| saralara100 a întrebat:

Ce parere aveti despre muzica crestina penticostala?

Răspuns Câştigător
| Daavidd a răspuns:

Mie personal mi se pare mult mai frumoasă şi mai esenţială mă apropie de Dumnezeu şi simt că mă pot închina Lui prin muzică!

33 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Nici o părere, că nu știu despre ce este vorba.
Cred că ar trebui / trebuie să fie vorba despre cântece bisericești, care oricum, nu mă interesează.

| shadovv a răspuns:

Burn the heretic.(Kill the mutant. Purge the unclean.)

| danut a răspuns:

Toata muzica protestanta si neoprotestanta (care-i include si pe penticostali) este in principiu aceiasi excuzand adaptarile de muzica de agrement ( divertisment) care difera de la un cult la altul. Din nefericire in ortodoxism nu prea este muzica ci o incercare de a canta ceva psalmi si parti din Evanghelii dar nu exista in principiu o muzica ca la catolici (muzica de catedrala) sau la Protestanti. Tot ce se poate auzi la ortodocsi este un bocet intonat de ceva preoti fara voce sau ureche muzicala. Muzica religioasa protestanta are in general la baza compozitile lui Bach. Nu pot totusi sa remarc mai nou ca si la ortodocsi au aparut cateva grupari de la seminar care incearca un nou "suflu" in muzica religioasa (prin copiere de la celelalte confesiuni) dar se pare ca sunt repede "sufocati" de dogme si traditi repetand la nesfarsit acelasi cantec.

| Jardelin a răspuns (pentru danut):

Mai Bethoven, mai geniule, mai Moga, nu te doare mintea (sau burta) cind iti vomiti abjectiile la adresa muzicii psaltice ortodoxe? Ete cum s-a trezit el adventistu' lu' peste sa-si dea cu parere (cum ar spune meltenii) in legatura cu muzica ortodocsilor, ca e bocet, ca n-au voce si ureche muzicala, ca imita pe altii. De la cine copie, bai Motzart? De la secte? Bai muzicologule, de Madrigal ai auzit? Ai ascultat muzica bizantina (adica ortodoxa) cintata de Madrigal? Ia zi, si corul Madrigal cinta fals, nu au voce si bocesc? Bineinteles ca-s naspa pentru ca sint ortodocsi, ca daca erau de-a lu' White erau ok! Sa-ti fie rusine pentru laturile pe care le versi ori de cite ori ai ocazia in directia ortodocsilor!

| danut a răspuns (pentru Jardelin):

Bai Madrigal, tu esti SLAV in gandire (poate si in fiinta) si te dai LATIN (apropos de Bizant). Asa o fi cum zici tu dar cu o floare nu se face primavara iar ce canta (odata) Madrigal se nunea MUZICA CORALA si nu RELIGIOASA. Mai cum te-oi numi omule ce jignesti din durerea unei CRUDE realitati. Esti iertat crestine pentru (cum le spuneai) laturi ce-ti zbucuima neputincioasa existenta.

| Jardelin a răspuns (pentru danut):

Cine injoseste, este un om josnic! Sa nu uita asta!

Ma uitam la primul tau mesaj, si se vede clar din scrierea ta ca ai o boala eviscerala pe ortodocsi. Intrebarea se referea clar doar la muzica penticostala. In prima ta fraza ai raspuns la intrebare asa cum te-ai priceput, apoi ai cotit-o brusc spre muzica ortodoxa. De ce? Te-a intrebat cineva de muzica ortodoxa? Intrebarea se referea la muzica ortodoxa? Ti-a cerut tie cineva parerea despre muzica ortodoxa? Nu. Dar, te-ai gindit tu asa sa deviezi de la subiectul intrebarii ca sa mai scoti din tine niste dejectii rasiste la adresa ortotocsilor. Sigur te mintuiesti! Cind ai sa stai in fata Domnului crezi ca o sa te intrebe "Ia spune adventistule, cite jigniri si abjectii ai adus ortodocsilor?" si tu ai sa spui "Milioane, Doamne!", iar El o sa spuna "Bine, treci in Rai!"?

Ai impresia ca minciunile si denigrarile constante la adresa ortodocsilor nu sint pacate, sint laude lui Dumnezeu? De unde stii ca Dumnezeu va iubeste pe voi si pe noi pe ortodocsi nu? S-ar putea ca o batrina care se roaga cu lacrimi in fata unei icoane sa fie mai bine-placuta lui Dumnezeu decit un mizerabil ca tine arogant, al carui scop in viata este sa jigneasca pe altii crezind, bietul de el, ca gasca din care face parte e mai mult mai cool decit arhaicii astia de ortodocsi.

Credinta mea ortodoxa a rezistat pe acest pamint 2.000 de ani, e o dovada a veridicitatii, tu esti sigur ca secta ta va mai fi peste 2.000 ani?

In final "inteligentule", ia de aici niste dovezi ca sa vezi ca Madrigal a cintat si muzica religioasa.

http://www.youtube.com/watch?v=4BrRRyqUnrM&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=dEUN8M0T-vM&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=1Z6ZwQKgqao&feature=related

| danut a răspuns (pentru Jardelin):

La care Madrigal te referi, la corul al carui conducator si-a dat solista principala AFARA fiindca a indraznit sa cante si pentru alte confesiuni? Adevarati crestini "madrigalenii" astia care au cantat si muzica religioasa cum spui tu iar eu nu am contestat asta ci doar am spus ca este o RARA AVIS daca reiei raspunsul meu. Cat despre "bunatatea ta" declarat de tine ortodoxa eu cred ca tu esti o specie rara si ca ortodocsii in general sunt oameni cu capul pe umeri si nu cad in plasa unui EXTREMIST ca tine. P.S. Imi poti enumera cateva titluri de cantece religioase ce se canta intr-o Biserica ortodoxa in afara de: Cu moartea pre moarte calcand?

| WhatheWow a răspuns:

Manele dumnezeiesti! rolling on the floor

| TepesStyle a răspuns (pentru WhatheWow):

Ai un loc cald in iad prietene tongue

| WhatheWow a răspuns (pentru TepesStyle):

Vezi ce bine, cel putin stii ca nu vei fi singur acolo!

| TepesStyle a răspuns (pentru WhatheWow):

Auzi mai filosoficus nu mai fi om de stiinta ca oricum nu iti da leafa mai mare ca la profesori tongue si ma ce pierzi daca crezi in Dumnezeu?

| WhatheWow a răspuns (pentru TepesStyle):

Dar de unde stii tu in ce cred? Dumnezeul adevarat are inteles universal, tu esti sigur ca ai ales bine?
Cit despre a judeca pe altii... nu ai inteles nimic din invataturile lui Isus!

| TepesStyle a răspuns (pentru WhatheWow):

Iisus mai patlagica tongue si da mai am de invatat o gramada

| WhatheWow a răspuns (pentru TepesStyle):

Se vede!

| TepesStyle a răspuns (pentru WhatheWow):

Si tu parca ai invatat stiinta sa te dai drep einstien

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Ascult doar unele nu alea care mi le-ai dat ci astea:
nu sunt penticostale sunt crestine:
http://www.secretplaceministries.org/index.html

http://www.youtube.com/......?/playlist

| morningstar a răspuns (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Nu am inteles de ce ai mai cerut linkuri daca nu te intereseaza.
In mare parte, cunosc muzica din linkurile tale; se aseamana ca stil cu cea din linkurile mele.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru morningstar):

:d ah parerea mea era ca asc alta muzica, am vrut sa vad cum e

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

De ce nu iti asculti muzica ta, a ortodoxismului, a tarii tale, crestin-ortodoxa, in special cea numita psaltica, care este o adevarata arta? Sau intai trebuie analizata a ta, ca esti roman, nu? si apoi a unor grupari

| GRs a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Si care-i problema ca asculta muzica care nu-i din religia lui? Nu tot in Dumnezeu cred ambele religii?
De unde stii ca cine a pus intrebarea e ortodox si nu penticostal?

| 1libercugetator1 a răspuns:

E facuta in asa mod incat hipnotizeaza omul prin muzica mintea poate fi controlata, manipulata scopul este 10% cotizatia lunara + vanzarii de cartii + ce dai de fiecare data = toate bisericile au ceva in comun banii si manipularea, indoctrinarea religioasa

| morningstar a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Asta-i tare. Hipnotizeaza laughing)
Am cantat ani de zile in cor si nu am fost niciodata hipnotizata; nici nu am asistat la asa ceva.

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru morningstar):

Nu hipnoza si o inflenteaza trebuie sa ecunosti ca are o influenta asupra ta muzia aia

| morningstar a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Ma doare capul cand citesc o singura fraza scrisa de tine.
Muzica crestina veritabila ( daca o pot numi astfel) ne influenteaza pentru ca prin ea laudam un Dumnezeu viu. Dar sa spui ca hipnotizeaza este fals. Incearca sa te exprimi mai concret.

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru morningstar):

Fiecare cu parerile lui

| morningstar a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Dar realitatea ramane aceeasi.

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru morningstar):

Pentru mine religia e o manipulare in masa

| morningstar a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Nu te aprob, nici nu te contrazic. Dar exagerezi daca te referi la toate religiile si la toti credinciosii. Exista si crestini care nu se compromit, nu se lasa manipulati ( si nu manipuleaza), nu sunt corupti sub nicio forma. Sa pui semn de egalitate intre religie si manipulare in masa este gresit.

| comandamente a răspuns:

E cam haristmatica
cuvintele sunt ok
iar pe melodiile lor poti dansa

| GRs a răspuns (pentru comandamente):

Penticostalii nu au voie sa danseze.laughing

| comandamente a răspuns (pentru GRs):

Religia le impune restricti asa ca nu vor dansa,
happy