| Gwydion a întrebat:

Ce parere aveti despre arca lui Noe?
Eu dupa parerea mea, in 137 de metri nu cred ca au incaput atat de multe specii de animale, practic e imposibil si cum au venit toate?rolling on the floor Cele de pe insule le-a adus cu avionul?
O alta chestie e faptul ca arca s-ar fi umplut de excremente si nu ar fi fost posibil sa le hranesti pe toate.
Astept si parerile voastre=)

47 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Au mai fost postate de nenumarate ori raspunsuri pentru intrebarea asta. Dar sa repetam, citeste mai bine TOATE dimensiunile si calculeaza volumul. Pamantul INAINTE de potop nu era despartit in continente sau insule, acest lucru (separarea) a avut loc in timpul potopului. Animalele salbatece de pe corabie in momentul sosiri pe aceasta au intrat in HIBERNARE pe toata durata calatoriei, asa ca nici nu au avut nevoie de mancare sau au eliminat excremente. Hibernarea ca si selectia a fost facuta de cel care le-a CREAT (Dumnezeu).
Ai inteles ceva sau NU te-ai lamurit? Si ca sa nu mai pui intrebari de Gaga, HIBRNAREA se deduce NATURAL din faptul ca lui NOE nu i sa indicat sa adune mancare pentru animale sau alte indicatii de hranire, ingrijire, s-a.m.d., etc.

| suntserios a răspuns (pentru danut):

Ce explicatie ieftina. Hauzi, da azi de ce nu hiberneaza toate animalele?

| danut a răspuns (pentru suntserios):

Pe arca a fost o HIBERNARE indusa artificial de Dumnezeu, nu una naturala sau nu poti intelege nici macar atat?

| suntserios a răspuns (pentru danut):

Hahahaha, spui asa senin ca bătrânelul de pe nor a dat cu baghetă magica și animalele au adormit și noi trebuie sa luam asta de buna ca dacă nu o luam de buna suntem incapabili sa îți înțelegem fanteziile?

| Holiday a răspuns (pentru danut):

"Pe arca a fost o HIBERNARE indusa artificial de Dumnezeu, nu una naturala sau nu poti intelege nici macar atat?"

Ce nu intelegi tu e ca de fapt spiridusul numit Dumnezeu e doar o facatura, o poveste, el nu a existat si nu exista, la fel si arca respectiva, deci nici vorba de hibernare indusa.

Ai unostinte limitate, ca sa nu spun inexistente, de geografie, geologie, istorie, biologie, fizica si matematica si probabil de aceea povestea cu arca iti pare credibila. De fapt e o mare prostie, cu 0% posibilitati sa fie reala.

Restu-i poezie...

| danut a răspuns (pentru suntserios):

Liberul albitru. Un singur lucru, Dumnezeu Tatal NU ESTE OM, deci nu este batranel fiindca nu arata ca noi, doar Fiul este uman. Asta ca sa nu mai intri in categoria celor ce nu stiu sa citeasca.

| suntserios a răspuns (pentru danut):

Și ce este dacă nu e om? Nu zice el ca ne a făcut cupa chipul și asemănarea lui? Sau interpretezi totul după cum ai nevoie?

| danut a răspuns (pentru Holiday):

"Ai unostinte limitate, ca sa nu spun inexistente, de geografie, geologie, istorie, biologie, fizica si matematica si probabil de aceea povestea cu arca iti pare credibila"
Reciproca.

| danut a răspuns (pentru suntserios):

Interpretez DUPA Biblie, Tatal ESTE DUH sau fluid (denumire veche) dupa cum spune chiar Fiul in Biblie. Asemanarea se refera la CREATIE, doar omul si Dumnezeu poate creia fiinte vi, se pare ca suntem unici in univers in aceasta privinta, Biblic ingerii si restul locuitorilor din Univers nu au aceasta capacitate. De ce ne-a facut Dumnezeu asa, pai citestre Biblia si vei afla.

| suntserios a răspuns (pentru danut):

Mișto cum acum câteva sute de ani când s-a scris biblia aveau capacitatea sa cerceteze universul sa știe ei ce și cum. Nu crezi? Aveau nave spatiale?

| danut a răspuns (pentru suntserios):

Biblia nu a fost scrisa acum cateva sute de ani, Manuscrisele de la Marea Moarta arata ca o copie a cartii lui IOV are 3500 de ani (asta prin 1950). Fiintele din univers NU au nevoie de nave cosmice, practic nici nu se va putea vreodata calatori in cosmos pe distante mari cu nave cosmice. Radiatile sunt ucigatoare pentru fiintele umane, probabil de aceia nici pe Marte inca nu au plecat.
Biblia vorbeste despre SCHIMBAREA acestui corp atunci cand va veni vremea plecarii pentru copii lui Dumnezeu. Dar voi sunteti destepti fara sa fi citit ceva, poate doar de pe NET.

| suntserios a răspuns (pentru danut):

Aaa, mai bine. Acum 3500 ani erau niste oameni care stiau ca nu se mai nasc alte fiinte in tot universul asta. Misto.

Serios, chiar trebuie sa citesc ceva sa iau de bune astfel de aberatii? E suficient sa imi folosesc putin minte si sa nu imi controleze viata o carte scrisa de niste oieri

| minrest a răspuns (pentru suntserios):

Omul a adaugat la Biblie chestia cu hibernarea, care nu apare sub nici o forma in Geneza; ia dati Biblia incoace ca vreau sa scriu si eu un capitol.

| danut a răspuns:

Raspuns pentru UNUL care se tine separat dar da replici prin mesgeria glumeata.
Ai manuscrisele originale la NT si suma lor in TEXUS RECEPTUS si VT la evrei, asa ca mai ne lasa cu modificari si alte aiureli. Stim ce au facut iehovisti, iezuitii si altii ca ei dar la ora actuala ORCINE are net poate citi Textus Receptus sau King James version si chiar versiunea Vatiucanului, Vulgate.

| RAY a răspuns:

Este un mit copiat de la sumerieni, e mai mult ceva metaforic, inseamna trecerea de la politeism la monoteism ca si exodul din egipt

| RAY a răspuns:

Danut sunt milioane de speci de animale omule cum putea fizic sa stea acolo iar daca hibernau mureau de foame, ursi intra datorita grasimi care o consuma, hibernarea nu inseamna ca corpul nu consuma deloc energie

| RAY a răspuns:

E unde legaturi intre evrei si sumerieni?

ce intrebare tampita din moment ce israel era langa Mesopotamia

Mesopotamia au existat unele dintre cele mai importante civilizații din lumea antică, precum sumerienii, akkadienii, chaldeenii, babilonienii, și asirienii. Aici au existat și unele culturi preistorice majore, precum Ubaid și Jemdet Nasr, precum și orașul Jarmo. Printre cei mai importanți conducători mesopotamieni, se numără Ur-Nammu (regele Ur-ului), Sargon (a pus bazele regatului Akkadian) Hammurabi (a pus bazele regatului Babylonian) și Tiglath-Pileser I (a pus bazele regatului Assyrian).

https://ro.wikipedia.org/wiki/Mesopotamia

De unde stiiti voi ce au lasta sumerienii cand acestia au disparut inainte de Hristos?

alta tampenie,vechiul testament a fost scris inainte de iisus, iar asemenea povesti sau transmis oral

Dupa potop TOATE animalele au mancat ce mancau si in Paradis pana la refaacerea septelului.

ce naiba mancau daca totul era dupa potop, dupa acel potop numai era nimic, apa era inalta cat un munte, plus ca apa dulce era combinata cu cea sarata, pinguini cum au venit pana in israel sau canguri, apropo de ce nu exista toate specile in israel? de ce au plecat animalele apoi?

| RAY a răspuns:

Danut ne vorbeste despre cititul bibliei dar uita ca biblia lui e interpretata in mii de feluri

| RAY a răspuns:

Acum 12 ore | Steregoi a răspuns (pentru minrest):
Dar ateii radicalisti care cred in existenta haosului inexistent ce sunt?

atei sunt lipsiti de crezare in zeul tau inventat de un trib evreiesc, ce haos visezi du-te si citeste o carte de stiinta, cauza-efect nu inseamna haos

| RAY a răspuns:

Ai auzit de potential de variatie genetica? Dumnezeu a creat si creeaza organismele cu potential. Dumnezeu a facut ca oile lui Iacov sa aiba diferite gene. Era un singur continent inainte de potop. Animalele au fost aduse de Dumnezeu. Animalele au fost in staza in arca in timpul potopului. A fost suficient cateva genuri reprezentative. Dupa potop Dumnezeu a diversificat iarasi acele cateva organisme. Lui Dumnezeu Ii place diversitatea pentru a arata ca El este vesnic, infinit, absolut, fara inceput si fara sfarsit.

unde scrie in biblie asa ceva? in biblia ta martorule,faci si blasfemie acum, unde scrie in biblie asemenea tampeni, daca era un singur continent cum s-au despartit asa rapid unele de altele? de ce nu se regasesc toate specile in israel sau in asia? de ce nu este peste tot plin de fosile, daca au murit toate animalele trebuia sa fie plin de fosile, cati dinozauri a luat noe pe arca? sau nu a mai luat ca nu a stiut de ei, cum au ajuns apoi membri din familia lui noe pe toate continentele? mai ales in america, multe aiureli scrii tu acolo

| RAY a răspuns:

Http://magazin-cultural-stiintific.blogspot.com/......a-lui.html

In conformitate cu informatiile Bibliei, potopul a avut loc in anul 2348 i. Hr. In Cartea Faceri1 el va fi descris ca o catastrofa de proportii mondiale. Dar, din vecinatatea poporului Israel ne stau la dispozitie cartile de istorie egiptene care aproximativ din anul 3400 pana in anul 340 i. Hr. au relatat fara lacune despre toate evenimentele importante. Au fost prezentate nu doar nenumarate evenimente politice, ci scrupulosii autori au scris detaliat si despre evenimentele naturale vrednice de a fi mentionate; dar despre pretinsul potop nu exista nici cea mai mica informatie!

Oare anonimul autor al povestii potopului a nascocit pur si simplu aceasta istorie? Nicidecum, a copiat-o! Ca model i-a servit „Epopeea lui Ghilgames", de origine babiloniana; si acolo exista un potop puternic care a distrus intreaga lume. Corespondentele dintre cele doua povesti sunt uluitoare: ca si in Biblie trebuia ca intrega viata de pe pamant sa fie nimicita printr-o vointa divina. Zeul Ea il avertizeaza la timp pe Utnapisim (un Noe babilonian) despre catastrofa amenintatoare si ii porunceste sa construiasca o arca.

Cei mai apropiati membrii de familie „ca si fiintele vii de toate felurile" vor fi aduse la bord. Toti oamenii ramasi precum si toate celelalte animale trebuiau sa se inece intr-un mod tragic. In cele din urma, barca salvatoare acosteaza pe un munte. Utnapisim trimite pe rand trei iscoade: un porumbel, o randunica si un corb. in sfarsit, la orizont se vede pamantul! Recunoscator, Utnapisim va aduce jertfe zeilor.

Scriitorul bisericesc Eusebiu (episcop in Cezareea Palestinei intre 263 – 339 d. Hr.) recunoscuse deja plagiatul. Ierarhul a prezentat o traducere in limba greaca a „Epopeei lui Ghilgames". Ea a fost asternuta in scris in anul 300 i. Hr., de catre Berosus, preot babilonian al zeului Marduk, iar Eusebiu citeaza textul in lucrarea sa despre istorie, „Chronikon". Abia in 1872 va fi descoperit originalul babilonian al „Epopeii lui Ghilgames".

Nu este clar care editie a Epopeii lui Ghilgames a fost folosita de catre autorul biblic necunoscut. Asa numitul „Fragment Scheil" ar fi fost alcatuit in anul 2000 i. Hr., dar au existat cu siguranta si versiuni mai vechi ale povestii babiloniene despre potop.

| minrest a răspuns:

Ce mancau carnivorele pe arca? Ce au mancat ierbivorele dupa potop? Ce au mancat carnivorele dupa potop? Eu nu cred ca intra macar in discutie ca sa fi fost un fapt istoric. A fost un mit sumerian, si ca atare facea parte din mobilierul mental al omului antic din Orientul Mijlociu. Cine venea cu diferente ideologice, nu arunca mitul, ci il modifica. Evreii au modificat mitul in sensul monoteismului, dupa cum spune si Ray. Dar de crezut ca e un fapt istoric, au trebuit sa treaca mii de ani, sa apara baptistii, sa ajunga prin 1880 la ideea aberanta ca Biblia trebuie inteleasa ad literam, ca sa fie obligati sa pretinda si ca toate speciile de animale au plutit candva pe arca.

| Steregoi a răspuns (pentru minrest):

Ba, tu stii cine e Dumnezeu? Dumnezeu putea hrani dupa potop animalele pana a crescut iarba. In plus Dumnezeu a accelerat cresterea ierbii. Dumnezeu e atotputernic.

| danut a răspuns (pentru minrest):

"A fost un mit sumerian"
De unde stiiti voi ce au lasta sumerienii cand acestia au disparut inainte de Hristos?
De unde legaturi intre evrei si sumerieni?
Hibernarea iti spune ceva?
Dupa potop TOATE animalele au mancat ce mancau si in Paradis pana la refaacerea septelului.

| RAY a răspuns (pentru minrest):

Duminica am vazut un doc cica canaiti ar fi de fapt evrei, iar exodul inseamna canaiti veniti in israel si trecerea la iahve, canaiti au fugit din egipt ca taxele erau mari

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Creștinism, un potop trimis de Dumnezeu pentru a distruge civilizația, în Biblie
Potopul apare la sumerieni, în Epopeea lui Ghilgameș
În Egipt, când lumea era inundată de Nun, zeul Nilului
În mitologia greacă Deucalion, atunci când Zeus și Poseidon trimiseră potopul asupra lumii

Mulți spun că potopul a fost real și că cândva, întreaga planetă a fost inundată de apă, probabil la impactul unei comete (scrierile maiașe arată acest lucru, că potopul a început după ce a apărut ceva straniu pe cer). Geologii spun că atunci s-ar fi format Marele Canion. În realitate, nu s-a petrecut nici un astfel de potop de pe vremea omului, pentru că planeta nu arată semne de potop decât de-acum milioane de ani.

Marea Neagră astăzi (albastru deschis) și în 5600 I.Hr. (albastru închis) conform ipotezei lui Ryan și Pitman
O ipoteză care încearcă să explice prezența mitului la mai multe civilizații antice este cea a unei mari inundații în regiunea Mării Negre care a avut loc în urmă cu aproximativ 7500 de ani în urmă. În urma glaciațiunii, care a determinat acumularea de apă în calotele glaciare polare, a avut loc o scădere globală a nivelului oceanelor și mărilor, regiunea în care se află acum Marea Neagră secând sau rămânând un mic lac cu apă dulce. La sfârșitul epocii glaciare, prin topirea calotelor polare, nivelul mării a crescut. O mișcare seismică ar fi determinat scufundarea regiunii actuale a strâmtorilor Bosfor și Dardanele permițând inundarea unei mari regiuni de câmpie situată spre nord, regiune care a devenit actuala Marea Neagră.

| RAY a răspuns (pentru minrest):

Apa aia cum sa evaporat? unde s-a putut duce atat de multa apa, ca totul pamantul era plin de apa desi totul era distrus, iti dai seama ce uragane erau, apa unde s-a retras?

| RAY a răspuns (pentru minrest):

Dar de crezut ca e un fapt istoric, au trebuit sa treaca mii de ani, sa apara baptistii, sa ajunga prin 1880 la ideea aberanta ca Biblia trebuie inteleasa ad literam, ca sa fie obligati sa pretinda si ca toate speciile de animale au plutit candva pe arca

astia sunt impartiti in mii de secte, care interpreteaza fiecare cum vrea biblia

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Da, dar toate aceste secte sunt fundamentaliste.

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Bine, apa e o mare problema; degeaba se evapora, ca doar ramanea in atmosfera si cadea la loc sub forma de ploaie.

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Canaanitii nu erau mult diferiti de evrei, asta pot sa spun; erau semiti. Iar evrei se pare ca erau considerati orice aramei care treceau Iordanul in actuala Palestina, Adica arameii din actuala Iordania si Siria aveau impartirea lor, nu mai stim acum cum erau impartiti, dar odata ce treceau Iordanul nu mai conta exact ce fusesera inainte, important era ca erau aramei din Palestina; ''eber'' in ebraica inseamna ''care a trecut''.

| RAY a răspuns (pentru minrest):

Corect

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Acuma, nu ca as crede ca numai baptistii, penticostalii si alti pocaiti cred in interpretarea ad literam a Bibliei, dimpotriva, o gramada de catolici, de ortodocsi cred asta; dar macar conducerea bisericilor lor e ceva mai realista, pe cand pocaitii sunt toti fundamentalisti.

| RAY a răspuns (pentru minrest):

Aici ai dreptate si impotriva stiintei

| minrest a răspuns (pentru danut):

Conform cu Geneza, 11:28, 31; 15:7; Neemia 9:7) și cu Faptele apostolilor (7:2-4) patriarhul Avraham, întemeietorul poporului evreu, provine din Ur, această cetate-stat este una din cele trei mari orase sumeriene; vezi acum legatura intre evrei si Sumer? De la sumerieni avem foarte mult material, scris in cuneiforme pe lut sau copiat de alte culturi, inclusiv legenda potopului, mai veche decat cea din Biblie, legi, legende, cronici, registre contabile si multe altele.

| Steregoi a răspuns (pentru minrest):

Tu incurci datele istorice.

| Steregoi a răspuns (pentru minrest):

Dar ateii radicalisti care cred in existenta haosului inexistent ce sunt?

| danut a răspuns (pentru minrest):

" De la sumerieni avem foarte mult material"
Da, dar nici un martor pe cand poprul evreu ESTE.
"provine din Ur,"
Pai aceasta cetate era mentionata DOAR in Biblie si toti desteptii lumii, pana de curand NEGAU existenta acesteia spunand ce esste o inventie Biblica. Oaare era sumerian orasul, din cele citite despre descoperirile arheologice este putin indoielnica "naturalizarea".

| minrest a răspuns (pentru Steregoi):

Mai precis un pic; exact care data o incurc cu care?

| minrest a răspuns (pentru danut):

Civilizatia Sumeriana a fost prima civilizatie in Mesopotamia si prima civilizatie urbana, a fost urmata de Akadieni cam din 2700 BC, in aceeasi zona si aceleasi orase; asa ca nu ai cum sa te indoiesti de apartenenta orasului Ur la civilizatia Sumeriana, din moment ce era singura din zona, si singura civilizatie urbana. Deasemenea, avem foarte mult material scris si arheologic despre Sumer, pe cand evreii pot fi martori despre orasul Ur, cum am putea fi noi doi martori despre daci.

| danut a răspuns (pentru minrest):

Tu-imi citezi din ceea ce CRED unii ca stiu, aberant cand 2000 de ani au sustinut ca Biblia spune aiureli. Fugi cu stiinta voastra de aici.

| minrest a răspuns (pentru Steregoi):

Am spus ca pocaitii sunt fundamentalisti, denumire inventata si folosita chiar de pocaiti; cat despre acei atei radicalisti de care vorbesti, nu stiu ce sunt.

| Steregoi a răspuns (pentru minrest):

Te poti informa ca sa stii.

| Steregoi a răspuns (pentru minrest):

Https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Ur

"Este posibil să fi fost plasată direct pe stratul aluvionar provenit de la Potopul despre care scrie cartea biblică Genesa și din Epopeea lui Ghilgameș."

| Steregoi a răspuns:

Ai auzit de potential de variatie genetica? Dumnezeu a creat si creeaza organismele cu potential. Dumnezeu a facut ca oile lui Iacov sa aiba diferite gene. Era un singur continent inainte de potop. Animalele au fost aduse de Dumnezeu. Animalele au fost in staza in arca in timpul potopului. A fost suficient cateva genuri reprezentative. Dupa potop Dumnezeu a diversificat iarasi acele cateva organisme. Lui Dumnezeu Ii place diversitatea pentru a arata ca El este vesnic, infinit, absolut, fara inceput si fara sfarsit.

| Panamax a răspuns:

Arca s-ar fi umplut de excremente intr-un an de zile doar de la nurorile lui Noe.