| SimonaNicoleta20 a întrebat:

Ce părere aveți despre oamenii care cred în idei conspirationale?

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ignoranti de realitate

suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista mai multe categorii.
-cei needucati pe care nu ii duce capul prea mult. Au auzit o chestie o duc mai departe asa ca e peste posibilitatile lor s-a investigheze.

-cei care nu au acces la informatie, aici sunt in special batranii. Ei sunt fixati pe propria lor sursa de informatie si aia e cuvant de lege.

-cei care au nevoie de atentie. Si un grup de conspirationisti le ofera acesta atentie. Se simt inportanti ca impartasesc o idee cu un numar restrans de oameni si ies in evidenta

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Oameni care cauta fascinantul si ceva mai special in viata. Nu este nimic rau in asta, doar ca nu stiu unde sa caute, si sunt lucruri chiar mai interesante sub nasul lor de care ar trebui sa se intrebe.

| Sofer a răspuns:

E treaba lor sa creadă ce aud ei. Eu verific sursa dacă e adevărat ce se aude.

| suntserios a răspuns (pentru Sofer):

Doar ca de multe ori treaba lor cam interfereaza cu treaba noastra.
Nu imi pasa ca sunt 10.000 oameni care cred ca pamantul e plat. Nu ma afecteaza cu nimic. Dar imi pasa ca 10.000 cred ca covidul e doar o inventie ca ma pot imbolnavi pe mine.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nicio parere. Nu sunt încuiat la minte sa zic ca "vai ce prost e ala ca are opinia respectiva"
Daca ma intereseaza ce spune analizez afirmatiile lui si ma gandesc daca are sens ce zice.
De parca n-ar exista o tona de teorii "conspirationale" cum le numesti tu care s-au adeverit...

| Minciunaa a răspuns:

Eu sunt unul din acei oameni, dar te asigur că sunt perfect normala in ceea ce privește socializarea sau exprimarea opinieihappy
Chiar daca am anumite convingeri sau păreri prefer sa le țin pentru mine sau sa le discut când este cazul. Nu o sa incep niciodată să mă mornai la alții care nu vor să auda.

| 1AleeMaria1 a răspuns:

Suntem oameni de treabă care probabil pierd timpul degeaba gândind lucruri uneori care nu duc nicăieri