| Derkes a întrebat:

Ce parere aveti despre religia musulmana? Si despre arabi in general.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Religia iubirii nu?
aia de considera femeia un animal, de isi taie maini si picioare intre ei daca nu cred in restictiile lor penibile...

| Panamax a răspuns:

La fel ca despre cea crestina.
Minciuni si reguli pentru prostime.

| Octavian199 a răspuns:

Fiecare om are partea lui rea si partea buna. Acum depinde care este mai mare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sensul general al cuvântului islam este pace şi supunere faţă de Allah. După părerea mea religia asta este prea strictă, trebuie să te rogi de 50 de ori pe zi, să te scoli dimineaţa la 5 pentru rugăciune.
Aici este şi un pic de discriminare, de exemplutonguee plajă un bărbat musulman poate sta dezbrăcat, doar în costumul de baie, dar femeia trebuie să stea acoperită din cap până-n picioare cu hijab, la 50 de grade. El poate avea mai multe soţii, dar ea nu poate avea mai mulţi soţi.Această religie îi dă posibilitaea bărbatului să-şi facă propriul lui harrem.
Nu îmi place această religie deloc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normele/practicile islamului (de azi) la adresa populatiei sunt asemanatoare cu normele Crestinismului... din epoca medievala. Sa nu uitam cu 1000 de ani in urma, femeile erau arse pe rug pe motiv ca sunt vrajitoare... Biserica indemna la masacre in numele lui ISUS
Cat despre Arabi, asta depinde de tara de origine, deoarece cum nici europenii, nici arabii nu-s la fel.
Dar una peste alta consider arabii un popor cu istorie veche, si ii respect ATAT TIMP CAT STAU IN TARA LOR

| Mohican a răspuns:

Salut,

Nu stiu ce sa zic, fiecare om e diferit de fiecare indiferent de rasa, religie, culoare si altele...

Religia musulmana nu este nici mai sus nici mai prejos decat celelalte religii, dupa parerea mea toate au ca scop formarea unei societati cu o scara ierarhica.

Cat despre arabi, nu pot decat generaliza si imi pot impartasi o experienta, am lucrat cu un arab si pot spune ca nu sunt foarte recunoscatori si nici nu aprecieaza pe cei 'de mai jos' fata de el.