| IvanMihai a întrebat:

Ce este sufletul?

"Sufletul este energie, sau sufletul este energia electrica,
doar ca acestea nu sunt eterne!
Constinta sau psihicul - sufletul - adevaratul sine,
continua sa existe dupa moarte."

Doar ca nu stiu care dintre ele este adevarata!

9 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Biblia spune cine e sufletul. În Geneza 2:7 arata ca,, Dumnezeu l-a făcut pe om din ţărâna pământului, i-a suflat în nări suflare de viaţă şi omul a devenit un suflet viu.,, Deci arata clar ca om e sufletul. Suflarea de viata +țărâna pamantului= suflet viu.

| lpavel a răspuns:

Constiinta, Psihicul, Sufletul sunt toate acelasi lucru! Fiecare om il numeste cum crede dar e acelasi lucru! Si DA, va continua sa existe si dupa moarte pentru ca este nemuritor!

| milan9 a răspuns:

Cuvântul "suflet" ARE ÎN BIBLIE MAI MULTE ÎNŢELESURI:

1). uneori se referă la VIAŢA (trupului) unei persoane;
2). alteori la PERSOANA însăşi;
3). iar în alte cazuri se referă la PARTEA LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII OMULUI!

"Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11

"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;

Unele culte, în mod conştient greşit, neagă această ultimă semnificaţie a cuvântului suflet. Dar sunt contrazişi de toate celelalte versete referitoare la suflet ale Bibliei:,, Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28);

| AndreiM77 a răspuns (pentru milan9):

Total gresit, termenul suflet in bivlie inseamna literalmente om, fiinta care resprira. In biblie sunt folositi 2 termeni care redau cuvantul suflet; termenul ebraic nefes care tradus inseamna fiinta care respira, si termenul grecesc psykhe care tradus inseamna fiinta vie, nu lasa de inteles ca este ceva ce supravetuieste dupa moarte.
Versetul din Ecl 3:11 unde spune l A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, se refera la faptul ca omul a fost creat sa traiasca vesnic, nu sa moara din cauza pacatului.
Versetul din Luca 16:22 face parte dintr-o parabola a lui Isus, vreset pe care TU l-ai scos din context.
Care este semnificatia parabolei? Bogatul" îi reprezintă pe farisei (vezi versetul 14). Cerşetorul Lazăr îi reprezintă pe evreii de rând, care erau dispreţuiţi de farisei, dar care s-au căit şi au devenit discipoli ai lui Isus (vezi Luca 18:11; Ioan 7:49; Mat. 21:31, 32). Moartea lor este tot simbolică, ea reprezentând o schimbare de situaţie. Astfel, cei care altădată erau dispreţuiţi au ajuns într-o poziţie de favoare divină, iar cei care altădată păreau să fie favorizaţi au fost respinşi de Dumnezeu, fiind în acelaşi timp chinuiţi de mesajele judecătoreşti anunţate de cei pe care îi dispreţuiseră. — Fap. 5:33; 7:54.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Oricât de exagerat s-ar interpreta parabola "bogatului nemilostiv şi a saracului Lazăr", în nici un caz, Mântuitorul Hristos nu a transmis semnificaţii opuse "imaginilor" din pildă: felul în care sufletele îşi continuă existenţa, realitatea că ele "comunică" intenţii, emit gânduri şi dorinţe, etc...

"Degetul", "limba"- sunt aici simboluri ale actelor de comunicare, nicidecum ale dispariţiei şi morţii totale!).

Nicăieri între sutele de parabole şi pilde, Fiul lui Dumnezeu nu foloseşte metafora pentru a vorbi despre lucruri contrare realităţii, despre lucruri imposibile, fictive, despre personaje mitologice inexistente!

Toate "metaforele", "alegoriile" şi figurile de stil ale Scripturii se referă DOAR LA LUCRURI ŞI REALITĂŢI CONCRETE!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Cuvântul "suflet" ARE ÎN BIBLIE MAI MULTE ÎNŢELESURI:

1). cel mai des intalnit sens in Biblie este acela de PARTE LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII OMULUI!
2). alteori cuvantul se refera la PERSOANA însăşi;
3). iar în alte cazuri se referă la VIAŢA (trupului) unei persoane;

De departe cel mai des intalnit sens in Biblie este primul mentionat...

"Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11

| Mclaren12 a răspuns:

Ga Maria (Moromeții): Un abur care se tot plimbă

| HeillÓðinn a răspuns:

Pentru a intelege mai bine anumite lucruri ezoterice iti recomand lucrarea lui A. E. Powell - " Corpul cauzal si sufletul", un fel de anatomie oculta, in detaliu explicata.

De asemenea iti recomand si celelalte 3 lucrari:

-"Corpul eteric si fenomenele conexe"
-"Corpul mental"
-"Corpul astral"

Pentru o aprofundare si o cultivare corecta a informatiei, insusi autorul inspirandu-se si punand la un loc scrierile a sute de carti si articole din domeniul Ocultului. In plus de asta sunt o abordare stiintifica a ezoterismului.

| Blexistroni a răspuns:

Sufletul nu este nimic mai mult decât un cuvânt primitiv pentru constință, sufletul fiind asociat și cu sentimente acum stim că sentimentele și conștința sunt datorate creierului. Odată cu moartea tot corpul va începe să putrezească și cel mai probabil nu se va întâmpla nimic deosebit, nu vei putea umbla ca o fantomă pe stradă, nu vei ajunge în rai dar nici în iad.