| Andreidașchevici112 a întrebat:

Ce părere aveți despre cartea lui Enoh. Este o carte din biblie care a fost interzisă. Ce credeți este reală? Dau funda

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Bisericile ortodoxe etiopiene si eritreene au aceasta carte in Biblie.

Iar restul bisericilor n-au interzis-o, pur si simplu n-au copiat-o.

De ex. anumite carti din Vechiul Testament catolic, protestantii le considera necanonice. Dar nu le considera eretice.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu a fost interzisă, ci ignorată. E la fel de reală ca celelalte.

| Wr3nch a răspuns:

Tot ce a fost interzis a fost scos ca nu ii convenea la x sau y si doctrinei pe care voia sa o raspandeasca.

| bettybetty a răspuns:

Citind Biblia de mai multe ori apoi Enoh, am făcut în mod automat conexiuni din Enoh cu alte pasaje biblice. Eu tind sa cred că este reală.
Totuși...am înțeles că cine nu cunoaște Biblia destul de bine, Enoh va duce acea persoana în rătăcire. Și eu m-am blocat în unele pasaje din Enoh dar asta fiindcă mai am mult de învățat din Biblie. Când mă voi cunoaște mai mult, voi înțelege mai bine