| Steregoi a întrebat:

Ce ii determina pe necredinciosi sa nu creada in Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| Petrovic a răspuns:

Lipsa logicii

9 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Efectele credintei pe care le observa la oameni ca tine.

| raMLesS a răspuns (pentru mentholinks):

Corect!

| RAY a răspuns (pentru mentholinks):

Bravo nota 10

| Steregoi explică (pentru mentholinks):

Care efecte? Eu de cand sunt mai credincios sunt mai linistit si mai fericit. Voi nu vreti sa fiti linistiti si fericiti?

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Vezi ca mi-a spus vreo 2 useri ca fericirea, linistea, bucuria sunt lucruri divine de care nu ai voie sa poftesti in viata asta, iar ca crestin trebuie sa fi supus suferintei

| Mircea08 a răspuns:

Nu le place felul in care Dumnezeu le-a spus sa traiasca!
Am auzit pe mai multi spunand : - pai daca nu furi cum vrei sa ai?; O minciunica spusa atunci cand trebuie te scoate din necaz; Cum sa te respecte lumea daca nu ai o imagine publica buna? etc.
Ca sa te lasi de mintit trebuie sa te comporti in asa fel incat sa-ti convina sa spui adevarul la orice ora, si asta pentru unii e greu
Ca sa nu furi trebuie sa muncesti, iar in unele momente sa rabzi, si asta este greu pentru unii
Sa nu iti creiezi o imagine falsa despre tine care sa convinga lumea, ca esti mai mult decat esti cu adevarat e greu pentru unii, si de aceea nu sunt ei de acord cu ce spnune Dumnezeu
Mia placut intrebarea!

| RAY a răspuns (pentru Mircea08):

Hai serios pe care ateu ai auzit tu sa spuna asta? au venit atei din alte tarii sa va fure ca eu vad ca e invers, ce tot minti omule, ne faci hoti

| Teffan a răspuns:

Sunt un mare necredincios deoarece se vede cu ochiul liber si cu putin studiu,ca miturile ce ii au in prim plan pe Yehova si Isus Hristos, sunt furate,abstractizate,pervertite,rasucite---din alte mituri care le-au precedat, prin urmare,atunci cand individul descopera dovezile ISTORICE cum ca aceasta otrava pentru suflete,crestinismul,este o nulitate creata de catre niste hoti,nu-mi mai trebuie niciun ateu militant stiintific,matematician sau fizician,care sa-mi demonstreze inexistenta acestuia cu ajutorul unor rationamente la nivel metafizic,explicandu-mi ca "uite ce si cum",ca "big bangul si universul nu a avut nevoie de un creator",ca "existenta unui dumnezeu este imposibila domnule, de demonstrat stiintific, deci nu exista, pentru ca marea stiinta moderna la care se inchina umanitatea, nu poate sa-l demonstreze."
Asa, si? Asta stie orice copil de clasa a 6-a in ziua de azi.Ma plictisesti,domnule.
Cuii ii pasa de stiinta cand ai CLAR dovada istorica,potrivit careia crestinismul este o abstractizare de mai multe credinte antice,luate laolalta,combinate intre ele, si adaugandu-se stropi de judecata evreiasca?
Oamenii se amagesc singuri si acesti "ATEI SMECHERI" inteligenti, nu cauta unde trebuie.
Comunitatea stiintifca este otravitoare si cel mai probabil controlata deoarece se pune accentul pe un studiu la nivel "metafizic", adica se pune problema existentei sau inexistentei dumnezeului tau dpdv fizic, cu sens propriu.
Exista o constanta presiune pe chestia asta si ma intreb:sa nu fie oare acesta doar un pretext pentru ca adevarul sa fie totdeauna ingropat si sa nu se ajunga niciodata la el?
Cu totii putem ajunge la adevar prin istorie.
Crestinismul este un intrus.
Este un fals.
Un plagiat.
Si pe voi v-a pacalit 2000 de ani.

| Steregoi explică (pentru Teffan):

Si cu ce înlocuim creștinismul?