| anonim_4396 a întrebat:

Dupa moarte sufletul continua sa existe? Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Potrivit invataturii crestine, sufletul este nemuritor. Moartea NU conduce la inexistenta sufletului, si asta pentru ca după moartea BIOLOGICĂ, sufletele îşi vor continua existenţa în VEŞNICIE:

- "Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;
- "Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;
- "Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7
- "Sunt strâns din două părţi: aş dori să mă mut şi să fiu cu Hristos, deoarece asta ar fi cu mult mai bine. Dar pentru voi este mai necesar să rămân în trup" (Filipeni 1, 23-24)., etc...

- "Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" Luca 12, 4.

12 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Avem ca da. Intrebarea e : ce mai conteaza o parere cand gameingul ne mananca?

| danay72 a răspuns:

Nu. Ezechiel 18:4 spune clar ca sufletul care păcătuiește acela va muri. Nu exista om care sa nu păcătuiască. Iar omul e sufletul după cum se arata în Geneza 2:7.

| RAY a răspuns:

Nu

| TrăieşteClipa a răspuns:

Este putin mai complicat.
Ai aici ceva interesant pentru inceput:

http://trezirea-constiintei.blogspot.ro/......orpul.html

| drutzix a răspuns:

Trebuie sa demonstram mai intai ca exista suflet si dupa putem discuta despre proprietatile lui

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sufletul traieste si dupa moartea trupeasca. Gandeste, vorbeste, sufera, se bucura, se roaga.
Sfantul Prooroc Moise era mort trupeste de peste un mileniu, cand a vorbit cu Mantuitorul Iisus Hristos pe Muntele Tabor.
Nu era singur, ci impreuna cu Sfantul Prooroc Ilie, urcat la Cer cu 900 de ani i.Hr.
Acesti 2 profeti si drepti ai Vechiului Testament vorbeau cu Iisus Hristos despre patimile Sale care urmau.
Pilda "Saracului Lazar si a bogatului nemilostiv", relatata de Dumnezeul si Mantuitorul nostru Iisus Hristos, arata ca sufletele dupa moarte sunt sau in Rai, sau in iad, si sunt constiente; unele se bucura in "sanul lui Avraam", adica in Rai, si altele sufera chinuirile iadului.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Da, în rai sau iad în funcție de alegerea lui de pe pământ de a crede sau nu în Dumnezeu(în faptul că El îl poate mântuii).

Răspuns utilizator avertizat
| LDCCristi a răspuns:

Sufletu e ca flacara unei lumanari... S.a stins flacara s-a oprit din existenta.

| Noonee a răspuns:

Continue sa existe da, dar daca in viata reala este judecator si se comporta prost, dupa moarte este si sufletul judecat in chinuri. Take care

Răspuns utilizator avertizat
| Fabio_Fabio_1992 a răspuns:

Daca creatorul e viu si nemuritor! Atunci si noi suntem nemuritori! Sufletul isi va trai in continuare ori in alt trup pe alta lume sau sufletul va trai langa creatorul intr-un loc vesnic! Tu nu simti emotiile, sentimente? Nu simti nimic din exteriorul?