| OctavianDanielMaria a întrebat:

Ce parere aveti despre aceastra contradictie? "Nimeni* nu s-a suit în cer, afară de Cel ce S-a coborât din cer, adică Fiul omului, care este în cer.". Citat din Isus. Stiind ca in Biblie scrie si despre Enoh ca s-a ridicat la cer.

25 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Poate prin "suit" s-a referit la altceva, o metafora. Ce a facut Enoh poate nu intra in calcul.

Răspuns utilizator avertizat
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Pe Enoh l-a luat Dumnezeu la Cer nu s-a suit singur. In schimb Isus s-a inaltat la Cer de unul singur, nu l-a luat Dumnezeu.

| NoisyLight a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Enoh și Ilie s-au ridicat la cer. La fel a făcut și Iisus. Toți trei sunt vii și au rolul lor bine stabilit de Dumnezeu în lupta viitoare cu Antihristul. Ținând cont de faptul că NIMENI nu este de capul lui, chiar și Iisus s-a înălțat cu voia lui Dumnezeu, chiar dacă a urcat singur scara, ca să spunem așa.

Răspuns utilizator avertizat
| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tu il compari pe Dumnezeu cu oamenii de știință? De aceea nu poți crede, pentru ca nu poți accepta ca exista si altceva decât ceea ce mintea ta poate sa accepte. Dumnezeu va transforma trupurile omului care sunt muritoare, in trupuri nemuritoare precum ale îngerilor. Așa s-a întâmplat cu Enoh si Ilie. Si se va întâmpla la revenirea Domnului Isus cu cei care au parte de viață veșnică.

Răspuns utilizator avertizat
| NoisyLight a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Deci, tu nu ești doar prost, dar ții neapărat să afle și restul lumii despre asta. laughing

Răspuns utilizator avertizat
| NoisyLight a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Normal că te vedem, dacă ai avariile puse.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dany tu pui mereu întrebări ("cu contradictii și dovezi că Dumnezeu nu există" dar mereu oamenii îți răspund și concluzia este că Dumnezeu există. Adica lasă vrajeala și recunoaște că Dumnezeu există! Că nu pierzi nimic daca crezi ba din potriva câștigi tot, ți-am mai zis uită-te la cat mai multe videoclipuri de la 3. 16vlog că sa Îl cunoști pe Dumnezeu și să Îi vezi puterea și dragostea

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea este Citeste Efeseni 4:9, 10, nu vei vedea nicio contradicție.
Dupa cum vezi, nu prea se încumetă nimeni sa ofere răspuns la întrebări grele.
Eu acum am aflat de contradictia asta, acum ti-am oferit răspuns.
Ai multe întrebări usoare dar asta e cea mai grea, nu pentru mine, ci pentru creștinii din ziua de azi care vor sa ofere răspuns din inima lor prefăcută numai din Cuvântul Lui nu.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Totul se leagă daca vrei sa întelegi cu mintea tainele lui Dumnezeu:
„Învăţătorule, știm că ești un Învăţător venit de la Dumnezeu"
Cu aceste cuvinte l-a întâmpinat Nicodim pe Isus.
Si cu aceste cuvinte s-a terminat firul narativ:
"Nimeni nu s-a suit în Ierusalim(cer, vezi Ioan 5:1, Apocalipsa 12:3, 4), afară de Cel ce S-a coborât din rai, adică Fiul omului, care este în Ierusalim."
Nimeni nu s-a suit în Ierusalim de la Dumnezeu, afara de Mine.

Apocalipsa 12:3, 4=Roma trage dupa el o parte din semintia Israel si o arunca la neamuri.
Daca vrei sa afli mai multe de ce Dumnezeu consideră Ierusalimul tronul lui Dumnezeu, împaratia lui Dumnezeu și cerul, iar pământul neamurile, citeste visul lui Iosif cu cerul și îți voi arăta multe alte versete care arata ca Israelul este considerat cer în ochii lui Dumnezeu, pentru ca acolo e scaunul Lui de domnie.(Ieremia 3:17)

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Orice verset scos din context își pierde sensul.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Eu ti-am ca, biblia e grea, și nu oricine o întelege.
Vei da de versetul cu "marginile pamantului" si vei zice:"oh, iată carte de povesti!", și alt verset care spune: "toate marginile pamantului se vor închina Lui" si vei zice: "Cum poate niste margini sa se închine?" Apoi apare un ateu peste noapte.

Răspuns utilizator avertizat
| marinaru777 a răspuns:

Era vb de sufletele oamenilor ca nu erau in RAI pentru ca aveau pacatul stramosesc. Dupa Inviere este posibil prin impartasire sa ajungi la RAI. Primul cu Iisus care a fost dus la.rai cred ca este talharul de pe cruce.

Răspuns utilizator avertizat
| NoisyLight a răspuns:

Da, există doi oameni care au fost luați în cer. Unul este Enoh, iar celălalt este Ilie Tesviteanul. Ambii demni de iubirea lui Dumnezeu au fost luați în cer, conform Bibliei.