| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti de instigarea la violenta din Biblie credinciosilor? http://bibliapentrusceptici.ro/crime-dumnezeiesti-biblie /

Ezechiel 9:5-7~
5Iar celorlalti le -a zis, în auzul meu:,, Treceti dupa el în cetate, si loviti; ochiul vostru sa fie fara mila, si sa nu va îndurati!
6Ucideti, si nimiciti pe batrîni, pe tineri, pe fecioare, pe copii si pe femei; dar sa nu va atingeti de nici unul din ceice au semnul pe frunte! Începeti însa cu Locasul Meu cel sfînt!" Ei au început cu batrînii, cari erau înaintea Templului. 7Si El le -a zis:,, Spurcati casa, si umpleti curtile cu morti!… Iesiti…" Ei au iesit, si au început sa ucida în cetate.

30 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Iubirea zeului YHWH se manifesta in mai multe moduri.Crima,viol,hotii,minciuni etc.
Era atat de atotputernic incat avea nevoie de o armata de prosti ca sa faca lucrurile murdare pentru el.
Daca ar fi fost intr-adevar atotputernic doar cu un gand i-ar fi terminat.
De aici se poate intelege cine a fost cu adevarat asa-zisul zeu la care se inchima 2 miliarde de orbi.

Răspuns utilizator avertizat
| AC4S4 a răspuns:

Ezechiel 8:12 "El mi‑a zis: „Fiul omului, ai văzut ce fac bătrânii Casei lui Israel în întuneric, fiecare în odaia idolului său? Căci ei zic: «Domnul nu ne vede! Domnul a părăsit țara!»""
14 "Atunci m‑a dus la intrarea Casei Domnului dinspre nord. Și iată că acolo stăteau niște femei care‑l plângeau pe Tamuz."
*Tamuz - un zeu sumerian
16 "Apoi m‑a dus în curtea interioară a Casei Domnului. Și iată că la intrarea în Casa Domnului, între portic și altar, erau în jur de douăzeci și cinci de oameni, cu spatele spre Casa Domnului și cu fața spre răsărit; ei se închinau soarelui, plecându‑se spre răsărit."

Inainte de a-i pedepsi, se prezinta in capitolul 8 si cauza (idolatria).

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Foarte corect e dumnezeu asta, nu ma slujesti vei fi omorat, asta da dreptate divina

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Problema era că evreii se închinau soarelui și altor zei ai popoarelor vecine.

| Nilsson a răspuns:

Spune-ne ce vrei sa insinuezi: ca Dumnezeu nu exista sau ca exista dar e nemilos?

| Nilsson a răspuns (pentru Nilsson):

Mda, tipic pentru un ateu-troll care e capabil doar sa copieze niste randuri de pe site--urile anticrestine, fara sa explice sau sa isi argumenteze o opinie, eu chiar asteptam sa vad ce imi raspunzi.

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Sincer nici eu inteleg de ce uni posteaza asa ceva pe TPU, banuiesc ca uni au timp de pierdut aiurea

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

"banuiesc ca uni au timp de pierdut aiurea"
laughing tu stii cel mai bine
Un ateu inteligent nu isi pierde timpul sa faca propadanda ateista, nici sa convinga niste necunoscuti de ce crede el, si e preocupat sa isi traiasca viata, daca el crede ca aici e totul.
Dar insistenta ateilor in propaganda lor imi da de gandit

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Parerea mea e timp pierdut o conversatie cu un crestin,nu poti vorbi cu un om care o credinta, acel om va cauta noi credinte atat, cu un deist, agnostic as avea ce discuta, nu stiu daca acest user e ateu nu toti care dau versete sunt ateii, eu am vazut dezbateri inclusuv crestine

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Si cu un ateu e timp pierdut, el crede ca le stie pe toate

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Nu e adevarat asa ceva, in fapt un ateu e un liber cugetator

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Tu ai impresia ca un ateu tine de necredinta lui,fi serios prezinta o dovada stiintifica ca exista dumnezeu si o sa isi iau in considerare dumnezeu, multi nu inteleg ce e ateismul, cel care afirma are datoria sa dovedeasca, daca pe orbita pamantului e un ceainic tu nu poti nega asta dar nici sa crezi asta, eu trebuie sa dovedesc asta ca exista, astfel am crede in orice in lipsa dovezilor, dovezii ca exista dumnezeu nu exista asta e adevarul, ca oamenii cred e satisfacerea nevoilor emotionale si faptul ca asta le-a transmis parintii lor

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Un ateu nici nu isi pune problema existentei lui Dumnezeu, asa ca nu are cum sa fie liber cugetator, un agnostic da, insa ateul e limitat doar la un anumit tip de gandire, deci afirmatia ta e falsa si eronata.
Alta intrebare?

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Un ateu nici nu isi pune problema existentei lui Dumnezeu, asa ca nu are cum sa fie liber cugetator
gresit, un ateu pur simplu nu crede in prezent ca exista dumnezeu, ca in exemplu cu acel ceanic pe orbita el neaga ca exista dar daca se dovedeste ca exista el va crede asta, ce vorbesti acolo se numeste ateism gnostic, persoana respectiva crede ca nu exista acel caenic si ca nu poate exista 100% e o specie rara ca si jung eu nu cred eu stiu ca exista dumnezeu, dar majoritatea suntem ateii agnostici, da ambele termene impreuna

| anonim_4396 explică (pentru Nilsson):

Bai desteptule invata dai reply la cine trebuie, ca nici n-am inteles cu cine vorbesti! Ti-ai dat reply singur.

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Expresia ateu-agnostic e un nonsens, ai inventat-o acum sa te scoti basma curata.
Ori crezi ca nu exista Dumnezeu (ateu) ori nu esti sigur (agnostic)

| Nilsson a răspuns (pentru anonim_4396):

"Bai desteptule"
Multumest pentru compliment happy
Acum daca te uiti atent, eu ti-am cerut mai intai niste lamuriri, la care nu mi-ai raspuns

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Ateismul agnostic
Ateii agnostici sunt atei datorită lipsei credinței în existența vreunei zeități și agnostici pentru că nu pretind cunoașterea că o zeitate nu există.
e non sens pe naiba, agnostici =nu pretind cunoastere despre dumnezeu atat nu are legatura cu credinta, poti fi agnostic teist sau ateist

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Cum poate un ateu agnostic sa spuna ca nu crede in existenta lui Dumnezeu, dar in acelasi timp ca acesta nu poate fi cunoscut?!

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Ateii agnostici sunt atei datorită lipsei credinței în existența vreunei zeități și agnostici pentru că nu pretind cunoașterea că o zeitate nu există.

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Cand un ateu zice ca nu exista ceva, deja vorbim de o forma de cunoastere, nu se impaca cu agnosticismul, cine a inventat expresia ateu-agnostic nu cunoaste intelesul celor doi termeni

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Hai sa vorbim serios, rational, nu putem sti 100% daca exista fantome de acord? putem spune nu avem credinta pentru ele, dar avand in vdere doveziile posibilitatea ca ele sa exista e sub 10%, ai prins ideea, ateismul inseamna lipsa credinteti fata de zeii, te rog sa citesti definitia ateismului, nu pretentia de cunoastere https://ro.wikipedia.org/wiki/Ateism
Astfel, un ateu este cineva care nu crede în existența zeilor - fără a fi necesar să creadă că zeii nu există, deoarece ateismul în sine este absența credinței (și crezării) în zei.[14][15]
asa cum sti esti lipsit de credinta fata de zeus asa si eu fata de dumnezeu
exista si forma de ateism care implica afirmatia stiu ca nu exista dumnezeu 100% si forma de ateism care implica lipsa credinteti „Nu consider că există zei." (ateu negativ).
ba implica ambele forme, nu poti fi doar agnostic si atat, ok nu pretinzi cunoastere dar credinta ai? ai esti teist nu ai esti ateu

| anonim_4396 explică (pentru Nilsson):

Oamenii au creat biblia, se stie. Indeamna la violenta in unele pasaje.

| Nilsson a răspuns (pentru anonim_4396):

Indemnurile la care te referi sunt date de Dumnezeu in anumite situatii, spre deosebire de indemnurile din Coran care sunt generale si le spune musulmanilor sa ii nimicesca pe necredinciosi in orice situatie.

Uite de ce nelegiuri sa faceau vinovati israelitii, cum gasim in Exechiel cap. 22:

``Spune: "Asa vorbeste Domnul Dumnezeu: "Cetate care versi sange in mijlocul tau ca sa-ti vina ziua si care-ti faci idoli ca sa te spurci!
Te-ai facut vinovata din pricina sangelui pe care l-ai varsat si te-ai spurcat prin idolii pe care i-ai facut. Ti-ai apropiat astfel zilele si ai ajuns la capatul anilor tai! De aceea te fac de ocara printre neamuri si de batjocura printre toate tarile. ``

`` Iata ca in tine, toti voievozii lui Israel isi intrebuinteaza puterea ca sa verse sange``

``In tine, tatal si mama sunt dispretuiti, strainul este chinuit, orfanul si vaduva sunt asupriti.``

``In tine sunt barfitori, ca sa verse sange; in tine se mananca jertfe idolesti pe munti; in mijlocul tau se fac desfranari.
In mijlocul tau se descopera goliciunea tatalui; in mijlocul tau este silita femeia in timpul necuratiei ei!``

``In tine se iau daruri pentru varsare de sange. Tu iei dobanda si camata, jefuiesti cu sila pe aproapele tau, si pe Mine Ma uiti, zice Domnul Dumnezeu.
De aceea, iata ca bat din maini din pricina lacomiei pe care ai avut-o si din pricina sangelui varsat in mijlocul tau.``

Ce parere ai? Un Dumnezeu iubitor poate sa tolereze lucrurile astea la nesfarsit?

Evident ca Biblia nu a cazut din cer, a fost scrisa de oameni, dar inspirati de Duhul Sfant.
Cum ar fi putut niste oameni sa scrie despre un zeu nevazut cand toate popoarele de atunci se inchinau unor idoli si statuete materiale, daca nu ar fi fost inspirati de Dumnezeu?
De un stia scriitorul cartii lui Iov, ca pamantul nu e sprijinit pe nimic si despre circuitul apei in natura?

De ce Biblia are o asemenea putere de a convinge oamenii si de a le schimba caracterul si in vremurile noastre moderne?

Erau pastorii evrei de acum 3000 de ani niste experti in psihologie?
atunci de ce nu a mai reusit nimeni in istoria literaturii de 3000 de ani sa scrie o carte similara?

Daca zici ca nu exista Dumnezeu, atunci nu exista nici diavol.
atunci cum iti explici ca unul dintre cele mai faimoase bloguri anticrestine scrie la sfarsitul articolelor HAIL SATAN?
http://crestinismulexpus.blogspot.ro/2015/07/adevaratul-tetragramaton.html

Poate pentru ca cel rau are interesul sa denigreze crestinismul si sa ii indeparteze pe oameni de Dumnezeu?

Imi cer scuze daca ti-am raspuns nepoliticos, ma bucur ca ai dat un semn de viata in sfarsit, dar cred ca Biblia trebuie studiata in ansamblu, nu dupa bloguri ateiste care scot frazele din context si pornesc de la niste idei preconcepute.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pacatul se raspandeste genetic la necredinciosi, la copii, la femei, la barbati, la batrani. Dumnezeu a vazut tot chiar si toate tendintele genetice spre rau ale acelor copii. Dumnezeu stie tot si are o capacitate de a judeca tot la cel mai obiectiv nivel.

| 94Lucifer94 a răspuns:

Păi creștinii ăștia au cam devenit fanatici. Din victime au ajuns asupritori. Și toate astea pentru ce? Pentru că așa le zicea un moș cu barbă?

| Andreea19Alina a răspuns:

Im primul rand, aceasta nu este in nici un caz biblia credinciosilor, ci biblia ateilor!
In al doilea rand, Dumnezeu nu a instigat niciodata pe nimeni la violenta ci doar la iubirea lui si a aproapelui.
Dumnezeu este iubire. Violenta se bazeaza pe ura.
Cum ar putea doua contrarii sa fie intr-unul?!
Dumnezeu ofera libertate oamenilor si acestia decid daca sa o foloseasca pentru fapte bune sau nu.
Renunta in a mai citi biblia ateilor...va veni un timp in care vei regreta toate ereziile pe care ti le bagi in minte.
Iti recomand, in schim, sa citesti Biblioa Crestin-Ortodoxa, precum si cartea "Viata Sfantului Serafim Rose", un fost ateu, cu pareri gresite si denigratoare ca ale tale, dar care cu timpul, se schimba si ajunge sa il cunpasca sis a il iubeasca pe Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat