| Inferno a întrebat:

Ce parere aveti de fanatici religiosi extremi ce exagereaza traditia crestina ducand-o pe teritoriul absurdului?

21 răspunsuri:
| ramona30 a răspuns:

Profesorul de religie de la noi din scoala este unul dintre acesti fanatici. Pana acum nu m-am lovit de el mai deloc, dar anul acesta va fi... dur. Am 3 clase unde ora lui religie este programata intre ora de biologie si ora mea.
Oare ce vor intelege copiii. Vor invata la biologie teoria evolutionista, imediat va veni fanaticul ala si le va zice ca D-zeu a creat totul, dupa care vor veni copiii la mine (sunt profesoara de istorie) si ma vor intreba ei pe cine sa mai creada. Bineinteles ca nu voi putea sa ma abtin sa nu le spun ca profesoara de biologie are dreptate si religia e doar un basm de adormit copii.

| rocco09 a răspuns (pentru ramona30):

Da? de unde stii? Demonstreaza istoria asta?

| RAY a răspuns (pentru ramona30):

Chiar vor invata toria evolutiei? predai la liceu?

| ramona30 a răspuns (pentru RAY):

Predau la scoala generala. Nu eu le predau teoria evolutiei. Nu am asa ceva in programa, dar le dau detalii despre aceste aspecte cand vorbim despre inceputul omenirii. Teoria evolutiei este predata la ora de biologie, eu la istorie, doar o sustin.

| RAY a răspuns (pentru ramona30):

Ma bucur ca se preda teoria evolutiei la scoala nu stiam asta, personal imi place istoria

| shadovv a răspuns (pentru ramona30):

Tocmai ti ai batut joc de istorie si mai specific de istoria acestei tari.

| danut a răspuns:

Dar ce parere ai tu despre fanaticii care nu sunt religiosi dar sunt "extremisti" si "bantuie" chiar si pe TPU?

| Inferno explică (pentru danut):

Poti da un exemplu?

| RAY a răspuns:

Prostia nu are limite, imi provoaca greata aceste specimene care ma amenita cu arderea vesnica in iad daca nu le accept religia din cele 6500 de parca a lor e cea adevarata garantat te trimite in paradis, ei au murit de stiu asta, in spatele lor sta adevarul motiv banii, banii astia ce fac din oamenii ne mintim, furam, omoram etc pentru ei, ei sunt viata

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns:

Oameni slabi si fricosi, umbre, normal, fara prea multe cunostinte, adica limitati.

| M25M a răspuns:

Nu am nimic cu ei atunci cand se agita atata degeaba, probleme intervin atunci cand se agita si au alti oameni de suferit. Atunci cand nu numai ca nu accepta vreo explicatie marunta stiintifica ci atunci cand incearca sa bage pe gat religia lor altora.

Răspuns utilizator avertizat
| rocco09 a răspuns:

Imi pare relativa intrebarea ta! Depinde cum definesti fanatismul si unde e limita absurdului! Si la ce te referi cand spui traditia! Vezi, spre exemplu ramona spune ca e fanatism doar sa afirmi ca exista Dumnezeu si ca tot ceea ce vedem e creatie! Si e normal pentru un ateu sa gandeasca asta! Depinde la ce raportezezi toate ideile de fanatism, traditie, absurd, Poate ar trebui sa fii mai explicit!

| Inferno explică (pentru rocco09):

Foarte curios este faptul ca nu vad diferenta intre o gandire de copil/adolescent si una de adult. Sunt utilizatori aici care seamana cu niste copii prin felul in care vorbesc si rtioneaza si la sfarsit observi ca sunt adulti si invers.
Ma rog, asta fiind ca o paranteza ce nu are legatura cu subiectul.
Limita absurdului incepe din momentul in care-ti sacrifici viata ta si sacrifici si VIATA ALTORA, doar pentru ca tu crezi in Dumnezeu sau mai stiu eu ce divinitate.

| rocco09 a răspuns (pentru Inferno):

Cred ca la capitolul asta se pot cuprinde mai multe ideologii sau persoane cu ideologii despre lume si viata diferite! O cauza pentru care se merita sa iti dai viata se gaseste in mai multe filozofii in afara de religie! Patriotismul e considerat de unii ca o cauza pentru care se merita sa mori, un parinte crede ca viata copilului sau e mai importanta ca a lui si se sacrifica daca e cazul, multi oameni au murit de dragul stiintei si progresului tehnologic, ca sa nu mai spun despre ideologii din sfera sociala, nazism, comunism, multi si-au dat viata pentru ca au crezut cu toata inima in aceste curente! Acuma daca cineva e fericit sa isi sacrifice viata pentru o cauza anume nu stiu daca e de condamnat, aia i-l implineste! Dar despre a sacrifica pe altii pentru cauza ta ...nu ma pronunt pentru ca nu o inteleg!

| Inferno explică (pentru rocco09):

Sa nu le amestecam. Una este un om ce-si da viata pentru a contribui la progresul tehnologic si ajuta umanitatea cu mult si alta este un om care se urca in avion si intra cu el in bloc.
Una e progresul stiintific alta nebunia.
Totul in numele stiintei.

| rocco09 a răspuns (pentru Inferno):

E adevarat! Dar m-am referit ca a iti da viata pentru ceva e un element comun! Daca i-l intrebi pe acel terorist el o sa spuna ca "e un razboi sfant in care trebuie sa lupte, si sa-si dea viata impotriva raului care se numeste israel, sua, crestinism etc" Pentru el e foarte logic si normal sa faca asta, nu e deloc fanatism! Cum pentru un om de stiinta e ca domeniu in care lucreaza sa progreseze! Cum a fost pentru nazism conceptul ca cu cat elimini indivizii slabi din specia umana imbunatatesti rasa! Eu problema nu o vad in fanatism cat in o conceptie despre lume si viata care te face monstru!

| CristiSeeker a răspuns:

Fara sa jignesc pe nimeni, dar religia crestina sau orice alta este pe teritoriul absurdului inca de la bun inceput, dupa parerea mea.
Iar fanaticii religiosi ma dezgusta si ma scarbesc, dar nu ma deranjeaza atat de tare daca nu fac ceva ce ma afecteaza pe mine sau pe cei apropiati mie in mod direct sau indirect (proteste, meet-inguri, atentate, zgomot, etc.). Cred ca fiecare are dreptul sa creada ce vrea fara a fii marginalizat din aceasta cauza, dar fanaticii religiosi nu cred ca sunt de aceeasi parere, nu accepta alt mod de gandire si dau clar dovezi de involutie din aceasta cauza. Nu stiu cum ajunge cineva acolo si nici nu stiu cum se poate sa nu mai avem parte de asa ceva pe viitor.

| Serenade a răspuns:

Ii iubesc, ca fara ei viata ar fi neagra in loc sa fie gri.

| RalucaPuca a răspuns:

E chiar aiurea. Multi incep cu : "Dumnezeu a dres ai a facut".Si asa mai departe. E chiar enervant cand ii auzi pe astia, de parca ar sti ei ca exista... Dumnezeu.