| ErrorFound a întrebat:

Ce parere aveti despre articol?
http://sclavii.blogspot.ro/2011/02/pozelitismul-religios _03.html

Argumentati: Pro, contra...Cel putin eu sunt Pro.

13 răspunsuri:
| ioana1988 a răspuns:

Oricine poate sa scrie un articol de rahat.

| martzian a răspuns:

Articolul incepe cu o eroare de logica. Mai intai defineste boala, dupa care o leaga de ceva care nu face parte din definitie – religia. E ca si cand am spune „piciorul mesei s-a rupt – prin urmare televizoarele mele sunt stricate". Mai apoi afirmatiile sunt disparate, evident mult mai aproape de bolile descrise in text. Avand in vedere exprimarea, autorul nu are mai mult de 15-16 ani si este unul dintre cei care elucubreaza pe TPU, bine stiut si raportat de catre toti cei cu un minimum de bun simt.

„Cel putin eu sunt Pro." – Autorul caraghioslacului de articol recunoaste ca „nu s-a obosit sa argumenteze prea tare" daca te uiti la comentarii, atunci cand i se reproseaza eroarea de logica. Si atat, nu merge mai departe cu argumentatia, se multumeste cu a jigni orice om cu o alta opinie. Tu cu care parte din articol esti de acord si o poti sustine?

| ErrorFound explică (pentru martzian):

Cu fiecare parte si te se vede ca esti mult mai disperat sa iti sustii parerea decat el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pro. Ca nu degeaba spun popii: crede si nu cerceta. De ce sa nu cercetam, ci sa credem orbeste? Vom descoperi ca sintem manipulati si indobiticiti prin intermediul religiei? Pai, popii si conducatorii laici asta si urmaresc.

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

"Ca nu degeaba spun popii: crede si nu cerceta." - Prietene, sintagma asta nu este crestina, ci ii este atribuita unuia care s-a impotrivit crestinismului, unui pagan. (Aulus Cornelius Celsus).

"De ce sa nu cercetam, ci sa credem orbeste?" - Biblia ne indeamna nu la credinta orbeasca, ci la studiu. Ea spune: "cercetaţi toate lucrurile şi păstraţi ce este bun." (1 Tesaloniceni 5:21).

| ErrorFound explică (pentru martzian):

Unde ai citit tu ma asta? A naibii sa fiu daca am vazut asa ceva prin ea, scris macar o data.

| martzian a răspuns (pentru ErrorFound):

"Unde ai citit tu ma asta?" - Cam atat cu a fi "pro"...

| ErrorFound explică (pentru martzian):

In 500 de pagini n-am gasit macar O DATA scris asa ceva.

| martzian a răspuns (pentru ErrorFound):

Ti-am dat si referinta...

| ErrorFound explică (pentru martzian):

Stiu, pe net am gasit-o.
Urmeaza in Biblie.

| martzian a răspuns (pentru ErrorFound):

| marinelpop a răspuns:

*** w06 1/9 pag. 5 Religia — Ne este de folos? ***
Dacă vă şochează ceea ce fac unele biserici ale creştinătăţii, trebuie să ştiţi că Dumnezeul Atotputernic este foarte indignat de ele. Asemenea anticului Israel, creştinătatea pretinde că a încheiat un legământ cu Dumnezeu. Însă atât anticul Israel, cât şi creştinătatea s-au dovedit infidele. De aceea, cuvintele de condamnare ale lui Iehova spuse împotriva Israelului se aplică în egală măsură creştinătăţii de astăzi. Iehova a zis: „N-au luat aminte la cuvintele Mele şi au nesocotit Legea Mea. Ce nevoie am Eu de tămâia care vine din Seba? . . Jertfele voastre nu-Mi sunt plăcute" (Ieremia 6:19, 20). Dumnezeu nu a acceptat acte de închinare înfăptuite de ipocriţi. Nu i-a păsat de ritualurile şi rugăciunile lor. El i-a spus Israelului: „Sufletul Meu urăşte. . . sărbătorile voastre. Mi-au ajuns o povară, nu le mai pot suferi. Când vă întindeţi mâinile, Îmi ascund ochii de la voi; şi oricât de mult v-aţi ruga, n-ascult". — Isaia 1:14, 15.