| AlexSalutir a întrebat:

Ce parere aveti despre acest tip de trezire spirituala
si despre ce spune tipul? Vedeti ca foloseste un limbaj licentios https://www.youtube.com/watch?v=fMzsMA5WHTQ

15 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dta ai folosit cuvintele spiritual și trezire referitor la acest videoclip. Asta mă determină să am o anumită părere despre dta. Să ți-o spun, sau să ți-o arăt?

| Panamax a răspuns:

Nu are nicio legatura trezirea spirituala si tiganul retardat din video.

| AlexSalutir explică (pentru Panamax):

Retardat!? Poate motivul ca nu stie sa foloseasca termenii corecti si sa formuleze ceea ce vrea sa spuna dar nici asa! Indiferent cat e de slab la nivelul de gandire macar constientizeaza unele lucruri despre viata pe cand altii traiesc in iluzii si ignora realitatea fara sa se intrebe ce este cu adevarat important in viata.

| Panamax a răspuns (pentru AlexSalutir):

Esti la fel ca el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prima data credeam că vrei sa postezi la misto
Alan Watts e copil pe lângă asta

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Aia e trezire spirituala?

| AlexSalutir explică (pentru r3r3r3r3r3r3):

Nu stiu cum sa zic... Faza primara a trezirii spirituale adica momentul in care te schimbi mult intri in depresie si incepi sa iti pui tot felul de intrebari despre viata moment in care se face acea legatura intre constiinta si sine, cel putin asa au numit-o mai multi oameni.

| sadrian46 a răspuns (pentru AlexSalutir):

Și atunci pulăiești țigănește pe You Tube, și iată, te-ai trezit spiritual.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru AlexSalutir):

Omul se intreba de ce e plictisit si injura, ce crezi c-a rezolvat?

| AlexSalutir explică (pentru sadrian46):

Pai si cum se poate trezi cineva spiritual daca nu prin constientizarea realitati?! Este adevarat cu nu are educatia aia dar nu inteleg de ce va deranjeaza chestia asta cu limbajul atat de mult. Este de prost gust dar trebuie sa se inteleaga ca aceasta este o perioada dificila in viata fiecaruia in care este greu sa se echilibreze psihic ceea ce a spus si Cristian Petri in materialul sau numit "Trezirea Spirituala" in care a vrut sa se sinucida. Trezirea spirituala se produce indiferent ca esti cu Dumnezeu sau nu, asta nu inseamna neaparat ca daca se numeste asa ca tine doar de cei crestini si ca daca ai ajuns la acel nivel de credina vei primi aceasta binecuvantare de trezire. In aceasta trezire indiferent ca esti crestin sau nu ea presupune ca persoana in fapt sa intre intr-o stare de neliniste excesiva pentru ca doar asa apare constiinta de sine singura modalitate prin care oamenii is pot da seama ca nimic nu este mai important decat Dumnezeu motiv prin care doar asa se manifesta adevarata iubirea, fericirea si celelalte lucrurile frumoase ale vietii. Hai sa nu o mai dam in ignoranta si sa luam subiectul in serios, sa luam esentialul si sa fim constructivi domnule Adrian. Nu stiu ce inteleg unii prin Trezire Spirituala si ca daca au studiat tema putin inainte sa o dezvolte dar am cerut o parere si dvs ati dat-o. Va multumesc.

| AlexSalutir explică (pentru r3r3r3r3r3r3):

Multi oameni intra in depresie "pe putin spus" si atunci cand cineva isi pune intrebari uneori nu are pe nimeni aproape caruia sa ii spuna despre asta. Unii copii care nu au parinti ar vrea sa-i aibe sau sa fie macar cineva care sa ii inlocuiasca ca acesti copii sa evolueze. Nu toti avem de unde sa ne luam aceasta cunoastere iar chestia asta este una nasoala daca nu avem educatie dar acest om dupa cum presupune incontinuare si dupa cum a zis ca iubirea este singura magie, usor incepe si isi dea un raspuns la intrebarile lui. Fiecare dintre noi daca punem putin efort sa gandim o sa ajungem la raspunsuri bune. Bahoi a facut un live, cineva a inregistrat si l-a incarcat dar treaba ii ca el a facut acel live din cauza ca a vrut sa vorbeasca cu cineva despre chestia asta. Si normal ca injura, nu cred ca are o viata prea buna, nu cred ca are parinti cel putin nu l-am auzit niciodata sa vorbeasca despre asta dar dupa cum a spus la sfarsitul materialului omul se simte deprimat si trebuie sa acceptam aceasta nebunie uneori greu de inteles, nu cred ca unii oameni ar vrea sa fie intr-o stare de genu ca sunt multi cu descurajari, stima de sine scazuta si alte probleme psihice care le distruge viata.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru AlexSalutir):

Adevarat. Eu am spus:"Omul se intreba de ce e plictisit si injura, ce crezi c-a rezolvat?". Chestia e ca atunci cand cineva nu poate face nimic pentru a se ajuta, trebuie s-o facem noi. Am dat odata un raspuns in care am spus ca depresia este lipsa de iubire. Daca n-ai primit iubire, nu ai de unde sa dai. Un om care n-a primit iubire nu se poate ajuta singur.