| Marius12312 a întrebat:

Ce parere aveti despre evolutie si design inteligen?(lasand la o parte miscarea raeliana)

Uitati aici un videoclip care ar trebui vizionat:

https://sites.google.com/......inteligent

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cum spunea freud dumnezeu este nervoza copilariei noastre,copii mici vor inventa mereu argumente in sprijinul convingerilor lor,religia este strict legata de ramasitele copilariei noastre,acel desigen este argumentul unor copii care isi spriina convingerile,fara dovezii doar afirmati
evolutia este atat de reala si adevarata ca nu pot crede ca exista motive sa nu fie,daca am complexi nu neam imbolnavi,muri, imbatrani suntem ca restul animalelor, orice organ este si complex dar si plin de erori, creierul este complex dar si plin de erori iluzi optice, boli de memorie etc

| Mădă0611 a răspuns:

Design-ul inteligent e o porcarie scoasa la disperare de teisti, crestini parca. Evolutia e un fapt, cel putin pentru mine.

| ErrorFound a răspuns:

Design-ul inteligent cade din prima, fiindca nu e nici pe de parte inteligent.

Evolutia are niste piese lipsa la om, dar la animale e perfect explicabila.

| sublime89 a răspuns (pentru ErrorFound):

La majoritatea animalelor are piese lipsa pentru ca fosilele nu se formeaza foarte usor si nu se gasesc foarte usor. Dar s-au gasit suficiente (si in cazul oamenilor) ca sa tragem concluzia ca evolutia exista si ca design-ul inteligent e o aberatie. E doar o forma de creationism care a incercat fara succes sa para "stiintifica". Ei de fapt sunt young earth creationists la origini.

| ErrorFound a răspuns (pentru sublime89):

Aha. Apropo, mai trebuiesc niste piese la om. La MARE PARTe din animale s-au gasit suficiente dovezi. Da, s-au gasit suficiente ca s-o consideram adevarata si posibila la aproape toate speciile, dar exista gauri.

| sublime89 a răspuns (pentru ErrorFound):

Asta ziceam, ca e normal sa existe inca gauri.

| Mădă0611 a răspuns (pentru ErrorFound):

Cica ar fi fost mai multe specii de oameni (bineinteles ca n-am retinut denumirile), cea mai veche fosila descoperita are vreo 100.000 de ani si a fost gasita prins estul Asiei, pana atunci se credea ca oamenii au aparut acum vreo 40-60.000 de ani, in Africa, dar s-au gasit fosile si prin Siberia, care au vreo 45.000 de ani si nu seamana deloc cu cele gasite in Africa (ADN), asa ca poate acele piese lipsa nu exista din moment ce nu e vorba de evolutia unei singure specii.

| ErrorFound a răspuns (pentru Mădă0611):

Logic ca sunt mai multe specii, dar daca ar fi sa facem un arbore genealogic al "familiei" omului, cred ca ar trebui sa includem si verii indepartati.
Asa ca: Daca am face asta, cred ca ar trebui sa-i includem si pe varul Neanderthal, si pe varul Habillis, si pe varul Erectus, si pe tipii asta:http://timetv.ro/wp-content/uploads/2013/02/uriasi.jpg
http://1.bp.blogspot.com/......rmant2.jpg
http://www.51junshi.com/uploads/allimg/130718/1R4035X1-1.jpg
http://www.51junshi.com/uploads/allimg/130718/1R4035911-2.jpg
http://3.bp.blogspot.com/....../urias.jpg
Daca vorbim de om, cred ca ar trebui sa includem tot ce aduce a om, nu? :)