| OctavianDanielMaria a întrebat:

Ce parere aveti despre ideea ca Adam A trait 930 de ani pentru ca se folosea calendarul lunisolar? https://ro.wikipedia.org/wiki/Calendar_luni-solar

10 răspunsuri:
| Algo098 a răspuns:

E fantezie. Chiar si anul acela lunisolar era destul de apropiat de 1 an normal, deci 930 ani e o aberatie. Ar merge daca ar fi luna considerata an si atunci 930luni/12luni/an = 77, 5 ani reali.

Răspuns utilizator avertizat
| Algo098 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Asa trebuie ca sa fie toata lumea multumita laughing

Răspuns utilizator avertizat
| ZacheuN a răspuns (pentru Algo098):

Anul lunar are mai puțin cu 11zile și ceva, decât anul solar.
De aceea la fiecare 3 ani lunari se adaugă a 13-a lună pentru corectie.
Și atunci anul lunar era sincronizat cu cel solar, după care se calcula vârsta omului.

| ZacheuN a răspuns (pentru Algo098):

Un raționament atât de stupid n-am mai văzut!
Să consideri un ciclu lunar de 29, 5 zile, ca fiind un an.
Ciclul lunar al femeilor nu poate dura un an intreg.
Luna-i lună, anul-i an.
Nu poți confunda merele cu cireșele!

| ZacheuN a răspuns:

Calendarul lunisolar are anul de 365 de zile, deci cei 930 de ani ai vieții lui Adam nu au fost LUNARI.

Răspuns utilizator avertizat
| ZacheuN a răspuns:

În conformitate cu link-ul din Wikipedia pot spune că utilizarea calendarului biblic lunisolar nu modifică cu nimic datele problemei.