| OctavianDanielMaria a întrebat:

Ce parere aveti despre versetul 5? https://biblia.resursecrestine.ro/1-corinteni/15

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E un verset interesant, tare mi-aș dori să îl înțeleg și eu. Tot ce știu e că acest "Chifa" se referă la apostulul Petru...care a alergat la mormânt în dimineața învierii, împreună cu apostolul Ioan, și a intrat acolo primul, unde a văzut fâșiile de pânză și în alt loc ștergarul făcut sul.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

30Pe când şedea la masă cu ei, a* luat pâinea şi, după ce a rostit binecuvântarea, a frânt-o şi le-a dat-o.
* Mat 14:19
31Atunci li s-au deschis ochii şi L-au cunoscut, dar El S-a făcut nevăzut dinaintea lor.
32Şi au zis unul către altul: „Nu ne ardea inima în noi când ne vorbea pe drum şi ne deschidea Scripturile?"
33S-au sculat chiar în ceasul acela, s-au întors în Ierusalim şi au găsit pe cei unsprezece şi pe cei ce erau cu ei adunaţi la un loc
34şi zicând: „A înviat Domnul cu adevărat şi S-a arătat lui Simon*."
* 1 Cor 15:5
35Şi au istorisit ce li se întâmplase pe drum şi cum L-au cunoscut la frângerea pâinii.

(Luca 24)

Versetul 34 se pare că are legătură cu întrebarea.

Răspuns utilizator avertizat