| anonim_4396 a întrebat:

Ce este starea de Nirvana?

6 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Este sfarsitul seriei de reincarnari in Budism.

| ChristianKalman a răspuns:

„Nirvana este starea supremă în budism și jainism, stare care încheie șirul reîncarnărilor. Nirvana este eternitatea, inexistența, adică antipodul lumii imediate a lucrurilor schimbătoare. Nirvana este în afara oricărei posibilități de reprezentare mentală.

Nirvana este o stare de fericire realizată prin eliberarea de grijile vieții, de suferințe și prin contopirea sufletului individual cu esența divină, cu ajutorul contemplației și al ascezei.

Dată fiind natura limitată a creierului uman care fiind doar un instrument al naturii nu poate exprima în concepte ceea ce este mai presus de a fi exprimat în cuvinte (proprie naturii) nirvana poate fi definită doar prin negații, adică nirvana nu este asta, nu este aia. Este o stare care poate fi doar traită." - de la Wikipedia citire. Consider că e un subiect interesant de studiat. Zi faină! happy

| Regedesubmunte a răspuns:

Este o stare în care totul este perfect, ești fericit, un fel de transă!

| Evelinmariaa a răspuns:

Starea de atingere a fericirii supreme

| DubbleD a răspuns:

Sfârşitul reîncarnarilor un fel de rai pentru hinduşi