| ShadowLoleris a întrebat:

Ce înseamnă o biserică baptistă?

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Biserica baptistă este o biserică evanghelică protestantă. Istoria lor începe prin 1600, aceștia își au rădăcinile în puritani și în anabaptiști.
Baptiștii cred într-un singur Dumnezeu, ce există în trei persoane (Tatăl, Fiul, Duhul Sfânt). Fiind protestanți, ei resping Tradiția Bisericii Catolice sau Ortodoxe, acceptă numai Biblia. Botezul nu se face decât pentru cei maturi, nu la copii (vârsta de botez începe pe la 14 ani, depinde de fiecare om, țară, biserică).
În România, baptiștii se răspândesc începând cu mijlocul secolului 19. Bisericile baptiste se întâlnesc mai mult în vestul țării, în Transilvania.

1 răspuns: