| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți?

"Daca crezi si nu exista
Nu pierzi nimic
Dar daca nu crezi si el chiar exista
Ai pierdut totul"

Răspuns Câştigător
| Qasim a răspuns:

Nu ar fi nimic in neregula cu acest pariu daca faci referire la zeul adevarat. Dar daca crezi in zeul gresit atunci ai pierdut totul chiar daca ai crezut in acea divinitate falsa.

| anonim_4396 explică (pentru Qasim):

Cel mai inteligent raspuns.

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Si daca acolo dups viata de apoi te intalnesti cu zeus sa vezi atunci ce cool va fi sau sa ai religia gresita, plus ca asta nu e credinta adevarata

| LoveSleep a răspuns:

După logica creștină, un criminal care a ucis toată viața, dar și-a cerut iertare și i-a părut rău pentru ce a făcut și s-a intors la Dumnezeu, este mai "sus" decât unul care nu a crezut deloc în Dumnezeu dar nu a făcut în viața lui ceva rău.
E ca și cum eu aș fi regele și i-aș ucide pe toți cei care nu mă recunosc. Asta nu e corect, nu? Dar să arzi în iad doar pentru că nu l-ai recunoscut pe Dumnezeu, oricât de multe fapte bune ai făcut, e corect.

Deci, mai are rost să răspund?

| oprescudorin11 a răspuns:

Cred ca problema este alta!
Daca l-ai fi citit pe marele nostru Mircea Eliade (profesor -fost - la Universitatea din Chicago, unde un amfiteatru poarta numele lui! 0, si care a scris pentru prima oara o ISTORIE A RELIGIILOR bine documentata si bine gandita, nici macar nu ai mai fi pus aceasta intrebare, de altfel PERTINENTA, la o varsta mai frageda!
Ca sa lasam la o parte discursurile de doi bani!
Eliade a lansat in cartea lui o idee ABSOLUT EPOCALA, si anume ca exista o RELATIE ANCESTRALA cu Dumnezeu!
Adica, toti oamenii au in sange RELIGIA, ca stiu sau nu.
Desigur, a invocat acel concept de SCHIZIUNE COSMICA!
Ce inseamna asta?
Se refera acest concept (lansat de Mircea Eliade), la faptul ca toti, fara exceptie. toti oamenii, atunci cand 'FAC UN LUCRU, GANDESC CEVA', se intreaba : DACA E BINE SAU RAU!'.
Fabulos rationament!
Urmeaza in logica consecinta:
'LA CINE NE RAPORTAM?
Daca ne-am raporta la oameni, am constata cu durere, ca apare asa numita 'DIZARMONIE intre Convingeri si Fapte!
Din acest motiv, prin vot Universal,, daca vrei, oamenii au Acceptat Exitenta Unui Dumnezeu!
Care a creiat toata frumusetea pamantului, Universului.
Asta se numeste CREDINTA!
Credinta se castiga in timp de viata, de experienta, daca nu-ti este data de stramosi, ca pe un DAR! Fiecare cu 'norocul lui!'.

| xerxes1 a răspuns:

Fals.Este exact invers.

| anonim_4396 explică (pentru xerxes1):

Detaliaza

| xerxes1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Credinciosii pierd o gramada de timp la biserici,rugaciuni,ritualuri tampite de inmormantare, botez, cununie, alungarea spiritelor, binecuvantare etc, toate pe bani bineinteles.Se da bani la biserica,se cumpara lumanari, se spovedesc, participa saptamanal la diferite slujbe, se inchina ca ventilatorul cum vad o cruce sau o biserica, stau la rand la pupat moaste, etc cum naiba poti sa spui ca nu pierd nimic.Sunt niste somnambuli care isi irosesc viata in cinstea unui zeu inexistent.
Iar daca prin absurd zeul exista, cred ca este satul de crestini si de prostiile lor pana peste cap.

| N0xEterniS a răspuns:

Inconsistent. Un argument inconsistent cu probabilitate mare de a crede in zeul gresit. Tu urmezi doctrina ortodoxa si crezi in Dumnezeu, ar merge argumentul aici, dar musulmanii? Hindusii? Budistii? si la ei ar merge argumentul in propria lor doctrina si atunci ce se intampla cu tine?
Necinstit si imoral. Zeul tau fiind atotputernic si atotstiutor, iti stie deja strategia.

Acest argument se numeste ''Pascal's Wager'' = pariul lui Pascal
https://en.wikipedia.org/......%27s_Wager

| Mclaren12 a răspuns:

Daca vorbim de zeul evreilor lucrurile sunt evidente.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Exact!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dumnezeu este Totul. Daca-L pierzi pe El, pierzi totul.