| amyleemuffly03 a întrebat:

Ce parere aveti despre preoti? eu cred ca sunt doar niste nerusinati care cer numai bani. unii au si cont de Facebook.voi ce ziceti

28 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| T0T a răspuns:

Nu toți cer bani, nu generaliza. Idioțenia ta depășește bunul simț când acuzi un om că are Facebook. Oricine are dreptul să aibă și chiar e indicat în ziua de azi ca să păstrezi legătura cu persoane, cu lumea, poate au și grupuri ortodoxe.

| amyleemuffly03 explică (pentru T0T):

In primul rand am cerut doar pareri nu jigniri, nu am acuzat un simplu om, am zis de un preot ok? la biserica la mine preotul mereu spunea ca internetul si alte chestii e lucrarea diavolului, cand un preot se duce la o pomana, nu se duce din suflet in numele domnului, se duce pentru bani...si vezi ca am zis ca nu toti is la fel dar majoritatea da, asa ca nu te mai da tu desteptu *****

| T0T a răspuns (pentru amyleemuffly03):

Păi dacă preotul de la tine de la biserică e idiot asta înseamnă că și tu trebuie să fii? Chiar dacă e preot tu consideri că adevărul absolut e la el? Nu, tu ar trebui să și procesezi informația pe care o ai și dacă ai Facebook cred că ai văzut câte pagini ok sunt, cu muzică bună, cu fotografi care dau imagini extrem de spectaculoase, pagini despre știință și chiar pagini ortodoxe. Dacă știi să selectezi ceea ce cauți e ok, pe Facebook găsești orice. Dacă o iei așa și pc-ul tău e cică lucrarea diavolului dar astea sunt doar lucrările unor minți strălucite pentru a primi mai rapid informație și pentru a ne simplifica munca. Dă-te tu acum deștept și dă-ți seama de această aberație.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Acea ispită de fapt nu o duci la îndeplinire din proprie voință deci nu te închizi în beci doar ca să nu ai ispite. Asta ar fi încă o aberație. Din potrivă, trebuie să cunoști cât mai multe lucruri, să vezi lumea per ansamblul ei ca să poți lua decizii corecte, adică să ai o minte deschisă. Doar atunci te poți simții totuși liber să alegi ceea ce vrei și ceea ce îți trebuie.

| amyleemuffly03 explică (pentru T0T):

''desteapta''mda ...fiecare cu parerea lui, eu una nu cred in preoti

| T0T a răspuns (pentru amyleemuffly03):

E ok să nu crezi în preoți, crede în tine în primul rând și de aceea nu mai lua de-a bun ce îți spune preotul tău. Ce cauți la biserică dacă nu te încrezi în preoți?

| amyleemuffly03 explică (pentru T0T):

Era un botez la o biserica iar preotului ii suna telefonul cu melodia ''rubi stinge lumina '' nerusinati, atat

| T0T a răspuns (pentru amyleemuffly03):

laughing Eh, în cazul ăsta nu te contrazic.

| amyleemuffly03 explică (pentru T0T):

Preotul de la scoala liceu... la biserica nu ma duc de 6 ca, asa cum ma duc asa plec nu se schimba nimic, pe dumnezu trebuie sa il ai inima si in suflet, ce sa faci la biserica, sa asculti popa cum miorlaie ca o pisica stransa de gat? nehh

| Mayhem666 a răspuns:

Preoti este un sinonim cu hoti, la fel si parlamentarii. Acum nu mai trebuie sa spunem mi-a furat hotul banii, putem spune mi-a furat preotul banii, ca este acelasi lucru.

| mentholinks a răspuns:

Preotii sunt doar niste indivizi inutili, parerea mea.

| Clorox a răspuns:

In lumea asta murdara fiecare trebuie sa-si castige banul, intr-un fel sau altul, nu?winking

| TrăieşteClipa a răspuns:

Sunt in primul rand oameni cu calitati si defecte.
Daca credinciosii ar fi mai inteligenti nu ar exista preoti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Preotia este Sfanta Taina prin care Sfantul Duh, prin punerea mainilor episcopului, impartaseste celui hirotonit ca episcop sau preot harul si dreptul de a savarsi celelalte Sfinte Taine si de a calauzi viata in credinta a oamenilor. Insusi Domnul Hristos, ca primul Arhiereu (Evrei V, 4-6). El, ca izvor al intregii puteri si al drepturilor in Biserica Sa, a dat apostolilor puterea de a invata, tamadui si ierta pacatele.
«Precum M-a trimis pe Mine Tatal, va trimit si Eu pe voi. Si zicand acestea, a suflat asupra lor si le-a zis : Luati Duh Sfant; carora veti ierta pacatele, le vor fi iertate si carora le veti tine, vor fi tinute» (Ioan XX, 21? 23).
«Mergand, invatati toate neamurile, botezandu-le in numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh, invatandu-i sa pazeasca toate cate v-am poruncit voua» (Matei XXVIII, 19? 20).
«Cel ce va asculta pe voi, pe Mine Ma asculta, si cel ce se leapada de voi se leapada de Mine; iar cel ce se leapada de Mine se leapada de Cel ce M-a trimis pe Mine» (Luca X, 16).
Sfintii apostoli au impartasit harul Preotiei prin punerea mainilor ierarhiei bisericesti ( adica episcopilor, preotilor si diaconilor), avand credinta luminata de Duhul Sfant ca harul hirotoniei, in una din cele trei trepte, nu-si are izvorul in cel ce pune mainile, ci in Dumnezeu, cum ne arata si sfantul Ioan Gura de Aur : «Se pune mana peste om, dar toate le face Dumnezeu si mana Lui se atinge de capul celui ce se hirotoneste, daca hirotonia se face cum se cuvine» (sfantul Ioan Gura de Aur).
Asadar, Preotia este de la Dumnezeu, cum ii scrie si sfantul apostol Pavel ucenicului sau Timotei : «Nu fi nepasator fata de harul care este intru tine, care ti s-a dat prin proorocie, cu punerea mainilor preotimii» (1 Tim. IV, 14). «Te indemn sa tii aprins harul lui Dumnezeu, cel ce este in tine, prin punerea mainilor mele» (2 Tim. I, 6).

Taina Sfintei Preotii o poate savârsi numai episcopul si de partea ei vazuta tine rugaciunea rostita de el: "Dumnezeiescul har, care pe cele neputincioase le vindeca si pe cele cu lipsa le împlineste, hirotoneste pe (N) întru diacon (pe diacon întru preot, pe preot întru episcop...") si punerea mâinilor episcopului slujitor pe capul celui ce se hirotoneste.
Taina Hirotoniei are trei trepte toate adeverite de Sfanta Scriptura si de Sfanta Traditie si bine cunoscute inca din vremea sfintilor apostoli si anume : Diaconia, Preotia si Arhieria.
De ce vezi paiul din ochiul fratelui tau, iar barna din ochiul tau nu o iei in seama? Sau cum poti sa zici fratelui tau: Frate, lasa sa scot paiul din ochiul tau, nevazand barna care este in ochiul tau? Fatarnice, scoate mai intai barna din ochiul tau si atunci vei vedea sa scoti paiul din ochiul fratelui tau. (Mt 7, 1-5)?

| amyleemuffly03 explică (pentru anonim_4396):

Altceva? hahaha laughing laughing)

| amyleemuffly03 explică (pentru anonim_4396):

Mai zic o data, nu am zis ca pun toti preotii intr-o oala, sunt si unii buni, dar putini

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Preoții nu fac decât să consolideze îndoctrinarea la care creștinii sunt supuși. Pe lângă asta, mai fac și milioane de euro pe spatele creștinilor.
http://crestinismulexpus.blogspot.ro/

| BogdantheDreamer a răspuns:

Ei sunt cu adevarat oamenii lui Dumnezeu. Pustnicii, ce traiesc retrasi, fara banii, fara averi, hraninduse doar pentru a nu muri.

https://www.youtube.com/watch?v=wy-Y7wS33jI

| Cliar a răspuns:

"unii au si cont de Facebook" Da care-i schema boss, scrie cumva in biblie ca un preot bun si cinstit nu va avea voie niciodata sa acceseze Facebook? Si despre bani toti va plangeti ca preoti cer, ca preoti fura etc. Si totul e normal pana la urma, benzina nu se plateste singura, mancarea nu e gratis, eventual trebuie sa ai si caldura in casa. Toti vrem mai multi bani, fie ca acccepti asta fie ca nu, cu cat mai mult cu atat mai bine!

| Tpufan123 a răspuns:

Unii preoți sunt OK, dar exista și preoți care n-au nici o treaba cu meseria lor. Dacă vrei in ziua de azi un preot corect ai de căutat laughing) plus ca trebuie sa fii atent. Asta e părerea mea

| amyleemuffly03 explică (pentru Tpufan123):

Atenta**

| Tpufan123 a răspuns (pentru amyleemuffly03):

Scuze, am pus in paranteza "a" da nu stiu de ce nu a apărut sorry.

| dodoc a răspuns:

Si ce tu nu ai Facebook! Tot om e si un preot. CAnd e in faine bisericesti e preot. in rest e om si el

| amyleemuffly03 explică (pentru dodoc):

Preotul il slujeste pe dumnezeu nu? de ce cere bani oamenilor cand se duce in case ca sa binecuvanteze casa si etc? ce cauta un preot pe Facebook unde e numai ispita si lucrarea diavolului? preotii nu sunt decat niste curvari profitori, nu toti, dar majoritatea da

| T0T a răspuns (pentru amyleemuffly03):

"e cauta un preot pe Facebook unde e numai ispita si lucrarea diavolului"
A fost o glumă?

| DanM1990 a răspuns:

Preotul ar trebui sa fie un fel de Trimis al lui Dumnezeu pe pamant, din pacate, in ziua de azi vedem si unele lucruri care contrazic Planul lui Dumnezeu.