| AvalohAlyn a întrebat:

Ce parere aveti despre Parintele Constantin Necula si Parintele Calistrat?
Sau de astfel de preoti care "prind la public", carismatici?
Sau unii canta muzica populara si sunt destui indragiti, asta pe langa preotie de exemplu:parintele Cristian Pomohaci si mai este unul(imi scapa numele)..si sa nu uit si de Parintele care are 3 carti scrise foarte cautate si apreciate:ier.Hrisostom Filipescu.(a scris "Putine cuvinte multa iubire" "Putine lacrimi multa bucurie" si "Asculta,Priveste,Atinge", carti de suflet pentru suflet..Eu parca il vad pe dansul tot numai DRAGOSTE,seninatate si blandete. Vorbele lui te ung la suflet.
Ma refer,ce parere aveti despre astfel de preoti care prind la public,sunt carismatici,placuti prin modul lor de a fi,de a vorbi,de a invata.
Iti e mai mare dragul sa vezi un preot cu gandire "mai moderna" si atasati de copii,tineri,tineret,aproape de ei cu sfaturi,cu simtul umorului(cu limita de rigoare)...
Pana la urma o biserica se poate face "placuta" si prin slujitorii ei si a Domnului,de fapt asta are mare importanta,felul de a fi a preotului,de a invata,de a sluji practic caracterizeaza o biserica, caracterizeaza "spiritul" bisericii nu degeaba exista o vorba, omul sfinteste locul.

happy Va plac preotii cunoscuti din tara noastra? Apreciati un preot mai "modern"?
Conteaza preotul dupa voi in alegerea unei biserici?happy
Sper ca nu am suparat pe nimeni cu aceasta intrebare.
Daca am facut-o, cer iertare.

happy

Răspuns Câştigător
| Iliotropion a răspuns:

Pr. Necula a stat mult printre tineri si se vede ca are cultura dialogului dublata de eruditie universitara, doar ca si el mai sare calul uneori si recunoaste ca atrage antipatii.
Fiecare preot are Har in timpul Liturghiei, conteaza si darul vorbirii dar nu cred ca lumea merge neaparat la cei faimosi daca sunt la distante mari.
Conteaza mult pentru tineri astfel de preoti, dar si ei indeamna omul sa vada preotul asa cum e cu scaderile sale omenesti.

1 răspuns:
| 熊Panda熊 a răspuns:

Sunt exemple de urmat pentru ceilalti preoti, si pentru noi toti.
Pe parintele Necula parca as vrea sa-l cunosc personal, mai ales ca as avea ocazia... Ce face omul acela e extraordinar.
Si de parintele Calistrat imi place, mai ales ca are curaj sa mai spuna lucrurile verde-n fata si are predici usor de inteles si cu multa morala.