| asperger a întrebat:

Ce parere aveti in general despre biserica? Eu am una proasta deoarece in Inchizitie au murit oameni nevinovati,de unde stiu ca moastele nu sunt oase de animal, averea bisericilor e foarte mare si mai cred ca preotii mint pentru ca toti am mintit o data in viata.
Va astept parerea

21 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Ai dreptate asa se intampla si mai rau e ca in timpul inchizitiei toate se faceau in numele lui Dumnezeu, desi El uraste aceste lucruri. De fapt, Biblia arata ca adevărații creștin se recunosc după acțiunile lor. Faptul ca fac asa ceva arata ca nu sunt în armonie cu ceea ce învață Biblia. Ceea ce e încurajator e faptul ca exista o religie adevărată care îndeplinește cerințele enunțate de Isus. Matei7:13-23

suntserios
| suntserios a răspuns:

Religia este cel mai bun instrument de manipulare in masa, biserica, ce ortodoxa in special, condusa momentan de un manager excelent, zambiliciul Daniel, este institutia care foloseste cel mai bine acest instrument

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Apai dragul meu daca eu ortodox sunt liber si independent, inseamna ca tu care indrugi dar habar nu ai, esti manipulat rau de tot de cei care-ti spun minciunile astea. Bucura-te de ele si stai departe de biserica ortodoxa fiindca chiar nu avem nevoie de idioti.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai, pisi (daca tot vrei sa ne dragalim), eu nu obisnuiesc sa stau la cozi sa pup cadavre sau sa tin post ca asa imi zice popa. Deci?

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Tu o sa-ti pupi in s...a sefii si pe cei care vor sa te lucreze o sa le stai cu spatele,pentru simplu fapt ca asa fac toti,si ca nu cunosti genul de libertate in care te-ai nascut si pentru care vei suferi,daca vei lupta sa o capeti,dar nu e mai usor cand te apleci si pupandu-i obtii ceia ce vrei? Eiii dragu meu biserica ortodoxa ne ivata ceea ce spunea un rege preotului mult,mai tanar; lasa-ma sa ma plec si sa pup mana care-mi da sfintele daruri, fiindca nu mana ta o pup ori icoanele, ci intreg cinul tau care este muuuult mai batran decat noi toti la un loc, si care nu tine cont de regi, inaltpreasfinti ori fericiti decat in masura in care SUNT VREDNICI.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum te rog, scrie si corect in limba romana sa pricep ce ai vrut sa zici. Ai aruncat niste cuvinte aiurea. Probabil nici tu nu prea stii ce vrei sa zici

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tot ca un... crestin ai scris.

Ramai liber pupand cadavre si cu impresia ca nu te controleaza nimeni. Vreo cateva sute de popi stau acum cu curul in Mercedes de pe urma coloanei tale vertebrale.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Gresit draguta.Stii cati bani am dat eu la biserica de-a lungul vietii? Pai ia sa socotesc...nimic. Fiindca imparatia lui Dumnezeu nu se cumpara, cu bani nu-ti poti cumpara zile de trait, nici iertarea pacatelor. Dar sunt Liber cu constiinta, in rest la fel de rob ca tine pentru mancatorii de bani de sus de la guvern. Pana jos la femeia de servici si portarul de la primarie, dar nu ma duc la ei cu SARUMANA NICIODATA.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

PS. vezi ca "sant" nu e un cuvant din limba ta materna

suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti zic eu ca era sînt nu sânt.

| milan9 a răspuns:

"despre biserica..." - Una foarte buna. A fost intemeiata de Dumnezeu- nu o confunda cu LIBERTATEA crestinilor. Tu ca si crestin obisnuiesti poate sa ii calci in picioare invataturile- asta nu inseamna ca Biserica din care faci parte ar fi vinovata pentru greselile tale...
"Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi EPISCOPI, ca să păstraţi BISERICA(sg.) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

In Inchizitie nu invataturile Bisericii Catolice au fost vinovate ci idiotii care le-au interpretat intr-un mod gresit.

Nu exista oase de animal printre moaste. Toata DEZINFORMAREA si INTOXICAREA aceasta este marca unei "stiri" contrafacute sad

| TrăieşteClipa a răspuns:

In general simt admiratie.
Au reusit sa prosteasca 2 mld de persoane sa creada niste minciuni ordinare.
Au reusit sa stranga o avere fabuloasa pe spinarea naivilor.
Au mituit politicieni ca sa faca legi favorabile in vederea asigurarii fluxului de noi adepti platitori.

| VelaJohnny a răspuns:

Prin biserica te referi la toate religiile crestine? Nu le baga pe toate in aceeasi oala. Catolicismul a fost cel cu inchizitia. Si vorba aia "e prost cel ce dă nu cel ce primeste". Daca oamenii sunt creduli, normal ca se profita de pe urma lor. Legat de Biblie, am o parere buna, si sunt de acord ca toate religiile care se bazeaza pe ea 100%, fara sa mai adauge ceva in plus, sunt religii bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti bleg fiindca neinformat fiind iti dai cu parerea si eu ajung la vorba aluia de zicea; mai bini taci riscand sa pari prost decat sa zici ceva si sa inlaturi orice dubiu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vaaai de mine mai esti si senior.Ma nu ti-i oarescum?

| 6684464 a răspuns:

Biserica a fost creata initial pentru oamenii ce doresc sa devina credinciosi si sa cunoasca invataturile Sfintei Scripturi, insa, acum, este vazuta de catre oamenii inteligenti si profitori drept o unitate prin care se poate manipula omul simplu si totodata o fabrica(la figurat) de bani.

| Florazul15 a răspuns:

Cea mai proastă părere!

| asperger explică:

Dar eu consider ca va rugati la un fel de chip cioplit.Nu atac pe nimeni.Am vrut sa vad parerea voastra si sa vad cate raspunsuri pro si contra sunt.Le voi numara.

| asperger explică:

Si eu sunt agnostic care crede in cineva ce e parinte spiritual, aflam la moarte.Biserica pentru mine NU exista(preotii au mertane, bani multi necinstiti-la ortodoxi ma refer; stau la tara langa un preot si ala a modernizat locuinta)de alte religii nu stiu dar cred ca e indobitocire referitor de biserica.
Cred in d-zeu dar il "simt"altfel cum il decriu ortodoxi(ca e rau, etc)

| milan9 a răspuns (pentru asperger):

Trebuie sa-ti spun ca esti si tu o alta victima a mass-mediei, uneori vadit anticrestine... sad
Daca un popa din 100 de preoti are "mertan" mai poti spune ca "preotii au mertane"? Cam ce fel de om ar fi acela care ar sustine asta in timp ce statistica arata ca poate 1 din 100 are asa ceva?

"ala a modernizat locuinta"? Arata-mi tu un roman care nu si-a modernizat locuinta... Unde mai pui ca daca a investit in "casa parohiala" insemna ca a donat comunitatii acele "modernizari" intrucat la sfarsitul "mandatului" lui de preot va trebui sa paraseasca acea casa. thinking

| aLeXxX08 a răspuns:

Ca orice om normal la cap am o parere foarte proasta despre biserica si oamenii ce se duc acolo sa se roage la zei invizibili.