| frozanglobe a întrebat:

Sal TPU nu sunt satanist dar vreau sa vad si parerile voastre la cateva intrebari:

1. Tu chiar crezi in Dumnezeu sau doar spui ca sa nu fi diferit de ceilalti. (raspundeti SINCER macar tie)

2.In biblie (parca) spunea ca Dumnezeu ne-a creat pe noi dupa chipul si asemanarea lui (dar acum cateva luni FBI a dat publicitati niste "dosare" din arhiva lor in care DEMONSTRAU ca exista extraterestri + a facut autopsia unui extraterestru) >-= Extraterestrul ala nu prea semana cu mine sau cu lumea din jurul meu big grin

3. Tu chiar crezi biblia?
*Este absolut IMPOSIBIL ca aceasta carte "sfanta" sa nu fi suferit vreo modificare facuta de un om... (deci concluzie >-= in acea carte este 0, 1% cuvantul lui "Dumnezeu" iar restul este interventa omului dea lungul timpului)

4.Pentru cei care doresc sa ma contrazica ii rog sa imi aduca (Site/link/video, ceva) in care sa ateste macar 90% existenta lui "Dumnezeu" >-= nu as dori arcumentari sau pareri big grin

_________________________________________________
Daca Dumnezeu nu exista, nu pierzi nimic crezand in El, dar daca El exista si nu crezi, atunci ai pierdut totul.(Blaise Pascal)

42 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

1) Eu chiar cred. Si in privinta asta nu imi pasa daca sunt "la moda" sau nu.
2) Si ce legatura e intre ET si noi in privinta asta? Noi suntem creati dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu, nu ei. Si planeta noastra arata clar ca mai pot fi si alte fiinte, dar care sa nu fie dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu.
3) Chiar o cred. Am verificat-o, acolo unde s-a putut. De exemplu: in Biblie zice ca Dumnezeu iti raspunde la necaz, daca Il chemi. De trei ori am dat de necaz serios in viata. Odata am fost chiar pe moarte. L-am chemat si a venit, m-a scos din necaz. Si nu numai atunci, ci si de alte multe ori. Procentul de raspuns e de 100%.
Interventia omului? Ma faci sa rid. Ca dovada exista Manuscrisele de la Qumran. Au fost scrise acum mai bine de 2000 de ani, si au fost descoperite recent (pe la mijlocul secolului trecut). Ce e mai interesant e ca textul scris in manuscrise e acelasi cu cel ce il avem noi azi in Biblie. Deci e clar ca nu poate fi vorba de adaugiri. Si e normal, odata ce textul cartilor sfinte (Biblia are 66 de carti) a fost mereu copiat cu grija, pentru a fi redat mereu asa cum este el, fara a fi scos sau adaugit ceva. Daca vrei sa vezi cit de departe se mergea in privinta asta, cauta sa afli tot ce poti despre masoretii din primele secole. Copiatul unui text era o chestie extrem de migaloasa, fiecare caracter isi avea locul lui precis pe suportul pe care era scris textul, incit pina la urma se obitnea o copie extrem de fidela a textului, iar daca aparea o singura greseala, una singura, desi copiatul unui text lua si saptamini de zile, manuscrisul era ars, pentru a nu se raspindi in forma gresita. Asta da mod de transmitere cu acuratete maxima!
4) Oricite dovezi ti-as aduce in sensul in care ceri tu, tot nu ai crede. Si sti de ce? Pentru ca pe Dumnezeu trebuie sa Il "simti", sa Il percepi. Nu degeaba zice Biblia: "Veniti si GUSTATI si vedeti ca bun este Domnul". Pina nu gusti, pina nu experimentezi acea Ultima Realitate care e Dumnezeu, nu poti avea vreo dovada palpabila. Doar crezind poti ajunge acolo, asa cum crezi ca eu sunt o persoana reala, desi nu m-ai vazut niciodata in viata. Desigur ca exista lucruri care sa te "ghideze" catre credinta, care sa iti dea un suport logic pentru a crede, insa ca sa ajungi la El, tot doar prin credinta simpla poti. Eu am avut sute de experiente cu Dumnezeu, incit azi logica ma determina sa cred cu tarie si convingere ca El exista, si totusi, am momente cind realizez ca tot ce am experimentat, s-a datorat credintei, ca nu pot fi sigur pe nimic, decit daca cred. Am dat credinta la o parte, s-a dus toata siguranta. Si asta pentru ca nu poti sa verifici lucrurile ce tin de credinta ca pe un experiment de laborator, in care mereu si mereu poti avea acelasi experiment, pe care il poti observa de cite ori vrei. In fond, aici e frumusetea credintei. Tu crezi, Dumnezeu vine la tine, si arareori vine cum a mai venit, ca sa poti spune ca ai experimentat acelasi lucru, incit sa il poti observa, desi exista anumite "reguli", principii pe baza carora vine.
Dar uite ca m-am luat cu vorba, si tu nu ai vrut asta. Oricum, nu am vrut sa te "contrazic".

| Dumnezău a răspuns:

1.Sunt necredincios, n-am nicio treaba cu Dumnezeu sau alte zanisoare stralucitoare.
2. Extraterestri ne-au vizitat de mai multe ori, FBI a aruncat niste dosare, ca sa confirme aceasta teorie pentru prosti, da' Roswell nu minte.Nimeni n-a fost facut dupa chipul lui Dumnezeu, ca astfel, n-am mai avea chip.
3. 10% din Biblie este adevarat, pentru ca se vorbeste de istoria evreilor, dar in rest, este fabulatie, nu avem certitudini cu privire la evenimentele descrise in Biblie.Nu este doar interventia omului in Biblie, ci si dorinta lui de a-i controla pe ceilalti, printr-o fituica inutila, denumita eufemistic Biblie.

Si, vezi ca, de crezi in Dumnezeu, chiar daca el nu exista, pierzi libertatea din singura ta viata, si multe alte lucruri. Iar daca el exista... ei bine, cineva a fumat ceva, ca nu poate exista zeul cretin despre care vorbim!

| Holocaust a răspuns:

Dacă eşti împotriva a ceea ce reprezintă religia, nu înseamnă că eşti satanist kiddo.
1. Dacă cred sau nu? Nu-mi pasă.
2. Tu vrei să afirmi faptul că extratereştrii există. Destul de probabil acest lucru, dar ce-ar fi să credem toate prostiile prezentate de americani...
3.Biblia e iarăşi o prostie.
...Aia cu pariul lui Pascal e altă prostie.

| frozanglobe explică (pentru Holocaust):

2.Doar cei mai "prosti" oameni (sa nu ma adresez altfel) ar putea spune ca extraterestri nu exista!

Daca te intreb ce sti tu despre univers sunt sigur ca printre informatile pe care le sti tu vei spune si ca universul este INFINIT -=> este IMPOSIBIL sa nu existe extraterestri (poate nu exista in sistemul nostru soloar) orice microb, indac, virus in afara terrei poarta denumira de extraterestru

| Holocaust a răspuns (pentru frozanglobe):

N-am spus că nu există extratereştrii, dudă. Ce vroiam să spun că e ceva suspect la americanii ăştia.Au ţinut totul secret, iar apoi...
Citeşte de două ori ce-am scris, şi după dă-ţi o palmă. Şi dacă tot vrei să faci pe inteligentul, pune dracu mâna pe o carte de română, şi după o să fiu interesată de ceea ce spui.

| DorelSudoru a răspuns:

Se vede ca nu esti cu nimic mai presus de turma, mai ales cu citatu din pascal, deveniti penibili

| frozanglobe explică (pentru DorelSudoru):

Daca la sfarsitul citatului aluia nu punea numele tu si tot neamul tau mureati prosti.

*Citatul a facut putin referinta si la personalitatile trecutului... dar nu ma stept ca un asemnea "intelectual" sa inteleaga

| thegatekeeper a răspuns:

In primul rand, daca nu crezi, asta nu te face satansist. De fapt, este chiar absurd, fiindca daca afirmi ca exista Satana, automat crezi si in existenta lui Dumnezeu. Deci daca nu crezi, se cheama ca esti ateu.

1. Nu cred si nu am afirmat vreodata contrariul, fiindca ar insemna sa fiu ipocrita si nu are niciun rost. Nu mi-e rusine cu opiniile mele si cu concluziile la care am ajuns. Pot spune ca sunt agnostica, inclinand din ce in ce mai mult spre ateism.

2. Eu una inclin sa cred ca nu suntem singuri in tot Universul. Am citit o multime de lucruri despre diferite descoperiri pe tema aceasta. Consider ca sunt destul de mari sansele ca sa mai existe si alte forme de viata, pe alte planete.

3. Nu. Foarte putine relatari de acolo sunt veridice, restul a fost interpretat si fabulat in diverse moduri si cu siguranta ca a mai suferit modificari pe parcurs. Sa nu uitam ca este scrisa de oameni, deci este relativ.

4. Nu am in legatura cu ce sa te contrazic. Inca ma documentez pe aceasta tema si trag singura propriile concluzii. Nu pot sa afirm sus si tare ca nu exista ceva mai presus de noi, insa 90% la aceasta concluzie am ajuns.

| ZK a răspuns:

Îţi spun eu că există. Doar chiar eu l-am vazut cu ochii mei inainte sa ma dea afara din rai. Te salut, Lucifer.

| ZK a răspuns:

Mă, sa te mai iei de atei cand ai o dovada adevarata si solidă a faptului ca exista dumnezeu.
P. S.big grina, cu "d" mic.devil

| ZK a răspuns:

Daca nu te-ai prins, am scris special pentru tine la P. S. ca asa am intentionat sa scriu. tongue

| ZK a răspuns:

Hai, lasa-l pe Lucifer in pace.

| Sh_Atat_mihail_1995 a răspuns (pentru ZK):

Auzi... n-am nici o traba si nici nu ma intereseaza persoana ta, dar presupun ca tu doar glumesti cu....lucifer si toate alea, nu?

| ZK a răspuns (pentru Sh_Atat_mihail_1995):

Nu, eu sunt Lucifer.winking

| Sh_Atat_mihail_1995 a răspuns (pentru ZK):

Aaaa...imi pare rau...la ce camera stai?

| ZK a răspuns (pentru Sh_Atat_mihail_1995):

Ti-am trimis un mesaj.

| ZK a răspuns:

Iti multumesc.Vezi caMossa mi-a spus ca are un cont nou.Fii atent la comportamentul utilizatorilor.

| hellchild a răspuns:

1, 2, 4-nu conteaza, cred in Dumnezeu, insa nu cum sugereaza biserica si biblia.
Biblia a fost tradusa din ebraica in greaca, aici pierzandu-se valori ale metaforelor, si greseli de traducere. Dupa din graca in romana, si aici pierzandu-se cate ceva.Cuvantul lui D-zeu nu e chiar0. 1% dar cred ca e 30%.

| briana a răspuns:

Da eu chiar cred si nu o spun ca sa nu fiu dif de ceilaltii. Da nea creeat dupa chipul si asemanarea sa. Ce treaba au extraterestri? Nu Dn-Zeu ia creat. Nu am nevoie de Fbi sh cine stie ce organizatii ca sa stiu ca nu zuntem singuri in univers. PAMANT e doar o planeta din univers nu universul. DN-Zeu este extraterestru caci spune: Regatul meu nu este in lumea aceasta. Sh daca s extraterestri ce?
Nus de unde doctrina ca extraterestru e ceva rau. Extraterestru = orice este in afara planetei noastre Terra. Ceea ce este in afara poate fi sh bun si rau nu doar rau sau doar bun. Eu nu cred BLIBIA in totalitate pentru ca pe langa ce a zis Dn-Zeu omul a mai adaugat peste 1 mie de alte prevederii. Eu nu cred in religie total dar in DN-Zeu da. Da exista sh daca nu crezi in el pierzi viata vesnika alaturii de el si te vei rencarna sh te vei chinuii din ce in ce mai mult pe pamant ca sa intelegi cum sa fii ferikit. Daca viata e grea nu e pentru ca dumnezeu vrea sa ne pedepseasca ci pentru ca vrea sa ne invete sa fim ferikiti alaturi de el pentru ca asa e menirea sa fim fericiti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Nu îmi pasă de ceilalţi, cea mai importantă pentru mine sunt EU. Şi nu e vorba de egoism, ci pur şi simplu nu îmi pasă cum sunt ceilalţi şi cum sunt eu, nu mă compar cu lumea în cazul asta.
Sunt agnostică/atee.
2. Dacă ar fi să existe, Dumnezeu probabil are mai multe chipuri şi i-a creat pe extratereştri după alte versiune a lui Dumnezeu.
3. Nu prea. Dumnezeul prezentat în Biblie pare unul neîndurător şi plin de răutate infantilă. Deşi noi suntem învăţaţi că Dumnezeu ne iubeşte, se pare că nu e aşa. Atunci de ce a trimis atâtea urgii peste poporul evreu în Vechiul Testament? Nu putea să trimită o pedeapsă mai uşoară când ei s-au îndoit de planul Său? Ce, Dumnezeu nu permite să gândeşti?
Pariul lui Pascal? De fapt, e greşit: dacă tu crezi în el şi nu există, îţi pierzi libertatea de a gândi liber, banii care i-ai dat la biserici şi timpul.

| frozanglobe explică (pentru anonim_4396):

Hai sa fim putin realisti cati oameni mai dau azi bani biserici sau daca dau max 1-2 lei

| anonim_4396 a răspuns (pentru frozanglobe):

La unchi-meu la ţară am văzut că fiecare sătean dădea minim 5 lei preotului. Deci erau sute de oameni, păi dacă faci un calcul gândeşte-te câţi bani ies. Să nu mai zic că Biserica e finanţată de stat.

| frozanglobe explică (pentru anonim_4396):

Statul o sustine sa nu cada, dar daca tine nu iti place culoare biserici din exterior/interior si vrei sa o schimbi atunci platesti din buzunarelul tau

| Sh_Atat_mihail_1995 a răspuns (pentru frozanglobe):

Noi primim pomelnice si de 50 de bani...
vezi tu, de ce a trebuit sa infiinteze mahomed djihadul?
sunt multe versete in coranul vostru care va promit nirvana in schimbul uciderii aproapelui vostru...
cum vezi asta?

| frozanglobe explică (pentru Sh_Atat_mihail_1995):

Si daca nu crezi in Dumnezeu ajungi in iad
*iti imaginiezi cat de aglomerat poate fi acolo rolling on the floor) pe acolo sunt: toti greci antici, egipenti, asteci, oameni din preistorie, maiasi, vlalahi, etc...

| ZK a răspuns (pentru frozanglobe):

Da, e foarte aglomerat la mine acasa!laughing

| frozanglobe explică (pentru ZK):

laughing)
iar prin rai adie vantul laughing

| ZK a răspuns (pentru frozanglobe):

Da, am fost in vizita acolo ieri, erau maxim 50 de oameni.laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1) da chiar cred
2)lumea apartine lui satan si marile organizatii incearca sa ne inlature de la credinta spunand de extraterestrii..sti ce sunt ufo=sunt navete create in sua cu scopul de ai distrage pe oameni de la credintza..sunt multe de zis aici oricum.
3)da are mici modificari de traducere de la credintza la alta..si o chestie frt importanta este ca in multe Biblii S-a scos numele de Iahwe care apartine Domnului..desigur marile conspiratii vor incerca sa denatureze cat mai mult Biblia dar momentan in afara de aceste aspwecte pe care le-am zis este corecta
4) sa stii ca video-uri sunt pe multe siteu-ri nu e necesar sa iti dau eu deoarece nu ma uit la ele..am propiile convingeri

| ateuNEGATIV a răspuns:

Sal, nu cred in dumnezu, biblie etc isi voi raspunde la ultima intrebare pariul lui balscal
vezi tu daca neam lua dupa acel pariu am crede in toti 2700 de zeii de ce e mai real dumnezeu ca alt zeu? cu argumentul asta am putea sa argumentam existenta la orice personaj mistic

Daca zeus, mitrha, apolo nu exista, nu pierzi nimic crezand in El, dar daca El exista si nu crezi, atunci ai pierdut totul.(Blaise Pascal)

| MasterYoda a răspuns:

5. Tu chiar esti prost? da! tara arde si tu stai in biserica... la munca!

| vladionut94 a răspuns:

Ai argumente bune dar este absolut de prost Dumnezeul iti da libertatea sa alegi daca nu ar fie asa nu cred nu am mai putea sa avem libertate si dupa ce scrie in bible scrie negru pe alb ca si trimis inicul fie pe pamant pentru a ne putea mantuii ca bine scrie in biblie Dumnezeu vrea sa ne Mantui toti si si dupa NT dupa ridicare la cer a deschis portile raiuli si toti cei buni din VT a fost dusi in rai deci tine minte asta de la mine care am facut teologia cu niste profesori foarte buni daca nu este ortodox inseamna ca nu ai haru Domnului sa il poti intelege si sau esti pagan daca vrei sa stii multe persoane din vechiu testament a fost pagane si a omorat mutșle persoane si foarte rau a fost si uite ca il vedem in caledar pentru ca Dumnezeu i-a dat sansa de a se putea intoare ce sia putea intra inparatie cerului si asa ispiteste necuratul daca nu esti crestin macar gandeste ti parea rau la batraneste ca ai vrea sansa de ibavire si daca te rogi foarte multi o sa intri inparatia cerurilor aceste intrebari sunt peste logica noastra si trebuie ce credem in ce nu vedem ca avem exemplu pe toma care nu a crezut dar utie ca este sfant ca sa cait si a putut intra inparatirea cerurilor

| Mn0 a răspuns:

1. Da cred si cum adica crezi ca sa nu fi diferiti de ceilati cand cei mai multi cred:|
2.Presupun ca pe Discovery ai vazut asta cu extraterestrii
3. Posibil sa fi fost modificata sau tradusa gresit
4.Crezi in ce vrei acum e la moda Sa crezi in teoria Big Bang dar uita te la peisajele astea sa vezi cat de frumoase sunt e imposibil ca toata aceasta ordine sa se fi facut din Big Bang
http://3.bp.blogspot.com/......_munte.jpg

http://2.bp.blogspot.com/......mavara.jpg

| Nuvăsufăr a răspuns (pentru Mn0):

Aha, să înţeleg că nu era la modă să crezi forţat într-un zeu ca şi în ziua de azi?
A da, am uitat. În ziua de azi nu eşti ucis pentru că ai greşit zeul.

| Sh_Atat_mihail_1995 a răspuns:

Dunezeu exista!
Strig asta catre orice om si faptura. zi-mi si mie de cate ori te-ai rugat Lui ca sa poti sa te apropii mai mult de El?
adica, mai frate, iti dai seama ca pentru necredinta asta a ta poti sa arzi pe veci in Iad?
TREZESTE-TE!
Ce am eu de castigat ca vii tu la credinta?
NIMIC... dar faptul ca poate nu vei ajunge la acel loc atat de groaznic.....imi dabucurie enorma.
unde va este demnitatea de om daruita de Dumnezeu, atunci cand afirmati sus si tare ca va trageti din maimuta?
Doamne, ajuta-ne!

| frozanglobe explică (pentru Sh_Atat_mihail_1995):

Pai eu nu pra pot sa ma rog la ceva ce nu cred...

Daca mi-ai spune acum "Roagate la acea piatra si daca o sa te rogi mult, la tine in casa o sa ploua cu bani" sau "Roagate la Dumunezeu pentru ca asa este bine" -=>eu nu pot sa gasesc nici o diferenta intre cele 2 fraze.

*Tu fiind un credincios mai mare ca mine te rog sa vorbesti cu el (o sa incerc sa iau si eu legatura cu el) si roagal sa imi dea o perna in cap in urmatoarele 24 de ore (o perna, un ghiveci, dupa posibilitati sau daca nu e ocupat prea tare sa vina in vizita pe la mine putin)

SI daca ar exista de ce nu pune capat foametei (macar oamenilor credinciosi) razboaielor sau altele.

AAAaaaa inca ceva important stiti ca cei mai bogati oameni de pe planeta sunt satanisti? big grin
*Nu cred ca prin rugaciuni la dumnezeu ai facut ei bani aia

| Sh_Atat_mihail_1995 a răspuns (pentru frozanglobe):

Mai omule, speranta de viata a unui om e de max. 100 de ani. sa zicem ca in toti acesti ani esti fericit nevoie mare, si nu ai nici acar 1 problema.
dar dupa?
tu nu realizezi ca exista si vesnicia?

| frozanglobe explică (pentru Sh_Atat_mihail_1995):

Nu...
*Eu nu sunt tocmai cresti sunt de alta religie (musulman)
Dar nu are importanta si la noi in "Cartea Sfanta" se spune de vestinicie si de altele...

Care este diferenta intre noi (cei de acum) si cei care credeau in zeitati (Zeus, Hades, Hera, etc)?

| Sh_Atat_mihail_1995 a răspuns:

Stii, la noi in Moldova, cand te necajeste un caine(a se citi JAVRA) i te adresezi cu o formula foarte frumoasa: TIBA (cu tz).
e foarte potrivita pentru tine...

| OpenYourMindBeforeYourMouth a răspuns:

1.Nu cred in dumnezeu( am avut prea multe probleme si nu m-a ajutat (*dumnezeu*)
2. Extraterestrii au fost de multe ori pe aici. FBI-U le-a bagat dosare pe gat prostilor ca sa confirme prostia asta.
3. Daca am fost fi facuti dupa chipul lui dumnezeu n-am mai avea chip.
4.Nu este nici-o dovada ca biblia a fost facuta dupa sfiniti. Asa ca eu cred ca a fost facuta de niste oameni inculti.

Am si eu cateva motive ca nu exista dumnezeu:

1.Multi dintre noi traim o viata nedreapta si nu ne ajuta nimenea.
2.Copii morti in spitale, cei care mor de foame, furturi, violuri, parintii isi parasesc copii.
3.Cine l-a creat pe dumnezeu?
4.Sunt mii de religii, fiecare religie are povestea ei, asta dovedeste ca niciuna nu e adevarata.

Sper ca te-am CONVINS ca nu exista nenea dumnezeu.

| gamer95 a răspuns:

1Nu cred
3A suferit multe modificari deoarece nu Dumnezeu a scris biblia ci o adunatura de tzarani majoritatea fara nici un fel de scoala de aia e asa de absurda cartea