| XxXBlackVampireXxX a întrebat:

Ce înseamnă că Dumnezeu este dragoste?

12 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=QlSwH5xjpV0
Dumnezeu este Creatorul nostru.Si in dragostea Lui a daruit pe unicul Sau Fiu ca sa moara pentru creatia mainilor Sale!

| XxXBlackVampireXxX explică (pentru EmaS):

Deci, dragostea lui inseamna ca si-a daruit fiul care oricum avea sa invie?

| EmaS a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

7 Când a fost chinuit şi asuprit, n-a deschis gura deloc, ca un miel pe care-l duci la măcelărie şi ca o oaie mută înaintea celor ce o tund: n-a deschis gura.
Mat 26.63; Mat 27.12-14; Marc 14.61; Marc 15.5; 1Pet 2.23; Fapt 8.32;
8 El a fost luat prin apăsare şi judecată. Dar cine din cei de pe vremea Lui a crezut că El fusese şters de pe pământul celor vii şi lovit de moarte pentru păcatele poporului meu?
Dan 9.26;
9 Groapa Lui a fost pusă între cei răi, şi mormântul Lui, la un loc cu cel bogat, măcar că nu săvârşise nicio nelegiuire şi nu se găsise niciun vicleşug în gura Lui.
Mat 27.57-60; 1Pet 2.22; 1Ioan 3.5;
10 Domnul a găsit cu cale să-L zdrobească prin suferinţă… Dar, după ce Îşi va da viaţa ca jertfă pentru păcat, va vedea o sămânţă de urmaşi, va trăi multe zile, şi lucrarea Domnului va propăşi în mâinile Lui.
2Cor 5.21; 1Pet 2.24; Rom 6.9; Efes 1.5-9; 2Tes 1.11;
11 Va vedea rodul muncii sufletului Lui şi Se va înviora. Prin cunoştinţa Lui, Robul Meu cel neprihănit va pune pe mulţi oameni într-o stare după voia lui Dumnezeu şi va lua asupra Lui povara nelegiuirilor lor.
Ioan 17.3; 2Pet 1.3; Isa 42.1; Isa 49.3; 1Ioan 2.1; Rom 5.18-19; Isa 53.4-5;
12 De aceea, Îi voi da partea Lui la un loc cu cei mari, şi va împărţi prada cu cei puternici, pentru că S-a dat pe Sine însuşi la moarte şi a fost pus în numărul celor fărădelege, pentru că a purtat păcatele multora şi S-a rugat pentru cei vinovaţi.

| Toluk19 a răspuns:

O dragoste ca un Tata pentru copii! O dragoste ce nu-i pe pamint!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai este o carte cu tema asta daca vrei sa citesti :)

http://www.librariasophia.ro/......-1126.html

| Silviuloan a răspuns:

Galateni 5,22-24: Roada Duhului este dragostea, bucuria, indelunga rabdarea, bunatatea, facerea de bine, Credinta (...) ce unt ai lui Hristos iisus si-au rastignit trupul impreuna cu patimile si cu poftele"Deci Dumnezeu, Iisus si Duhul Sfant sunt o singura persoana.1+1+1= 1.

| SmexyBoy a răspuns:

Ceva ce nu poate fi explicat, doar trait si simtit, Dumnezeu este dragostea... Atat de mult a iubit lumea ca a dat pe singurul Sau Fiu ca toti cei ce cred in El sa nu piara, ci sa fie mantuiti(Ioan 3; 18)

| richarddawkins a răspuns:

Adica e un fel de orgasm divin, sti cand te rogi adanc si simnti o placere l-ai simntit pe dumnezeu tea penetrat cu iubirea lui, in caz ca ramai gravida nasti pe Iisus

| XxXBlackVampireXxX explică (pentru richarddawkins):

Până nu îi cresc ţâţe Dumnezău n-are şanse.

| dragos9234 a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Adica nu esti heterosexuala?

| XxXBlackVampireXxX explică (pentru dragos9234):

Nu imi place sa fiu pusa in categorii.thinking

| dragos9234 a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Dar unde iti place sa fii pusa?
happy