| Anonim1321 a întrebat:

Ce parere aveti despre atei? Mentionez ca sunt ateu si nu am de a face nimic cu oamenii religiosi! Au o mentalitate diferita si nu trebuie judecati dar nici ei pe noi!

37 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Adică ești sigur că nici un Creator nu reprezintă cauza universului?
Nu crezi că ar trebui să deții toată cunoașterea posibilă ca să ai motive raționale să susții că ești sigur că la apariția universului n-a fost prezent nici un Creator?
Dacă nu știi dacă universul are un Creator sau nu ești agnostic.

| Anonim1321 explică (pentru ania):

A nu crede și a demonstra că nu exista sunt doua lucruri diferite! Eu aleg sa-mi traiesc viata pe aceasta cale

| Holiday a răspuns (pentru ania):

"Adică ești sigur că nici un Creator nu reprezintă cauza universului?"

In orice caz niciunul din cei ale caror povesti circula, deci implicit nici spiridusul iudeo-crestin.

"Nu crezi că ar trebui să deții toată cunoașterea posibilă ca să ai motive raționale să susții că ești sigur că la apariția universului n-a fost prezent nici un Creator?"

Cu alte cuvinte, varianta cu creatorul e una bazata pe necunoastere. Adica doar una la indemana, chiar daca nu exista nici un indiciu in aceasta directie.

| ania a răspuns (pentru Holiday):

De ce nu nici una din variantele care circulă și în nici un caz creatorul iudeo= creștin? Dacă oamenii sunt ființe inteligente, raționale, capabile de relații de să excludem că sursa noastră ar fi o entitate inteligentă, capabilă de comunicare și care vrea să comunice cu noi?
\varianta cu creatorul nu e bazată pe necunoastere ci pe logică. Dacă universul nostru are un început așa cum susține știința, atunci avea nevoie de o cauză. Dacă această cauză ar fi avut la rândul ei o cauză și așa mai departe și dacă îniante de orice cauzare n=ar fi existat nimic și nici o entiate cauzatoare dar dar care să n=aibă la rândul ei nevoie de o cauză nici n=ar fi început vreodată să existe ceva.Tocmai existența unui univers ca al nostru care are un început e o dovadă că șirul existenței trebuie să aibă ca sursă o cauză necauzată altfel existența ar fi imposibilă.

| Holiday a răspuns (pentru ania):

"...varianta cu creatorul nu e bazată pe necunoastere ci pe logică."

Ba tocmai pe necunoastere e bazata, in esenta spiridusul asta al tau se ascunde tot mai departe. Mai exact el e de fapt tot ceea ce nu stim inca unde isi are originea sau cum functioneaza.
Dar lasand un ideea unui creator aleator deoparte, al vostru are creata in jurul lui o poveste. Atata vreme cat povestea e fara noima, fara baza reala, cum crezi ca sunt personajele ei? La fel, logic.
Ideea e ca daca tie logica iti spune ca exista un creator, de ce nu-l cauti, si te multumesti cu unul care e doar un personaj fictiv dintr-o poveste fara sens?! Doar de dragul de a avea unul? E absurd.

| ania a răspuns (pentru Holiday):

Eu L=am căutat și L=am găsit.Am fost agnostico=atee câțiva ani, perioadă în care am citit Coranul, scrieri hinduse, autori atei, new age etc și la sugestia cuiva L=am probocat pe Creator dacă există să mă contacteze cumva și răspunsul Lui m=a determinat să îmbrățișez creștinismul.Am scris mai pe larg despre acest proces la întrebările mele.

| RAY a răspuns:

A crede ca exista Dumnezeu sau un creator indiferent de ceea ce inseamna asta este o credinta oarba atat, frica de moarte este ceea ce a cauzat toate aceste credinte si faptul ca un mosulet te ajuta din cer dar scrie jos ce faci tu

Irinel15123532 asta sa o spui copiilor care au cancer,diabet,retard de mici,copii care mor de foame, cutremure, inundati

ania lipsa credinteti nu inseamna vreo siguranta, convingere, afirmatie, nici tu nu crezi ca exista 6000 de zeii, de unde stii ca nu exista?

| RAY a răspuns:

Ateul comunist Stalin a omorît 60 de milioane de oameni pe timp de pace, nimeni nu se compară cu el.

laughing laughing Stalin a facut o scoala teologica a salvat biserici, era sa devia preot, nu ateismul la determinat sa omoare asa zis 60 de milioane de persoane, omul a omorat tradatori de neam si tara,acelasi lucru l-am face si noi in prezent,dar ce ai fi vrut sa faca? ti-a omorat toti generali pe buna dreptate,daca nu facea asta Hitler ar fi castigat razboiul iar tu acum ai scrie in Germana totul,nu aveti habar ce tampeni scrieti, Stalin a fost un patriot ca si ala din China,, tradatori de neam si tara merita moartea, uite Romania unde a ajuns din cea mai bogata tara in cea mai saraca tara,suntem sarantoci europei, numiti niste tigani, hoti, prosti, niste gunoaie de alti, tradatori merita moartea

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Cele mai religioase țări

Thailanda este cea mai religioasă țară, aproape întreaga populație (98%) declarându-se religioasă. Alături de Thailanda, țările care se remarcă ca fiind cele mai religioase sunt Nigeria (97%), Kosovo, India, Ghana, Coasta de Fildeș, Papua Noua Guinee (toate cu 94%), Fiji (92%), Armenia (92%) și Filipine (90%). România ocupă și ea un loc fruntaș în top, 89% dintre români spunând că sunt religioși.

Țările cu cei mai mulți atei

China este țara cel mai puțin religioasă - 7 din 10 chinezi spun că sunt atei (67%), de peste două ori procentul găsit în orice altă țară. 23% dintre chinezi se definesc ca non-religioși și doar 9% dintre aceștia se declară persoane religioase. După China, printre țările cel mai puțin religioase regăsim Suedia, Cehia și Regatul Unit cu 7 din 10 persoane care au declarat că sunt atei sau non-religioși (18% și 55% în Suedia, 25% și 47% în Cehia, 11 % Și 58% în Regatul Unit). În România doar 3% dintre cetățeni se declară atei, în timp ce 6% au răspuns că nu sunt religioși.

| RAY a răspuns:

în 25 Octombrie | ania a răspuns (pentru Anonim1321):
De ce să trăiești fără bunuri materiale?
Și eu mă bucur de viață creștină fiind chiar mai mult decât pe vremea când eram agnostico=atee.

ca nici iisus nu a trait

| RAY a răspuns:

Se uita faptul ca evul mediu a durat o mie de ani, a fost raiul pe pământ?

http://ro.wikipedia.org/wiki/Evul_Mediu

| RAY a răspuns:

Un om care nu are credinta in ceea ce nu cunoaste si doar se minte nu trebuie numit cumva pur simplu nu cred simplu, poate fii numit agnostic = nu afirma ca stie ca nu exista dumnezeu, poate fii numit ateu pentru ca nu are credinta, in orice caz atei sutem cu toti, doar ca uni dintre noi are cu un zeu in plus fata de alti, crestini nu cred in multi zeii, in fapt crestini sunt impartiti in 6000 de religi, secte, culte care se contrazic intre ei, fiecare dintre astea se considera ca fiind singura care te trimite in rai, biblia se contrazice singura de multe ori, credinta in dumnezeu este ramasista copilariei noastre

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dar înainte să fii ateu, erai credincios? Cum ai devenit ateu?

| Anonim1321 explică (pentru sadrian46):

Eu de fapt n-am crezut niciodata in Dumnezeu! Eu am 17 ani si sunt clasa a 11-a,ai mei ma obliga sa merg la biserica in fiecare duminica,dar de cate ori ma duc,nu sunt atent la rugaciuni deloc! Tot timpul ma gandeam la altceva! Stiu ca nu e ok ce fac in biserici dar asta este momentan pana voi avea si eu putere! Pe mine nu m-a convins religia din diverse motive:mentalitatea, cel putin la mine ar suferi daca as duce o viata dedicata bisericii, predicile sunt rostite pe degeaba ca oamenii tot obiceiurile obisnuite le vor avea, plus ca traim intr-o lume in care e imposibil sa traiesti fara bunurile materiale, care conteaza 90% din viata omului! Eu ma bucur de viata cu riscul de a fi judecat dar tine minte ca oricum ai duce, viata nu e ideala si nici biserica nu rezolva multe...

| sadrian46 a răspuns (pentru Anonim1321):

...bunurile materiale, care conteaza 90% din viata omului!
Pe măsură ce înaintezi în vârstă, o să afli în ce procent contează.

| ania a răspuns (pentru Anonim1321):

De ce să trăiești fără bunuri materiale?
Și eu mă bucur de viață creștină fiind chiar mai mult decât pe vremea când eram agnostico=atee.

| Panamax a răspuns:

Sunt la fel ca religiosii. Unii mai ok altii mai putin.
Orice padure are uscaturile ei.

| Anonim1321 explică (pentru Panamax):

Personalitatea conteaza cel mai mult

| Darkmagic a răspuns:

Inteleg ca tu ai un..."ceva", mai mult impotriva bisericii decat a credintei. laughing
In fine...
Ateii din viata reala sunt ok in general, (cel putin persoanele cu care am eu tangenta), caci nu te face ateismul mai bun si mai inteligent, sau mai rau si mai prost.
Problema rezida aici, pe TPU, unde multi atei si-au facut cont doar pentru a se contra cu religiosii, iar multi dintre "religiosi" au conturile facute pentru propaganda.
Ca sa nu existe vreo suparare, big grin ii consider si pe ateii de tipul "razboinic", si pe propagandistii religiosi... putin idioti.
Nu convinge nimeni pe nimeni sa devina ateu sau religios... postand (de cele mai multe ori) cretinisme pe un site.
Daca internetul te face religios sau ateu cu o suta de postari tampite, atunci scuze, dar insul ala este extrem de slab in credinta sau in necredinta lui.
E un fas. happy

| Holiday a răspuns (pentru Darkmagic):

"Inteleg ca tu ai un..."ceva", mai mult impotriva bisericii decat a credintei."

Singura valoare reala a asa zisei credinte e capacitatea de a crea niste grupari care produc un venit si/sau putere cuiva. Freelancer-ii in credinta, adica cei neafiliati vreunei grupari au valoare care tinde catre zero. Si nu zic zero pentru ca tot mai baga si astia niste bani in buzunar cuiva, macar cumparand niste maculatura cu tenta religioasa cu care isi intretin credinta si din care se inspira in creerea propriei povesti in care sa creada.

Fara gruparile astea, credinta ar fi similara superstitiei cu pisica neagra care iti taie calea. Adica ar fi inofensiva, mai mult ceva funny si fara cluburi de fani care sa consume contra cost diverse produse conexe.

| AliGab a răspuns:

Daca sunt oameni de isprava ce as putea avea cu ei?

| Nilsson a răspuns:

Sunt niște oameni nefericiți.

| Anonim1321 explică (pentru Nilsson):

De ce crezi asta?

| Nilsson a răspuns (pentru Anonim1321):

Cum poate fi cineva fericit fără Dumnezeu? Tu ești?

| Anonim1321 explică (pentru Nilsson):

Eu sunt fericit cu ce am! Nu pentru toți există Dumnezeu!

| Nilsson a răspuns (pentru Anonim1321):

Dumnezeu există pentru toți, fie că unii acceptă sau nu.
Referitor la fericirea ateilor, cel puțin din experiența mea personală nu prea mi se par foarte împliniți în ciuda faptului că se străduiesc să arate contrariul.
Ba chiar le scapă mult mai des înjurături decât în comparație cu cei credincioși, semn de nervozitate interioară.
De multe ori caută tot felul de distracții, comedii, să râdă din orice, asta nu e fericire, e semnul un gol interior care are nevoie de a fi compensat prin alte lucruri.

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Toti crestini sunt fericiti? iisus a fost fericit? suferinta este o binecuvantare potrivit bibliei

| RAY a răspuns (pentru Nilsson):

Dumnezeu există pentru toți, fie că unii acceptă sau nu.

dovedeste ca exista Dumnezeul tau

Referitor la fericirea ateilor, cel puțin din experiența mea personală nu prea mi se par foarte împliniți în ciuda faptului că se străduiesc să arate contrariul.

crestini sunt toti impliniti? nici mie nu mi se pare ca sunt

Ba chiar le scapă mult mai des înjurături decât în comparație cu cei credincioși, semn de nervozitate interioară.

cele mai civilitate popoare sunt atee

De multe ori caută tot felul de distracții, comedii, să râdă din orice, asta nu e fericire, e semnul un gol interior care are nevoie de a fi compensat prin alte lucruri.

asta depinde de fiecare in parte

| Octavian199 a răspuns:

Irinele.De ce nu le tineti pentru voi? Zeii nu se impart prin pliante sau ciocanind la usa rolling on the floorCrezi in el, nu imi pasa, dar nu veni la mine la usa cu afise, carti, etc rolling on the floor

| Irinel15123532 a răspuns:

Nu suntem in masura sa judecam pe nimeni draga prietene, doar prezentam si argumentele noastre, ceea ce noi credem.
Iisus spune '' Vă dau o poruncă nouă: Să vă iubiţi unii pe alţii; cum v-am iubit Eu, aşa să vă iubiţi şi voi unii pe alţii.
Prin aceasta vor cunoaşte toţi că sunteţi ucenicii Mei, dacă veţi avea dragoste unii pentru alţii."
Iisus spune ''Nu vreau ca ceialalti sa stie ca sunteti ai mei prin faptul ca scoateti demoni, ca vindecati boli si inviati mortii, ci vreau sa stie ca sunteti ucenicii Mei, prin faptul ca aveti dragoste unii pentru altii, asa vreau sa va recunoasca toti, dragostea este cea mai mare porunca''
Iisus spune mai departe ''Nu este mai mare dragoste decat ca cineva sa isi dea viata pentru prietenii sai, voi sunteti prietenii Mei''
Citeste noul testament, Hristos te iubeste.

| suntserios a răspuns (pentru Irinel15123532):

Serios, tu personal si alti habotnici de pe aici sunteti capabili la o discutie despre religie sa construiti un argument singuri? Fara sa dati citete de prin cartie scrise de cine stie cine?

Eu nu am vazut mai niciun raspuns dat de tine din porpia ta gandire. Asta nu spune despre tine decat ca esti manipulat de niste text, caz in care raspunsurile tale sunt irelevante si fara nicio noima. Dar presupun ca atat poti.

| Atlantic007 a răspuns:

Nu stiu de ce voi ateii tineti sa ne atacati mereu credinta noastra in Dumnezeu

| Anonim1321 explică (pentru Atlantic007):

Eu nu am atacat credinta voastra in Dumnezeu! Dimpotriva, m-am temut sa nu ma atacati voi

| Holiday a răspuns (pentru Atlantic007):

"Nu stiu de ce voi ateii tineti sa ne atacati mereu credinta noastra in Dumnezeu"

Ce semeni, aia culegi, in ultima instanta. Crestinismul e miscarea care a "atacat" cei mai multi oameni care nu le impartaseau credintele tembele. Probabil ca a venit randul vostru sa fiti luati la misto, si pe buna dreptate. Diferenta uriasa e ca voi ati rupt gatul la milioane de oameni care nu va impartaseau credintele in spiridusi, pe cand noi doar facem misto de voi. Sesizezi diferenta? Asa ca nu va mai smiorcaiti atat.

| RAY a răspuns (pentru Atlantic007):

Exprimarea libera nu inseamna atac asupra credintei tale

| ania a răspuns (pentru Holiday):

Nu creștinismul a atacat cei mai mulți oameni care nu le împărtășeau crednțele. Ateul comunist Stalin a omorît 60 de milioane de oameni pe timp de pace, nimeni nu se compară cu el.

| Holiday a răspuns (pentru ania):

"Ateul comunist Stalin a omorît 60 de milioane de oameni pe timp de pace."

Ce va mai plac exagerarile...De fapt au existat undeva intre 15 si 20 milioane de victime mai mult sau mai putin directe ale regimului stalinist. Dar asta nu a impiedicat BO Rusa sa colaboreze cu el. De altfel in orice stat de genul asta, biserica majoritara e un aliat de nadejde al conducerii politice. Nici BO Romana nu a facut exceptie in vremea comunismului.
Problema dictatorilor nu e biserica in sine, ci membrii ei care au alte orientari politice, iar astia au fost indepartati/ucisi, ca dealtfel orice cetatean avand orice alta profesie.

Pe de alta parte, numai cruciadele au facut 8-9 milioane de victime, Inchizitia la fel, fara numar, intr-o vreme cand populatia era de 4-5 ori mai mica decat la inceputul sec. 20. Dar mai important e ca practic crestinii au distrus complet civilizatii intregi din America de Nord si de Sud, au facut trafic cu sclavi din Africa, sa nu mai vorbim ca s-au omorat intre ei pentru bani, putere si influenta.
Culmea e ca sunteti atat de revoltati de ce fac islamistii, dar ei nici 5% din crimele crestinismului nu le-au facut. Si ca sa fim onesti, voi ati inceput galceava cu ei, pe undeva era de asteptat ca la un moment dat sa vrea sa v-o traga.