| IEHOVADUMNEZEU a întrebat:

Ce parere aveti despre Martori Lui Iehova
http://www.jw.org/ro/
eu consider ca acest cult se bazeaza numai pe biblie nu ca ortodoxia sa creada in moaste in idoli cum ar fi icoanele sfinti si crucea si sarbatorile lor
care este opinia voastra la acest cult?

7 răspunsuri:
| Dandanache a răspuns:

Acest cult se bazeaza pe jw.org. Mai des decat sa te trimita la biblie, te trimit la interpretarile lor personale. Fiecare generatie de Martor a profetit ca va prinde sfarsitul lumii si iaca se apropie bicentenarul sectei lor.

| milan9 a răspuns:

Asemănător şi altor grupări ce s-au despărţit de Biserica apostolică (protestantismul in 1520 si gruparile neoprotestante – târziu, în sec. 19), gruparea iehovista a pierdut invăţături de bază ale Bisericii Noului Testament: Preotia crestina si rolul acesteia în realizarea lucrarilor harice ale Bisericii (tainele, sacramentele), transmiterea concreta a harului, "Predania" ca al doilea izvor al Revelatiei divine (prezentat de altfel in Biblie), etc..., păstrarea modului de viaţă al primelor comunităţi apostolice, inlocuirea lui cu "obiceiurile" protestante ale lui Luther sau cu cele neoprotestante, etc...

Toate aceste puncte (pe care gruparea iehovista le-a pierdut) sunt pe spatii largi prezentate in Sfanta Scriptura (Scriptura pe care "studiul biblic" iehovist o incalca ori de cate ori au nevoie prin interpretari gresite, denaturate). sad

| milan9 a răspuns:

Una din cele mai mari probleme ale "martorilor" e aceea ca NU RESPECTA BIBLIA, ci incearca permanent sa adapteze Scriptura dupa false doctrine...

Acest lucru i-a determinat pe liderii acestei organizatii sa recurga prin anii 1950 la modificarea a sute de versete din Biblie. Asa a aparut,, Noua Traducere Mondială a Sfintelor Scripturi’ (New World Translation - NWT), versiune modificată periodic pentru a face faţă noilor teorii ale organizaţiei...

| Holiday a răspuns:

Pana la urma nici nu conteaza ca isi zic ortodocsi, martori, catolici, baptisti, pupatori de moaste sau mai stiu eu cum, atata timp cat folosesc o interpretare a aceleiasi povesti false numita Biblia, nu poti avea incredere in ceea ce sustin ei din punct de vedere religios. In rest, ca si ceilalti credinciosi de alte religii, culte sau agnostici, atei, etc, exista printre ei si mai destepti si mai fraieri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate ca daca as fi citit nu stiu pe unde despre ei, as avea o opinie rea, insa ii cunosc pe acesti oameni indeaproape, am vecini, prieteni si colegi Martori ai Lui Iehova. Sunt curati, ordonati, au principii morale inalte si spre deosebire de ce cred altii, stiu sa se distreze frumos si serios. Chiar nu sunt cum cred unii "niste pocaiti care nu stiu sa se destinda". Eu am fost si la reuniunile lor au niste sali simple fara icoane, am fost si la o petrecere, ne-am jucat, am mancat si am ascultat muzica impreuna. Sunt ok, si-mi permit sa spun asta pentru ca aproape zilnic petrec timp cu ei.

| Chimied a răspuns:

Ortodoxia nu e numai Scriptura si gata, niciodata nu a fost crestinismul asta. Stii cate religii crestine sunt? Sute, poate mii. Dar una singura a ramas neschimbata, aproape ca pe vremea ucenicilor apostolilor.

| fictivul a răspuns:

Opinia mea e ca trebuie sa citesti istoria Bisericii Crestine si sa nu te mai iei dupa cultele care se pretind crestine. Ortodoxia este crestinismul de la inceput. Daca ai studia mai ai atent ai vedea ca moastele, icoanele si crucea nu sunt idioli. Asta sustin acele persoane care se pretind crestine si care se incurajaza cu versete interpretate eronat.

Cat despre martori, sunt un cult necrestin (bine ei se pretind dar nu sunt de fapt) care au avut deacursul timpului multe profetii false.

Toate cele bune.