| Chrisa28 a întrebat:

Ce parere aveti voi despre cei care sunt de religie neoprotestanta [baptisti,evanghelisti, penticostali]? Ati vizitat vreodata biserica lor? Cu ce impresie ati ramas?

Răspuns Câştigător
| wales a răspuns:

Nu te lăsa ghidată după fel şi fel de păreri, cum bine ştii, părerile sunt împărţite. Pe tine trebuie să te intereseze, cine respectă Cuvântul Lui Dumnezeu, adică, Biblia, acolo să te duci:

`` cum vom scăpa noi, dacă stăm nepăsători faţă de o mântuire aşa de mare, care, după ce a fost vestită întâi de Domnul, ne-a fost adeverită de cei ce au auzit-o, `` Evrei 2:3.

Dacă doreşti şi sfatul meu, încearcă o Biserică Baptistă sau Penticostală.

| Leutzbv a răspuns (pentru wales):

Dar de ce nu si una charismatica? happy

| wales a răspuns (pentru Leutzbv):

Corect! Dar nu am omis cu un scop anume, ci nu am dorit sa incarc prea mult comentariul.

| Leutzbv a răspuns (pentru wales):

Ma gandeam ca ai ceva impotriva noastra happy

| wales a răspuns (pentru Leutzbv):

Nu, de ce as avea?

| Leutzbv a răspuns (pentru wales):

Glumesc happy O sa-mi permit sa te adaug in lista de prieteni daca este ok pentru tine...

| wales a răspuns (pentru Leutzbv):

Tocmai ti-am trimis o invitatie...

| kissyou20lukas a răspuns (pentru wales):

Dar nu se pot numi "Biserici" acestea. Se administreaza corect tainele de catre cler in aceste biserici ( casa de rugaciune laughing )? Stai putin, voi aveti pastor si nu preot cu har si va bazati pe cuvantul lui! Opss Mantuitorul a instituit clar Botezul, Impartasirea de Trupul si Sangele lui si a zis "asta sa o facem spre pomenirea Lui" asa a aparut si Sfanta Liturghie. Si imi spui u mie ca sectele acestea respecta intru totul Biblia? Hai fugi de aici mancatori de suflete si unelte ale diavolului spre pierzania celor nestiutori si creduli!

| wales a răspuns (pentru kissyou20lukas):

Câtă naivitate! Să crezi un lucru fără să-l cercetezi. Cel mai trist nu este atunci când un ateu loveşte în creştinism sau musulman sau, sau, ci cel mai trist este când creştinismul loveşte, culmea, tot în creştinism. Păi, dacă noi suntem dezbinaţi cum să nu fie îndreptăţiţi ceilalţi să lovească şi ei? Nu te lasă protestanţii să te închini? Arăţi tu dragostea Lui Hristos prin atitudinea ta?

`` Dragostea este îndelung răbdătoare, este plină de bunătate; dragostea nu pizmuieşte `` 1 Cor.13:4.

Sfânta împărtăşanie de care vorbeşti tu, de fapt este Cina Domnului şi care Biblia vorbeşte foarte lămurit; să nu participi la această Cină într-un chip nevrednic:

`` Pentru că, ori de câte ori mâncaţi din pâinea aceasta şi beţi din paharul acesta, vestiţi moartea Domnului, până va veni El. De aceea, oricine mănâncă pâinea aceasta sau bea paharul Domnului în chip nevrednic, va fi vinovat de trupul şi sângele Domnului. Din pricina aceasta sunt între voi mulţi neputincioşi şi bolnavi, şi nu puţini dorm. `` 1 Cor. 11:26, 27,30.

Biblia mai spune să nu ne judecăm unii pe alţii: `` Dacă ne-am judeca singuri, n-am fi judecaţi. `` 1 Cor. 11:31; sau vezi Matei 7:1.

Te opreşte cineva să nu respecţi Cuvântul Lui Dumnezeu? Bineînţeles că nu, ci totul pleacă dintr-o inimă răutăcioasă. Oare la fel ar fi procedat Domnul Isus, la fel cum procedezi tu?

`` Ioan I-a zis: Învăţătorule, noi am văzut pe un om scoţând draci în Numele Tău; şi l-am oprit, pentru că nu venea după noi. `` Marcu 9:38.

Ştii ce i-a răspuns Domnul Isus?

`` „Nu-l opriţi", a răspuns Isus, „căci nu este nimeni care să facă minuni în Numele Meu, şi să Mă poată grăi de rău îndată după aceea. `` Marcu 9:39.

Cred că mai ai foarte multe de învăţat de la viaţă şi din Biblie, dar hai să îţi arăt şi ţie, de fapt, cum arată realitatea pe mapamond a creştinilor pe denominaţii:

Pe primul loc ca număr de indivizi se situează Biserica Catolică cu 1.1 miliarde de persoane, însemnând peste 50% din populaţia creştină; ei formând majoritatea în 67 de ţări. Pe locul doi se află Biserica Protestantă `` aici este inclus tot ce înseamnă pentru tine ( sectanţi ) `` cu 801 milioane, însemnând 37% din totalul populaţiei creştine; ei formând majoritatea în 49 de ţări, iar pe ultimul loc se găseşte Biserica Ortodoxă cu 260 de milioane din care 143 de milioane se află în Rusia. Biserica Ortodoxă însumează doar 12% din totalul populaţiei creştine şi se mai regăsesc doar în 3-4 ţări pe lângă Rusia.

Si pentru ati forma o imagine de ansamblu te rog sa vezi si harta:

http://www.religioustolerance.org/worldrel.htm

Trebuie să înţelegi că sunt ţări care habar nu au de ortodoxie şi practicile lor de plimbat oase s.a.m.d. Crede-mă, eu trăiesc într-o ţară protestantă şi-i mulţumesc Lui Dumnezeu pentru asta. Eu nu zic că nu sunt şi ortodocşi care respectă Cuvântul, dar să spui că numai ortodoxismul este ok, deja intrăm în lumea poveştilor celor mici, nu mai spun că în viziunea celor afectaţi de îndoctrinările răutăcioase ale conducătorilor ortodocşi, ţări precum Australia, Noua Zeelandă, Regatul Unit, America, Canada etc, sunt consideraţi, te citez `` secte ``, scuză-mă, dar cine afirmă asta, are şi o mare doză de invidie.

| kissyou20lukas a răspuns (pentru wales):

Asa este Ortodoxia este cea mai putina si nici din acesti oameni nu se mantuiesc multi si aici se adeveresc cuvintele Mantuitorul: "Intraţi pe poarta cea mare poarta îngustă şi lată este calea care duce la pierzare, şi mulţi sunt cei care intră pe ea Strâmtoarea este. Poarta şi îngustă este calea care duce la viaţă, şi puţini îl găsesc." (Matei 7, 13.14) Ai inteles? Daca ai urechi de auzit sa auzi!"Trebuie să înţelegi că sunt ţări care habar nu au de ortodoxie şi practicile lor de plimbat oase s.a.m.d." Auzi ca plimbam oase! Ai vrea tu sa ai oasele cum le au sfintii si sa fii cinstit? Sigur ca da. Dar voi protestantii respingeti cinstirea sfintilor! Psalm 150, 1 Spune ca adorarea lui Dumnezeu sa i-o aducem cinstindu-i pe sfintii Lui. "Laudati-l pe Domnul intru sfintii lui" ca cinstindu-i pe sfinti ii aducem in mod indirect lui Dumnezeu slava ca El este cel care ne-a daruit harul sfintitor. Vezi de ce cinstim Sfintele Moaste? Mai vrei argumente? Iti mai dau! IV Reg. 13, 21 "Si aruncand un mort in graba peste oasele lui Elisei, acesta a inviat" Ii mai cinstim pe sfinti ca Insusi Mantuitorul ia cinstit numindu-i: "Prietenii mei! (In 15, 14), "Casnicii lui Dumnezeu" (Ef. 2, 19), "Judecatori ai lumii" (Mt. 19, 28). Iubirea inseamna si dreptate dragule! Lui Iov i-a fost de ajuns numai iubirea? Desigur el a fost un om drept de aia i se spune dreptul Iov. Invidie? Ma confunzi. Eu vreau ca toti sa ajunga la adevar si sa se mantuiasca, doar atat! Vezi ceva rau in asta? Si eu traiesc in Romania nu in tarile enumerate de tine ca fiind indoctrinate... Eu nu am nici o problema omule deoarece am invatat despre voi si despre romano-catolici si toti ereticii si am gandit si eu si nu m-am lasat influentat de faptul ca m-am nascut ortodox, dar in ortodoxism si invataturile lasate de Sfintii Parinti, deci in aceasta religie despre care tu spui ca e cea mai mica ca intindere pe glob eu nu vad nici o "vina" sa spun asa. Voi chiar nu vreti sa luati aminte la istorie? Voi protestantii v-ati desprins din catolicism, Luther a fost cel care a facut asta, el a fost primul si catolicii s-au desprins de noi, noi fiind credinta lasata de Mantuitorul prin sfintii Apostoli si cu asta ti-am spus totul. Tu nu-ti cunosti trecutul bine si vrei sa ma combati pe mine? Si imi mai spui ca mai am de invatat? Oricum viata este o cunoastere continua! Nu ma fa nestiutor ca eu spre deosebire de tine vorbesc liber fara "copy" si "paste" de pe net.

| wales a răspuns (pentru kissyou20lukas):

Drăguţă, nu doresc să-mi petrec timpul polemizând pe o idee ce tu încă nu o stăpâneşti bine şi crede-mă! Cu tot respectul îţi spun şi nu doresc să te dojenesc în vreun fel, dar chiar mai ai de învăţat mult de la viaţă şi din Biblie, încă o dată te rog, să nu te superi şi primeşte aceste vorbe ca pe un sfat părintesc. Nu se cade să-ţi reamintesc acum despre cele subliniate de tine cu privire la omul care s-a atins de oasele lui Elisei `` 2 Împărăţi 13:21 `` şi ce face biserica ortodoxă, nu are nicio legătură, pentru că ce fac ei se numeşte idolatrie. Păi tu crezi că acele oase au înfăptuit acel miracol sau puterea Lui Dumnezeu? Nu cumva stătea Dumnezeu în loc de nişte oase şi nu putea face minuni, să fim serioşi!
Iar treaba cu poarta cea strâmtă, se referă în primul rând, la cei care nu sunt de religie creştină, sper că nu eşti atât de naiv să crezi că doar ortodocşii vor fi mântuiţi? În fine, e treaba ta să crezi ce doreşti, dar eu tot ce-ţi spun îţi spun, pe lângă tot ce cunosc se adaugă şi experienţă. Stai liniştit, că şi eu m-am născut în România, dar e greşit să afirmi că te-ai născut ortodox, dar cine se naşte într-o familie de medici, înseamnă că se naşte doctor? Dacă vrea să devină doctor, trebuie să vrea mai întâi, e aşa stă treaba cu orice alegere, fie ea şi religie, ai prins ideea? Mai bine priveşte unde sunt ţările preponderent ortodoxe faţă de altele, iar treaba cu copy/paste, ar fi iraţional să nu foloseşti ceva dacă tot există şi te ajută în anumite situaţii.

Nu uita! Nu trebuie să îţi epuizezi toate resursele împotriva creştinilor. Învaţă de la Pavel, să nu lovim în vânt, adică în zadar `` 1 Cor. 9:26. Şi trebuie să te lupţi, lupta cea bună `` 1 Timotei 1:18 ``.

| kissyou20lukas a răspuns (pentru wales):

In mare parte e bine ce spui happy, dar nu se numeste idolatrie ti-am dat argumentele mai sus de ce ii cinstim deschide Biblia si vezi ca Insusi Mantuitorul i-a cinstit! Oamenii care au dus o viata bineplacuta lui Dumnezeu au fost invredniciti de El de nestricaciune! 1 Cor 3, 16 " si 1 Cor 6, 19 "Trupurile voastre sunt temple ale Duhului Sfant, iar cel ce va strica templul Duhului Sfant il va strica si pe el Domnul!" Asta se va intampla cu cei care petrec in desfrau. Biblia spune clar si face deosebire intre trupurile Sfintii si ale oamenilor de rand. Se pare ca nu ai urechi de auzit si nu auzi! "2 Împărăţi 13:21" frate cartea se numeste Regi nu Imparati straight face in fine straight face Da nu crezi tu ca Hristos care l-a sfintit pe Elisei si l-a invrednicit de nestricaciune impreuna cu Duhul Sfant care s-a salasluit in Elisei in trupul lui asa au devenit oasele moaste si asa s-a produs minunea?

| wales a răspuns (pentru kissyou20lukas):

Împărat sau Rege e tot una, te rog consultă un dex.

`` Nu ştiţi că trupul vostru este Templul Duhului Sfânt care locuieşte în voi şi pe care L-aţi primit de la Dumnezeu? Şi că voi nu sunteţi ai voştri? `` 1 Cor. 6:19.

Dar, citeşte în ce context a spus Pavel asta?! Nu le potrivi ca nuca-n perete! Contextul este următorul:

`` Fugiţi de curvie! Orice alt păcat, pe care-l face omul, este un păcat săvârşit afară din trup; dar cine curveşte păcătuieşte împotriva trupului său. `` 1 Cor. 6:18.

Textul se referă la păcate săvârşite cu trupul, adică curvia, pentru că sunt păcate pe care le poţi săvîrşi cu mintea sau, sau etc, iar păcatele nu le poţi săvîrşi decât dacă eşti în viaţă, ce conexiune faci tu între 2 Împărăţi 13:21 şi 1 Corinteni 6:19? Nu are nicio legătură cu bazaconiile tale, believe me.

Poate ai vrut să aduci în discuţie un verset, tot din 1 Corinteni, dar numai că se află la alt capitol, de exemplu, ce spune Biblia despre aceste trupuri materiale:

`` Căci trebuie ca trupul acesta, supus putrezirii... `` 1 Cor. 15:53.

Cum spune textul despre trupurile noastre materiale că sunt? Sunt supuse PUTREZIRII! Pricepi?

Şi mai departe:

`` Ce spun eu, fraţilor, este că nu poate carnea şi sângele să moştenească Împărăţia lui Dumnezeu; şi că putrezirea nu poate moşteni neputrezirea. ``! Cor. 15:50.

Textul spune foarte lămurit: Putrezirea nu poate moşteni neputrezirea, ai prins ideea?

By the way! Nu ai explicat cum te-ai născut tu ortodox? Sau cum se poate naşte cineva ortodox, catolic, protestant, doctor sau inginer? Tot nu crezi că încă mai ai foarte multe de învăţat? De ce oare copiii consideră că ştiu mai bine decât părinţii? Acum, nu vei înţelege, dar atunci când vei ajunge să ai şi tu copii, aşa de vârsta ta, atunci vei înţelege ce îţi spun eu acum şi cât de puerilă poate fi câteodată gândirea tinerilor. Oricum este o vârstă frumoasă.

| kissyou20lukas a răspuns (pentru wales):

Tot pe a ta o tii si vad ca nu ai tinut cont de argumentele clare pentru cinstirea sfintilor. straight face De asta a indumnezeit Iisus Hristos firea omeneasca, adica trupul si s-a suit cu el la Tatal? Ca sa vii tu sa imi spui acum ca trupul indiferent de ce s-ar intampla este supus putreziciumii? esti de ras laughing dar si de plans in acelasi timp crying, de ras pentru ca te rade dracul si se bucura, iar de plans, te plang sfintii pe care tu nu-i cinstesti. OOO scuza-ma ca iti spun dar la mine in Biblia mea ortodoxa suna altfel textul din 1 Cor 15:53 "Caci trebuie ca acest trup stricacios sa se imbrace in nestricaciune si acest (trup) muritor sa se imbrace in nemurire" opss asta chiar iti confirma ceea ce am spus in celelalte comentarii despre Sfinti si Sfintele Moaste! Daca nici acum nu intelegi e clar! Deci textul arata clar posibilitatea trupului de a devenii nestricacios. Nu ai urechi de auzit sa auzi! Si ca sa iti raspund la intrebare..."cum de m-am nascut ortodox" pai vreau ca aici sa punctez doua aspecte si anume m-am nascut om cu pacat stramosesc din maica mea, deci prima mea nastere, nasterea trupeasca, desigur nu numai trupeasca ca aveam si suflet numai ca sufletul meu inainte de Botez era innegrit si inntunecat impreuna cu trupul supusi pacatului si mortii si cel de-al doilea este nasterea mea in Iisus Hristos din apa si din Duh si asa m-am nascut eu ortodox! Oricum se pare ca lucrurile simple intra greu in mintile complexewinking la tine bat apropoul aici, deoarece ceea ce ai spus: "De ce oare copiii consideră că ştiu mai bine decât părinţii? Acum, nu vei înţelege, dar atunci când vei ajunge să ai şi tu copii, aşa de vârsta ta, atunci vei înţelege ce îţi spun eu acum şi cât de puerilă poate fi câteodată gândirea tinerilor. Oricum este o vârstă frumoasă." E aiurea nu ti se pare ca te contrazici singur? Normal ca e o varsta frumoasa. Si stii de ce e frumoasa? Pentru ca este traita in simplitate si curatenie! Mantuitorul a spus sa lasam copii sa vina la El, sa nu-i oprim, ca a unora ca acestia este Imparatia cerurilor! Ca ei trebuie sa fim sa mostenim Imparatia Domnului. Tu judeci acum copilaria prin care ai trecut si tu, dar daca nu te vei intoarce la ea pierdut vei fi ca de altfel orice om! Eu nu imi mai pierd timpul cu tine asta sa stii sa nu zici ca nu am stiut ce sa iti scriu la ce vei zice mai departe dar nu are rost. Dumnezeu face binele celui cel voieste nu celui ce nu-l voieste. Sper sa ajungi la lumina adevarului si sa iti deschizi sufletul si mintea si sa iti dai seama ca nu poti sa imparti aceeasi Imparatie cat de mare ar fi ea daca tu nu ai cinstit Sfintii care se afla acolo, oricum ei se roaga la Dumnezeu pentru toti! Duhul Sfant sa te lumineze!

| wales a răspuns (pentru kissyou20lukas):

Atunci când vine vorba despre Cuvântul Lui Dumnezeu `` Biblia ``, nu trebuie să citeşti ce nu scrie. Una este să cinsteşti, adică, să porţi respect pentru cineva; şi alta e să venerezi o persoană, fie ea vie sau moartă. De fapt, ce înseamnă cuvântul moaşte: Rămășițele mumificate din corpul unei persoane considerată sfântă. A mumifica = A îmbălsăma; a transforma în mumie un cadavru. Atenţie! Cuvântul `` a considera `` nu reprezintă superlativul, ci relativul. Să nu uităm! Procesul de mumificare era folosit din cele mai vechi timpuri, de exemplu; vezi Egiptul antic şi procesele de îmbălsămare, mumificare a faraonilor. Doar nu crezi că şi ei erau sfinţi?

Ai o viziune greşită asupra morţii şi asupra tuturor lucrurilor materiale care sunt supuse învechirii şi putrezirii, te citez:

`` Ca sa vii tu sa imi spui acum ca trupul indiferent de ce s-ar intampla este supus putreziciumii? ``

Bineînţeles, că acest trup este supus putrezirii! Acest fapt este dovedit ştiinţific, în plus, chiar Biblia o spune! Îţi voi demonstra cu Biblia ortodoxă, pentru că tu ai omis să citezi un text:

`` Aceasta însă zic, fraţilor: Carnea şi sângele nu pot să moştenească împărăţia lui Dumnezeu... `` 1 Corinteni 15:50.

Tot în Biblia ortodoxă mai scrie că:

`` Eu sunt Dumnezeul lui Avraam şi Dumnezeul lui Isaac şi Dumnezeul lui Iacov? Nu este Dumnezeul morţilor, ci al viilor. `` Matei 22:32.

Aşadar, tot ce facem cât suntem în viaţă, facem prin puterea Lui Dumnezeu, dar când eşti mort, nu mai poţi face nimic! Deci, Biblia ta ortodoxă spune la fel în 1 Corinteni 15:53, doar că tu, răstălmăceşti cele scrise, te rog, vezi şi textul original din greacă unde este folosit cuvântul putrezire `` φθaρτὸν ``. De fapt, textul spune clar! Că noi vom fi schimbaţi şi vom primii alte `` trupuri ``, care nu sunt supuse putrezirii, dar acest lucru nu se va realiza la moartea fiecărui om, ci la cea din urmă trâmbiţă `` 1 Corinteni 15:52 ``, mai exact, acest eveniment se va petrece în momentul răpirii credincioşilor la Domnul, atât celor morţi, cât şi celor vii; pentru că, până atunci omul mort `` fie credincios sau nu ``, va fi într-o stare de aşteptare, iar acest lucru este valabil pentru suflet, nu pentru trupul material supus putrezirii. Chiar şi Ioan mărturiseşte că a văzut SUFLETELE celor credincioşi, nicidecum trupurile:

`` Şi am văzut sufletele celor ce li se tăiase capul din pricina mărturiei lui Isus şi din pricina Cuvântului lui Dumnezeu, `` Ap. 20:4; vezi şi Ap. 6:9.

Chiar şi marele înţelept Solomon a observat că morţii nu au cunoştinţă, nici nu sunt în vreo altă stare de conştiinţă:

`` Cei vii, în adevăr, măcar ştiu că vor muri; dar cei morţi nu ştiu nimic şi nu mai au nicio răsplată, fiindcă până şi pomenirea li se uită. `` Eclesiastul 9:5.

Persoana care este moartă este fără cunoştinţă şi fără idee despre ce se mai întâmplă în lumea celor vii, materială şi logic, nu mai pot face nimic pentru ei sau pentru cei vii.

Ai mai declarat: `` E aiurea nu ti se pare ca te contrazici singur? Normal ca e o varsta frumoasa. Si stii de ce e frumoasa? ``

Drăguţă, aici nu-i vorba de auto-contrazicere, ci am subliniat două idei: `` frumuseţea vârstei şi naivitatea ei ``, acum ai priceput? Cred că conştientizezi de ce ştiu că tinereţea e frumoasă?!

Tot nu ai explicat cum te-ai născut tu ortodox; sau nu poţi explica asta?

| a12345a a răspuns (pentru kissyou20lukas):

Nu inteleg de ce esti asa pornit pe religia neoprotestanta. E adevarat ca au diferente, dar au acelasi nucleu: credinta in Dumnezeu. Nu vreau sa atac, dar vreau sa te intreb daca tu alegi atunci cand esti botezat? Este decizia ta daca vrei sa fi un copil al lui Dumnezeu? Degeaba te-ai botezat daca traiesti o viata intreaga in pacat. In fine e parerea mea deci nu o lua in nume de rau nu am vrut sa te jignesc ci sa iti prezint un alt unghi al subiectului.

29 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Vezi ca se supara adventistii, martorii, ai uitat de ei... Mi-am blocat orice fel de parere pentru ca nu am reusit sa aflu raspunsul la o intrebare simpla : care dintre neoprotestanti sunt pe drumul cel bun? Pentru ca e evident ca au carari diferite. De ce nu exista un singur cult neoprotestant?

| kissyou20lukas a răspuns (pentru costis):

Ca intotdeauna vad numai oameni...vai viata lor! Auzi si la asta! Care dintre neoprotestanti sunt pe drumul cel bun? Ce intrebare idioata! Poi daca sunt in aceeasi oala nu fierb cu totii? E unu mai bun ca altul?

| AxyTM a răspuns:

Ce parere am? Nu am nimic personal cu ei si nu am nimic impotriva lor. Insa, uneori ma enerveaza ca nu asculta numai ca vor ei sa auda. Barfesc de multe ori pe preotii si mai marii ortodocsi si catolici. Uneori chiar jignesc lucruri de cult ale noastre. Aici, ma refer la un "prieten". Nu spun ca toti pocaitii sunt asa.
Da, prietenul acela m-a invitat la biserica lui, astfel ca am zis sa vina si el la a mea. Eu am fost la a lui dar el nu a venit la a mea... urat gest, foarte urat.
Cum e la biserica lui? Nimic satisfacator, sala lor arata ca o sala de conferinta nu un lacas inchinat Domnului, si la ei nu exista cantari ca la noi ei doar dezbat anumite versete din biblie, minuni etc.
Pe scurt, nu se apropie nici macar putin de frumusetea Sfintie Liturghii happy

| HermioneLove a răspuns:

Una buna!

| roxaa15 a răspuns:

Parintele Arsenie Boca a spus ca sectele vor merge in iad, trageti voi concluziile, eu nu spun nimic

| pesciolino a răspuns (pentru roxaa15):

Acelasi lucru il spunea si apostolul Pavel in timp ce persecuta crestinii ...este un alt discus ca la scurt timp a devenit crestin

Apostolul Pavel spunea acelasi lucruri despre crestini pe care ii persecuta, este o alta discutie faptul ca el a devenit crestin (si nu... penticostal, martor, baptist catolic etc)

| Chrisa28 explică:

Am o intrebare : Care dintre voi e fericit? Care dintre voi e sigur ca ajunge in Rai? Eu sunt fericita, sunt sigura ca o sa ajung in Rai pentru ca eu cred in Dumnezeu. Cele materiale pe care nu m-as lauda ca le am, pentru ca nu sunt castigate din munca mea, si doar pentru ca le-am primit ca dar[binecuvantare] din partea Lui. cei care au foarte multe [masini, vile, etc] le au pentru ca ei slujesc lui Dumnezeu, si acestea sunt binecuvantari. Nu am aceste lucruri pentru ca eu am muncit si trudit pentru ele, ci pentru ca Domnul mi-a dat sanatate! Cati dintre voi Ii multumiti lui Dumnezeu pentru ce aveti? si fie vorba ca noi nu ne inchinam si nu avem icoane ca voi. V-ati intrebat vreodata ce inseamna a 2a porunca dintre cele 10 porunci? SI voi aveti aceleasi porunci ca noi, aceeasi Biblie. ''2. Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor.''?

| kissyou20lukas a răspuns (pentru Chrisa28):

" Sectantii vor merge in iad cu Biblia in mana" - Pr. Arsenie Boca

| Chrisa28 explică:

Eu consider ca pe drumul cel bun sunt cei care cred in Dumnezeu, cei care fac ce spune Domnul[ce spune in Biblie]

| Chrisa28 explică:

Cine a spus ca penticostalii, baptistii sau altii sunt sectanti? e o aberatie, o mare prostie inventata de Nustiucine!

| kissyou20lukas a răspuns (pentru Chrisa28):

Inseamna ca esti proasta....pe bune! Cred ca nu stii nici ce inseamna cuvantul sectanti si apoi ce am scris mai sus nu am zis-o eu pacatosul, ci cred eu ca cel mai mare Sfant al Romaniei. Nu mai vorbi anapoda! Mama, mor cand vad oameni pe pamant care traiesc degeaba straight face

| a12345a a răspuns:

S-ar putea sa fie adevarat ce ai spus nu ma intereseaza. Ce este deranjant este faptul ca va creati astfel un cliseu despre tipul acesta de religie. Cand se spune o parere despre o religie te documentezi si aduci dovezi care sa iti demonstreze ipoteza. Cat despre intrebare, eu unul sunt subiectiv cand voi raspunde, deoarece sunt baptist. Religia noastra nu difera la fel de mult ca a ortodocsilor sau a catolicilor, numai ca noi nu ne inchinam la icoane, nu avem sfinti si nu facem cruce. Nu avem preot, in cazul baptistilor exista pastori. Daca te intereseaza aceasta religie, poti merge intr-o duminica la o biserica... nu vei avea de pierdut; fii sigura ca nimeni nu te va face „satanista"

| aaadddaaaa10 a răspuns (pentru a12345a):

Si la penticostali e la fel! happy