| MamaNegri a întrebat:

Ce părere aveți despre religie?

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E interesanta dar in unele aspecte cam exagereaza.

| AndreiGabi a răspuns:

"Ansamblu de idei, sentimente și acțiuni împărtășite de un grup și care oferă membrilor săi un obiect de venerare, un cod de comportament, un cadru de referință pentru a intra în relația cu grupul și universul; confesiune, credință." Fix asta.

NOname
| NOname a răspuns:

Religia este cea mai mare armă de manipulare în masă, iar manipularea ei tinde să fie de cele mai multe ori negativă; deci consider că umanităţii ar fi mai bine fără ea.

| OnuOnulică a răspuns:

O parere buna, sunt crestin de cand m-am nascut si asa o sa mor.

| neutrino a răspuns:

Are si ea rostul si rolul ei. Va veni o vreme cand vei intelege ceea ce inseamna sa fii un om fara niciun Dumnezeu!

| AlexanderAdrian a răspuns:

Depasita, un concurs de intoleranta, ipocrizie, inselaciune, indoctrinare, prostie, lene de a gandi si invata, agresivitate, parvenitism, perversitate, pedofilie si multe altele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Părere? A fost inventată pentru a explica tot ce era considerat inexplicabil în trecut. Şi totuşi, acum că nu mai avem nevoie de ea din acest punct de vedere, se trezesc fanaticii religioşi să petreacă zile întregi în biserici, rugându-se şi irosindu-şi timpul învăţând religia. Singurul adjectiv adecvat care îmi poate veni în minte este "inventat". Grav dacă nu ştiu să facă diferenţa dintre ceva real şi ceva inventat. Şi cică umanitatea evoluează...
Şi nu numai din cauza religiei dar şi a tuturor imbecililor care profită de resursele naturale în mod critic şi când îşi vor da seama că au distrus pământul va fi prea târziu. Asta înseamnă "sfârşitul lumii" nu un zeu inexistent care va trimite potopul peste noi. Dar omul...

| dragos38 a răspuns:

Se zice ca in istoria societatii umane in urma unor descoperiri arheologice pe parcursul a sute de mii de ani oamenii nu au avut nici o religie, religia a aparut in timpul omului de Neandertal, deci se poate trai si fara religie, mai ales ca progresul omenirii nu se datoreaza religiei ci altor chesti, in orientul mijlociu ai vazut ce se intampla cei de religie islamica taie gatul si te ucid cu pietre ca in sec. I.
Deci cam proasta parere am

| GeorgyGirl a răspuns:

Este educativa pentru cei care sunt credinciosi

| Mechanix a răspuns:

Proastă.

| Sheriarty a răspuns:

Religia este o arma de manipulare si in acelasi timp o politie "spirituala". Un om ce planuieste sa fure se va gandi ca il vede cel de sus si va mai pierde din curaj.

Este ok sa ai o religie daca te face sa te simti mai bine, dar nu este ok sa ii indoctrinezi pe altii.