| xulescu000 a întrebat:

Ce parere aveti despre cartile Sfintilor si asa-zisele minuni savarsite de acestia? Spre exemplu Sfantul Nectarie, sunt minunile lui adevarate?

4 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Câţi dintre cei care sunt aici crezi tu că au încercat? Rugăciunea în general ajută, iar Dumnezeu nu rămâne niciodată cu nimic dator omului care se roagă.

Sf. Nectarios de la Eghina este cunoscut ca fiind făcător de minuni (vindecător de boli foarte grave, boli prenatale şi sarcini dificile) şi ajutător în cazul întemeierii familiilor. Într-un fel sau altul vei vedea şi tu acest ajutor, pe lângă beneficiul direct al rugăciunii asupra stării tale de spirit…

Deși a trăit destul de curând, până la începutul sec. XX, el s-a făcut cunoscut în tot spațiul creștin răsăritean prin minunile săvârșite. Au apărut atât în limba greacă cât și în limba română (în mod asemănător, cu siguranță și în alte limbi) volume întregi cu date precise despre cazuri ale vindecărilor de cancer în metastază, cazuri ale vindecărilor de alte boli grave (leucemie)...

| milan9 a răspuns:

Alte minuni amintite în aceste volume sunt legate de nașteri finalizate cu bine după ce în prealabil fuseseră diagnosticate malformații congenitale și alte probleme, cazuri de salvări ale diferitelor persoane de la moarte, prin intervenții miraculoase, cazuri ale aparițiilor miraculoase ale sfântului alături de unele persoane care, ulterior au observat dispariția inexplicabilă a interlocutorului lor (pe care l-au recunoscut a fi identic cu cel din fotografii).

Nu ar fi însemnat poate nimic aceste relatări dacă nu ar fi fost întâmplări CONTMPORANE ale căror martori și detalii sunt expuse în aceste cărți: localitatea, numele celor implicați, numele doctorilor (un caz relevant este legat de un doctor profesor universitar de la UMF – Iași), și diferite alte circumstanțe în care s-a petrecut minunea...

Un fapt important, numai referitor la minunile petrecute LA NOI IN TARĂ, aceste relatări însoțite de circumstante și dovezi se află deja la al doilea volum (destul de consistent) apărut;

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adivarati x-ule, adivarati asa cum adivarat este, ca ochii si vederea sant o minune.

| Wehes a răspuns:

Simple coincidente.