| Superior a întrebat:

Ce parere aveti despre puternica convingere religioasa a lui Ayrton Senna (catolic)?
Pentru necunoscatori :
"Ayrton Senna da Silva a fost un pilot brazilian de Formula 1, triplu campion mondial în acest sport în 1988, 1990 și 1991, toate titlurile fiind câștigate cu McLaren și Honda. Pentru mulți dintre fanii Formulei 1, Ayrton Senna a fost cel mai mare pilot care a concurat vreodată în campionatul mondial."
Ayrton Senna,aproape in cadrul oricarui interviu,sustinea ca reusita sa se datoreaza datorita lui Dumnezeu. Intr-una dintre victoriile sale a marturisit ca L-a vazut pe Dumnezeu si ca era o persoana inzestrata.
Desi,vazut cu ochi ciudati de unii dintre colegii sai,inclusiv de Alain Prost (care era credincios,dar sceptic la afirmatiile lui Senna),nu se ferea sa-l laude si sa-i multumeasca lui Dumnezeu.
Cam acesta este,pe scurt, genul de comportament si rationament pe care il prezenta in timpul campaniilor de Formula 1. In vederea (sau in ciuda) acestor lucruri, Ayrton Senna este considerat cel mai mare si influent pilot de F1.
Senna,in ziua accidentului fatal care i-a curmat viata,era tulburat (nestiind daca trebuia sa concureze sau nu). Tot in acea dimineata a citit din Biblie,ajungand la concluzia ca urma ca "Dumnezeu sa-i dea cel mai de pret cadou,pe Dumnezeu insusi.". Astfel,accidentul mortal a fost unul ironic : bratul puntii fata a rotii drepte s-a detasat si a zburat fix in gasca lui Senna, rezultand o hemoragie craniana extrem de grava. Daca bratul rotii sarea la distanta de 1-2cm,Senna ar fi fost perfect in regula,iesind ca si cum nimic nu s-a intamplat din masina.
Raportat la "de ce Dumnezeu ar fi ajutat un tanar in scopuri egoiste",pai Brazilia la acea vreme avea o gramada de probleme de ordin economic si social,unul dintre presedintii tarii fiind chiar asasinat in perioada activitatii lui Senna. Succesul lui Senna,un brazilian, a dat speranta tarii si popularitate. Succesul lui Senna a fost primit ca un adevarat sut inainte de catre tara natala.

9 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Sunt nenumarate exemple asa cum l-ai prezentat tu pe Senna. Poate te vei supara dar NU Dumnezeu l-a ajutat pe acest mare sportiv si am sa-ti nprezint un exemplu mai convingator, Hitler, fortele care l-au ajutat sa castige atata timp razboiul erau niste Duhuri care il indrumau in tactica lui PANA acestea l-au parasit, nu se stie de ce dar dupa aia Hitler a pierdut toate luptele. NU sunt povesti ci relatari facute de staful sau. Seamana izbitor cu Senna, Dumnezeu NU se implica in lumea sportiva si nici in biserica Catolica.

| DoctorWh0 a răspuns (pentru danut):

Umm...
Adica faptul ca stia sa conduca bine era din cauza unor duhuri?
lol
"Dumnezeu NU se implica in lumea sportiva si nici in biserica Catolica."
Adica pentru 1000 de ani Dumnezeu nu s-a implicat in biserica.
Dupa din 1054 a inceput sa vina si in 1517 a aparut de tot?
Pentru mii de ani Dumnezeu nu s-a implicat in nimic... Fain!
Daca esti protestant, sa stii ca "religia" ta din catolici vine

| danut a răspuns (pentru DoctorWh0):

"Adica faptul ca stia sa conduca bine era din cauza unor duhuri?"
Nicidecum, nu am afirmat asta ci ca Dumnezeu nu se implica in asemenea activitati.
"Adica pentru 1000 de ani Dumnezeu nu s-a implicat in biserica."
Biserica Catolica NU a fost niciodata Biserica lui Dumnezeu de aceia au fost EXTRASI din ea Protestantii. De altfel inca din secolul opt, credinciosii catolici stiau ca Papa ESTE Antihristul. Dumnezeu se implica DAR nu vizibil pentru voi. Biserica Catolica, NU enoriasii ei, s-a nascut MOARTA prin decretul lui Constantin si apoi prin aparitia tronului si a STAT-ului pontifical.

| DoctorWh0 a răspuns (pentru danut):

Gresit.
Protestantii nu au aparut ca vai au avut ei mari revelatii de la Dumnezeu.
Daca nu stiai, Luther a pornit reforma protestanta.
El avea ceva cu papa si cu faptul ca nu putea sa se insoare ca preot(calugar, daca vrei sa ii spui asa).
De asta a scos el din Biblie cele 7 carti deuterocanonice. De asemenea, el a vrut sa scoata si alte 4 carti, pentru ca nu se potriveau cu teologia lui.
Si treaba cu antihristul... Daca ar fi sa ne luam dupa toate prostiile care le auzim de la toti predicatorii astia ar trebui sa fie 20 de antihristi in ultimii 50 de ani.

| danut a răspuns (pentru DoctorWh0):

`" Luther a pornit reforma protestanta."
Niciecum, reforma protestanta a pornit-o in secolul 14 "Luceafarul Reformatiunii" Ioan Wiclif numit si Crainicul Reformatiunii. Evident ca nu ai de unde sa stii asta fiindca informatile tale vin de pe net, nu dintr-un studiu aprofundat de manuscrise sau carti. Luther nu a scos nici o carte din Biblie iar Antihristul este indicat in Biblie, nu niste pastori sau popi hotarasc asta ci antihriswtul este indicat DIRECT de Dumnezeu, VICARIVS FILII DEII, 666. sau pe romaneste ORCE PAPA este Antihrisstul. Citeste-l pe marele, unicul om de stiinta al omenirii, Issac Newton pentru amanunte. Spune el cine este Antihristul in scrieriel sale.

| RAY a răspuns:

Treaba lui in ce credea, era catolic, desi conform ortodoxiei o sa se duca in iad

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am nu părerea ci constatarea că putenica lui convingere religioasă nu l-a salvat de la accsident. Asta fiindcă această convingere religioasă era incompletă, vedea doar fața luminoasă a divinității. Astfel accidentul lui nu a fost ironic cum spui dta, a fost un avertisment chiar și pentru dta care îi analizezi viața aici. Dacă el susținea că reușita lui profesională ca pilot de formula 1 se datorează lui Dumnezeu, și accidentul se înscrie pe aceeași traiectorie de interpretare, ceea ce Airton Senna nu mai poate afla, căci el nu mai există. Dar dta exiști și poți afla prin această întâmplare. O credință incompletă nu te scapă cu viață. Iar când spun incomplet, spun greșit.

Răspuns utilizator avertizat
| Algo098 a răspuns:

Asta a fost educatia pe care a primit-o si in consecinta tot ce i se intampla bun ca urmare a muncii depuse punea pe seama unei divinitati inexistente, iar la urma daca a avut un accident fatal, pana si acest eveniment nefericit e vazut de credinciosi ca un lucru bun si normal, ca o intalnire cu divinitatea, ca si cand moartea ar fi un lucru bun. E normal sa li se para un lucru bun, daca ei cred ca li se da viata vesnica si ca dupa moarte se intalnesc cu divinitatea pe care au venerat-o toata viata. In realitate e o divinitate invizibila atotputernica si iubitoare de sunt spitalele pline, iar iubirea si puterea ei nemarginita ii lasa pe toti fara discriminare in suferinta. E lesne de inteles ca tot asa cum i-a ajutat pe toti in timpul vietii lor, tot asa la va da si o viata vesnica dupa moarte.