| Inferno a întrebat:

Ce intelegeti prin rautate? Ce parere aveti de acest termen?

6 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Relativ, subiectiv.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-am dat seama ca ai avut dreptate si anume nu exista rau sau bine (d.p.d.v obiectiv doar subiectiv exista). Deci omul nu e rau ci doar diferit. Fiecare are pareri diferite si ce e in contradictoriu ca celaltalt e rau. Ca exemplu e chiar cele doua religi opuse: satanismul(Iahve e malefic) crestinismul(Lucifer e malefic) deci intrebarea mea e carte e adevarul? Acum stiu ca adevarul e la mijlocul celor doua povesti (prin mijloc nu ma refer la ateismlaughing)

| TrentonChase a răspuns:

Este foarte relativ termenul de rautate...
As numi rautate orice actiune/insulta sau gand pe care il facem constient si intentionat unei alte persoane sau lucru din exterior.

| gfghn a răspuns:

Rautatea ia naștere in inima omului ear de cele mai multe ori da roada si iese la suprafața. Rautatea nu provine de la om in general, "noii" avem liber arbitru si abilitatea de a știi ce înseamnă sa urasti. Rautatea este ceva care este la fel de infecta ca si "aerul pe care îl respiram" si datorită rautatii de pe pamant mulți oameni nu au nici un sens al vieții.

| gelutzu78 a răspuns:

Nu putem mosteni viata vesnica

| ovidiupocaitu a răspuns:

Pai sint mai multe caracteristice, de exemplu, 1) Trăsătură de caracter a omului rău; pornirea de a face rău altora. ◊ Cu ~ în mod răuvoitor; cu dușmănie. 2) Acțiune prin care se face cuiva un rău; faptă rea. Vorbe pline de ~. ◊ Capul ~ăților persoană care plănuiește și face fapte rele. 3) fig. Persoană care produce altora neplăceri; om rău. 4) la pl. Nenorociri, necazuri care se abat asupra cuiva. [G.-D. răutății; Sil. ră-u-] /rău + suf. ~tate