| SOLDIER a întrebat:

Ce parere aveti despre acele persoane care inca mai cred ca pamantu e plat si ca soarele se invarte in jurul pamantului?
O fi din cauza indoctrinarii?

29 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Unde scrie asa ceva?
Biblia spune ca pamantul este rotund, inainte ca oamenii de stiinta sa ateste acest lucru.
" Cînd a întocmit Domnul cerurile, eu (înţelepciunea) eram de faţă; cînd a tras o zare pe faţa adîncului, cînd a pironit norii sus, şi cînd au ţîşnit cu putere izvoarele adîncului, cînd a pus un hotar mării, ca apele să nu treacă peste porunca Lui, cînd a pus temeliile pămîntului, eu eram meşterul Lui, la lucru lîngă el, şi în toate zilele eram desfătarea Lui, jucînd neîncetat înaintea Lui, jucînd pe rotocolul pămîntului Său, şi găsindu-mi plăcerea în fiii oamenilor. (Proverbe 8:27-31)"

Apoi în cartea Isaia găsim următoarea afirmaţie:

",, Nu ştiţi? N’aţi auzit? Nu vi s’a făcut cunoscut de la început? Nu v’aţi gîndit niciodată la întemeierea pămîntului?"
El(Dumnezeu) şade deasupra cercului pămîntului, şi locuitorii lui sînt ca nişte lăcuste înaintea Lui; El întinde cerurile ca o mahramă supţire, şi le lăţeşte ca un cort, ca să locuiască în el.(Isaia 40:21-22)"

Răspuns utilizator avertizat
| MMihai a răspuns:

or fi și asemenea oameni, nu este exclus.

| harciog a răspuns:

Tare ignorant mai esti daca inca mai crezi ca mai sint astfel de oameni.

Răspuns utilizator avertizat
| harciog a răspuns (pentru IntrebariIntrebatoare):

Mai habaucea, aia doi poate sint fanatici dar in nici un caz nu cred ca au certitudinea ca pamintul e plat si se invirte soarele in jurul lui.

Răspuns utilizator avertizat
| harciog a răspuns (pentru IntrebariIntrebatoare):

Am si eu o intrebare, nu te supara;-Cum face ciumpalacul?

| sinx a răspuns:

In general americanii... ce-i drept ei nu sunt pasionati nici de stiinta, nici de religie. Din cate stiu eu, in unele state din SUA este interzisa predarea oricarei religii in scoli. Oare de ce?

| FucktheSystem a răspuns (pentru sinx):

Pentru că nu vor să le fie îndoctrinați copiii în școli și probabil nu consideră religia o materie, cum nici în ochii mei nu este. Religia ar trebui să fie ceva personal, care doar pe tine să te intereseze, nu să-ți fie băgată pe gât în școală.

| sinx a răspuns (pentru FucktheSystem):

Eu stiu asta. Daca o sa am un copil o sa-l declar ateu la scoala... sa vina la mine profesorul de religie sa imi ceara explicatii...

Răspuns utilizator avertizat
| PewDyePye a răspuns:

Nu stiu ce sa spun dar fiecare are opinia lui. Daca acesti oameni vor sa creada cele de mai sus e alegerea lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Religie interzice cunoasterea deci e logic

| PosteXD a răspuns:

IN unele vesrsete din biblie este metionat acest lucru de aceea sa adus acest crez da stiinta a reusit sa domine in sec.16 si sa demostreze contrariul Cei care au dovedit ca pamantul nu este plat este echipajul lui Magglean si ca pamantul se invarte in jurul soarelui este Galileo galiei imi dai funda pls?
tongue

Răspuns utilizator avertizat
| Misu1997 a răspuns:

Mai oamenii aia sunt niste nebuni!, ca si cei ce zic ca vine sf lumiihappy. sper ca te-am ajutat. funda?