| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre lumina care vine din cer in Ierusalim in noaptea de Paste?

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Puterea divină este aici!
Pa, pa.

32 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Nu exista, e fosfor alb.

| MMihai a răspuns:

Unii susțin că au descoperit, că este o escrocherie !
Alți au spus că în condițiile de acolo, așa se întâmplă.
Oricum nu are nici o treabă cu nici un Dumnezeu și cu nici o religie!

http://www.sfaturiortodoxe.ro/sfanta_lumina.htm
http://www.realitatea.net/......07556.html
http://www.romanialibera.ro/......82281.html
http://forum.softpedia.com/lofiversion/index.php/t232524.html
http://www.holyfire.org/file/Romaneste_Miracolul_Focului_Sfant.htm
http://www.onestiexpres.ro/......n-cer.html
http://www.independent-al.ro/mistere/focul-sfant-de-la-ierusalim.html
http://translate.google.ro/....../translate
Critici

Ca toate minunile pretinse, întrebarea multe validitatea Focul Sfant, constatând, de exemplu, faptul că pelerinii rece-handed rezista, în general, focul pentru aceleasi perioade foarte scurte de timp, ca se poate realiza cu orice incendiu.
Critica date cel puţin în zilele de regulă islamice din Ierusalim, dar pelerinii nu au fost oprite, din cauza venituri semnificative le-au adus guvernele locale, chiar şi la sfârşitul primului mileniu. În cazul în care cruciaţii aparent neiniţiaţi a preluat clerului ortodox care se ocupă de foc, acesta nu a reuşit să apară, creşterea scepticismul în rândul creştinilor occidentali. Dar sentimentul de lipsa veniturilor pelerin, Baldwin I al Ierusalimului a restabilit preotii ortodocsi responsabil, şi foc, precum şi fluxul de venituri, sa întors.
În 1238, Papa Grigore al IX- a denunţat Focul Sfânt ca o fraudă.
Edward Gibbon a scris scathingly despre fenomenul presupusa în volumul de încheiere de Istorie a Declinul şi căderea Imperiului Roman :
Această fraudă pios, în primul rând conceput în secolul al IX-lea, a fost cu evlavie preţuite de către cruciaţii latină, şi este repetat anual de către clerul din secte greci, armeni, şi coptă, care impun pe spectatori creduli pentru beneficiul propriu şi că a lor tirani. [6]
Unii greci au fost critice de Focul Sfant, cum ar fi Adamantios Korais care a condamnat ceea ce el considera a fi frauda religioase în tratatul său "Despre Sfânta Lumină de la Ierusalim." El sa referit la eveniment ca "maşinaţiunilor de preoţi frauduloase" şi la "unholy" lumina de la Ierusalim ca "miracol o profitori".
În 2005, într-o demonstratie live la televizor greacă, Kalopoulos Michael, autor şi istoric al religiei, farurilor trei lumanari in fosfor alb . Lumânări aprinse spontan după aproximativ 20 minute, datorită proprietăţilor de auto-aprindere de fosfor alb, atunci când în contact cu aerul. Potrivit site-ului Kalopoulos ":
Dacă fosfor se dizolvă într-un solvent organic adecvat, auto-aprindere este amânată până solvent a evaporat aproape complet. Experimente repetate au arătat că de aprindere poate fi amanata pentru o jumătate de oră sau mai mult, în funcţie de densitatea soluţiei şi solvent angajaţi.
Kalopoulos, de asemenea, subliniază faptul că cunoaşterea de reacţii chimice de acest tip a fost bine cunoscut în antichitate, citându-l Strabo, care afirmă "În Babilon, există două tipuri de arcuri nafta, un alb şi un negru. Nafta de alb este cel care se aprinde cu foc. " ( Strabon Geographica 16.1.15.1-24) Mai departe, el afirmă că a fost folosit de fosfor caldean magicieni în secolele începutul secolului al cincilea, şi de către grecii antici, într-un mod similar cu utilizarea acestuia ar trebui astăzi de către Patriarhul Ortodox al Ierusalimului de Est.
A se vedea, de asemenea, acest post de către Dl. Kalopoulos pentru un scurt rezumat al opiniilor sale privind Focul Sfânt: "Sfânt" Lumina de la Ierusalim
Sceptic rus Igor Dobrokhotov a analizat probe pentru o presupusă minune la distanţă la site-ul său, inclusiv sursele antice şi contemporane fotografii şi clipuri video . El a reprodus, de asemenea, la foc pentru scăldat şi a descoperit contradicţii în povestea "pe părţi coloana de fulgere."
Dobrokhotov si alti critici, inclusiv cercetătorul ortodox rus Nikolai Uspensky , dr. Musin Aleksandr de Sorbona, iar unele vechi-credincioşii citat extrase din jurnalele Episcopului Porphyrius (Uspensky) (1804-1885), care a spus că clerul din Ierusalim ştia că Sfântul focul a fost frauduloase.
Porphyrius a fost un arhimandrit ortodox rus care a fost trimis în misiune oficială de cercetare legate de biserică la Ierusalim şi în alte locuri (Egipt, Muntele Athos). În timp ce în Ierusalim, el a fondat Misiunii ruse acolo. Mai târziu, după întoarcerea sa la Imperiul Rus, el a fost făcut episcop în eparhia de la Kiev.
http://translate.google.ro/....../translate

http://www.catholic.org/bible/book.php?id=1
John - Chapter 1

1 In the beginning was the Word: the Word was with God and the Word was God.
2 He was with God in the beginning.
3 Through him all things came into being, not one thing came into being except through him.
4 What has come into being in him was life, life that was the light of men;
5 and light shines in darkness, and darkness could not overpower it.
6 A man came, sent by God. His name was John.
7 He came as a witness, to bear witness to the light, so that everyone might believe through him.
8 He was not the light, he was to bear witness to the light.
9 The Word was the real light that gives light to everyone; he was coming into the world.
10 He was in the world that had come into being through him, and the world did not recognise him.
11 He came to his own and his own people did not accept him.
12 But to those who did accept him he gave power to become children of God, to those who believed in his name
13 who were born not from human stock or human desire or human will but from God himself.
14 The Word became flesh, he lived among us, and we saw his glory, the glory that he has from the Father as only Son of the Father, full of grace and truth.
15 John witnesses to him. He proclaims: 'This is the one of whom I said: He who comes after me has passed ahead of me because he existed before me.'
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/ioan/1/
Ioan 1
1. La inceput era Cuvantul, si Cuvantul era cu Dumnezeu, si Cuvantul era Dumnezeu.
2. El era la inceput cu Dumnezeu.
3. Toate lucrurile au fost facute prin El; si nimic din ce a fost facut, n-a fost facut fara El.
4. In El era viata, si viata era lumina oamenilor.
5. Lumina lumineaza in intuneric, si intunericul n-a biruit-o.
6. A venit un om trimis de Dumnezeu: numele lui era Ioan.
7. El a venit ca martor, ca sa marturiseasca despre Lumina, pentru ca toti sa creada prin el.
8. Nu era el Lumina, ci el a venit ca sa marturiseasca despre Lumina.
9. Lumina aceasta era adevarata Lumina, care lumineaza pe orice om, venind in lume.
10. El era in lume, si lumea a fost facuta prin El, dar lumea nu L-a cunoscut.
11. A venit la ai Sai, si ai Sai nu L-au primit.
12. Dar tuturor celor ce L-au primit, adica celor ce cred in Numele Lui, le-a dat dreptul sa se faca copii ai lui Dumnezeu;
13. nascuti nu din sange, nici din voia firii lor, nici din voia vreunui om, ci din Dumnezeu.
14. Si Cuvantul S-a facut trup si a locuit printre noi, plin de har si de adevar. Si noi am privit slava Lui, o slava intocmai ca slava Singurului nascut din Tatal. -
15. Ioan a marturisit despre El, cand a strigat: "El este Acela despre care ziceam eu: "Cel ce vine dupa mine este inaintea mea, pentru ca era inainte de mine". -
Și trebuie comparat cu biblia ortodoxă online:
Capitolul 1
1. La început era Cuvântul şi Cuvântul era la Dumnezeu şi Dumnezeu era Cuvântul.
2. Acesta era întru început la Dumnezeu.
3. Toate prin El s-au făcut; şi fără El nimic nu s-a făcut din ce s-a făcut.
4. Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor.
5. Şi lumina luminează în întuneric şi întunericul nu a cuprins-o.
6. Fost-a om trimis de la Dumnezeu, numele lui era Ioan.
7. Acesta a venit spre mărturie, ca să mărturisească despre Lumină, ca toţi să creadă prin el.
8. Nu era el Lumina ci ca să mărturisească despre Lumină.
9. Cuvântul era Lumina cea adevărată care luminează pe tot omul, care vine în lume.
10. În lume era şi lumea prin El s-a făcut, dar lumea nu L-a cunoscut.
11. Întru ale Sale a venit, dar ai Săi nu L-au primit.
12. Şi celor câţi L-au primit, care cred în numele Lui, le-a dat putere ca să se facă fii ai lui Dumnezeu,
13. Care nu din sânge, nici din poftă trupească, nici din poftă bărbătească, ci de la Dumnezeu s-au născut.
14. Şi Cuvântul S-a făcut trup şi S-a sălăşluit între noi şi am văzut slava Lui, slavă ca a Unuia-Născut din Tatăl, plin de har şi de adevăr.
15. Ioan mărturisea despre El şi striga, zicând: Acesta era despre Care am zis: Cel care vine după mine a fost înaintea mea, pentru că mai înainte de mine era.

Compară cele două texte scrise în limba română
Textul Cornilescu seamănă cu cel englez iar actualul text în limba română este scris neinteligibil spre a ascunde că :
La inceput era Cuvantul, si Cuvantul era cu Dumnezeu, si Cuvantul era Dumnezeu.
2. El era la inceput cu Dumnezeu.
3. Toate lucrurile au fost facute prin El; si nimic din ce a fost facut, n-a fost facut fara El.
4. In El era viata, si viata era lumina oamenilor.
5. Lumina lumineaza in intuneric, si intunericul n-a biruit-o.

a) Cuvantul era Dumnezeu.
b) La inceput era Cuvantul,
c). El era la inceput cu Dumnezeu.
d). Toate lucrurile au fost facute prin El;
e) si nimic din ce a fost facut, n-a fost facut fara El.
deci Cuvantul era cu Dumnezeu, si Cuvantul era Dumnezeu. Toate lucrurile au fost facute prin El;
si nimic din ce a fost facut, n-a fost facut fara El.
In El era viata, si viata era lumina oamenilor.
Lumina lumineaza in intuneric, si intunericul n-a biruit-o.

Deci Iisus era o divinitate // (un D-zeu) anterioară genezei / facerii și nu fiul Mariei !
Escrocheria cu modificarea Bibliei este "mai tare" decât escrocheria cu lumina care nu vine din cer in Ierusalim in noaptea de Paste , ci este făcută cu fosfor alb !
Lumina de la soare cade peste ceva cu fosfor și apare autoaprinderea fosforului și cam asta este minunea!

| MMihai a răspuns:

A păcătui înseamnă de fapt, a face rău cu gândul sau cu fapta, voluntar sau involuntar, asupra a ce are suflet.

Chestia drăguță este că și ne viul are suflet.

Dacă acceptăm că și ne viul are suflet, aspectele legate de ecologie și de valorificarea energiilor neconvenționale capătă niște valențe filozofico- religioase teribil de interesante, în acest context.

Și evident o altă justificare și ar necesita o altă abordare la nivelul acțiunilor și non acțiunilor umane.

Ideea este că trebuie să demonstrăm / să probăm iubire pentru tot ce are suflet.

Caută să nu păcătuiești în general.

Am scris un material despre păcatul non creației vezi :

http://www.tpu.ro/religie/cine-crede-ca-noi-suntem-creati-de-dumnezeu/
Trebuie să reții din creștinism numai ce este bun, nu și prostiile, deci cam 10 %.
Trebuie să citești fără părtinire și despre alte religii!

| chelstone a răspuns:

Toata smecheria e in fosforul alb, a vazut cineva coborand acea lumina din afara incintei in care se spune ca vine acea lumina?

| chelstone a răspuns:

''m-am referit ca e prea mare coincidenta ca in fiecare an sa fie fosfor''
Daca cureti un cartof cu un cutit, mine de ce ai vrea sa decojesti cartoful cu unghiile? Nu este coincidenta, oamenii au vazut ca merge smecheria si nu avea rost sa schimbe reteta.

| ramona30 a răspuns:

Avem aceeasi parere pe care o are orice chimist despre fosforul alb. Adica nu vine din niciun cer pentru ca d-zeu nu exista!

| Ecea a răspuns:

Gabriella20 = viitoarea Ema pe TPU

O alta porcarie ca si aia cu icoana care plange.

| Bogdanux a răspuns:

Nu e nici o lumina, e doar o smecherie cu fosforul alb, dovedita deja.

| Gizăz a răspuns:

Lumina vine de fapt de la marele zeu Thor care lovește stelele din Asgard aruncând spre ele cu ciocanul său numit Mjollnir.

| DorelSudoru a răspuns:

Wth ce lumina ce cer?

| Minks a răspuns:

Huh?

| BubblesDoubleS a răspuns:

Un singur cuvant spune cel mai bine parerea mea: facatura!
Noapte buna. happy

| GodBlessYou a răspuns:

@Gabriella20
"@madapple Prea mare coincidenta nu crezi? In fiecare an? "

Ce sa fie coincidenta? Ca fosforul e alb sau ce?
Sti ce e aia fosfor alb? I-a da un search pe google.

| GodBlessYou a răspuns:

@Gabriella20

Si care e coincidenta aici? Tu sti ce e aia fosfor?

| Foxie2 a răspuns:

Lumina din Ierusalim este lumina sfanta, divina, sacra din locasul lui Dumnezeu. Din tara sfanta. Care se aprinde la invierea Domnului, un prilej de bucurie. Dupa cum spun si ceilalti useri, e un semn de la Dumnezeu.

| ЩΛIƬIПGFӨЯƬΉΣΣПD a răspuns:

Eu n`am vazut nici o lumina o.O D:

| papusikatha a răspuns:

@MaDoaren1DeTotCeEsteInJurulMeu Da un search pe google.

| papusikatha a răspuns:

@madapple Prea mare coincidenta nu crezi? In fiecare an?

| papusikatha a răspuns:

@ЩΛIƬIПGFӨЯƬΉΣΣПD sunt chiar si romani care merg in fiecare an sa vada acest miracol, unii omeni care apuca tin focul cateva secunde in mana si nu ii arde nu le face nici un rau.

| papusikatha a răspuns:

@alexsmenaru Data viitoare citeste de 5 ori inainte sa dai un raspuns, m-am referit ca e prea mare coincidenta ca in fiecare an sa fie fosfor!

| papusikatha a răspuns:

@alexsmenaru esti genul de tip caruia ii place sa se contrazica si sa iasa invingator intr-o discutie in contradictoriu, daca asta te face sa te simti bine, o sa termin eu discutia aici. Multumesc, si va rog nu am nevoie de raspunsurile voastre la misto, nu cred ca eu am raspuns la intrebarile voastre in bataie de joc. Seara buna!

| papusikatha a răspuns:

@Ecea pur si simplu imi este foarte greu sa inteleg oamenii ca tine. ce ai tu cu mine? Cu Ema? Cu cei care sunt ca noi? Nu cred ca ne-am legat de tine sau de intrebarile tale, nu iti place ceea ce vezi, te rog ocoleste intrebarea. Si daca este atat de neinteresant de ce te mai obosesti sa raspunzi? E problema noastra ceea ce facem si nu cred ca ar trebui sa te deranjeze pe tine in nici un fel.Multumesc, o zi minunta sa ai.

| blondissima a răspuns:

Dobrokhotov și alți critici, inclusiv cercetătorul ortodox rus Nikolai Uspenski[4], dr. Aleksandr Musin de la Sorbona[5] și unii ortodocși de rit vechi [6] citează extrase din jurnalele Episcopului Porfirie (Uspenski) (1804-1885) [7] care arată că preoțimea din Ierusalim știa că Lumina Sfântă e frauduloasă.

Porfirie era un arhimandrit ortodox rus și un om de știință trimis în misiune oficială de cercetare bisericească la Ierusalim și în alte locuri (Egipt, Muntele Athos).[8] În timpul șederii în Ierusalim a fondat misiunea rusească de acolo.[9] Mai târziu, după reîntoarcerea în Imperiul Rus, a fost făcut episcop în dioceza Kievului.[10]

Porfirie și-a înregistrat impresiile în jurnalele lui, publicate ca Kniga bytija moego (Cartea ființei mele) în 9 volume din 1894 până în 1901.[11] În primul volum, Porfirie scrie: „Un ierodiacon care a intrat în altarul Mormântului atunci când, după cum crede toată lumea, focul sfânt coboară, a văzut oripilat că focul este aprins de la o simplă lampă de icoană care nu se stinge niciodată, și astfel focul sfânt nu este o minune. El însuși mi-a spus despre asta azi" (Kniga bytija moego, vol. 1 (anii 1841-1844), p. 671[12]). Nu se spune cum s-ar putea ca această flacără perpetuă să fie păstrată aprinsă.

Porfirie relatează mai târziu o poveste spusă lui de către un mitropolit din Ierusalim. Conform acesteia, când Pașa Ibrahim al Egiptului a fost acolo a dorit să verifice autenticitatea minunii, deci le-a spus slujitorilor patriarhului să-l lase înăuntru în altar în timpul ritualului. Dacă minunea era autentică, el urma să doneze o sumă mare de bani, dar dacă era o fraudă urma să confiște toți banii dați de pelerini și să dezvăluie frauda în toate ziarele europene.

Delegații - mitropolitul Misaеl al Petrei, mitropolitul Daniel al Nazaretului și Episcopul Dionisie al Filadelfiei - s-au întâlnit să discute propunerea. Misael a admis atunci că aprinde focul de la o lampă de icoană care stă ascunsă în spatele icoanei de marmură a Învierii lui Hristos, înapoia patului mortuar. Astfel, ei au decis să-l implore pe Ibrahim să nu se amestece în treburile religioase și să nu dezvăluie secretele riturilor creștine, pentru că Împăratul Rus Nicolae ar fi foarte nefericit dacă s-ar întâmpla așa ceva. Pașa Ibrahim a decis atunci să nu insiste asupra chestiunii. Dar din acel moment clerul Mormântului a încetat să creadă în coborârea miraculoasă a Luminii Sfinte.

Porfirie continuă: „... mitropolitul a adăugat că numai de la Dumnezeu însuși așteaptă ei încetarea minciunii (noastre) pioase. După putință, el va calma oamenii care acum cred în minunea focului din Duminica Sfântă. Dar nu putem nici măcar să începem această revoluție în gândire. Am fi dezbinați chiar lângă altarul Mormântului.

L-am informat pe patriarhul Athanasius, care trăia atunci în Constantinopol, despre șantajul lui Ibrahim Pașa, dar în scrisoarea noastră către el am scris 'focul sacru' în loc de 'lumina sfântă'. Surprins de această schimbare, binecuvântatul părinte ne-a întrebat: 'De ce numiți Lumina Sfântă altfel?' I-am spus adevărul, dar am adăugat că focul, aprins pe Mormântul Domnului de la lampa ascunsă, este, la urma urmei, un foc sacru, de vreme ce vine dintr-un loc sacru." (Kniga bytija moego, vol. 3, pp. 299-301

| PetreConstanta a răspuns:

Ce parere avem? - nu te inteleg

| Shiva a răspuns:

BITCH PLEASEEE.
Echipa TPU.ro si ceilalti utilizatori imi multumesc!

| Hikari a răspuns:

Mie mi se pare ceva magic, magnific! happy
O minune Dumnezeiasca!

| florina200 a răspuns:

Este o lumina sfant care in primele minute nu te arde.

| mistikk a răspuns:

Dupa parerea mea este o dovada clara ca Dumenezeu exista. Mereu gresim si judecam. spunem ca Dumnezeu nu exista de ce? pentru ca noi oamenii nu l-am vazut cu ochii in carne si oase ...gresit raspuns... Dumnezeu exista si ne`o demonstreaza prin fenomene, miaracole prin.noi oamenii care suntem creatia lui pentru ca altfel noi de unde am fi aparut? iar chestia cu teoria lui Darwin nici nu ma mai complic indiferent cum ai lua`o tot creatia Lui suntemwinking

| tHeAnGeLoFwOrLd a răspuns:

Acest semn este cu adevarat unu de la Dumnezeu.Nu ca ar fi ceva meteorologic. Faptul cum vin fulgerul si aprinde lumanarea este ceva miraculos.Numai preotii si oamenii cei mai cuviinciosi si vredncici au puterea de a vedea Sfanta Lumina.Pe langa Sfanta Lumina mai sunt si alte semne dumnezeiesti cum ar fi :Intoarcea raului Iordanului(adica raul cand preotul arunca crucea in Iordan curge in cealata directie), Steaua de la Betleem(cred ca toti stiti steaua din seara de craciun cand cei trei crai au urmarito pana la ieslea domnului.ei in acea seara apare din nou o stea ce straluceste mai mult decat toate si nu e planeta venus), Norisorul de pe muntele Tabor(In sarbatoarea Schmbarea la fata a Domnului nostru II sus Hristos pe muntele Tabor in timpul sfintei slujbe un norisor se coboara din cer si inconjoara de trei ori biserica.Lucru minunat.Dar tot asa numai cei credinciosi cu adevarat au puterea sa-l vada).