| PorumbRodica1965 a întrebat:

Ce este Regatul lui Dumnezeu? Cand si unde a fost instaurat?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In cazul solstitiului nu numai data calendaristica este un element pagan ci si obiceiul de a se impodobii bradul ci si cel cu cadourile. In cazul Sanzienelor si Rusaliilor acestea sunt clat sarbatori pagane, tot ce spui este complet nejustificat in acest caz. Sunt sarbatori la care nu numai numele si data calendaristica au fost imprumutate de la pagani ci si obiceiuri ca o concluzie...Cum ar fi si slavitul moastelor. Sunt destule te asigur. Dar crestinismul are inlfuente pagane chiar si dupa opinia ta acele nume si datare calendaristica sunt influnete pagane. De ce si-au schimbat crestini datarile dupa pagani si nume? De ce nu le-a tinut cum sunt ele originale? Este clar ca are influente mari pagane fara nici un fel de dubiu. Acestea ar trebui eliminate din punctul meu de vedere. Dar uite ca le place sa minta populatia.

127 răspunsuri:
| PorumbRodica1965 explică (pentru milan9):

Sa retii ceva : basmele, sau legendele au fost facute de oameni i care nu au fost redusi intelectual deloc, dar ei au pus personajele principale in paralel cu personajele Bibliei, au citit ei Biblia, dar dupa cum Satan cauta orice metode de-a induce omul in eroare, iata ca s-a folosit si de autorii fantasticului ca sa-l indeparteze pe om de adevaratul Dumnezeu, si de adevarul sau. Ei, autorii miturilor, nu au transmis ceva spre zidirea omului spiritual, epoca lor a trecut odata cu ei, ba bine ca noi atunci cand ne scolarizam in felul lumii trebuia sa citim Basme, legendele Olimpului, poeziile lui Eminescu, nu era important ca se prezenta in ele falsul, imoralitatea, dar era important ca ne impuia mintea cu ceva, ca sa nu putem percepe ca mai este si adevar, de ce nu ne-au indrumat sa citim Biblia? Insa dupa cum spune Pavel in 2Corinteni 3:16, 17 : Toata Scriptura este inspirata de Dumnezeu, si de folos, ca sa invete,. iata, inspirata de Dumnezeu, nu de oameni, ca sa ne invete adevarul,, nu sa ne predea minciuna, nu are egal,. Oamenii ce au facut si fac? Se lasa condusi si mintiti de satan si se lupta cu Dumnezeu si cu oamenii ce-s de partea adevarului.Tu ce faci?

| PorumbRodica1965 explică (pentru milan9):

Tu confunzi niste lucruri, nu ai citit Proverbele8:22-30. Pai daca este fiu inseamna ca a fost nascut, sau creat, de cinevaa avut un inceput, in cazul acesta Biblia spune despre Isus ca a fost inceputul creatiei lui Iehova Dumnezeu, Iar Iehova Dumnezeul Atotputernic, este din vesnicie, in vesnicie, nu are inceput, nici sfarsit. Confirmarea lui despre Fiul sau o avem in mai multe cazuri, dintre care ai amintit si tu. Dar, priveste realitatea!

| milan9 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

"Întâiul născut" subliniază în limbaj metaforic (limbaj stilistic în care Biblia este extrem de condensată) apropierea maximă, unică prin natura ei, între Tatăl şi Fiul (singurul numit distinct şi nominal Fiu în toată Scriptura!).

Numitorul comun, punctul comun între cele trei ipostasuri ale Treimii îl reprezintă FIREA sau NATURA DIVINĂ (diferită de firea sau natura umană!) unică şi comună celor trei ipostasuri (Tatăl, Fiul şi Sfântul Duh).

| milan9 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Daca este fiu inseamna ca este doar "nascut", nu creat!

Şi iată că ajungem la aceeaşi problemă, "Întâiul născut" este CU TOTUL ŞI CU TOTUL ALTCEVA decât "creatura", dar… "NE-CREŞTINII" nu vor dori niciodată să vadă asta. FIUL LUI DUMNEZEU este Cel care a făcut toată "Creatura"! O continuă blasfemie aduc cei care Îl confundă cu "creaţia Sa"!

"Întâiul născut" este prezentarea limbaj simbolic a faptului că Fiul este născut din Tatăl "mai înainte te toţi vecii", sau o "naştere" continuă (dar nu în termenii embriogenezei umane!) tot la fel cum Duhul Sfânt purcede sau PROVINE continuu din veşnicie din Tatăl! el este DIN VEŞNICIE!

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Răspuns utilizator avertizat
| martzian a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Observ ca, desi ne tragem de sireturi si ne tutuim, nu mi-ati raspuns la o intrebare simpla: de ce au modificat martorii Biblia, pentru a nu se mai vedea ca scrie ca Isus este Dumnezeu?

"NU stiu ce ai facut aici" - Sunt multe lucrurile pe care nu le stiti. happy Tocmai de aceea sunt aici, sa va invat. Ce am facut? V-am oferit un exemplu clar ca martorii sunt pacaliti de falsii lor profeti si cred o teologie falsa. Este vorba de o demonstratie pe care va rog sa o demontati, sau sa acceptati cu bun simt ca am dreptate. Doar asa putem trece la urmatorul punct al discutiei.

Va pot face si demonstratia ca Isus spune ca este Dumnezeu daca doriti (cereti doar!), tot din Biblie! Nu "un dumnezeu" pentru ca nu vorbim decat un singur Dumnezeu adevarat, nu de o multitudine.

Intrebare: La cine se refera textul din Ioan 1? Teologia martorilor spune ca la Isus, iar demonstratia mea v-a aratat clar ca acolo scrie ca El este DUMNEZEU! "Cuvantul era DUMNEZEU!" Toate au fost facute prin El, se mai spune. Vreti sa spuneti ca de fapt nu Dumnezeu a creat cerurile si pamantul? Va rog sa deschideti Biblia la primul verset sa vedeti cine este Creatorul care a facut TOATE lucrurile. V-ati prins? Se mai vorbeste apoi si de intrupare, confirmandu-se adevarul ca Dumnezeu a luat chip de om pentru a-si implini planul de mantuire.

Voi lua la rand si acele pasaje in care ati demonstrat, inca o data, ca martorii nu studiaza Biblia, ci accepta doar pe nemestecate, de la liderii lor, CATEVA versete scoase din context - mereu aceleasi:

1. „Dar Atotputernic Dumnezeu este unul singur Iehova, Geneza 17:1 deci nu are egal" – Ce spuneti dumneavoastra aici nu contrazice ceea ce spun eu si nu e o demonstratie impotriva divinitatii Domnului Isus.

2. „iar Isus este un dumnezeu puternic" – Va rog sa corectati. Isus nu este UN dumnezeu puternic CI El este Dumnezeu. Aveti demonstratia mai sus, Biblia o spune clar. Nu exista „un" dumnezeu atunci cand vorbim de Isus Hristos.

3. „si-a dat viata umana perfecta" – Atributul perfectiunii i se poate aplica DOAR lui Dumnezeu. O spune Insusi Isus, daca va uitati in Luca 18.

4. „citeste Apocalipsa 1:18" – Am facut-o. O, iubesc Apocalipsa, mai ales ca nu procedez ca dvs, sa citesc doar cate un verset ici si cate unul colo! Ea demonstreaza clar ceea ce spun. Iata un exemplu. Doar cateva versete mai sus, citim in Apocalipsa 1:8: „Eu sînt Alfa și Omega, Începutul și Sfîrșitul", zice (CINE?) Domnul Dumnezeu, Cel ce este, Cel ce era și Cel ce vine, Cel Atotputernic. Dumnezeul unic, cel perfect, atotputernic, este numit Alfa si Omega, prin urmare. Dar mai este un verset la fel de interesant, care ne spune ca ISUS este ALFA SI OMEGA! Cititi Apocalipsa 22:13. Sa fie o greseala in Biblie, sau Isus = Dumnezeu?

5. „Isaia9:6-7" – Am recitit cu bucurie versetul acesta, care este de fapt un contraargument la ceea ce afirmati dumneavoastra. Hai sa vedem cum:
In afara de situatia in care exista mai multi Dumnezeu, Isaia 9:6 ne zice clar ca Isus este DUMNEZEU. De ce ar face asta daca nu ar fi adevarat? Sa ne incurajeze Biblia la idolatrie? NU! Apropo, stiti care este cuvantul in Isaia 9:6 pentru "Dumnezeu"? Acelasi cu cel folosit in nenumarate alte locuri pentru a-L descrie pe Dumnezeul atotputernic de care spui tu. Daca nu ma credeti, puteti verifica, va dau eu versetele. Numele lui Isus folosit acolo este אל ('êl) si il putem gasi ca descriindu-l pe DUMNEZEU in versete cum ar fi:

Geneza 14:18, Geneza 14:19, Geneza 14:20, Geneza 14:22, Geneza 16:13, Geneza 17:1, Geneza 21:33, Geneza 28:3, Geneza 31:13, Geneza 31:29, Geneza 35:1, Geneza 35:3, Geneza 35:11, Geneza 43:14, Geneza 46:3, Geneza 48:3, Geneza 49:25, Exod 6:3, Exod 15:2, Exod 15:11, Exod 20:5, Exod 34:6, Exod 34:14, Numeri 12:13, Numeri 16:22, Numeri 23:8, Numeri 23:19, Numeri 23:22, Numeri 23:23, Numeri 24:4, Numeri 24:8, Numeri 24:16, Numeri 24:23, Deuternom 3:24, Deuternom 4:24, Deuternom 4:31, Deuternom 5:9, Deuternom 5:15, Deuternom 7:9, Deuternom 7:21, Deuternom 28:32, Deuternom 32:4, Deuternom 32:12, Deuternom 32:18, Deuternom 32:21, Judecatori 9:46, 1 Samuel 2:3, 2 Samuel 22:31, 2 Samuel 22:32, 2 Samuel 22:33, 2 Samuel 22:48, 2 Samuel 23:5, Neemia 1:5, Neemia 5:5, Neemia 9:31, Neemia 9:32, Iov 5:8, Iov 8:3, Iov 8:5, Iov 8:13, Iov 8:20, Iov 9:2, Iov 12:6, Iov 13:3, Iov 13:7, Iov 13:8, Iov 15:4, Iov 15:11, Iov 15:13, Iov 15:25, Iov 16:11, Iov 18:21, Iov 19:22, Iov 20:15, Iov 20:29, Iov 21:14, Iov 21:22, Iov 22:2, Iov 22:13, Iov 22:17, Iov 23:16, Iov 25:4, Iov 27:2, Iov 27:9, Iov 27:11, Iov 27:13, Iov 31:14, Iov 31:23, Iov 31:28, Iov 32:13, Iov 33:4, Iov 33:6, Iov 33:14, Iov 33:29, Iov 34:5, Iov 34:10, Iov 34:12, Iov 34:23, Iov 34:31, Iov 34:37, Iov 35:2, Iov 35:13, Iov 36:5, Iov 36:22, Iov 36:26, Iov 37:5, Iov 37:10, Iov 37:14, Iov 38:41, Iov 40:9, Iov 40:19, Psalmii 5:4, Psalmii 7:11, Psalmii 10:11, Psalmii 10:12, Psalmii 16:1, Psalmii 17:6, Psalmii 18:2, Psalmii 18:30, Psalmii 18:32, Psalmii 18:47, Psalmii 19:1, Psalmii 22:1, Psalmii 22:10, Psalmii 29:1, Psalmii 29:3, Psalmii 31:5, Psalmii 36:6, Psalmii 42:2, Psalmii 42:8, Psalmii 42:9, Psalmii 43:4, Psalmii 44:20, Psalmii 50:1, Psalmii 52:1, Psalmii 52:5, Psalmii 55:19, Psalmii 57:2, Psalmii 63:1, Psalmii 68:19, Psalmii 68:20, Psalmii 68:24, Psalmii 68:35, Psalmii 73:11, Psalmii 73:17, Psalmii 74:8, Psalmii 77:9, Psalmii 77:13, Psalmii 77:14, Psalmii 78:7, Psalmii 78:8, Psalmii 78:18, Psalmii 78:19, Psalmii 78:34, Psalmii 78:35, Psalmii 78:41, Psalmii 80:10, Psalmii 81:9, Psalmii 82:1, Psalmii 83:1, Psalmii 84:2, Psalmii 85:8, Psalmii 86:15, Psalmii 89:6, Psalmii 89:7, Psalmii 89:26, Psalmii 90:2, Psalmii 94:1, Psalmii 95:3, Psalmii 99:8, Psalmii 102:24, Psalmii 104:21, Psalmii 106:14, Psalmii 106:21, Psalmii 107:11, Psalmii 118:27, Psalmii 118:28, Psalmii 136:26, Psalmii 139:17, Psalmii 139:23, Psalmii 140:6, Psalmii 146:5, Psalmii 149:6, Psalmii 150:1, Proverbe 3:27, Isaia 5:16, Isaia 7:14, Isaia 8:8, Isaia 10:21, Isaia 12:2, Isaia 14:13, Isaia 31:3, Isaia 40:18, Isaia 42:5, Isaia 43:10, Isaia 43:12, Isaia 44:10, Isaia 44:15, Isaia 44:17, Isaia 45:14, Isaia 45:15, Isaia 45:20, Isaia 45:21, Isaia 45:22, Isaia 46:6, Isaia 46:9, Isaia 57:5, Ieremia 32:18, Ieremia 51:56, Plangeri 3:41, Ezechiel 10:5, Ezechiel 28:2, Ezechiel 28:9, Ezechiel 31:11, Ezechiel 32:21, Daniel 9:4, Daniel 11:36, Osea 1:10, Osea 11:9, Osea 11:12, Iona 4:2, Mica 2:1, Mica 7:18, Naum 1:2, Tefania 7:2, Maleahi 1:9, Maleahi 2:10, Maleahi 2:11

Intelegeti ce spun? Daca ziceti cu gura dvs ca Isaia 9:6 vorbeste despre Isus, atunci puteti si sa intelegeti ca El este in fiecare din versetele de mai sus. Veti avea o problema, atunci. Nimic nu va mai face sens decat daca Tatal si Fiul IMPREUNA si fiecare separat reprezinta ceea ce noi numim generic Dumnezeu.Pentru ca il avetii pe Isus in cam toate cartile Scripturii...

6. „Dar El Isus cel inviat de Iehova Dumnezeu in multe randuri a afirmat; Tatal este mai mare ca mine, Ioan14:28" - Atunci cand s-a intrupat, Isus a renuntat la prerogativele sale divine. Este logic ca OMUL sa fie supus autoritatii divine – iar Isus este Dumnezeu INTRUPAT. Vezi Filipeni 2:6-8, unde se spune exact ce spun eu aici. Mai mult, stiti care este contextul in Ioan 1 4? (intreb si astept un raspuns). Isus afirma si „Eu si cu Tatal una suntem" (Ioan 10:30). Oare pe care dintre ele sa le credem? Sunt sau nu compatibile afirmatiile lui Isus?

7. „1Corinteni11:3" – Vedeti ce inseamna sa nu cititi contextul? Veniti cu prostioare care nu au ca finalitate decat teorii hidoase. Versetul face o analogie superbă cu familia, intr-un context in care se vorbeste despre familie. Vorbim de autoritate (în dragoste), iarăși, nu de inferioritate. Altfel... mi-e tare milă de soția celui care o considera inferioară.

8. „Biblia ne spune despre Isus ca a fost creat direct de Iehova DumnezeuProverbe8:22-30" – Nicaieri nu veti gasi acest lucru. Observ ca, in disperare de cauza, inventati pasaje si interpretari noi. In pasajul citat, daca va uitati un pic mai sus (vezi versetul 12), este vorba de intelepciune. Cuvantul nu este nici Mesia, nici altceva, ci ebraicul chokmâh – intelepciune. V-ati propus sa si mintiti pentru a scoate in evidenta o dreptate inchipuita?

9. „Isus este reflectarea perfecta a tatalui sau de aceea i-a putut spune unuia dintre apostoli : Ioan14; 9. " – Vreti sa intram din nou in studiul textului? Iar va prindeti urechile... Voi fi mai bland, dar nu pot sa nu clarific din start ca nu se spune nimic de o „reflectare" in text. E ca si cand as raspunde la intrebarea: „cine este vecinul de la 7" cu „eu sunt acela" si cel care intreaba ar zice ca eu de fapt doar reprezint persoana in fapt. Hai sa vedem textul:
Ioan 14:28: "Aţi auzit că v-am spus: „Mă duc, şi Mă voi întoarce la voi." Dacă M-aţi iubi, v-aţi fi bucurat că v-am zis: „Mă duc la Tatăl"; căci Tatăl este mai mare decât Mine." Inteleg că v-ati cramponat in termenul " meizōn" (mai mare) care se traduce prin "maret". Orice Tata este "mai mare" in autoritate, decat fiul sau, fara sa il considere inferior. Dar, iarasi, scoateti din context, motiv pentru care nu intelegi pe deplin - de fapt... nu intelegeti deloc. happy Cu cateva versete inainte doar, El le spusese ca pleaca de la ei, pregatindu-i pentru momentul acela ("Copilaşilor, mai sunt puţin cu voi. Mă veţi căuta, şi, cum am spus iudeilor că unde Mă duc Eu, ei nu pot veni, tot aşa vă spun şi vouă acum". Ioan 13:33). Petru a sarit, tulburat, ca vrea sa mearga si el cu Domnul. Isus le-a văzut tulburarea ("Să nu vi se tulbure inima. Aveţi credinţă în Dumnezeu şi aveţi credinţă în Mine.Ioan 14:1"). Avem apoi reactia în lant ("Doamne", I-a zis Toma, „nu ştim unde Te duci; cum putem să ştim calea într-acolo?" Ioan 14:5). Isus stia ca teama lor vine de la faptul ca vad si au in fata un om ca si ei, obosit, cu sandale, nu pe Singurul Fiu al lui Dumnezeu.
La remarca lui Filip („Doamne", I-a zis Filip, „arată-ne pe Tatăl, şi ne este de ajuns.") Isus pune degetul pe rana si se face cunoscut ca Dumnezeu:
Isus i-a zis: „De atata vreme sunt cu voi si nu M-ai cunoscut, Filipe? Cine M-a văzut pe Mine a văzut pe Tatăl. Cum zici tu, dar: „Arată-ne pe Tatăl"? Credeţi-Mă că Eu sunt în Tatăl, şi Tatăl este în Mine; credeţi cel puţin pentru lucrările acestea.
Dupa ce le promite, tot pentru a-i incuraja, ca Duhul Sfant va fi cu ei dar si ca le va lasa pacea lui, ABIA ATUNCI vine versetul de care unii se incurca... Cu alte cuvinte, la mintea cocosului, le transmite: "Oameni buni, nu aveti de ce sa va temeti. Eu nu sunt doar omul din fata voastra. Experienta pe care o aveti cu Mine ar trebui sa va determine sa credeti. Eu sunt Fiul lui Dumnezeu, Dumnezeu Insusi (Una cu Tatal) si sunt de partea voastra! Prin urmare nu aveti de ce să vă temeti!"

„daca era aceeasi persoana se ruga siesi, se invia el?" – Va mai explic o data ce sustine Biblia. Dumnezeu este Unul singur, iar El se manifesta prin trei Persoane distincte - Tatal, Fiul si Duhul Sfant. El sunt enumerate si evidentiate separat si despre fiecare se spune ca ar fi Dumnezeu. Prin urmare, impreuna si separat fiecare ESTE Dumnezeu, fara ca aceasta sa afecteze unicitatea Lui Dumnezeu. Isus este acea persoana a Dumnezeirii care s-a intrupat. Ca OM la acel moment, El I se ruga lui Dumnezeu Tatal. Nu puteti combate biblic acest adevar. Puteti incerca si va stau la dispozitie pentru lamuriri...

Inchei cu o intrebare mare de tot: „De ce a permis Isus sa fie numit Dumnezeu"? Si cand spun asta nu ma refer la Ioan cap.1. Daca nu stiti unde, va arat eu – prefer sa fac un test la inceput... Isus are pretentia ca El este Dumnezeu, divinitatea atotputernica. Avem doar doua alternative fara echivoc: Ori minte ori este cine afirma ca este! happy

| PorumbRodica1965 explică (pentru martzian):

Bine ca nu ai copiat toata Biblia, pentru ce__? La noi oamenii invatati de D-zeu se ttuutuiesc, si lui Dumnezeu ii spunem pe nume, si lui Isus, doar nu spunem : dumneata d-zeule, te rog arata-mi care este adevarul, nu? Apoi voua oamenii pot sa va respecte si fara pronume de politete, ca tot aia sunteti.Va credeti mai sus ca Dumnezeu, mai ales daca ati ajuns popi, sau inalti prelati, apa de var, stii cum a spus Isus : ca mornintele varuite. Auzi daca Isus este Atotputernicul Dumnezeu, la cine s-a rugat in gradina Ghetsimani, sau in alte locuri? Cine l-a inviat din morti? Nu ai citit versetele ce ti le-am indicat, nu mi-ai dat raspunsul biblic, unde scrie in Biblie despre trinitate? Ai copiat aiurea, dar oricum nu ai raspuns potrivit, nu esti interesat sa gasesti adevarul, ci doar sa lupti inpotriva lui, alui D-zeu. Spor la lucru, nu mai vorbim, eu nu contest adevarul, poate sa stea popia voastra, nu pe aur, ci pe hrisolit, caci zilele ii sunt numarate. numai bine.

| milan9 a răspuns (pentru martzian):

Frumos raspunsul... happy
Ciudat faptul ca doamna nu accepta unele notiuni formale dar le prefera pe altele fara fundament biblic, precum: "forta activa", sau combinatii de nume (fara sustinere biblica) intre consoanele unui cuvant ("Yhwh") si vocalele altui cuvant ("Adonai")...

Interesant este ca PRIMUL MOMENT ÎN ISTORIA OMENIRII când învăţătura biblică despre cele TREI IPOSTASURI (Tatăl, Fiul şi Duhul Sfânt) a fost pusa la indoiala (izolat de catre o singura persoana) a fost de abia în secolul IV.

Nu a stiut oare pana atunci Biserica ce face vreme de trei secole? A dormit Dumnezeu in timpul acesta si a lasat Biserica in paragina, El care a facut profetii vesnice referitoare la
existenta ei fara pata, fara greseala?
Mai ales ca Hristos a spus ca a venit la "plinirea vremii", cand oamenii erau perfect pregatiti pentru Biserica Sa...

| milan9 a răspuns (pentru martzian):

În 325, la "Sinodul ecumenic de la Niceea" nu s-au adăugat învăţături noi, ci doar s-au confirmat cele care deja existau.

Dacă s-a ajuns să se discute atunci problema, dacă a existat pana atunci vreme de trei secole UNANIMITATE într-o chestiune FUNDAMENTALĂ pentru creştinism, acest lucru nu poate să arate decât faptul că învăţătura despre cele trei Ipostasuri confirmate de Biblie (Tatăl, Fiul şi Duhul Sfânt) A FOST CUNOSCUTĂ DE LA ÎNCEPUT, fără să existe nci un dubiu până atunci!

Dacă ne-am imagina situaţia în care creştinătatea nu ar fi avut habar de asta, cum oare ar fi acceptat 318 episcopi ce erau trecuţi deja prin torturi şi persecuţii, cum ar fi acceptat zic, un adaos cu totul nou care le-ar fi schimbat credinţa? Dar nu s-a întâmplat acest lucru! Treimea de Persoane era cunoscută în Creştinătate de vreo 300 de ani deja!

O DOVADĂ în plus: chiar din acest motiv s-a întrunit sinodul, pentru că Arie a "ieşit din rând" cu erezia lui, a intrat in contrast cu INTREAGA CRESTINATATE (ce era foarte extinsa si avea deja 30 de ani!) contrazicand singurul adevăr bine cunoscut pana atunci despre TREIME: divinitatea Fiului – a doua Persoană din Treime!

Treimea nu a fost descoperită la Niceea! Nu s-a făcut atunci marea descoperire de a se putea număra până la trei cele trei Persoane care fuseseră deja enumerate de Biblie în variate situaţii!

| PorumbRodica1965 explică (pentru milan9):

Am spus ceva adineauri, dar cred ca nu a mers. Dragule, la samitul de laNiceea au fost adunati toti ticalosii ce au fost si raman si azi sustinatorii celor ce l-au rastignit pe Cristos. Ei au hotarat ca Numele lui Iehova sa fie inlocuit in Sfintele Scripturi cu cuvantul DOMNUL, iar traducatorii moderni i-au adus cea mai mare insultaAutorului Biblieiprin inlaturarea sau ascunderea numelui Sau personal careapare de 6828 de ori in textul ebraicsub forma YHWHsauJHVHin lb. romana,, Iehova", asa ca acele persoane si altele care i-au sustinut dea lungul secolelor au fost si sunt falsi, lupta inpotriva lui Dumnezeu, a lui Isus, si-a celor ce ii sustin si se straduiesc sa respecte adevarul. Poti sa spui ca aceea era crestinatate de 300 de ani? Nu erau prigonitorii crestinilor adevaratii, tocmai de aceea apostazia a fost prezenta dupa moartea apostolilor, iar perioada popoarelor pagane inceputa in 607i. e.n. continua pana ce Isus a fost intronat ca rege ceresc.

| milan9 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Te balacesti in aberatii de nu stii ce-i cu tine, scuze ca iti spun...

Crestinismul trecuse déjà prin TREI SECOLE DE PERSECUTII, care nu l-au slăbit, ci dimpotrivă, l-au propulsat, l-au făcut mai puternic (sângele martirilor a reprezentat "sămânţa creştinismului"). Cum se putea înclina creştinismul (devenit deja UNIVERSAL în secolul IV) în faţa unor schimbări din afară? (asta pentru cei care presupun în mod greşit că împăratul Constantin ar fi influenţat cu ceva…)

Se pot scrie aici cărţi întregi pentru demonstrarea STĂRII NECLINTITE a BISERICII la sinodul I ecumenic, (bibliotecile de cărţi ale episcopilor din primele 300 de ani, dinainte de sinod, confirmă "parcursul" neschimbat al Bisericii înainte şi după anul 325):

la sinod nu au fost doar 2-3 episcopi, ci sute (la cele sapte sinoade au fost de fiecare dată între 300 şi 600 de EPISCOPI)
mulţi dintre episcopi aveau încă pe corpul lor urmele torturilor la care au fost supuşi pentru credinţa lor NECLINTITĂ! (cum aveau ei să "tremure" în faţa unor presupuse ameninţări?)
Nu există în istorie NICI O SUSPICIUNE care să susţină teroriile tendenţioase ale sectanţilor (dezrădăcinaţi de Biserică…) în privinţa vreunui presupus "amestec" al lui Constantin!
Se păstrează întacte TOATE actele sinoadelor, "stenogramele" de atunci cu tot ce s-a discutat în cel mai mic detaliu. TRANSPARENŢA ESTE TOTALĂ şi ea arată că împăratul a fost prezent doar onorific (de umplutură mai pe româneşte). Nu a avut nici o intervenţie!
Nu putea împăratul să influenţeze lucrările sinodului pentru că TRANSPARENŢA era chiar scopul sinodului: clarificarea liberă prin consens general. Prezenţa împăratului era doar garanţia "democraţiei" şi libertăţii discuţiilor purtate (exact cum ar fi prezenţa presei la lucrările parlamentului happy );
Nu există în TOATĂ ISTORIA OMENIRII teorii ale conspiraţiei în care să fie incluşi 300-400 de oameni! Să fim oneşti şi serioşi happy

| milan9 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Dacă ar fi fost vreun fals imediat ar fi ieşit la iveală! Dar nu există suspiciuni în istorie pentru că nimeni nu e atât de nebun (în afara acuzelor sectante tendenţios interesate de minciună) încât:

- sa creada teoria stupida că a putut cineva să adune 400 de episcopi onorabili pe o rază de mii de km., şi că i-ar fi putut intimida ca pe nişte copii!

- sa creada minciuna că acei 400 de episcopi trecuţi deja cu fruntea sus prin sângeroase persecuţii), ar fi trădat Biserica şi ar fi acceptat un compromis (pe care sute de mii de creştini deja nu l-au făcut, ci ŞI-AU DAT şi VIAŢA)! Dacă ar fi făcut asta comunitatea celorlalţi creştini i-ar fi ars de vii! (acea comunitate care s-a sacrificat cu sutele de mii PENTRU CA NICI UN COMPROMIS SĂ NU FIE FĂCUT!). Se vede azi că în orice comunitate de pe tot cuprinsul "patriei" atunci când enoriaşilor nu le convine ceva se revoltă! Fără discuţii…

- sa creada stupizenia că toţi s-ar fi putut întoarce la mii de km. în patria lor liniştită (chiar în afara imperiului unde nu s-ar fi temut de nimeni) şi n-ar mai fi amintit istoriei o astfel de tentativă asupra lor…

Numai un nebun, un om fără minte poate crede asta! sad sad

| milan9 a răspuns:

Referitor la folosirea de catre tine a numelui inventat "Iehova", ti-am mai spus de ce esate aceasta una din cele mai mari incalcari ale poruncilor divine...

Numele folosit de "martori" NU este o pronunţie SCRIPTURISTICĂ (deoarece EVREII N-AU PRONUNŢAT NICIODATĂ "Iehova".

Este important a nu se confunda iniţialele YHWH întâlnite în Vechiul Testament (pe lângă alte 5000 de expresii referitoare la Dumnezeu) cu pronunţia greşită "Iehova" ("Iehova" fiind o variantă ciudată de vocalizare în engleză, inventată arbitrar prin îmbinarea dintre consoanele ale unui nume pierdut (Y-H-W-H) şi vocalele(!) altui nume (Adonai) - o compoziţie deci, cel puţin inventată...).

"Iahve" – o altă variantă de pronunţie, rămâne totuşi un compromis forţat!

Pronunţia propusă la voia întâmplării (puteau fi alese oricare alte vocale, din oricare alt nume din cele aproape 5000), "Iehova", nu este acceptată de niciunul dintre rabinii istoriei poporului evreu (SPECIALIŞTI în domeniul ebraicii natale şi a pronunţiei ei).

În consecinţă, "Iehova" nu este un nume, ci doar o variantă greşită de "pronunţie", o CREAŢIE UMANĂ ALEATORIE, obţinută prin îmbinarea abuzivă şi arbitrară dintre consoanele unui nume şi cu vocalele(!) altui nume... (a două dintre cele aproape 5000 de "nume divine": Yhwh şi Adonai.)
Să nu facem o confuzie de neiertat! sad

| PorumbRodica1965 explică (pentru miculprint):

Bolnav mai poti fi. spiritual.Pe ce se bazeaza conversatia?

| PorumbRodica1965 explică (pentru milan9):

Imi spun ca ma opresc sa nu mai comunic cu tine ca nu are rost, ca ti-e mintea ocupata cu falsul, si te-au indoctrinat mai marii tai de chiar crezi ce zici, insa nu pot cred ca sa renunt usor cand vad ce scrii. Dar vreau sa te intreb ceva,; De ce inaltii vostri prelati si ai catolicilor cand sunt cica hirotonisiti isi iau alt nume, cica exemplu?

Răspuns utilizator avertizat
| martzian a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Stimata doamna, pana una alta traiti printre oameni, intr-o societate in care bunul simt si respectul reciproc inca se mai practica. Nu traiti in camp si nu cred ca va permiteti sa luati de sus (in societate ma refer) pe oricine. Daca da, probabil ca ati ramas somer. Iar o lege cu privire la vorbitul "la per tu" nu cred ca aveti in manual... Nu am facut decat sa va atrag atentia ca nu avem o conversatie intre pustani si ca ati incalcat, fara permisiune din partea mea, limitele unei conversatii civilizate si ale reciprocitatii - conform normelor culturale din tara noastra.

"Va credeti mai sus ca Dumnezeu, mai ales daca ati ajuns popi, sau inalti prelati, apa de var, stii cum a spus Isus : ca mornintele varuite" - Ma asteptam sa treceti la jingniri si la un limbaj ca acesta. Eu il numesc golanism pseudoreligios, mai ales ca nu are nici o justificare (in viata reala, in realitate, in ceea ce priveste principiile scripturale, etc.) Marturisesc faptul ca imi pare rau ca nu m-am inselat. Mi-ar fi placut sa aflu ca sunteti omul de bun simt pe care il doream ca partener de discutie, mai ales ca am adus argumente, la care nu ati avut bunul simt sa raspundeti. Trebuie sa stiti ca nu sunt "popa", ci doar un crestin sincer care si-a citit si studiat Biblia. Am pornit de pe o pozitie a unuia necredincios si nu am fost abordat cu brosuri si reviste la coltul strazii pentru a fi indoctrinat. Prin urmare va rog sa va revizuiti abordarea. Dumneavoastra suteti cea care vorbeste in numele unei grupari religioase izolate, aparand orbeste dogmele (apropo de indoctrinare) in timp ce eu prefer sa ne referim strict la ceea ce afirma Biblia. De aceea v-am trimis la a citi si la a nu mai lua pe nemestecate. In punctele in care, eventual, aveti dreptate, nu am nici o jena sa recunosc asta! Dar nu pot numi albul negru si adevarul minciuna, doar ca sa nu o supar pe doamna Porumb...

"Auzi daca Isus este Atotputernicul Dumnezeu, la cine s-a rugat in gradina Ghetsimani, sau in alte locuri?" - Observ ca nu aveti aplecarea catre a citi. Daca va intoarceti la raspunsul meu anterior, veti gasi raspunsul la intrebare.

"Nu ai citit versetele ce ti le-am indicat, nu mi-ai dat raspunsul biblic, unde scrie in Biblie despre trinitate?" - Din nou, o sa va intorc la textul meu. Probabil ca nu ati observat, dar am raspuns la fiecare dintre versetele indicate, scotand in evidenta eroarea acolo unde era cazul.

"Ai copiat aiurea, dar oricum nu ai raspuns potrivit, nu esti interesat sa gasesti adevarul, ci doar sa lupti inpotriva lui, alui D-zeu." - Va rog sa nu ma acuzati de practici pe care dumneavoastra le folositi. Eu am facut apel la textul din original si la contextul imediat - dar si cel general.

"Spor la lucru, nu mai vorbim, eu nu contest adevarul, poate sa stea popia voastra, nu pe aur, ci pe hrisolit, caci zilele ii sunt numarate. numai bine." - Multumesc, la fel. Cam scurta argumentatia (a se citi inexistenta) mai ales dupa aroganta cu care ne-ati luat pe toti la inceput. Nu v-am insultat, nu v-am contrazis aiurea, doar v-am trimis la Sfanta Scriptura. Inca ma intreb de ce va deranjeaza sa priviti in fata adevarul (nu al meu personal, ci acela biblic). Decat sa va dati ranita, mai bine imi explicati la care dintre interepretarile mele considerati ca am gresit. Stiu ca e greu sa realizezu ca esti in eroare, dar nu vi se pare ca subiectul e prea important ca sa il tratati cu usuratate?

| martzian a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Si cateva clarificari, ca sa stie fiecare adevarul despre cele discutate aici:

„Bine ca nu ai copiat toata Biblia, pentru ce__?" – Sunt texte biblice in care se afirma ca Numele folosit pentru a-L descrie pe Isus este acelasi ca si pentru Dumnezeu. Mai sunt si altele, dar a fost doar o demonstratie de forta pentru a fi clar ca nu vorbesc din auzite. Nu m-ati contrazis dar ma intrebati de ce imi permit sa aduc argumente din Biblie?

„unde scrie in Biblie despre trinitate?" – Sa va dau raspunsul scurt, cum se procedeaza la dumneavoastra, sau o baza biblica completa? Propun o varianta light, de mijloc, ca sa nu va mai plangeti dupa ca e prea multa Biblie citata...

In primul rand as dori sa reafirm un adevar cu care si eu si dumneavoastra am cazut de acord: Deuteronom 6:4; 1 Corinteni 8:4; Galateni 3:20; 1 Timotei 2:5.

Apoi, Biblia ne da nenumarate referinte in care Dumnezeu face referire la Sine folosind pluralul (Geneza 1:1; 1:26; 3:22; 11:7; Isaia 6:8; 48:16; 61:1; Matei 3:16-17; Matei 28:19; 2 Corinteni 13:14) – nu singularul! In afara situatiei in care Biblia face o eroare de neiertat si se contrazice, explicatia poate fi una singura: Dumnezeul unic este format din doua sau mai multe persoane distincte. De ce spun asta? Pai, daca aveti notiuni de limba ebraica, substantivele au 3 forme (singular, dual si plural) si nu 2 ca limba romana. Numele lui Dumnezeu din Geneza 1:1, spre exemplu, este nu un dual, ci un plural ('ĕlôhı̂ym – אלהים).

In Isaia 48:16, Hristos face referire la Tatal (Domnul Dumnezeu) si la Duhul Sau. La fel in Isaia 61:1. La botezul Domnului Isus, cele trei Persoane sunt de asemenea descrise distinct (Matei 3:16-17). In Matei 28:19, Tatal, Fiul si Duhul Sfant sunt listate folosindu-se conjunctia kai (si) tocmai pentru a se evidentia persoanele disctincte. Mai sus eu am spus ca Isus a avut pretentia ca ESTE Dumnezeu (nu mi-ati cerut pasajul :) ), ar fi culmea sa imi spuneti ca Duhul Sfant nu este Dumnezeu.

Cei trei "membri" ai Trinităţii sunt prezentaţi distinct în diverse pasaje biblice, astfel: În Vechiul Testament, "DOMNUL" se este prezentat ca "Domn" (Geneza 19:24). "DOMNUL" are un "Fiu" (Psalmul 2:7, 12; Proverbe 30:2-4). Duhul Sfânt este reprezentat distinct faţă de "DOMNUL" (Numeri 27:18) şi faţă de "Dumnezeu" (Psalmul 51:10-12). Dumnezeu Fiul este prezentat distinct faţă de Dumnezeu Tatăl (Psalmul 45:6-7; Evrei 1:8-9). În Noul Testament, în Ioan 14:16-17, Iisus se adresează Tatălui despre trimiterea unui Ajutor (Mângâietor), şi anume Duhul Sfânt. Aceasta ne arată că Iisus nu S-a considerat pe Sine ca fiind Tatăl sau Duhul Sfânt. Luaţi de asemenea în considerare toate pasajele din Evanghelii în care Iisus se adresează Tatălui. Vorbea Iisus cu El Însuşi? Nu. El vorbea unei alte Persoane din Trinitate – şi anume Tatălui.

Fiecare membru al Trinităţii este Dumnezeu: Tatăl este Dumnezeu – a se vedea Ioan 6:27; Romani 1:7; 1 Petru 1:2. Fiul este Dumnezeu – a se vedea Ioan 1:1, 14; Romani 9:5; Coloseni 2:9; Evrei 1:8; 1 Ioan 5:20. Duhul Sfânt este Dumnezeu – a se vedea Faptele Apostolilor 5:3-4; 1 Corinteni 3:16 (Cel care locuieşte în cei credincioşi este Duhul Sfânt - Romani 8:9; Ioan 14:16-17; Faptele Apostolilor 2:1-4).

Subordonarea în cadrul Trinităţii: Scriptura arată că Duhul Sfânt se subordonează Tatălui şi Fiului, în timp ce Fiul se subordonează Tatălui. Aceasta arată existenţa unei relaţii interne şi nu neagă divinitatea nici uneia dintre Persoanele Trinităţii. Acesta este pur şi simplu un subiect pe care minţile noastre limitate nu îl pot înţelege, Dumnezeu fiind infinit. În ceea ce priveşte Fiul, vă rugăm să citiţi Luca 22:42; Ioan 5:36; Ioan 20:21; 1 Ioan 4:14. Referitor la Duhul Sfânt, citiţi Ioan 14:16; 14:26; 15:26; 16:7 şi în mod special Ioan 16:13-14.

Sarcinile fiecărui membu al Trinităţii: Tatăl este sursa sau cauza definitorie a: 1) universului (1 Corinteni 8:6; Apocalipsa 4:11); 2) revelaţiei divine (Apocalipsa 1:1); 3) mântuirii (Ioan 3:16-17); şi 4) lucrărilor lui Iisus pe pământ (Ioan 5:17; 14:10). Tatăl este Cel care INIŢIAZĂ toate aceste lucruri.

Fiul este "agentul" prin care Tatăl a împlinit următoarele lucrări: 1) crearea şi existenţa universului (1 Corinteni 8:6; Ioan 1:3; Coloseni 1:16-17); 2) revelaţia divină (Ioan 1:1; Matei 11:27; Ioan 16:12-15; Apocalipsa 1:1); şi 3) mântuirea (2 Corinteni 5:19; Matei 1:21; Ioan 4:42). Tatăl face toate aceste lucruri prin Fiul Său, care acţionează ca "agent" al Său.

Duhul Sfânt este modalitatea prin care Tatăl face următoarele lucrări: 1) crearea şi existenţa universului (Geneza 1:2; Iov 26:13; Psalmul 104:30); 2) revelaţia divină (Ioan 16:12-15; Efeseni 3:5; 2 Petru 1:21); 3) mântuirea (Ioan 3:6; Tit 3:5; 1 Petru 1:2); şi 4) lucrările lui Iisus (Isaia 61:1; Faptele Apostolilor 10:38). Astfel, Tatăl face toate aceste lucruri prin puterea Duhului Sfânt.

http://www.gotquestions.org/Romana/Biblia-Trinitatea.html

| martzian a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

M-ati acuzat ca nu v-am raspuns. Caraghios. Reiau, totusi, intrebarea mea de mai sus, desi nu ati raspuns nici la altele de gen: de ce au modificat martorii Biblia, pentru a nu se mai vedea ca scrie ca Isus este Dumnezeu? Si de ce Isus a pretins ca este Dumnezeu?

| Kaleo a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Rodico, vrei sa iti fac un pomelnic cu minciunile spuse de voi? Da, aveti o lunga istorie de minciuna si falsa profetie. Ai memoria scurta, bre!

Judeca si tu, Porumbitza... Daca invatatura voastra este incompatibila cu Biblia, ce crezi?

"şi, de asemenea, nimeni nu poate să spună: „Isus este Domn!" decât prin Duhul Sfânt." (1 Corintieni 12:3)

| PorumbRodica1965 explică (pentru Kaleo):

Da fa-mi un pomelnic, arata-mi cu argumente biblice unde spunem minciuni.Sa vedem cine se lupta cu Dumnezeu si este impotriva Cuvantului Sau.

| PorumbRodica1965 explică (pentru martzian):

Sugestie: fa bunatate, si studiaza Biblia, si vezi cu cine o studiezi,! Numai Martorii lui Iehova fac studii biblice adevarate, gratuite la domiciliu, daca vrei sa vezi ce inseamna studiu aprofundat, ve-i gasi adevarul, si eventual atunci mai vorbim, caci tu eviti subiectul.

| PorumbRodica1965 explică (pentru martzian):

Martorii nu au modificat Biblia, ci doar au facut o noua traducere dupa sulurile existente la Ierusalim, au facut corecturi de rigoare, nu au adaugat nimic, traducerea este adaptata la limba romana moderna, si pe intelesul tuturor, daca doresti consultanta in acest caz acceseaza www. jw. org, vezi toate manuscrisele, ti se va justifica totul. Si nu mai vorbi tu sa sune, dupa cum ai fost educat probabil, specific unor asa zisi crestini care nu-si iubesc semenii, ci doar pe ei insisi, si se plafoneaza pe o invatatura gresita, fara sa poata justifica ceea ce sustin. Caatare se vede rezultatul :lipsa de unitate a asa zisilor crestini, lipsa de iubire, lipsa de cunostinta si folosire a Bibliei, lipsa de credibilitate in toate actiunile lor, isi ascund numele, dovada a rusinii si-a falsului, lipsa de interes fata de semeni, in fine lipsa de iubire, semn ce-i caracterizeaza pe adevaratii crestini. Iar caracterul lor scos in evidenta cu claritate in Galateni 5:19-21; 2Timotei 3:1-5.Imi pare rau ca asa este, dar asa stau lucrurile, Dumnezeu are motive sa distruga sistemul.

| PorumbRodica1965 explică (pentru martzian):

Deci adevaratii crestini sunt caracterizati prin iubire, in raspunsul anterior nu am pus virgula unde trebuia, scuze. Eu nu vreau sa te jignesc, dar intreaba-te tu, intre ce fel de crestini esti. Nu-mi raspunzi la subiect - inconjori Romania,, pentru a ajunge intr-un punct, dar la cine nu stie ce ne invata in realitate Biblia poti tu sa insiri atatea versete, fara sa dai un inteles ideii?

| martzian a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

"Numai Martorii lui Iehova fac studii biblice adevarate, gratuite la domiciliu" - Nu ati adus pana acum argumente care sa indice lucrul acesta. Nu inteleg ce spuneti prin studii biblice gratuite. De ce aveti impresia ca celelalte confesiuni au taxa pe studiu biblic? Permiteti-mi sa imi manifest indoiala fata de calitatea studiilor, daca cei care le tin sunt asemenea dvs.

| martzian a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

"Martorii nu au modificat Biblia, ci doar au facut o noua traducere dupa sulurile existente la Ierusalim" - Am dat un exemplu clar al faptului ca fie mintiti fie habar nu aveti si atunci ar fi mai corect sa recunoasteti lucrul acesta. Nu exista nici un manuscris care sa sustina modificarea din textul ales de mine.

"daca doresti consultanta in acest caz acceseaza www. jw. org" - Va dau o veste proasta. Cunosc teologia martorilor mai bine decat o cunoasteti dumneavoastra. Tocmai de aceea am spus ca putem discuta concret si afirm cu taria ca sunteti fie dezinformata fie mintiti cu nerusinare. Ca fapt divers, ne dati va rog si link-ul direct catre "toate manuscrisele" la care faceti referire?

"Si nu mai vorbi tu sa sune, dupa cum ai fost educat probabil" - Este ultima oara cand va spun.Va rog sa nu ma acuzati pe mine ca m-am lasat manipulat doar pentru ca asta este experienta dumneavoastra. Eu nu am fost "educat" ci am studiat cu sinceritate individual, luand in considerare TOATE punctele de vedere, inclusiv cel pe care il sustineti (fara argumente)

"Caatare se vede rezultatul :lipsa de unitate a asa zisilor crestini" - Nu ma intereseaza ce fac asazisii crestini. Biblia vorbeste despre ei. Crestinii adevarati traiesc in unitate si dragoste. Iar oameni cu motivatii indoielnice au si martorii, nu exista padure fara uscaturi.

"lipsa de cunostinta si folosire a Bibliei" - Deja ma prinde o scarba din aia amestecata cu jena, cand asist la spectacolul jenant pe care il faceti. Eu am spus ca va stau la dispozitie nu cu informatii din cartea de bucate, ci din Biblie. NU m-ati contrazis inca!

"Iar caracterul lor scos in evidenta cu claritate in Galateni 5:19-21; 2Timotei 3:1-5." - Nu inteleg ce legatura are acest lucru cu discutia noastra sau cu mine. NU ma cunoasteti, nu stiti cum imi traiesc viata, nu inteleg cum ma puteti acuza, fie si voalat, de incalcarea cu buna stiinta a principiilor crestine si de savarsirea lucrurilor din versetele citate. Chiar nu va e rusine?

"Imi pare rau ca asa este, dar asa stau lucrurile, Dumnezeu are motive sa distruga sistemul." - Dumneata te impaunezi caraghios cu distrugerea "sistemului" uitand ca "sistemul" inseamna oameni. Eu vorbesc de o viata noua, transformata de credinta in Isus, de dragoste si de o relatie personala cu Dumnezeu. Asta nu se poate face daca nu aveti o Evanghelie corecta...

| martzian a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

"Eu nu vreau sa te jignesc, dar intreaba-te tu, intre ce fel de crestini esti." - Avem o problema de perspectiva. Dumneavoastra imi cereti, obsesiv, sa ader la un grup de oameni. Tocmai ce v-am spus ca etalonul meu este Sfanta Scriptura si urmaresc o relatie PERSONALA cu Dumnezeu. Unitatea crestinilor vine prin relatia fiecaruia prin Dumnezeu si nu printr-o relatie comunitara. Duhul Sfant este cel care ne uneste.

"Nu-mi raspunzi la subiect - inconjori Romania,, pentru a ajunge intr-un punct, dar la cine nu stie ce ne invata in realitate Biblia poti tu sa insiri atatea versete, fara sa dai un inteles ideii?" - Din fericire raspunsurile mele sunt publice. Ele pot fi accesate si de ceilalti. Fiecare va decide in dreptul lui daca sunt la subiect sau nu. Imi cer scuze ca spun asta, dar mi se pare nesimtire sa spuneam ca nu este la subiect un raspuns care ia VERSET CU VERSET SI PARAGRAF CU PARAGRAF ceea ce ati scris dumneavoastra, dand o interpretare pe care NU ati combatut-o si care s-a rezumat la adevarul biblic, fara subiectivism si ranchiuna interreligioasa. Faptul ca nu sunt de acord cu dumneavoastra trebuia sa va incurajeze sa ma luminati. Dar cum sa faceti asta daca nu aveti informatiile?

| martzian a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Care este Cuvantul lui Dumnezeu? Biblia sau Turnul de Veghe? Omul nu a facut initial referire la argumente biblice, ci simplu la minciunile si falsurile de peste ani. Si da, astea sunt nebiblice. Dar, de pe o pozitie cat se poate de neutra, oricine poate observa ca, inca de la inceput, organizatia din care faceti parte a fost bazata pe fals - nu doar cei care cunosc Biblia.

Sa ne referim doar la inceputuri, sau sa trecem prin toata istoria de falsuri? Ce bine ca inca mai exista dovezile scrise si ca sunt usor de accesat pentru oricine, ca pe alea nu le mai putem combate!

Charles T. Russell este cel care a fondat miscarea Martorii lui Iehova. Cine era domnul in cauza? Un amator, un novice, care s-a plimbat prin mai multe biserici si a cules ereziile de pe la fiecare. Omul nu avea nici educatie nici cunostinte lingvistice, prin urmare a interpretat dupa ureche. Ne mai miram de ce in ziua de azi inca va chinuiti sa tineti in viata minciuna si de ce nu tine decat la oamenii fara cunostinte in domeniu? La inceput oamenii au fost atrasi de prezicerile senzationale din Turnul de Veghe. El credea ca in 1874 Isus avea sa se intoarca in mod invizibil pe pamant. Apropo, stiti ce spune Biblia despre intoarcerea Lui?

In 1914 trebuia sa aiba loc Armaghedonul, conform profetiilor lui Charles T. Russell. Nu s-a intamplat nimic, asa ca a schimbat-o pe 1915. Nici atunci nu a fost nimic. A murit lasandu-si adeptii cu buza umflata. Interpretarile de dupa, fantasmagorice si fara baza, indica doar necunoasterea pretentiilor lui Russell. A mai fost un "sfarsit" si in 1975. Se incearca indulcirea si explicatii cum ca nu a fost asa. Intrebarea este, daca nu a fost profetit asa ceva, de ce ati pierdut 3 sferturi din membri intre 1925 si 1928 (Enciclopedia Britanica)?

Probabil ca nu stiti, dar Russell a fost demascat in instanta ca fiind mincinos, dupa un proces pe care l-a intentat lui JJ Ross. Acesta publicase o brosura in care demasca falsul si faptul ca individul interpreta dupa ureche, neavand cunostintele lingvistice necesare. Russell a fost declarat vinovat de sperjur, deoarece a mintit in tribunal. În anul 1913, din nou fără succes, Russell a dat în judecată ziarul "The Brookly Daily Eagle" pentru calomnie fiindcă a fost demascat pentru încercările frauduloase de a vinde un grâu obişnuit la preţul exorbitant de 60 de dolari sacul (35, 24 litri) susţinând că este un "grâu miraculos".

Joseph Franklin Rutherford, cel care i-a luat locul lui Russel, a publicat o carte in care pretindea ca Dumnezeu va distruge bisericile si membrii lor (The Finished Mystery). Aveti cartea? Iar in 1920 regatele lumii trebuiau sa fie cuprinse de anarhie. Continuam cu profetia legata de 1925 (mileniul...). Omul a construit o ditai vila (http://en.wikipedia.org/wiki/Beth_Sarim) care sa gazduiasca printii si care a fost vanduta dupa moartea lui, cu jena si pe ascuns, de catre martori. Cu privire la casa, Rutherford zicea: „Am plantat in mod intentionat palmieri si maslini, astfel incat printii universului sa se simta acasa"... (31 martie 1032, interviul Time Magazine). Minciuna? Vrei sa stii si ce masina conducea bietul „judecator"? Poftim, si nu mai acuza pe altii cu texte fara aplicare: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Judge_Rutherford_Cadillac.jpg

Modificarea Bibliei si trunchierea ei poate fi demonstrata azi cu dovezi. Dupa Ioan 1 pot veni si cu alte exemple socante! Cere-le doar!
Stiti care mai e o mare problema? BIBLIA a inceput sa fie completata cu Turnul de Veghe. Acesta a inceput sa fie considerat Cuvant al lui Dumnezeu! Apropo, stiti ce spune Apocalipsa 22:19? Dar, ca sa nu ma contraziceti, iaca si dovada ca asa este:
În anul 1943 Preşedintele Turnului de Veghere Frederick Franz împreună cu Preşedintele Nathan H. Knorr au depus în tribunal următoarea mărturie sub prestare de jurământ privitoare la provenienţa directă de la Dumnezeu a conţinutului Turnului de Veghere.
Depoziţia lui Frederick W. Franz din cazul "Olin Moyle contra Watchtower Bible and Tract Society", din 1943, secţiunile nr. 2596-2597, pag.866, redă următoarele:
Întrebare: Totuşi Iehova Dumnezeu este acum editorul publicaţiei (este vorba de revista "Turnul de Veghe"), nu?
Răspuns: Astăzi El este editorul publicaţiei.
Întrebare: De cât timp El este editorul publicaţiei?
Răspuns: De la începutul ei, el a călăuzit-o.
Depoziţia lui Nathan Homer Knorr din cazul "Olin Moyle contra Watchtower Bible and Tract Society", din 1943, secţiunea nr. 4421, pag. 1474, continuă:
Întrebare: În realitate, ea (publicaţia "Turnul de Veghere") este prezentată în mod făţiş drept Cuvântul lui Dumnezeu, nu?
Răspuns: Da, ca şi Cuvânt al Său.
Întrebare: Fără nici un fel de credite?
Răspuns: Aşa este.

Sunt multe si schimbarile de crez, peste ani. De aceea unii martori inca se incurca in doctrine... Unele dintre ele sunt chiar spectaculoase:

Societatea Turnului de Veghere pretinde că este organizaţia lui Iehova şi singurul canal al lui Dumnezeu de îndrumare spirituală pentru zilele noastre. În acelaşi timp se subliniază că Biblia este o "carte organizaţională" care nu poate fi înţeleasă de indivizi izolaţi indiferent de cât de sinceri sunt. Însă, cum am putea oare să ne încredinţăm destinul nostru etern unei organizaţii care în scurta ei existenţă a acumulat un trecut atât de ruşinos de contradicţii şi schimbări doctrinare bruşte? Pentru edificare, priviţi la următoarele exemple ale veşnic schimbătoarei teologii a Turnului de Veghere.
În anul 1975 Societatea Turnului de Veghere a învăţat că omul din pilda seminţei de muştar care seamănă sămânţa (Matei 13), nu este altul decât Satana. Mai târziu, în cursul aceluiaşi an Societatea Turnului de Veghere a învăţat că semănătorul era Isus.
O întâmplare similară s-a petrecut în 1978 când Societatea Turnului de Veghere identifica pe "Alfa şi Omega" din Apocalipsa 22:12-13 ca fiind Iehova (adică, Dumnezeu Tatăl), iar după aceea, cinci săptămâni mai târziu a susţinut că aceste versete se referă la Isus.
Incapacitatea Societăţii Turnului de Veghere de a interpreta corect Biblia se vede cel mai clar în schimbările ei spectaculoase de crez. Adică, putem vedea organizaţia Martorilor lui Iehova învăţând, odată, poziţia A apoi poziţia B şi susţinând că Dumnezeu le-a dat o "lumină nouă". Cu toate acestea, mai târziu organizaţia revine la vechile învăţături (poziţia A), iar în unele cazuri trece din nou la poziţia B. Iată câteva exemple. Avem întâi subiectele asupra căruia au oscilat în crezuri, apoi mai jos, anii în care s-au observat schimbările.

Învierea oamenilor Sodomei
1879 -- Vor fi înviaţi.
1952 -- Nu vor fi înviaţi.
1965 -- Vor fi înviaţi.
1988 -- Nu vor fi înviaţi. (!?)

"Domnul" din Romani 10:12-16
1903 -- "Domnul" se referă la Isus.
1940 -- "Domnul" se referă la Iehova.
1978 -- "Domnul" se referă la Isus.
1980 -- "Domnul" se referă la Iehova25.

"Stăpânirile cele mai înalte" (sau, "dregătoriile"; n.tr.) din Romani 13:1
1916 - "Stăpânirile cele mai înalte" se referă la guvernele lumii.
1943 - "Stăpânirile cele mai înalte" se referă la Iehova Dumnezeu şi la Isus Hristos.
1964 - "Stăpânirile cele mai înalte" se referă la guvernele lumii26.

Despărţirea "oilor" de "capre" (Matei 25:31-46)
1919 -- se va petrece după vremea necazului.
1923 -- se petrece acum, înainte de vremea necazului.
1995 -- se va petrece după vremea necazului

Iaca si o lista cu multele falsuri publicate de voi: http://www.bible.ca/Jw-Prophecy.htm. Imi puteti dovedi unul singur ca fiind nedemonstrat? :)

| martzian a răspuns:

Stimata doamna Rodica, inchei cu o intrebare: nu v-ati intrebat niciodata de ce nu aveti voie sa cautati singuri lumina in Scriptura? Nu-mi spuneti ca ma insel, pentru ca am exemple nenumarate ca este asa.

Iata doar unul:

"Noi avem cu totii nevoie de ajutor pentru a intelege Biblia si noi nu putem gasi calauzirea scripturala de care avem nevoie in afara "organizatiei discrete si slujitoare'" (Watchtower, 15 Februarie 1981, p.19)

Aveti acces la informatie, aveti internet. NU va cer decat, de curiozitate macar, sa va informati. Puteti sa va suparati pe mine, puteti si sa imi dati ignore, dar fiti sincera cu propria persoana.

Propun sa o lasam asa, fara argumente din partea dvs oricum nu avem o discutie reala...

| martzian a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

"Numai Martorii lui Iehova fac studii biblice adevarate, gratuite la domiciliu" - Asa imi vine sa va chem sa imi faceti un studiu biblic din asta gratuit! Cu public, ca sa va lamuruti de limitarile pe care le aveti atunci cand discutiile ies din ceea ce scrie in Turnul de Veghe si se muta in Biblie... laughing

PS: Stiti ce nu inteleg eu? De ce martorii, cand nu mai au argumente, trec la insulte?