| AvalohAlyn a întrebat:

Ce parere aveti despre crestinii neoprotestanti?

Mie mi se par mult mai adevarati crestini, mai simpli si mai devotati lui Dumnezeu decat altii.E doar opinia mea asta.

Voi ce opinie aveti despre neoprotestantismul crestin?

Răspuns Câştigător
| 熊Panda熊 a răspuns:

Nu am nimic cu neoprotestantii, Doamne apara-i si pe ei, dar :
Ca persoane, sunt care sunt ok si sunt si mai ne-ok happy.
De exemplu, eu am o colega si un coleg care sunt penticostali. Colega e cea mai de treaba din clasa, are note foarte bune, te intelegi foarte bine cu ea. Colegul, in schimb, are numai note cam de 4-6, si ar face toate prostiile posibile.
Matusa mea s-a reconvertit la ortodoxie. Ea era adventista. Am fost si eu la intrunirile lor, si incercau sa para foarte omenosi cu mine. Erau ok ca persoane, si vorbesc frumos despre Dumnezeu, dar au niste abateri grave.
Ii cam barfesc pe ortodocsi la intrunirile lor, de exemplu ziceau ca la noi e o inventie pentru lacomia popii sa platesti contributia 50 de lei pe an, si la ei daca ai salariul de 1000 de lei, trebuie sa dai 100 pe luna... Matusa imi zicea ca uneori se certau grav in biserica.
Unii sunt cam prozeliti, de exemplu Martorii lui Iehova,...
Dar cel mai "interesant" lucru ce mi se pare la ei, e ca au intemeiat o religie cu 1900 de ani dupa Intemeietorul ei, deci nu pot sa aiba adevarul absolut, ci combinat cu erezii.
Multi ortococsi de treaba se convertesc la ei fiindca nu-si cunosc invatatura de credinta (de ce ne inchinam la icoane, de ce ne rugam sfintilor, de ce ne spovedim, etc. ), si e mai accesibil pentru o minte ce gandeste simplist. Unele lucruri de la ei se cam bat cap in cap.
Si au o siguranta ca se vor mantui si ca fac voia Domnului ce cam trage spre mandrie.
Ca perosane sunt si buni, si mai putin buni, dar ca invatatura de credinta, rau.

6 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Care neoprotestanti? "E" mai multi...

| syd2 a răspuns:

Studiaza Darwinismul.

| drutzix a răspuns:

Sunt mai fanatici decat restul deci nu am o parere buna despre ei.

| IvanMihai a răspuns:

Doar o alta secta! Nimic special in legatura cu ei.

| mentholinks a răspuns (pentru IvanMihai):

O secta mai micuta decat secta BOR.

| Treaba_Vlad_1969 a răspuns:

Eu am fost botezat orthodox, dar am copilarit cu bunica mea care a fost adventista si am fost mult timp (dus de ea) la biserica lor.In mare, ideile neoprotestante si protestante (baptisti, penticostali, evanghelisti, luterani, adventisti, iehovisti, etc- toti sunt foarte asemanatori) sunt: lipsa cultului icoanelor, mortilor si al Mariei; lipsa ierarhiei preotesti ca institutie (pastorii si administratia bisericeasca sunt alesi dintre ei si pot fi si demise- fac asta in timpul liber); nu dau mare importanta tainelor (impartasanie, botez, etc.); botezul se face la majorat; nu au nici-o treaba cu icoanele.
In mare, protestantii si neoprotestantii considera ca bisericile,, vechi,, (ortodocsii si mai ales catolicii) s-au birocratizat excesiv, au dat puteri prea mari preotimii, au format o casta de nepatruns (lucruri cam reale, dealtfel) si s-au indepartat de oameni si de aceea, se impune o simplificare a cultului. Sunt mai,, suparati,, pe catolici decat pe ortodocsi pentru ca Papa se considera,, unsul Domnului pe Pamant,, adica mai presus decat toti oamenii, lucru pe care nici macar ortodocsii nu l-au facut.In practica, sunt foarte uniti intre ei, se ajuta foarte mult, sunt destul de intoleranti cu,, vechile culte,,. Desi sunt o religie noua cu radacinile in luteranismul si Revolutiile burgheze innoitoare din Olanda, Anglia, Scandinavia si America, in Romania au o atitudine destul de conservatoare (pe care nu o inteleg):nu le lasa pe fetite sa poarte cercei, interzic copiilor sa mearga la discoteca, nu ii lasa sa faca dansuri, femeile poarta baticuri pe cap, pe mine nu ma lasa bunica-mea sa ma uit la televizor incepand de vineri seara pana sambata seara, tin ziua libera foarte strict (nu merg la serviciu, nu lucreaza nimic, se roaga toata ziua, nu spala, nu gatesc, etc.)- in practica de zi cu zi, aproape ca sunt mai habotnici decat ortodocsii (lucru pe care nu il inteleg, ca doar se considera o religie reformatoare...).Cam asta, despre ei