| PorumbRodica1965 a întrebat:

Ce este Regatul lui Dumnezeu? Cand si unde a fost instaurat?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In cazul solstitiului nu numai data calendaristica este un element pagan ci si obiceiul de a se impodobii bradul ci si cel cu cadourile. In cazul Sanzienelor si Rusaliilor acestea sunt clat sarbatori pagane, tot ce spui este complet nejustificat in acest caz. Sunt sarbatori la care nu numai numele si data calendaristica au fost imprumutate de la pagani ci si obiceiuri ca o concluzie...Cum ar fi si slavitul moastelor. Sunt destule te asigur. Dar crestinismul are inlfuente pagane chiar si dupa opinia ta acele nume si datare calendaristica sunt influnete pagane. De ce si-au schimbat crestini datarile dupa pagani si nume? De ce nu le-a tinut cum sunt ele originale? Este clar ca are influente mari pagane fara nici un fel de dubiu. Acestea ar trebui eliminate din punctul meu de vedere. Dar uite ca le place sa minta populatia.

127 răspunsuri:
| Kaleo a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Obserb că ți-a raspuns și Martzian. Ăsta e baiat bun, eu ți-o tăiam de la prima dovadă de nesimțire. Până la urma nu te-a băgat nimeni cu forța în discuțiile de aici, nu-i așa? Dacă vezi că nu mai ai argumente, spui mulțumesc și te cari, nu sari la gâtul partenerului de discuție pe care tot tu l-ai invitat să asiste la aberațiile pe care le emiți. Observ și că nu ai deprinderea de a citi și de a înțelege argumentele. Te întreb: de ce vii ca prostul cu aroganță și tupeu, pretinzând că ești miezul din fanta, si apoi faci pe victima neînțeleasă?

Ok, ia câteva pentru pomelnic, cu mențiunea că sunt culese de alții - informațiile sunt publice. Vrei sa îți spun și cum se recunosc profeții mincinoși și ce spune Biblia despre ei (apropo de argumente biblice)?

Preziceri false ale Turnului de veghere:

· Anul 1873, se împlinesc 6000 de ani de la facerea lui Adam (mai târziu aceste profeţii (s-a) explicat că sunt greşite – JV p.631; simbolul JV este pentru cartea: „Martorii lui Iehova proclamatori ai Regatului lui Dumnezeu").

· Anul 1874, Domnul Iisus s-a reîntors în mod invizibil, deci a doua venire a lui Iisus s-a crezut că a avut loc în acel an (JV p.47), actualmente se crede că a revenit în 1914.

· Anul 1978, Iisus îşi asumă puterea de rege (JV p. 632) şi au loc învierile cereşti (Taina Împlinită 149, 278), actualmente Martorii cred că învierile cereşti au avut loc în 1918.

· Anul 1881, Se închide uşa pentru clasa miresei de 144.000 (JV p. 632), actualmente se crede că s-a închis în 1935.

· Anul 1889, se face următoarea precizare în cartea din limba engleză, The Time is at Hand la p.101: "Aducem dovezi că întemeierea Regatului lui Dumnezeu a început deja…şi că bătălia din ziua cea mare a lui Dumnezeu cel Atotputernic (Ap.16:14) care se va sfârşi în 1914 cu completa distrugere a conducerii actuale a pământului, a început deja."

· Anii 1910-1914: "Stresul marelui necaz va fi în curând peste noi cam între 1910 şi 1912, culminând cu sfârşitul neamurilor, octombrie 1914. " (cartea în engleză: The New Creation p.579; vezi şi Volumul 2 Studii în Scripturi p.76, 77,101).

· Anul 1914, Armaghedonul din Scriptură ar trebui să aibă loc în acest an conform cu Volumul 3 Studii în Scripturi p.126, 153).

· Anul 1914, mai târziu s-a susţinut că în acest an nu se va sfârşi Armaghedonul, ci atunci va începe (Predicile Pastorului Russell p.676).

· Anul 1914, mai târziu după moartea primului preşedinte s-a susţinut că în acest an a început necazul cel mare, învăţătură rămasă în vigoare până în anul 1969 (W 1/5 1999 p.16; sigla W este pentru Turnul de Veghere).

· Anul 1915, este anul când anarhia din lume va atinge apogeul (JV p.632), şi se va stabili împărăţia milenară (Taina Împlinită p.162).

· Anul 1916, Russell după moartea sa, a înviat la cer de unde supraveghează organizaţia Turnul de veghere (Taina Împlinită p.314).

· Anul 1918, va fi pentru creştinism o groază foarte mare (Taina Împlinită p.77).

· Anul 1925, vor avea loc învierile credincioşilor din vechime, a lui Avraam, Isac, Iacov, etc. cât şi poate luarea la cer a creştinilor (JV p.78).

· Anul 1975, sau împlinit 6000 de ani de la facere, şi şi Armaghedonul nu este exclus (Jv p. 104).

Acestea sunt profeţiile false cele mai importante ale Turnului de veghere, şi toate acestea din cauză că nu a ascultat de Domnul Iisus care a spus: "Nu vă aparţine vouă să cunoaşteţi timpurile şi perioadele." (Fapte 1:7NW). Ne întrebăm: ori Sclavul fidel şi prevăzător (conducerea Martorilor), nu a înţeles acest text, dar atunci nu pot fi canalul de comunicare al lui Dumnezeu, deoarece şi un copil de 10 ani ar înţelege un astfel de text simplu, care interzice să facem speculaţii, şi cu atât mai mult să-I inducem în eroare şi pe alţii. Dar dacă conducerea Turnului de Veghere l-a înţeles, însă nu l-au respectat, atunci îi descalifică din rolul de "Sclav fidel şi prevăzător" (Matei 24:45-47 NW), pentru că un sclav fidel, adică credincios, ascultă de Stăpânul, care ne-a spus să nu ne preocupăm cu timpurile şi perioadele. Oare Dumnezeu minte, cu siguranţă NU (Tit 1:2), dar atunci cum se face că organizaţia prin care vorbeşte Iehova Dumnezeu, a dat sute de învăţături greşite, de fapt mai mult de jumătate din scrierile lui Russell sau dovedit mai târziu false. Oare se poate aplica în cazul erorilor Turnului de Veghere, principiul din Proverbe 4:18? Aici se spune: "Dar cărarea celor drepţi este ca lumina strălucitoare, care merge mereu crescând până la miezul zilei." Din păcate acest principiu nu se poate aplica la erorile Turnului de Veghere, din următoarele motive: 1. Putem compara învăţăturile adevărului cu picurii de apă, cu care încercăm să umplem un pahar, după cum paharul se umple treptat, tot aşa şi lumina vine treptat, dar odată ce am pus un picur, nu îl vom înlocui peste câtva timp cu altul, căci adevărul rămâne adevăr, ci la acela care este în pahar, mai adăugăm alţi picuri; 2. Au fost lucruri care au fost explicate bine la început, dar noile explicaţii, au înlocuit picurii buni cu alţii falşi, astfel putem spune că în Organizaţia Martorii lui Iehova au fost perioade când lumina a fost în scădere, ca de pildă: Russell, explică corect pasajul din Romani 13:1-7 că se aplică la autorităţile guvernamentale umane (JV p.147), dar vine al doilea preşedinte al Turnului de Veghere şi dă o altă explicaţie, şi anume că aceste autorităţi nu sunt cele guvernamentale umane, ci Iehova şi Isus care-şi exercita autoritatea prin Organizaţie, această învăţătură a fost promovată în rândurile Martorilor din 1929 până în 1962. Un alt exemplu de lumină în scădere este sistarea cântărilor creştine de la întrunirile Martorilor lui Iehova, din anul 1938 până în 1944 (W 1/2 1997 p.26), deci conducerea luminată oare, de cine, a suspendat pe timp de 6 ani cântările de laudă la adresa lui Iehova, oare pe ce temei biblic (Efeseni 5:19)?

În 1952, lumina a crescut, locuitorii Sodomei şi Gomorei, nu vor fi mai înviaţi (W 1952 1/6 p.338), lumina nou venită în 1965 susţine că ce s-a spus până atunci, era fals, căci în W 1965 1/8 p.479 se susţine că locuitorii Sodomei şi Gomorei vor învia, pentru ca să vină W 1988 1/6 p.30, 31 şi să spună că totuşi nu vor învia, păi ce lumină în creştere este aceasta? Şi acestea sunt doar câteva exemple care arată clar că principiul din Proverbe 4:18 nu se poate aplica la învăţăturile Turnului de Veghe. 3. În plus, în W 15/7 1996 p. 20 se sugera că în acel an adică în 1996 "adevărul străluceşte ca soarele în amiază" adică când este lumina mai mare, dar curios că în acel an nu s-a oprit schimbarea explicaţiilor, că în anii 1998 şi 1999 au avut loc schimbări destul de importante în învăţături (vezi W 1998 15/9; W 1999 1/5).

http://bisericasecreta.wordpress.com/......%E2%80%9D/

| milan9 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Multe secte invită la studii biblice, DAR, studiile biblice" oferite de diferite grupări nu fac altceva decât să "orienteze" persoana spre acea grupare, situaţie în care se preferă sensul "atrăgător" dar "viciat", şi nu cel din contextul istoric. Şi iată că "plăcute" au putut ajunge să fie mii şi mii de variante de interpretare a Bibliei. sad

Dificultatea înţelegerii textului sacru este data de predominanţa foarte mare a LIMBAJULUI METAFORIC, simbolic, a folosirii VALORILOR POLISEMANTICE ale cuvintelor!

Ştii ce este aceea literatură, ştii cât de uşor poate fi interpretat un text într-un fel sau altul! La fel este şi cu Scriptura. De aceea există astăzi aproape 40000 de grupari. sad
Oare nu acesta este adevarul?

| milan9 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Un "studiu" oferit de o sectă nu este altceva decât un curs de FORMARE A MODULUI DE A PRIVI lucrurile, şi o dată ce modul de gândire este viciat, toate ideile vor fi forţat interpretate în acea direcţie.

Sute de secte oferă pe la noi "Studiile biblice" şi tot atâtea moduri de interpretare diferite vor exista, pentru a se crea impresia că Scriptura susţine fix gruparea lor. thinking sad

| PorumbRodica1965 explică (pentru Kaleo):

Tu ai copiat lucruri pe care cu siguranta, prin aroganta nu poti sa le explici. Iar daca vrei sa indemni pe cineva, tu, incotro il indemni, esti tu in masura sa judeci lucrarea lui Iehova? Vai, vai! Copiezi date gresite ca sa iesi in evidenta, dar uite eu am curaj si tarie sa-ti spun despre credinta mea, si sa-ti dovedesc biblic ceea ce spun, dar, tu, ce faci, catre ce ma indemni? Catre rautate, ipocrizie, egoism, invidie, unde este Dumnezeu pentru tine si pentru cei ca tine ce se pun dea curmezisul, cu referintele biblice?

| PorumbRodica1965 explică (pentru milan9):

Adevarul este ca Satan a orbit mintea celor necredinciosi, ca sa nu vada stralucind, slava evangheliei lui Cristos, caci noi nu ne predicam pe noi insine, ci pe Isus ca domn, si promovam invataturile si principiile lasate de El, dar voi nu va dati seama, ca multimea religiilor sunt doar o metoda folosita de Satan cu succes pentru a induce omul in eroare si al indeparta de adevar? Iata de ce intre multele religii nu este colaborare. Iar o literatura biblica este redactata de cineva cu experienta si capacitate de raspundere pentru regizarea ei. Nu stiti voi ce inseamna un studiu biblic. Cat despre orientarea spirituala, stii cum este cu ea, ca doar nu degeaba a lasat Isus pilda semanatorului, samanta, depinde de sol.

| PorumbRodica1965 explică (pentru milan9):

Voi ce oferiti, ///Nici macar un calendar fara bani,. Stii cum a spus Isus :,, Calauze OARBE, mulgeti oile dar nu le hraniti, atunci, ce faceti?

| PorumbRodica1965 explică (pentru martzian):

Auzi,nu stiu din ce vrei sa te disculpi, vezi, orce vorbesti ironic fara sa-ti dai seama ce faci, de fapt vorbeste crestinul din tine, romanul din invatatura dobandita, si de ce nu iubirea ta de semeni se scoate in evidenta, de ce,? Nu poti aprecia binele, sau dorinta cuiva de-a te scoate din mocirla? Pana unde crezi ca mergi? (Stii cum e proverbul la noi : Cine rade la urma, rade mai bine, daca mai are de cine ..nu)?

| milan9 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

La cine te referi tu prin "capacitate de raspundere pentru regizarea ei"? Cumva la cel care a jurat fals in fata tribunalului S.U.A. (a "iesit" totusi pe cautiune, nu?) ca ar cunoaste limba greaca, in timp ce nu a fost capabil in apararea lui sa citeasca nici doua cuvinte in aceasta limba?

Cum s-a putut aseza el deasupra Bibliei cand de fapt nu a facut altceva decat sa manipuleze prin interpretari ciudate si inlocuiri gresite in textul original al Scripturii?

| milan9 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Un exemplu relevant de abuz printre alte nenumărate exemple îl constituie ÎNDRĂZNEALA lui Charles Taze Russel, intemeietorul sectei pe care o aperi, cel care ajunsese să pretindă că inventatorii cultului ar fi mai presus de Scriptură, că "ORICINE CITESTE NUMAI Biblia AJUNGE IN INTUNERIC (!?!), pe cand cine citeste NUMAI scrierile lui Russel ajunge la adevar (!?!).

| martzian a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Eu propun sa ne oprim aici. Ne-ati lamurit cu privire la faptul ca nu aveti alte argumente in afara celor cateva versete interpretate gresit si dupa ureche, scoase din context, unele traduse ca sa dea bine unei teologii gresite. Repet, ceea ce dumneavoastra numiti dezbatere sau studiu, este in realitate un golanism pseudoreligios, nepotrivit pentru o doamna educata. Luata la bani marunti, nu mai sunteti nici gratioasa, nici civilizata, nici binevoitoare si nici sigura pe sine...

Ironie? Oamenii inteligenti o gusta sau macar o inteleg. In spatele ei sta amaraciunea ca, desi voi insiva pacaliti - ii mai prostiti si pe altii - e drept, tot mai putini. Nu va intrebati de ce nu puteti iesi din cutiuta in care sunteti inchisa si nu puteti da raspuns la intrebari simple si care isi pot avea raspunsul doar in Biblie? Nu vi se pare ciudat ca nu aveti argumente cu care sa raspundeti celor ce isi cunosc Biblia? Pentru ce ii luati de sus ca si cand ar face ceva rau afland adevarul si neacceptand un fals care sa-l inlocuiasca? Si de ce v-ar irita faptul ca va cer sa verificati (principiu biblic) daca ceea ce vi se spune este adevarat, asemeni credinciosilor din Bereea?

PS: Recititi ce am scris mai sus, nu acum, ci dupa ce mania vi se va domoli. Macar de curiozitate... Verificati daca este sau nu tradusa in mod voit eronat Biblia pe care o cititi, aflati care este istoria martorilor - de la primii prooroci mincinosi care au pus bazele organizatiei si pana la cei din zilele noastre si, mai ales, puneti mana pe Biblie (!) si intrebati-va de ce vi se interzice sa ganditi singura. Nu noi suntem inamicii dumneavoastra, ci aceia care v-au mintit...

| martzian a răspuns (pentru milan9):

Milan, din pacate (si asta este informatie publica) ei considera fitzuica pe care o scriu ca fiind Cuvantul lui Dumnezeu, desi, peste ani, au tot schimbat crezul pe acolo...

| martzian a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

"Tu ai copiat lucruri pe care cu siguranta, prin aroganta nu poti sa le explici." - Doamna Porumb, omul a preluat informatii publice. Minciuna a fost dovedita si, IN INSTANTA, liderii martorilor au fost dovediti a fi mincinosi. Nu e nimic de explicat, in afara naivitatii celor care inca accepta galusca asta!

"Copiezi date gresite ca sa iesi in evidenta" - Ne dati un exemplu de data gresita - din cele scrise de mine sau de Kaleo mai sus?

| PorumbRodica1965 explică (pentru martzian):

P.s. nu sunteti voi inamicii nostri, voi doar va luptati cu Dumnezeu, il respingeti cu vehementa. ve-ti vedea pana unde ve-ti ajunge, si ve-ti vedea atunci cine a mintit.

| martzian a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Ati ales sa credeti asta in ciuda tuturor evidentelor. Trebuie sa va aduceti aminte ca un deget acuzator indreptat catre ceilalti inseamna alte patru indreptate catre propria persoana. Spre deosebire de dumneavoastra eu nu va pun la indoiala motivatia, ci doar asum ca sunteti inselata. Dumnezeu insusi doar stie ce este in inima fiecaruia.

Aveti toate motivele biblice pentru a intelege ca sunteti in eroare. Dovada sta in faptul ca discutia bazata pe argumente scripturale a murit din fasa, atunci cand v-am oferit doar un inceput de argumentatie.

Dar aveti si toate argumentele istorice. Biblia ne spune clar, cu privire la profetii mincinosi: "dupa roadele lor ii veti cunoaste". Martorii au o lunga istorie de fals si minciuna a liderilor lor - lucru ce poate fi dovedit si de un copil, pentru ca informatiile sunt deja de notorietate... Dupa cum observati, argumentul roadelor nu poate fi combatut fara sa avem mari probleme de constiinta. Va intreb, de ce va temeti sa priviti adevarul in fata?

PS: Dumnezeu va iubeste si va vrea nu intr-o organizatie, ci in primul rand intr-o relatie personala cu El.

| PorumbRodica1965 explică (pentru martzian):

Te rog sa-mi spui, cat promoveaza religia ta sau cultul de care apartii si pe care il ascunzi, adevarul despre Regatul lui Dumnezeu, si Regele sau Isus Cristos?

| PorumbRodica1965 explică (pentru martzian):

Da in ce instanta au fost Martorii si au fost dovediti mincinosi? Si care este legea ce-i sfideaza pe martorii si le interzice dreptul la exprimare, si demonstrare a realitatilor? Ce minciunii promoveaza ei, cu ce aduc daune morale, fizice si spirituale societatii?

| PorumbRodica1965 explică (pentru martzian):

Ei,ei, multa rautate prezinti tu, se vede de ce dumnezeu apartii, scoti tu sabia dar inzadar, lucrurile lui Dumnezeu merg inainte cu sau fara vrerea si aprobarea ta, si a multor care gandesc negativ ca tine. Oricum Adevarul va triumfa, dreptatea lui Dumnezeu se vede azi de catre cei ce cauta sa faca voia Sa. Oricum bine spui tu ca dupa martori vin tot mai putini oameni, dar dupa statistici in fiecare saptamana pe glob 5000 de persoane isi dedica viata lui Iehova Dumnezeu si-si simbolizeaza dedicarea prin Botez

| martzian a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Doamna Rodica, v-am avertizat sa nu transformati totul intr-o confruntare intre religii. Pentru ca, spre deosebire de dvs, eu nu sunt un propagandist care face prozelitism pentru o secta sau alta ci ii chem pe oameni catre Hristos - Dumnezeul intrupat care si-a dat viata pentru pacatele lor si care face posibila o relatie om - Dumnezeu. Eu NU promovez o confesiune sau alta, ci doar Adevarul Scripturii. Nu doresc sa ne certam - daca nu aveti argumente de acolo eu nu sunt interesat sa ma las dus intr-un mahalagism pseudocrestin. Dumneavoastra, prin intrebarea de mai sus, nu ati avut alt scop decat de a provoca. Ati incalcat si regulamentul, facand trolling, pentru ca, in mod evident, nu va intereseaza alte pareri si aveti pretentia ca stiti deja raspunsul.

| martzian a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

"Da in ce instanta au fost Martorii si au fost dovediti mincinosi?" - Scrie mai sus. Asta e dovada ca nu cititi raspunsurile si ca dati doar comentarii standard.

"Si care este legea ce-i sfideaza pe martorii si le interzice dreptul la exprimare, si demonstrare a realitatilor?" - In afara de legile lui Dumnezeu - care interzic sa adaugam la Cuvantul lui Dumnezeu, niciuna. Iar dvs (nu personal, ci martorii) ati adaugat la Cuvant (considerand fituica aceea plina de situatii in care va contraziceti si schimbati teologia de la un alt la altul ca avand autoritate de Cuvant al lui Dumnezeu). Iarasi, cititi mai sus declarariile liderilor si nu ne irositi timpul. Daca mai doriti si alte date concrete cu privire la acest lucru, spuneti doar. Veti vedea sa sunt MULTE minciunile si contradictiile din Turnul de Veghe si ca acestea nu au o explicatie oficiala.

"Ce minciunii promoveaza ei, cu ce aduc daune morale, fizice si spirituale societatii?" - NU va puteti permite sa vorbiti despre morala. Minciuna este cea care a domnit de la inceput in organizatie. Daunele spirituale au, din nefericire, consecinte eterne...

| martzian a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

"Oricum bine spui tu ca dupa martori vin tot mai putini oameni, dar dupa statistici" - Va faceti a nu intelege. Eu va indic, daca vreti, datele certe ca, dupa fiecare dintre profetiile mincinoase majore, oamenii sinceri au inteles cu cine au de-a face si au plecat. Ce, nu vi se spune asta de catre mai-marii dvs?

De ce mai sunt inca pacaliti? Nu am alt raspuns decat cel dat deja de Biblia, in avertizarea ce vine prin Domnul Isus in Matei 24. El a adus mereu rusine pretentiilor de prooroci ale martorilor. Iar roadele, se vad - minciuna fals, inselaciune - si nu acuz eu de asta ci instantele de judecata au demonstrat-o atunci cand a fost cazul.

Cam atat...

| Kaleo a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Femeie, vezi-ti lungul nasului si nu te lungi mai mult decat ti se permite! Sa vorbesti asa cu pruncul tau, cu tactu, nu cu mine! Dupa ce ca nu te duce capul stai si cu coada pe sus... Nu ti-e rusine sa vorbesti si sa deschizi gura dupa cei ai facut pe tine aici ca ai argumente si nu ai adus NICIUNUL? Ne prostesti pe toti cu nesimtire si jeg verbal? Vezi ca nu esti in secta ta si nu vorbesti cu pastorii tai analfabeti... Pot sa iti explic - oricand vei decide sa renunti la prostie si sa asculti. Nu poti invata daca nu asculti. Pot face asta cand vei renunta la a raspunde inainte de a citi raspunsul la care dai feed-back. NU poti invata daca nu citesti. Vezi ca nesimtirea nu va este predata la cursurile de prozelitism! Si, iti place sau nu, te-au prostit... Daca nu accepti asta, e treaba ta, dar sunt prea multe argumente aici ca sa ne mai pierdem vremea cu aberatiile tale!

"Copiezi date gresite ca sa iesi in evidenta" - Nu, mincionoaso, acesta este adevarul... Afirm public ca minti!

Da, vina e a mea. Mi-am tot propus sa nu mai discut cu toti psihopatii si nu ma tin de asta. Unii au ramas, Doamne iarta-ma, in Evul Mediu!

PS: NU ma provoca sau iti voi aduce domuri de materiale despre minciuna si jegul de la martori. Te ingrop in ele, o sa ai toata viata de citit si se vor lamuri toti!

| PorumbRodica1965 explică (pentru Kaleo):

Ei mare crestin esti, bun dialog poti purta, ei asta e, atat poti tu, atat dai. Satan se bucura de tine. Dumnezeu nu. Dar eu nu te-am invitat sa raspunzi la intrebare, daca nu stii de ce nu stai in banca ta, sau cu umilinta, sa conversezi, dar nu ai invatat intr-o viata ceea ce inseamna omenia, nici credinta, de iubirea de semeni nu mai vorbim, halal crestin.

| PorumbRodica1965 explică:

Regatul lui Dumnezeu este un guvern instituit de Iehova si condus de un rege ales de el. Cine este acest rege? Isus Cristos. Fiindu-le superior tuturor conducatorilor umani, este numit,, Regele celor ce domnesc ca regi, si Domnul celor care guverneaza ca domni"(1Timotei6:15)El are puterea sa faca mult mai mult binedecat toti conducatorii umani, oricat de buni ar fi ei. Asadar Regatul luiDumnezeu se afla in cer, Biblia il numeste in mod potrivit,, regatul. ceresc"(2Timotei4:18)Desi este in cer, el va domni peste locuitorii pamantului-Apocalipsa(Revelatia)11:15.

| milan9 a răspuns:

Mântuitorul este Cel indicat in Apocalipsa a sta pe tronul slavei.
Iata si câteva din ATRIBUTELE DIVINE ale Fiului lui Dumnezeu (Cel Care e de aceeasi natura cu Dumnezeu Tatăl):

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU El (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. EL ESTE MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE ŞI TOATE PRIN El AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ
EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

MESIA, Hristos – Fiul lui Dumnezeu este DIN VEŞNICIE. Niciunul dintre ERETICI să nu Îl confunde pe Dumnezeu cu creatura, PE CARE El a CREAT-O!

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos),, Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’.

| Kaleo a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Probabil ca nu vezi bine. Raspunsul este acolo: aveti vrajeala si ati mintit. Ce mai vrei? Tu nu ai raspuns, ipocrito, nici la ceea ce ti s-a argumentat deja. Da vorbeste gura a proasta la tine, ca sa nu taca.

Hai sa iti spun una buna, "buna crestina" ce esti si care ai intrat aici doar pentru scandal. Ma abtin sa rad de tine, cucoana penibila, dintr-un singur motiv, ala dat de celebrul iluminist francez Montesquieu - care nu, nu a fost electrician si nici bucatar:

"Nu radeti de prosti, fiindcă-si vor inchipui ca au umor." (Charles-Louis de Secondat, Baron de La Brède et de Montesquieu)

Asa ca am ales sa te iau in serios.

| PorumbRodica1965 explică (pentru Kaleo):

Nu stiu de ce TPU te lasa cu atata aroganta, asta scoate in evidenta ce fel de crestin esti, frumos.

| Kaleo a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

TU te miri de ce ma lasa TPU? Cine pune intrebari la misto, la care crede ca a gasit deja raspunsul, doar in scopul de a provoca. Nu este acesta trolling, interzis deja pe TPU? Nu ti-e rusine?

PS: Mai bine un caine viu decat un leu mort...

| PorumbRodica1965 explică (pentru Kaleo):

Cred ca esti popa raspopit, poza de profil arata caracterul tau. La varsta ta, vai vai, urat comportament verbal. Dar tin cont ca faci parte din cloaca celor ce l-au batjocorit pe Isus, si stii tu ca Satan iti ia folosul. Pacat, ca viata i-o datorezi lui Dumnezeu, dar Satan te foloseste cu succes. Hula aduci pe Numele lui Dumnezeu, si a celor ce-l respecta.

| PorumbRodica1965 explică (pentru Kaleo):

Bravo! Esti destept de bubui.

| iurii75 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

La porci se dă tărâţe şi macuc, nu perle. happy