| DianaDiana123 a întrebat:

Ce parere aveti despre baptisti, penticostali? Care e diferenta intre acceste 2 religi? Vreau raspunsuri serioase

Răspuns Câştigător
| Pocait01 a răspuns:

Din păcate la bisericile penticostale pot fi diferențe majore și de la biserică la biserică, iar tradiționalismul este exagerat în multe dintre acestea.
La baptiști este un pic mai organizată situația și se bazează puțin mai mult pe raționament față de alte denominațiuni, doar că este o unitate puțin exagerată în informațiile teologice ceea ce face ca și informațiile eronate sau insuficiente asupra unei interpretări să fie acceptate la scară largă.

Ce mă deranjează mai mult este că la penticostali se pune prea mult accentul pe misticism și nu pot recomanda biserica penticostală unei persoane ce-L caută pe Hristos.

| T0Teu a răspuns (pentru Pocait01):

Misticism? Dacă tu numești darurile Duhului Sfânt (DIN BIBLIE) misticism, nu știu ce fel de "pocait" te consideri.

| Pocait01 a răspuns (pentru T0Teu):

Unde am scris asta?

| T0Teu a răspuns (pentru Pocait01):

Ce anume?

| Pocait01 a răspuns (pentru T0Teu):

Cum adică ce anume? Singurul lucru pentru care m-ai acuzat.
"tu numești darurile Duhului Sfânt (DIN BIBLIE) misticism"

| T0Teu a răspuns (pentru Pocait01):

Pai tocmai asta ai spus. Ca "la penticostali se pune accentul prea mult pe misticism"

| Pocait01 a răspuns (pentru T0Teu):

Cunosc penticostali buni, evlavioși și am colaborat cu biserici penticostale bune ce au învățătură și comunitate bună, dar nu toate sunt așa și nu toți sunt așa.

Da, asta am spus. Nu că darurile Duhului Sfânt sunt parte a misticismului ci că penticostalii pun prea mult accent pe misticism.
Un exemplu este credința dintr-o biserică penticostală conform căreia atunci când se roagă se ridică de la sol, unii crezând că ajung la tavan spunând prin asta că Duhul i-a dus până acolo. Acești oameni pun o presiune inutilă pe cei noi veniți care-L caută pe Hristos, înțeleg importanța Duhului Sfânt în viața lor și în lume, dar se opresc în întrebări precum "eu dacă nu ajung la tavan sau măcar 2 cm de la sol am Duhul Sfânt?" Să nu mai spun că înțelegerea persoanei Duhului Sfânt este alterată prin atribuirea manifestărilor mistice Duhului Sfânt prin asta demonstrând că nu-L cunosc.
Una este să nu știi ce reprezintă focul în Biblie sau să nu accepți o interpretare pe un pasaj mai greu de înțeles, alta este să spui că ai putere de la Duhul Sfânt să vindeci prin batiste vândute. Asftel de promovări catastrofale a înțelegerii Duhului Sfânt și a practicării credinței în misticism mă împiedică să recomand aceste biserici pe care nu le cunosc. Riscul este prea mare chiar dacă știu că sunt și biserici penticostale ce au o înțelegere bună a persoanei Duhului Sfânt.

| T0Teu a răspuns (pentru Pocait01):

Eu cunosc multe biserici penticostale "normale", sa le zic asa. Adica nici n am auzit pana acum de bisericile cum sunt cele descrise de tine mai sus. Nu zic nu, poate chiar se exagereaza, dar nu cred ca acele biserici sunt in numar mare, din moment ce eu nu am auzit deloc despre ele pana acum.

12 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Nu e mare diferență.Eu am m-am botezat la penticostali, soțul meu la baptisti.Și baptistii și penticostalii au la bază ca și ortodocșii, catolicii, luteranii etc Crezul de la Niceea.E doar o diferență de accente.La penticostali se accentueaza experimentarea darurilor supranatuale( sunt și preoți ortodocsi la care credincioșii merg pentru a primi un mesaj profetic, pentru rugăciune de eliberare de sub influența demonilor, a blestemelor, etc) ale Sfântului Duh iar la baptiști se accentueaza studierea Bibliei, să inveți să percepți mesajele lui Dumnezeu prin meditarea la și înțelegerea Scripturii.

| CuStimaSiRespect a răspuns (pentru ania):

Există diferențe în alte aspecte practice între baptiști și penticostali, cum ar fi purtarea capului acoperit la femei sau abstinența de la alcool?

| ania a răspuns (pentru CuStimaSiRespect):

Aici depinde de biserică.Da, on cele penticostale mai multe cer ca să fie capul acoperit la femei decaît in cele baptiste, dar si in cele penticostale mai netraditionale majoritatea nu poartă batic.Da, in privința abstinentei de la alcool, la cele penticostale in general se cere abstinență totală, la baptisti se accentuează să nu te imbeți nu să nu bei deloc.In cele penticostale mai moderne se cere să nu te imbeti nu să nu bei deloc alcool.

| mODIN a răspuns:

Trebuie in primul rand sa mentionez ca nu mi se pare neaparat corect sa le numesti "religii". O sa presupun ca tu, cea care ai scris intrebarea, esti crestin-ortodox. Diferenta intre ce crezi tu si ce cred ei e minusculta. Absolut minuscula! Sunt doar ramuri diferite ale crestinismului, nu religii diferite. Daca vrei sa vezi cum arata o religie cu adevarat diferita, cauta despre Falun Gong, Cao Dai, Hare Krishna, Taoism sau Odalism.

Cu privire la ce parere am: ma bucur ca exista atata varietate in Protestantism! Cumva nu m-am lamurit in ce masura o religie trebuie sa fie conservatoare sau sa se adapteze timpurilor, dar imi dau seama ca anumite denominatii crestine pur si simplu au ramas in urma. De baptisti trebuie sa recunosc ca nu stiu extrem de multe, dar ma bucur mult de existenta penticostalilor, pentru ca mi se pare ca pun mult mai mult pret pe intelegerea textelor religioase, nu venereaza icoane (practica pe care o consider a fi creerea unui chip cioplit) si sunt mult mai implicati social decat ortodocsii.

| T0Teu a răspuns:

Eu am o părere buna deoarece ei sunt mult mai aproape de adevarul Bibliei (si multi chiar au ajuns la el) decat majoritatea "credinciosilor" din religiile majoritare. Nu sunt subiectiva în momentul asta, dar trebuie sa fim realiști. Într adevăr, nu spun ca toți penticostalii sau baptiștii trăiesc asa cum cere Biblia, dar vorbim la general. Diferențe între ei nu prea sunt, doar ca la penticostali se pune mult accentul pe lucrarea Duhului Sfânt, pe botezul cu Duhul Sfânt și darurile Lui. Baptiștii, din ce am înțeles se bazează pe studiu biblic, dar eu, cunoscând penticostalismul, pot spune ca și penticostalii se axează mult pe studiul biblic.
În concluzie, nu sunt mari diferențe între ei, din ce cunosc eu pana acum.