| Irene900 a întrebat:

Ce părere aveți despre Penticostali,Baptiști,Creștini după evanghelie, Martorii lu Iehova? Care credeți voi că este religia adevărata?
E păcat să iți schimbi religia?
Vreau argumente clare

16 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Daca ar fi fost pacat sa-ti schimbi religia, poporul roman ar fi ramas pagan.

| milan9 a răspuns:

În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE... thinking

Deoarece altfel, ar trebui să luăm în considerare o contradicţie flagrantă în însăşi esenţa divinităţii, dat fiind faptul că numai creştinismul are vreo 39000 de versiuni, toate CONTRADICTORII...

Dar această contradicţie este de neconceput, iar Hristos Fiul lui Dumnezeu a insistat şi subliniat în tot Noul Testament că BISERICA SA ESTE UNA SINGURA... thinking

| milan9 a răspuns:

Hristos a legat însăşi mântuirea oamenilor de Biserica pe care a întemeiat-o dar si de PREOTIA CRESTINA. Există zeci şi zeci de versete în acest sens (calcate in picioare de "secte"):

- "Ca s-o înfăţişeze Sieşi, Biserică slăvită, NEAVÂND PATĂ sau GRESEALĂ, ORI ALTCEVA DE ACEST FEL, ci ca să fie sfântă şi FĂRĂ DE PRIHANĂ."- Efeseni 5, 25-27
- "Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi EPISCOPI, ca să păstraţi BISERICA(sg.) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

| Doub a răspuns:

Nu exista o religie adevarata

exista o credinta adevarata

| SG1995 a răspuns:

1. Nici una.

2. Nu, nu e pacat.

| AC4S4 a răspuns:

Nu cred ca exista religia adevarata. Exista o singura Cale, cum a spus si milan9, dar aceasta nu este o religie intemeiata de oameni (nici protestantism, nici ortodoxie, nici catolicism).
Citind si aplicand Biblia, nu printr-o religie, ajungem pe acea Cale.
Cred ca declararea religiei ajuta la statistici, sa stim cati suntem din fiecare.
Nu cred ca e pacat sa iti schimbi religia, deoarece la Judecata nu va conta ce religie am avut.

| Mclaren12 a răspuns (pentru AC4S4):

Este o contradicție în ce ai zis. Ai zis că adevărata cale nu se află într-o religie creată de oameni, dar cum poți găsi calea în biblie dacă ea este născocită tot de oameni? Și nu doar că este născocită de oameni, dar are în ea sute de contradicții, promovează sclavia, conține mituri furate și corupte de la păgâni, crime fără număr, fantome evreiești etc. Ție ți se pare că drumul spre adevărata cale este o doctrină semi-comunistă?

| AC4S4 a răspuns (pentru Mclaren12):

Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu, nu e scrisa de oameni. Asta e credinta mea. Tu poti sa crezi ce vrei, nu ma deranjeaza.

| milan9 a răspuns (pentru AC4S4):

Dar, ceea ce a intemeiat Fiul lui Dumnezeu NU a fost un "curent de gandire" ci... o religie. Biserica intemeiata de El chiar este o RELIGIE. Iti pot oferi argumente in acest sens. thinking

| AC4S4 a răspuns (pentru milan9):

Mi-ar placea sa le vad.

| Mclaren12 a răspuns (pentru AC4S4):

Pai problema este ca tu si ceilalti crestini cred fara nicio urma de dovada. Biblia nu este niciun cuvant al lui Yehova. Biblia este o istorie fictiva pe care si-au creat-o jîdanii pentru a-si asigura suprematia peste oamenii din intreaga lume. Mii de rabini folosesc in fiecare an versete din tora pe post de mantre ca sa blesteme omenirea. Este kabala amestecata cu ebraica, dar voi nu trebuie sa stiti asta, voua trebuie doar sa va intre in cap ca zeul inventat al jîdanilor a creat planeta si tot ce este in ea si ca daca nu va supuneti religiei crestine Yehova ala atot-iubitor o sa va trimita la acolitul sau zis si "diavolul" (nu are nicio legatura farsa asta cu Satan care este un Zeu antic) ca sa faca supa din sufletele voastre. Am fost in locul tau si ma intreb cum pot oamenii sa aiba atata credinta oarba si in acelasi timp realizez ca lucrul asta este posibil datorita programarii subconstiente care are loc inca de la botez pana la moarte. De asta exista extremisti precum utilizatorul "danut" care se dau desteptii pamantului si nu pricep deloc cand le explici ca religia iudeo-crestina este doar un program al sclaviei mentale si al ingradirii adevaratei spiritualitati. De asta voi cand cititi biblia nu vedeti contradictiile, crimele, conceptele pagane furate si conceptele fanteziste care se afla in ea.

| Mclaren12 a răspuns (pentru milan9):

Cristos nu a intemeiat nicio religie. Isus Cristos este un jîdan fictiv care in biblie a infiintat o biserica cu sensul de sinagoga, nu de noua religie. Cristos era iudeu si practica traditiile iudaice iar discipolii săi erau o satra de evrei la fel de mozaici ca si el.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Credinţa = religia. Si iată de ce:

Biserica reprezintă o anume CREDINTA, RELIGIE - suma anumitor PRINCIPII concrete şi inconfundabile, ea formează "un corp distinct" care nu se interpretează aleatoriu.

Acest "un corp distinct", această "realitate distinctă" putem să o numim fie credinţă, fie religie... Asta reprezintă Biserica: o formă concretă instituită de Dumnezeu, fără interpretări, fără variante, fără confuzie.

Biserica este comunitatea celor care cred în Hristos ca Fiu al lui Dumnezeu, care păstrează ierarhia harică instituită de Hristos, sacramentele de transmitere a harului, care păstrează nealterate învăţăturile apostolice ale primelor comunităţi creştine...

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

La urma urmei, atât timp cât va exista credinţă, va exista şi religie pentru că suma principiilor concrete şi inconfundabile ale unei anumite credinţe, specificul ei intrinsec unic, reprezintă o religie unică. Credinţă înseamnă de fapt un corp unitar de învăţături, acelaşi lucru care defineşte şi o RELIGIE.

| Mclaren12 a răspuns:

Toate sectele si cultele crestine au acelasi schelet de baza care propaga sclavia mentala si propovaduieste o oarecare suprematie a stafiilor inventate de jîdani.

"E păcat să iți schimbi religia?"
Pentru indoctrinatii inchisi la minte, pana si nasterea in sine este un pacat.

"Care credeți voi că este religia adevărata?"
Religiile pagane antice pentru ca ele au precedat crestinismul cu mii de ani si ele educau omul pe calea adevaratei spiritualitati. Jîdanii, cum voiau si vor sa transforme oamenii in sclavi supusi lor, s-au folosit de crestinism pentru a distruge cultura pagana si au macelarit milioane din paganii care n-au vrut sa se converteasca la crestinism.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Religia sau calea adevarata sau corecta este realitatea prezenta si sunt legile fizice pe care omul le experimenteaza in prezent in fiecare clipa.

Pacat sau eroare e cand omul ignora anumite lucruri sau evenimente sau probabilitatea existentei unor lucruri. Cand omul afla ca a fost inselat sau a stiut mai putine lucruri si are ocazia, sa reduca eroarea sau sa adune cunostinte, si o rateaza, greseste. Omul e facut sa progreseze si nu sa ramana in urma sau la aceleasi lucruri daca constata ca unele din ele sunt nepotrivite cu realitatea nou descoperita. Stramosii au cunoscut cat au putut insa fiecare generatie are datoria morala sa continue progresul in cunoastere si mai ales in progresul manifestarii dragostei. happy

Argumentul clar este ratiunea din fiecare om pe care si-o poate folosi daca vrea. happy