| anonim_4396 a întrebat:

Voi ce parere aveti? cum a aparut Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu este din vesnicie in vesnicie.El este Fiinta eterna.

| Lavy_6719 a răspuns (pentru EmaS):

Da. asta sscrie si in Biblie.Eu sunt oarecum curioasa daca oamenii mai au si alte opinii happy

24 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Dumnezeu nu face parte din lucrurile create sau apărute.
Exod 3 13 Moise i-a zis lui Dumnezeu: „Iată, când mă voi duce la copiii lui Israel şi le voi spune: „Dumnezeul părinţilor voştri m-a trimis la voi" şi mă vor întreba: „Care este Numele Lui?" ce le voi răspunde?"

14 Dumnezeu i-a zis lui Moise: „Eu Sunt Cel ce Sunt." Şi a adăugat: „Vei răspunde copiilor lui Israel astfel: „Cel ce se numeşte „Eu Sunt" m-a trimis la voi."

Mai detaliat citeşte aici: http://www.gotquestions.org/romana/cine-creat-Dumnezeu.html

| anonim4565 a răspuns:

Nu a aparut niciodata El e din totdeauna

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Eu stiu ca la inceput, era Cuvantul si Cuvantul era cu Dumnezeu si Cuvantul era Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Cum naiba era cuvantul in vid?

| danay72 a răspuns:

A existat din totdeauna.Nu are nici inceput nici sfarsit.Psalmi90:2

| ania a răspuns:

N-a apărut deloc.E cauza necauzată a universului.

| RAY a răspuns (pentru ania):

Asa din senin o aparut si din nimic asta e tare ania tu care parte a creierului gandesti?

| RAY a răspuns:

Mai zi-mi un lucru care apare asa ca zeul tau imi spui?

| Lavy_6719 a răspuns (pentru RAY):

Eu am vrut sa aud si alte pareri. daca nu vrei sa rapsunzi folositor la o intrebare astfel incat sa fii folositor nu o mai fa. iti pierzi timpul exact degeaba.nu stiu cat de inteligent te crezi, dar nu vad rostul tau aiciwinking observ ca ai comentat la mai multe rapunsuri de aici..deci clar nu ai altceva mai bun de facut

| RAY a răspuns (pentru Lavy_6719):

Eu doar am raspuns lavy

| Lavy_6719 a răspuns (pentru RAY):

..la o intrebare nu se raspunde cu o intrebare.winking oricum nu ai fost folositor

| DyNo a răspuns:

Iar zeii antropomorfi?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In primul rând, cine a spus că Dumnezeu a,, apărut''?

| Lavy_6719 a răspuns (pentru anonim_4396):

. nu am stiut cum sa exprim intrebarea. oricum cred ca s-a inteles la ce ma refer

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intrebarea este fara sens, deoarece:
-daca esti credincio

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca din cauza caniculei,netu a luat-o aiurea. Deci repet ce nu a aparut pe sait.
Intrebarea este fara sens,deoarece:
- daca esti credincios,D-zeu nu are nici inceput,nici sfarsit, deci nu ai la ce sa raspunzi:
- daca esti ateu sau liber cugetator, D-zeu nu a existat si nu exista, deci nu avea cum sa apara.
Lavy_6719, este bine ca anterior tastarii unei intrebari sa si gandesti.Cand vrei sa insinuezi, sau sa fi caustic, o conditie necesara este si sa ai "stofa".

| Lavy_6719 a răspuns (pentru anonim_4396):

In primul rand nu se scrie sait ci "site"..se observa ca tu chiar ai stofa. oricum multumesc de raspuns.

| anonim_4396 explică (pentru Lavy_6719):

Iar te-ai grabit cu postarea pe sait nu "site".Ai auzit ca limba romana este o limba fonetica? Ai auzit de un academician numit Alexandru Graur si felul in care a tratat adoptarea unor termeni straini? Vrei sa-ti dau ca exemplu, pentru cultura ta deficitara, cuvinte straine care nu se scriu ca in limba da origine

| Lavy_6719 a răspuns (pentru anonim_4396):

Hm. pari foarte inteligent! chiar nu ai altceva mai bun de facut decat sa-mi dai mie exemple? daca esti atat de "destept" ce cauti la intrebari puse de oameni "cu cultura deficitara" ca mine? mai bine ai incerca sa fii "folositor" la altii care chiar au nevie de un raspuns de la oameni care au nevoie de exemplele tale

| anonim_4396 explică (pentru Lavy_6719):

Daca ar mai face si altii ca mine, am ridica, d.p.d.v. calitativ postarile si implicit castigul celor care se implica.Cred ca, macar in viitor, vei acorda o mai mare atentie la ce postezi. Daca o vei face, sunt multumit.Nu vreau sa-i dau dreptate lui Tutea privind calitatea porului roman.

| K1ndeR10 a răspuns:

A facut satana niste magie neagra si asa a aparut.

| Lavy_6719 a răspuns (pentru K1ndeR10):

laughing nu ma gandeam la asta.

| CantamSiColoram a răspuns:

Am intrebarea asta de ceva timp, si recunosc ca ma pun cate o data sa ma gandesc la infinit (Dumnezeu). Si adevarul este ca: Daca vezi infinitul cum il percep oamenii, nu ajungi nicaieri. Trebuie sa vezi infinitul din alta perspectiva, atunci o sa intelegi, ca Dumnezeu nu a aparut, El exista...