| noreligion a întrebat:

La multi ani, copii! V-a fost dor de mine? Nici mie de voi. Dar cat timp am fost plecata, mi-au trecut prin minte o multime de intrebari, intrebari ce au ramas fara raspunsuri.Ca de exemplu, sa citim acest text: Ioan 8-44,, 44. Voi sunteţi din tatăl vostru diavolul şi vreţi să faceţi poftele tatălui vostru. El, de la început, a fost ucigător de oameni şi nu a stat întru adevăr, pentru că nu este adevăr întru el. Când grăieşte minciuna, grăieşte dintru ale sale, căci este mincinos şi tatăl minciunii. " Intrebarea mea este: Oare Dumnezeu este diavolul? Sa vedem mai departe, Iezechiel 9, 4-6,, 4. Şi i-a zis Domnul: Treci prin mijlocul cetăţii, prin Ierusalim, şi însemnează cu semnul crucii (litera "tau" care în alfabetul vechi grec avea forma unei cruci) pe frunte, pe oamenii care gem şi care plâng din cauza multor ticăloşii care se săvârşesc în mijlocul lui". 5. Iar celorlalţi le-a zis în auzul meu: "Mergeţi după el prin cetate şi loviţi! Să nu aveţi nici o milă şi ochiul vostru să fie necruţător! 6. Ucideţi şi nimiciţi pe bătrâni, tineri, fecioare, copii, femei, dar să nu vă atingeţi de nici un om, care are pe frunte semnul "+"! Şi să începeţi cu locul Meu cel sfânt!" Şi au început ei cu bătrânii, care erau înaintea templului. "

26 răspunsuri:
| LgMihail a răspuns:

Iezechiel e Prooroc. Ce a scris e o vedenie. Se refera la Ziua Judecatii, la venirea "secerisului". Cei insemnati cu Cruce sunt cei pecetluiti in sens crestin. Ingerii sunt cei trimisi spre a secera si vor incepe din "locul Meu cel sfant", adica de la evrei. Judecata incepe in fata Portii de Aur, adica, la Ierusalim. Si au inceput cu batranii, intrucat mor primii. Asta in sens proorocic. Mai este o vedenie de-a lui Elisei cand vin ursii si ucid 40 de copiii. In regiunea aceea nu exista ursi! 3 sau 4 ursi, cat scrie ca au venit, nu ar fi putut prinde numarul asa mare de copiii!

Sunt proorocii.

In alta ordine de idei, mort este doar cel cu sufletul (in conceptul Biblic). Diavolul e singurul care ucide cu adevarat, ca trage omul la pierzare vesnica.

Dumnezeu incaduie razboaie, intrucat pe Pamant se mai lucreaza si cu "sabia". E o dreptate Divina pe care tu nu o vei intelege avand un astfel de avatar.

| Wehrmacht a răspuns:

Imi place avatarul tau si "numele".

| Shinto a răspuns:

Si tu mi-ai confirmat o banuiala: oare, nu cumva,@no religion este totuna cu jalnicul de@soimos? Nici noua nu ne-a fost dor de tine, da' na...

| maiAm8conturi a răspuns:

Si mie mi-a fost dor! mi-am zis: "Ba, abia astept sa revina astia pe care nu-i cunosc, ca tare nu mai pot de dorul lor" laughing

Răspuns utilizator avertizat
| llucixxl a răspuns:

Parcă voi ăștia, sataniștii, făceați hemoroizi dacă vedeați Biblia în față, tu chiar ai deschis-o. PS: Aveți logică de "cacao".

| Wehrmacht a răspuns (pentru llucixxl):

Vrei sa spui ca crestinii au logica laughingrolling on the floorrolling on the floor?!?!?!?

Răspuns utilizator avertizat
| llucixxl a răspuns (pentru StOcea):

Dacă aveai, nu intrai în atâtea polemici.

Răspuns utilizator avertizat
| llucixxl a răspuns (pentru StOcea):

Hai să mai evoluăm puțin, "Stocea", "St" înlocuit cu "Fl" și-ți vine ca turnat.

Răspuns utilizator avertizat
| imale a răspuns:

Salut! Hai sa vedem ceva raspuns la intrebarea ta NU este Dumnezeu diavolul.Ai pus o intrebare stupida. Daca citesti cu cateva randuri mai sus de vers.44 iti vei da seama ca oamenii carora le vorbea Isus chiar nu il acceptau ca fiind trimisul lui Dumnezeu, astfel Isus ii numeste ca fiind din tatal lor diavolul.

| beatrysica2001 a răspuns:

Pai imprimurand,, Nici mie de voi,, esti...Si tu pui intrebari despre Biblie esti jalnica!

| beatrysica2001 a răspuns:

Pai imprimurand,, Nici mie de voi,, esti...Si tu pui intrebari despre Biblie esti jalnica!?

| LoveForShania a răspuns:

Femeie,alta treaba n-ai?
Decat sa ne scrii noua despre Ierusalim si ce ai mai scris tu acololaughing?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In Ioan 8-44 se vorbeste despre oamenii care slujesc Diavolului prin pacate si tot felul de pofte, iar in Iezechiel este vorba despre ingerii lui Dumnezeu care sunt trmisi sa nimiceasca pe tot cei care slujesc Diavolului! Nicidecum despre ce ai zis tu!

| noreligion explică (pentru anonim_4396):

Jasser-Pai cum,Domnul tau,care-i bunatatea intruchipata sa omoare pe cei care nu-l doresc? Cum vine asta? Tu te uiti ce scrii? Sa inteleg ca marele maimutoi paros,in bunatatea lui, ii omoara pana cand si pe copii.Ce vina au acei copii, care sunt inca cruzi la minte? Tu te poti inchina unui astfel de personaj negativ? Unui personaj care ucide cu sange rece tot ceea ce nu-.i convine.In acest context,si conform gandirii tale, si Hitler era tot un dumnezeu, deoarece facea diferenta de rase.Si ca o paranteza,ingerii aceluiasi dumnezeu(diavol)au fost TRIMISI de el, daca citesti mai cu atentie, nu au plecat asa...de capul lor,hai-hui prin lume la vanatoare de copii. Oricum, prin raspunsul tau, tocmai mi-.ai intarit banuielile:este Diavolul in persoana!

| Wehrmacht a răspuns (pentru anonim_4396):

DZ ne lasa sa alegem bine sau rau si ne pedepseste la sfarsitul vietii, dar tot el trimite assassinii divini sa ii ucida pe cei care l-au ales pe Lcfr?

| LgMihail a răspuns (pentru noreligion):

"Jasser-Pai cum, Domnul tau, care-i bunatatea intruchipata sa omoare pe cei care nu-l doresc? Cum vine asta?"

Cum vine asta? In primul rand e prost-pusa problema: "omoara pe cei care nu-l doresc"
Nu e adevarat. Ii pedepseste mai intai pe cei care fac nedreptate celor alesi (celor care Il doresc). Nu e logic?
Tot odata ma seaca astia care zic: "Dumnezeu e iubireee...cum face asta si asta si asta?!". Fratilor, Dumnezeu mai este si Dreptate!

Daca ai multe astfel de intrebari (firesti, intr-un fel): LG. mihail si mai putem sta de vorba. Din cate stiu (suficiente cat sa ma mentin credincios si sa raspund la orice astfel de atacuri), iti pot spune.

Totul la modul didactic. Daca id-ul nu merge, trimite-mi tu id-ul pe privat.

O zi buna!

| anonim_4396 a răspuns (pentru noreligion):

Tot nu intelegi! Despre evrei se vorbeste; atunci cand Dumnezeu trimite ingerii sa-i nimiceasca pe cei ce slujesc Diavolului! Poporul evreu in caz ca nu stiai era poporul ales al lui Dumnezeu si nu tolera sa-i vada ca slujesc Diavolului! Este un lucru care nu se mai aplica astazi! Si Dumnezeu este bun dar este si drept din aceasta cauza recurge la pedeapsa celor ce greseau; mai ales ca era poporul iubit de El! Daca Dumnezeu omoara pe cineva are tot dreptul El este Creatorul! Si nu face absolut nici o greseala cand recurge la pedeapsa daca situatia o cere; in schimb omul nu are dreptul de viata si de moarte asupra altui om; cu toate ca multi isi permit sa ucida!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La multi ani, mamico! big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.Dumnezeu este cel,cu, al carui semn daca ne insemnam fiinta cu el ne scapa de pacat, moarte si satan diavolul.au nu stii ca cele trecute din vechiul testament arata spre cele viitoate? semnul crucii cu care se inseamna crestinii? diavolul pe pamant are alte semne; ochuil dracului in varful piramidei,salutul cu doua deste in sus ce semnifca coarnele dansului, care nu stiu daca are coarne da asa spuneti voi astia, sau cu destul din mijloc in sus in semn ca va f.e-n c.r pe ceia lume. Dumnezeu ne scapa de toate relele si ne cunoaste dupa pecetea sfantului duh ce o avem in chip nevazut pusa in frunte de cand ne-am botezat.fiindca cine in Iisus s-a botezat, in Iisus s-a si-mbracat.deci nonreligion cine te-a imbracat azi si maine tot ala o sa te dezbrace si de caracterul infect si de sufletul ce ti-l va pierde in iad.da unde-ai fost panacu? ai facut pastele cailor in insula pastelui? matii? sau doar a pastelui?

| noreligion explică (pentru anonim_4396):

Lifen,daca vii si cu traducerea esti tare!winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si ce traducere vrei ma? sa inteleg ca esti retard? tu ateul? teligentul, bunul? teribilul persiflat de crestinii cei rai? vrei traducere? si mai ce? dovezi? palpabile? argumente vizibile?