| Inferno a întrebat:

Ce parere aveti despre acele secte care refuza transfuziile cu sange si implanturile de organe, de la motociclisti si alti donatori de organe?
Cu toate ca traim in secolul 21, ideatia unora pare a apartine mai mult secolului 19.

38 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Transfuzii de sange, implanturi de organe...sunt deja parfum! Secte din Romania, inclusiv Federatia Pro-Vita(ortodoxa) sunt impotriva unui banal vaccin!
Din fericire, unele sunt obligatorii. happy

NOname
| NOname a răspuns:

Nu mă interesează partea care ţine de sinucidere religioasă (altfel nu ştiu cum să-i spun) - sunt vieţile lor, să facă cu ele ce vor! - problema apare când încep să-şi ucidă copiii prin neacordarea unui ajutor adecvat sau îşi lasă copiii orfani şi statul este nevoit să-i crească.

Este un abuz şi consider că în astfel de situaţii legislaţia, Protecţia Copilului ar trebui să intervină. Copiii ar trebui să aibă mai multe drepturi şi, în special, dreptul la viaţă!

Oricine dintre noi putea să aibă ghinionul să se nască într-o astfel de familie şi să moară din vina părinţilor de zeci de ori până la majorat, când, în sfârşit, ar fi putut să decidă singur (deşi îndoctrinarea religioasă este un virus de care foarte puţini reuşesc să scape şi din cauza lui acei copii-adulţi sunt ca şi condamnaţi).

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Eu cred ca pentru a trai, adica in cazul in care persoana e pe moarte si are nevoie de un organ, ar putea primi organul unui donator.Plus ca cine daruieste un organ altui om, acela este cu adevarat un om, cu adevarat un cineva.

Acum, despre "secte": Posibil ca mentalitatea lor sa fie urmatoarea : "Nu pot sa iau un organ al unui motociclist mort.Motociclistul (motociclistii dau impresia de smecheri, daca intelegi) acela posibil sa fi fost un om "nu prea bun"."
Doar parerea mea.

| sublime89 a răspuns:

Aici in Maramures am citit ca este un doctor martor al lui Iehova care se opune transfuziilor de sange. A zis ca nu sangele salveaza vieti, ci tratamentele diverse. Cand am auzit. Asa "doctori" sa tot ai. Te trimit direct la morga.

Răspuns utilizator avertizat
| sublime89 a răspuns (pentru Razvanta):

rolling on the floor "Doctorii Martori lucreaza..." Pff, hai nu mai spune. Saracii de ei cum se sacrifica ei pentru noi ca sa afle un leac. Mai bine s-ar lasa toti de medicina si sa se duca sa stea in pesteri, ca acolo le e locul. N-are nimeni nevoie de "stiinta" lor.

Răspuns utilizator avertizat
| PorumbRodica1965 a răspuns:

Buna seara.- Dar tu de ce nu cauti care este punctul de vedere a lui Dumnezeu, daca tot ai intrat la categoria, religie,, deci daca crezi ca D-zeu este cel ce ne-a creat, nu noi insine, atunci trebuie sa vezi mai intai parerea celui ce stie ce este cel mai bine pentru creaturile sale, si gasesti raspunsul in Biblie care este cartea de referinta a crestinilor adevarati. Daca doresti poti sa citesti in; Levetic 17:11; Iata in acest caz creatorul vietii a dat instructiuni precise cu privire la modul de folosire a sangelui. Crestinii au primit porunca

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Sa intelegem ca Martorii lui Iehova sunt impotriva?

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Apreciez faptul ca ai citit. Da Martorii lui Iehova, se supun poruncii lui Dumnezeu de-a se abtine de la folosirea sangelui.(NU consuma preparate cu sange, dar nuprimesc nici transfuzii de sange). Exista terapii alternative si mai eficiente, de exemplu:-in unele cazuri pentru marirea volumului plasmatic se pot folosi solutia salina, solutiaRinger si dextranul, disponibile in aproape toate spitalele moderne.De fapt prin folosirea acestor produse se evita riscurile legate de transfuziile de sange. 9infectii bacteriene, sau virale, reactiile la transfuzie si sensibilizareaRh..Martorii lui Iehova nu au obiectii de ordin religios cu privire lafolosirea substituientilor nesanguini de plasma..Toate interventiile chirurgicale se pot efectua cu succes fara transfuzie de sange.

| NOname a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

"Toate interventiile chirurgicale se pot efectua cu succes fara transfuzie de sange."

Eşti sigură?

- http://gandeste-rational.blogspot.ro/......mului.html

- http://www.9am.ro/......tilor.html

- http://www.tpu.ro/......intii-lui/

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru NOname):

Nu stiu daca am amintit la primul raspuns ca sangele - acest lichid deosebit, care circula prin sistemul vascular al omului si al majoritatii organismelor animale pluricelulare, transporta substante nutritive si oxigen si permite eliminarea produsilor metabolici. In plus are un rol esential in protejarea organismului la infectii.Sangele este atat de strans legat de de procesele vitale incat Biblia spune ca, daca doresti citeste in Biblie in Leviticul 17:11 Dumnezeu este sursa vietii si ne-a dat instructiuni precise. Acum, gandeste-te putin, cine doneaza sange azi, dupa cum stim, este o modalitate de-a face bani si aceasta situatie, cu parere de rau trebuie sa-ti spun ca nu putine au fost cazurile pe care eu le-m vazut, cand oameni lipsiti de scrupule, betivi si jegosi acostati de caravane ce recoltau sange si plateau cu bonuri de masa sau cu bani, si acestia, unii laudandu-se in mijlocul multimilor ca au donat sange, spre mirarea multimii din jur ce subapreciau gestul celor ce achizitionau sange in modul acela si de la ce indivizi. Dupa cum spuneai tu oare noi ne lasam copii, sau persoane dragi sa moara? dar am spus mai inainte ca noi permitem sa li se faca perfuzii cu substante mai sigure decat acel sange, acceptam perfuzii cu produse ce nu comporta riscul unor boli ca SIDA, hepatita si malaria. Noi dorim,, cel mai bun >> tratament pentru copiii nostri, asa cum doreste orce parinte iubitor. IN caz de hemoragie grava, lucrul cel mai important este refacerea volumului plasmatic. Stiti desigur ca sangele contine peste 50% apa, precum si globule rosii, globule albe si alte elemente. Prin hemoragie se pierd multe globule si de aceea trebuie refacut volumul plasmatic, Noua oare ne sunt indiferenti cei dragi, si orce om ajuns in situatia critica,? Totusi daca cineva refuza un anumit tratament medical pentru copilul sau, inseamna ca are un motiv foarte serios decizia unor parinti poate fi influientata de ceea ce spune Cuvantul lui D -zeu in Fapte 15:28, 29 asadar intrebarea este: Avem destula credinta pentru a face ceea ce porunceste Dumnezeu? Dintotdeauna presa sau tv. au incercat sa faca numai miraturi, pentru ca ei din asa ceva traiesc, tot timpul ponegresc pe cine apuca, ai auzit azi un cuvant de lauda, cu atat mai putin la adresa mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmajoritatii marorilor, ca-si lasa copii sa moara, de ce crezi ca avem aceasta atitudine? Oare oameni care aduc acuze nefondate sunt dispusi sa-si riste viata pentru pentru in situatie? Exista oameni ce-si risca viata pentru tara lor si sunt considerati eroi, nu-i asa? I Insa exista cineva care este mai presus de orce om sau lucru de pe pamantbig grinumnezeu Tu ti-ai risca viata din iubire pentru Dumnezeu si din loialitate fata de guvernarea sa? In realitate, problema in discutie este loialitatea fata de Dumnezeu.Cuvantul sau este cel ce ne spune sa ne abtinem de la sange (FAPTE 15:28, 29) Astayi se practica multe lucruri pe care Martorii lui Iehova le evita, de exemplusickminciuna, adulterul, furtul, fumatul, avortul, si asa cum am spus folosirea sangelui.De ce le evitam? Deoarece ne traim viata dupa Cuvantul luiDumnezeu. Indiferent de ce medici ar fi in situatii extrem de critice, ei nu pot garanta viata chiar daca se administreaza sange, Cei ce ajung in fata mortii nu incalca legea sa intorcand spatele lui D-zeu. Biblia ne spune ca cei ce-si pun increderea in D-zeu si-n Fiul sau ca va fi o inviere. Crezi lucrul acesta? (scuze ca ti -am scris prea mult, din dorinta de-a gasi adevarul)>

| Al99 a răspuns (pentru NOname):

Vezi ca nu esti la curent.Te lasi prea usor manipulata de "stirile" publicate pe internet.
De exemplu tiganelul ala mic de 5 luni se opereaza in Germania deja, este penticostal si refuzul operatiei nu avea treaba cu religia.Nu aveau oamenii bani de drum, si nu au fost bine informati despre toate detaliile interventiei care se va desfasura in mai multe etape.
Doar informati-va inainte sa aberati.

| NOname a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Îţi înţeleg poziţia. Dar dacă tu (sau copilul tău) ai avea un accident rutier, sau ai fi înjunghiată de un hoţ, sau muscată de un alegător, sau împuşcată de un nebun...şi ai pierde o foarte mare cantitate de sânge, tare aş fi curioasă cum ai avea de gând să-ţi produci doar cu medicamente 2-3 litri de sânge în câteva minute, în care viaţa îţi atârnă de un fir de aţă. Îmi miroase a colivă.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru NOname):

Suna bine - ca miroase a coliva, - la noi nu se face, dar e gustoasa, imi place, dar, vezi, in unele cazuri, nu tot ce ne place ne este de folos. Oare viata noastra nu depinde de Dumnezeu in cazuri excedente? daca doresti acceseaza www.jv.org si dai pe transfuzii de sange, alternative la transfuzii de sange, si o sa poti vedea multe filmari din sali de operatie, din diferite tarii te documentezi, si mai vorbim, dupa, ca doar asa din auzite, nu poti decat sa-ti spui un punct de vedere eronat. daca nu reusesti sa intri pe site, imi scrii, si- ti dau alta adresa,.

| NOname a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Lasă astea. Problema s-a pus simplu: un om care s-a întâmplat să piardă atât de mult sânge, încât este la un pas de moarte (transfuzia de sânge ar fi singura lui salvare), ce opţiuni are, în viziunea ta şi a celor care îţi împărtăşesc convigerile religioase, în afară de moarte?

Ţi se pare corect ca în astfel de situaţii părinţii să hotărască în locul copiilor, dacă aceştia ar trebui să trăiască sau să moară?...din moment ce decizia este evidentă - interzicerea medicilor de acordare a ajutorului necesar pentru supravieţuiria copilului.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru NOname):

Tare greoi ne intelegem, stiinta medicala nu este suficient de avansata pentru ai permite unui medic sa prezica cu siguranta plauzibila daca pacientul sau va trai sau va muri... daca exista posibilitati de optiune de ex. daca medicul recomanda un procedeu cu 80% sanse de succes dar pe care parintii il dezaproba, iar parintii nu au nici o obiectie fata de un procedeu care ofera numai 40% sanse de succes+ medicul trebuie sa aplice tratamentul cel mai riscant din punct de vedere medical, dar acceptat de parinti. Datorita numeroaselor pericole letale care s+au ivit in medicina legate de folosirea sangelui, si deoarece exista alternative eficiente, nu constituie oare chiar evitarea sangelui, alegerea ceea mai putin riscanta_? Daca vrei scrie+mi adresa ta, sau iti spun un numar de telefon fix, pentru ca la noi nu este semnal, daca poti sa ma suni, sa+mi spui adresa ta, si+ti trimit prin posta cateva documente argument, daca vrei, ca nu pot sa insirui aici atat cat doresc sa+ti spun.

| NOname a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Mulţumesc, Rodica, nu te mai deranja.
Îţi înţeleg convingerile şi că nu ţi le vei schimba, însă un lucru mă bucură tare: că ai mei nu au avut astfel de convingeri şi că încă mai sunt în viaţă.

| dracu14 a răspuns:

Religia nu a facut altceva decat sa incetineasca procesul de evoluare al omului
consider ca trebuie sa fi prost de-a dreptul sa lasi pe cineva sa moara doar ca asa vrea o religie tampita.
din pacate exista astfel de oameni si sunt cam multi...

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru dracu14):

Pseudonimul te reprezinta, buna alegere ai facut, in totdeauna ai gandit asa? Maaare crestin!

| dracu14 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Nu sunt crestin si nici nu am fost vreodata
da, pseudonimul ma reprezinta, sunt un drac alb si mandru, probleme?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

nu ma intereseaza alegerea lor atata vreme cat mie imi lasa dreptul sa aleg.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba eu stiu unul care avea pusa, o mana, a unui hot de buzunare.a ajuns la puscarie saracul.mana aia avea niste apucaturi foarte bizare.umbla prin buzunare.le altora.practic numai mana a fost condamnata, da respectivul nu a vrut sa renunte la ea.intr-o noapte, in ce lula lui, a auzit o voce lugubra; ti-am facut-ooooo, wa-ha-ha-ha.de atunci nu se mai stie nimic despre ghetul om.cica mana aia se cam plictisea, in puscarie si s-a apucat de altele.de alte organe vreau sa zic.vezi tu ma hadesule ma? fistecare organ cu apucaturile lui.si daca sant ale altuia,? nu pre ai control.de pilda, tu? ai un organ pe care de multe ori, nu vrei da il scapi inauntru cu capul in jos.vezi? al tau si nu-l poti stapani.dar a altuia?

| Mikhtarian a răspuns:

Este parerea lor personala si trebuie respectata.
Caci da, faci un bine, dar e grea decizia, sa-i iei un organ unui bunic, se pot crea probleme spirituale ( asa se pune ideea ).

Răspuns utilizator avertizat
| rebeca a răspuns:

Aici e vorba de discutii fara sfarsit.
Asa cum tie iti par ciudate anumite decizii ale lor, asa si lor li se pare ciudat cum alegi sa faci tu anumite lucruri ce tin de religia ta.
Plus ca peste tot, indiferent de religie, sex, nationalitate, etc... exista persoane care nu sunt de acord cu asa ceva.
Personal consider ca pana la urma e decizia fiecaruia si ca nu tine neaparat de secolul in care traim.

Răspuns utilizator avertizat
| Inferno explică (pentru rebeca):

"Asa cum tie iti par ciudate anumite decizii ale lor, asa si lor li se pare ciudat cum alegi sa faci tu anumite lucruri ce tin de religia ta."
Asta e ca si cand ai compara un soarece din ala retardat de latrina cu un soarece alb cu ochii rosii caee valoreaza milioane de dolari.
Asa cum unui om ii paer ciudat comportamentul unui babuin asa si babuinului ii pare ciudat comportamentul uman, cam asa suna comparatia.
Numai ca omul considera ciudat comportamentul babuinului datorita faptului ca el este mult mai inteligent decat acesta, pe cand babuinul considera ciudat comportamentul uman datorita faptului ca este mult inferior omului si nu-l poate intelege. Nu e tot una.

| rebeca a răspuns (pentru timoteidoi):

Ironia ta e fara rost. Ma refeream la simplul fapt ca ceea ce e normal pentru tine, e anormal pentru altii. Si invers.
Nu judeca decizile altora si invata sa le accepti. Fiecare cu motivele lor.

| rebeca a răspuns (pentru Inferno):

Nu ai inteles. Daca tu faceai parte din acea secta, cresteai cu acea gandire nu ti se parea anormal sa alegi sa nu donezi organe si cu siguranta credeai ca ceilalti sunt "babuinii". Despre asta e vorba.

Răspuns utilizator avertizat