| Silviuloan a întrebat:

Ce sentiment aveti cand va duceti la Spovedanie? daca omitem un pacat care nu vrem sa il spunem si suntem constienti ca acela nu trebuie sa-l facem ni se iarta pacatul? pareri...

Răspuns Câştigător
| Nonono a răspuns:

Eu sunt Ortodox. Trebuie sa spui orice pacat: " am facut pacatul malahiei(masturbare), am curvit, etc..."

Daca l-ai omis te mai duci o data si il spui, fiindca nu trebuie sa iti fie rusine de preot, fiindca el nu spune la altcineva si in plus i-l spui Lui Iisus, adica te caiesti Lui.

Si daca tot nu ai curaj sa il spui...macar roaga-te lui Dumnezeu sa te ierte si nu-l mai savarsi inca o data.

Si e un sentiment de bucurie, simti ca ceva greu ti s-a luat de pe umeri.

Bafta!

| Silviuloan explică (pentru Nonono):

Asa mi se intampla si mie cand ies de la spovedanie parca ceva greu de pe inima mi sa luat.

11 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Este groaznic daca iti incredintezi cele mai ascunse taine unui om ce poate fi un : securist, betiv, barfitor, neispravit, criminal, santajist, neispravit, netrebnic, samd. Singurul caruia ii poti incredinta tainele tale si iti poate acorda IERTAREA PACATELOR este Dumnezeu.

| Silviuloan explică (pentru danut):

Aici nu ai dreptate. Dc judeci oamneii? stiai ca e pacat?

| danut a răspuns (pentru Silviuloan):

Nu am judecat pe nimeni ci am facut o referire la un mod general, totusi a relata niste fapte nu inseamna ca ai facut o "judecata" ci doar ai expus niste realitati. Ducandu-ne la "subiect" in afara de putini, foarte putini preoti ce cred cu adevarat si ceea ce fac, restul sunt (cum bine spunea cineva) DOAR niste angajati la stat.

| dragos9234 a răspuns:

Spovedania este o porcarie, in nici un caz nu cred ca dumnezeu ar trebui sa se supere(din pacate nu exista) ca nu ii spui popei un pacat.Cel mai bine este sa vorbesti tu cu dumnezeu(asta daca ai halucinatii) si sa ii spui lui insusi pacatele tale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Noi credem ca atunci cand marturisim pacatele, duhul sfant le sterge din catastifele dracilor care ne-au indemnat sa le facem. daca nu le marturisim, aia inmultesc acest pacat cu cat cred ei fiindca de aia sant rai si mincinosi.deci? spunea parintele cleopa mi se pare; ca atunci cand ne amintim pacatul; Dumnezeu il uita.dar daca NOI il facem uitat?

| Nonono a răspuns (pentru anonim_4396):

Foarte bine! Imi place cand mai vad un crestin adevarat.

Prin spovedire, Dumnezeu nu numai ca te iarta, dar le si uita.
De exemplu daca iti greseste fratele tau, tu il ierti, dar daca il si mai iubesti pe fratele tau, uiti si pacatul ala ce la savarsit.
Spovedirea nu e ceva de ras, e o Taina Sfanta a lui Dumnezeu. De aceea e nevoie de mijlocitori (biserica, preotii, calugarii). Singur si mai ales in societate nu te poti mantui.

| Silviuloan explică (pentru anonim_4396):

Imi place raspunsul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti intr-adevar un credincios, atunci cred ca marturisirea pacatului nu o faci pentru D-zeu, ci pentru constiinta ta, dovedind in fata lui D-zeu ca il recunosti si il regreti.Nemarturisirea lui inseamna nerecunoastere, voita sau din nestiinta.Cred ca religia a cerut acest lucru nu pentru ca preotul sa le cunoasca, ci pentru a te determina sa-ti faci un proces de constiinta asupra faptelor tale.

| RaduMD a răspuns:

Omiterea cu bună ştiinţă a unui păcat de moarte invalidează spovada. În cazul în care acest lucru s-a întâmplat, toate păcatele trebuie mărturisite încă o dată, inclusiv păcatul uitat, precum şi faptul că am ascuns în mod voit un păcat şi, eventual, păcatul sacrilegiului (cuminecare cu nevrednicie).

| dydysweet a răspuns:

Pai depinde si de religia ta, eu sunt catolica si la mine daca uiti un pacat sau nu il spui atunci cand te spovedesti trebuie sa il spui data viitoare altfel ai pacat dar se poate ierta dar trebuie sa il spui preotului pentru ca nu are ce sa iti faca la mine nici nu ma vede avem un fel de paravan intre noi, dar cel mai mult conteaza natura pacatului ca daca e pacaa de moarte trebuie sal spui dar daca e doar o prostie pe care ai spus-o nu cred ca nu te iarta succeslove struck