.com/2010/12/isis_suckling_horus1.jpg

| anonimg a răspuns (pentru Alasadun):

"Demonstrează existența, din punct de vedere istoric, pe această planetă a ființei numită Iisus!"
As putea spune -demonstreaza tu ca nu exista. Dar nu; ci unde se cade sa ofer raspuns, o voi face. Dumnezeu deci ni S-a descoperit in 3 moduri:
-natura(prin creatiune)
-revelatie(prin Isus Hristos)
-Sfanta Scriptura. Ce-mi ceri tu -sa dau un singur mod la o parte, sa stii ca nu pot face lucrul acesta. Arunca la gunoi cartea tehnica a masinii, si dupa aceea spune-mi daca vei mai putea circula cu ea! Si eu n-am intrat in legamant cu Dumnezeu fara ca sa-L cunosc mai dinainte.
Tu ai bagat tot crestinismul in aceeasi oala; iti spun ca Dumnezeu interzice inchinarea la icoane/statui, sfinti si chiar ingeri -chiar daca le consideram fiinte, lucruri sau imagini sfinte; eu ma inchin doar Sfintei Treimi. De aceea imaginea Mariei cu Pruncul in brate nu semnifica nimic.
Scripturile insa reprezinta Cuvantul lui Dumnezeu. Ele sunt o hrana pentru suflet. Iar un crestin nu poate supravietui fara ele, dupa cum sta scris:
"Drept raspuns, Isus i-a zis: "Este scris: "Omul nu traieste numai cu paine, ci cu orice cuvant care iese din gura lui Dumnezeu."" (Matei.4:4; Deuteronom.8:3) Ele reprezinta un scut de aparare, dar si o arma. Ele intaresc, fortifica si ascut mintea celui ce se teme de Dumnezeu. Popoare s-au luptat impotriva Scripturilor. Urmarea a fost un dezastru. Pentru cine? Pentru oameni. Iata un exemplu: http://sdarm.md/prophecies/marealupta/marealupta15

| milan9 a răspuns (pentru Alasadun):

În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.

Deoarece altfel, ar trebui să luăm în considerare o contradicţie flagrantă în cadrul mesajului lui Dumnezeu faţă de oameni, o contradicţie în însăşi esenţa divinităţii, dat fiind faptul că există zeci de mii de culte şi credinţe total diferite, având fiecare învăţături care le exclud pe celelalte! Numai creştinismul are vreo 39000 de versiuni!

Dar această contradicţie este de neconceput, iar Hristos Fiul lui Dumnezeu a insistat şi subliniat în tot Noul Testament că Biserica este una singura.

| milan9 a răspuns (pentru Alasadun):

Referitor la cinstire iconelor, este un lucru esenţial faptul că ICONELOR li se acordă doar "CINSTIRE" şi "NU ÎNCHINARE" (nu divinaţie)! Au doar valoare simbolică şi harică, sunt doar obiecte de cult, tot la fel cum evreii nu se "temeau" de sutele de feluri de obiecte de cult adoptatea la recomandarea profeţilor şi chiar a lui Dumnezeu...

Deşi cinstirea sfinţilor sau a obiectelor de cult mai este numită uneori "închinare", aceasta nu e decât o confuzie cauzată de polisemia termenului, foarte gravă sub aspect lingvistic, terminologic. Confuzie explicată probabil prin faptul că acest termen provine din latinescul lat."inclinare" – înclinare.

Ori ştim foarte bine că NE ÎNCLINĂM în sute de moduri diferite, spre a arăta în general politeţea sau respectul, dar nu în toate aceste sute de cazuri divinizăm pe cei din faţa noastră. Astfel, nu ne divinizăm nici părinţii, nici bunicii, nici profesorii, etc…
Nu există nici o "speranţă" pentru cârcotaşi happy de a-L confunda pe Dumnezeu cu creaţia Sa minunată…

| anonimg a răspuns (pentru Alasadun):

Iadul este trecerea in nefiinta pentru totdeauna, sau moartea a doua, dupa cum este scris:
"Si Moartea si Locuinta mortilor au fost aruncate in iazul de foc. Iazul de foc este moartea a doua." (Apocalipsa.20:14)
"Dar, cat despre fricosi, necredinciosi, scarbosi, ucigasi, curvari, vrajitori, inchinatorii la idoli si toti mincinosii, partea lor este in iazul care arde cu foc si cu pucioasa, adica moartea a doua." (Apocalipsa.21:8)

Oamenii care mor astazi mor de prima moarte; si aceasta moarte Biblia o numeste ca fiind un somn. Acum cei care sunt morti si aceia care vor mai muri pana la incheierea istoriei acestui pamant, vor fi inviati -unii pentru viata vesnica, iar altii pentru judecata si implicit moarte vesnica -adica moartea a doua. Asupra acestor lucruri nimeni nu are putere decat Dumnezeu. De aceea pe El trebuie sa Il credem, si sa nu ne bizuim pe filozofiile proprii si nici pe ale acestei lumi, deoarece acestea sunt de la cel rau si au ca scop inducerea noastra in eroare.
Si pe drept vorbind, daca nu credem ce spune Dumnezeu, atunci cum putem avea incredere in filozofiile acestei lumi orbite de pacat? Suntem noi mai intelepti decat Dumnezeu?
Si chiar daca vom credem sau nu, lucrurile sunt asa cum le spune Dumnezeu -caci El nu minte, ci doreste binele tuturor oamenilor. Jertfa de la Golgota nu a fost un spectacol, ci cel mai mare sacrificiu care ar fi putut exista in univers -pentru mine si pentru tine.

| milan9 a răspuns:

Dumnezeu nu pedepseşte niciodată pe nimeni!
Cum este posibil ca Dumnezeu să fie IUBIRE, dar să existe şi nefericire de durată?
Un singur răspuns: nu este consecinţa alegerii Lui şi a iniţiativei Lui, ci a RESPECTĂRII LIBERTĂŢII omului şi consecinţa unei mari PĂRĂSIRI: A OMULUI care Îl părăseşte pe Dumnezeu, îl ignoră toată viaţa, îşi părăseşte Sursa Fericirii şi vieţii lui…

Situaţia aceasta riscă să se cronicizeze, devenind "de durată", tocmai pentru că omul este de la bun început o "investiţie veşnică", pentru veşnicie…

Este posibil ca omul să se încrânceneze pe o poziţie a răului? Omul, ar putea el păstra în mod continuu calea "îndepărtării"?

Dacă vedem exemplul "duhurilor răutăţii" care nu intenţionează să se întoarcă din calea lor rea… înţelegem că din păcate este posibilă şi omului această experienţă a "încleştării" în ură faţă de semeni, faţă de Creatorul său…
În primul rand, Dumnezeu respectă continuu libertatea omului.

| milan9 a răspuns:

Dacă idei referitoare la nefericirea de durată sunt prezente şi în alte culturi şi religii (reminiscenţe ale unei revelaţii primordiale) asta nu face decât să confirme un adevăr general...

Fie ca sunt de fericire sau nefericire, locurile in care vor fi asezate sufletele sunt VEŞNICE!
Nu vrea nimeni varianta a doua, a îndepărtării de Sursa Vieţii şi a Fericirii sad, dar în CREŞTINISM, SCRIPTURA este cea lăsată să se pronunţe, nu iniţiativele unuia sau altuia:

Ioan 5, 29: „Şi vor ieşi, cei ce au făcut cele bune spre ÎNVIEREA VIEŢII şi cei ce au făcut cele rele spre ÎNVIEREA osândirii."

Ecclesiast 3, 11: „Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."

Ioan 5, 26: „Adevărat, adevărat zic vouă: Cel ce ascultă cuvântul Meu şi crede în Cel ce M-a trimis are VIAŢĂ VEŞNICĂ şi la judecată nu va veni (se deduce că "ceilaţi" vor veni, nu sunt morţi...). "

II Corinteni 5, 1: "Căci ştim că, dacă acest cort, locuinţa noastră pământească, se va strica, avem zidire de la Dumnezeu, casă nefăcută de mână, VEŞNICĂ, în ceruri."

Iuda 1, 6: Iar pe îngerii care nu şi-au păzit vrednicia, ci au părăsit locaşul lor, i-a pus la păstrare sub întuneric, în lanţuri VEŞNICE, spre judecata zilei celei mari.

Iuda 1, 7: „Tot aşa, Sodoma şi Gomora şi cetăţile dimprejurul lor care, în acelaşi chip ca acestea, s-au dat la desfrânare şi au umblat după trup străin, stau înainte ca pildă, suferind pedeapsa focului celui VEŞNIC.

Iuda 1, 13: "Valuri sălbatice ale mării, care îşi spumegă ruşinea lor, stele rătăcitoare, cărora întunericul întunericului li se păstrează în VEŞNICIE.

Marcu 3, 29: Dar cine va huli împotriva Duhului Sfânt nu are iertare în veac, ci este vinovat de osânda VEŞNICĂ.

Matei 18, 8: Iar dacă mâna ta sau piciorul tău te sminteşte, taie-l şi aruncă-l de la tine, că este bine pentru tine să intri în viaţă ciung sau şchiop, decât, având amândouă mâinile sau amândouă picioarele, să fii aruncat în focul cel VEŞNIC.

Matei 25, 41: „Atunci va zice şi celor de-a stânga: Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel VEŞNIC, care este gătit diavolului şi îngerilor lui."
Matei 25, 46: Şi vor merge aceştia la osândă VEŞNICĂ, iar drepţii la VIAŢĂ VEŞNICĂ.

II Tes 1, 9 Ei vor lua ca pedeapsă pieirea veşnică de la faţa Domnului şi de la slava puterii Lui,

Daniel 12, 2: Şi mulţi dintre cei care dorm în ţărâna pământului se vor scula, unii la VIAŢĂ VEŞNICĂ, iar alţii spre ocară şi ruşine VEŞNICĂ.

| milan9 a răspuns:

Fericirea sau nefericirea în viaţa "de dincolo" este puternic argumentată de BIBLIE, fără nici un dubiu, pe multiple planuri!

In primul rand, fără a ne pierde în interpretări neautorizate despre ce a vrut să spună Biblia în acele zeci de versete despre LOCURILE DE FERICIRE sau cele de nefericire, înţelegem pentru început că sufletul este veşnic. Cuvântul repetat de nenumărate ori în Biblie, cuvântul "veşnic", "veşnicie" are un singur sens: etern, fără sfârşit…

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Dracii dupa mandria lor, unde nu este indreptata fata lui Dumnezeu acolo este un iad

| M25M a răspuns:

Acum pe un ton mai serios, daca urmam cauza si efectul ajungem la Dumnezeu. Nu El a creat toate?

| PedoBarbie a răspuns:

Oamenii.

| iurii75 a răspuns:

Care este originea învăţăturii despre focul iadului?
În antichitate, babilonienii şi asirienii credeau că „iadul... este un loc plin de orori, stăpânit de zei şi demoni foarte puternici şi cruzi" (The Religion of Babylonia and Assyria, de Morris Jastrow jr., Boston, 1898, p. 581). Iadul de foc al creştinătăţii îşi are originea în religia vechilor egipteni (The Book of the Dead [Cartea morţilor], New Hyde Park, New York, 1960, cu o prefaţă de E. A. Wallis Budge, p. 144, 149, 151, 153, 161). Budismul, care datează din secolul al VI-lea î.e.n., a introdus la un moment dat învăţătura despre iadul înfocat şi despre iadul rece (The Encyclopedia Americana, 1977, vol. XIV, p. 68). Unele reprezentări ale iadului, care se găsesc în bisericile catolice din Italia, sunt considerate de origine etruscă. — La civiltà etrusca, de Werner Keller (Milano, 1979), p. 389.

| Jardelin a răspuns:

Omul, iubi!

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Cine a adus moartea. Dar ce este iadul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Istoria infernurilor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iadul? l-a creat satan si toti oamenii care-l slujesc pe acesta, facandu-i voile si care s-au departat de Dumnezeu.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Si-a scapat Thor jucarica.

| Cyrano a răspuns:

Iadul a fost creat de Dumnezeu pentru ingerii decazuti!

| Albnegru10 a răspuns:

Diavolii. Lucifer.

| IAOIADNAA a răspuns:

Conform bibliei iadul este locul unde oamenii pacatosi ajung dupa ce mor, cei care ajung acolo se considera ca au pierdut iubirea lui Dumnezeu.
Dar eu nu cred in rahaturi de genu. Termenul de Iad si rai, dupa parerea mea, au fost inventate de oamenii pentru a face ideea de moarte mai putin infricosatoare, deoarece multoar oameni le este imposibil sa inteleaga sau sa accepte sfarsitul vietii, dar dupa parerea mea nu au reusit decat contrariul creeind astfel frica de a ajunge in iad. Sfatul meu: traieste-ti viata exact cum vrei fara sa-ti faci griji din cauza rahaturilor de genu' :"daca te abati de la cuvantul lu dumnezeu vei ajunge in iad"

| LeeMinHo00 a răspuns:

Dumnezeu l-a creat pe Lucifer.
Lucifer a creat iadul.
Dumnezeu a creat iadul. thinking

| BîlcStefan a răspuns:

Iadul este regatul care si la intemeiat Lucifer si diavoli lui dupa ce au fost izgoniti din Rai.

| Elvina a răspuns (pentru BîlcStefan):

Și dacă Dumnezeu e atotputernic de ce a lăsat să se întâmple asta?

| BîlcStefan a răspuns (pentru Elvina):

A lasat asta cu un scop sa aiba un loc unde cei ce nu respecta moralele crestine, cei ce aduc ura, frica, razboi si fie pedepsiti, dar acest regat este temporar pana la a doua venire a lui Iisus Cristos care va distruge acest regat.

| Alasadun a răspuns:

În Vechiul Testament nu există vreun loc de "damnare eternă". Există Sheol, unde oricine va ajunge, indiferent că este un om păcătos sau virtuos. Acest Sheol este o lume subterană întunecată, un loc totuşi neutru, asemănător cu Hades din mitologia grecească. De aici va începe şi harababura. Atunci când textul din limba ebraică a fost tradus în greacă, Sheol a fost înlocuit cu Hades. Apoi, cu timpul, s-a accentuat credinţa că în Hades ajung doar oamenii păcătoşi.
Aşadar, până acum avem două nume diferite pentru iad: Sheol şi Hades. Să-l introducem pe al treilea: Gheena, locul în care învăţăturile creştine de la începuturi spun că vor ajunge cei păcătoşi, după ce vor fi judecaţi. Originea cuvântului se referă la "Valea lui Hinnom", o locaţie situată la sud de Ierusalim, acolo unde focurile ardeau neîncetat şi unde anumiţi oameni erau sacrificaţi şi oferiţi ca ofrandă zeilor canaaniţi. "Apocalipsa lui Ioan" a mers ceva mai departe, afirmând că oamenii păcătoşi vor fi aruncaţi într-un "iaz de foc".
Deci, până acum n-a existat nici o referinţă la "iad". Acest lucru s-a întâmplat odată cu traducerea Bibliei în limbi moderne europene, ca engleza, germana sau româna. În multe locuri, Sheol, Hades sau Gheena au fost traduse ca "iad".
Teologul Clark Pinnock se întreba, pe bună dreptate, în revista "Criswell Theological Review": "Cum ar putea creştinii accepta un Dumnezeu de o asemenea cruditate, care ar accepta o tortură eternă asupra creaturilor sale"? Acelaşi teolog afirmă că un Dumnezeu care ar face aşa ceva, s-ar asemăna mai mult cu Satana. Un alt cercetător al Bibliei, Philip Hughes, afirmă că credinţa într-o pedeapsă eternă e mai mult legată de mitologia greacă decât de Biblie.
Noțiunea de iad există și în alte religii ale lumii:
În islamism, de exemplu, există un "crater de foc", în hinduism întâlnim 21 de iaduri, pentru a arde kharma rea, iar în budhism, drumul spre Nirvana e pavat de iaduri. Să nu uităm că jainismul, o altă religie importantă a lumii, are nu mai puţin de 8, 4 milioane de iaduri!
În altă ordine de idei, "iadul" este o invenție a unor "băieți", care au dorit să subjuge și să stăpânească prostimea. După cum se vede au reușit, întrucât pe teritorile noastre s-au gândit să-și construiască un sediu, un palat pe care l-au botezat "catedrală a neamului". Și uite așa avem toate șansele să ajungem în iad, dacă nu "sărim la cap" cu banul cu o valoare de cel puțin 10 RON...

| CipP0044 a răspuns:

Nu ti se pare ciudat ca Acest Dumnezeu a creat un Iad Dar in Acelasi timp spune ca oricine poate fi iertat indiferent de greseala comisa