| Beib_Dizzy_1998 a întrebat:

Ce parere aveti despre vrajitorie?

17 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Asta mai este un subiect de discutie? -_- Credeam ca nu mai suntem in secolul 17.

| oprescudorin11 a răspuns:

E condamnabila, dar eficienta.

| Radu284 a răspuns:

"Vrajitoria" se rezuma a cere universului ceva. Daca stii cum sa ceri, si lucrul cerut este realizabil, sansele sunt destul de mari sa primesti ceea ce ceri (nu neaparat ce vrei). Exista foarte multe metode, gen Voodoo, Wicca, Kabbalah, Chaos magic, etc. O metoda relativ usoara, care nu necesita nimic special este magia cu sigilii. Cauta pe goagal "sigil magic".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E misto!

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Povesti de copii.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Te referi la ciorile alea cu fuste care iti ghicesc in matura la gura sobei? Daca da, exista si au si tarif.

| cookie01 a răspuns:

Ca e reala si foarte periculoasa. Nu e bine sa te pui cu o vrajitoare. O vecina a vorbit cu una (fara sa stie ca e vrajitoare) si s-a simtit foarte foarte rau, pana a adus preotul.

| sempreinvolo30 a răspuns:

Magia este, bineînţeles, asociată întotdeauna cu ocultismul. În antichitate, mulţi credeau că magia practicată de vrăjitoare avea menirea de a le face rău altora, iar această idee este împărtăşită şi azi. Vrăjitoarele au puterea de a cauza prin intermediul magiei multă suferinţă şi chiar moartea. În general, vrăjitoarele au fost şi sunt făcute vinovate de un număr aproape nelimitat de nenorociri, printre care îmbolnăviri, moarte şi compromiterea recoltelor.
Astăzi, vrăjitoarele resping cu putere astfel de acuzaţii. Deşi recunosc că există uneori vrăjitoare escroace, care fac rău, majoritatea susţin că se folosesc de magie pentru a face bine, nu rău. Persoanele care practică wicca învaţă că efectele magiei se vor răsfrânge întreit asupra persoanei care o practică şi spun că acest lucru este un obstacol major în calea rostirii blestemelor. Aşa-numita magie binefăcătoare include, de exemplu, formule magice pentru a vă ocroti, pentru a vă purifica locuinţa de energia negativă lăsată în urmă de foştii locatari, pentru a face ca o persoană să se îndrăgostească de voi, pentru a vă vindeca şi a vă îmbunătăţi sănătatea, pentru a nu vă pierde locul de muncă şi ca să câştigaţi bani. Cu acest număr mare de puteri care îi sunt atribuite vrăjitoriei, nu este surprinzător că aceasta a devenit atât de populară.
Cu toate acestea, Biblia nu face nici o deosebire între magia bună şi cea rea. În Legea dată lui Moise, Dumnezeu a arătat într-un mod cât se poate de clar care este poziţia sa în această privinţă. El a spus: „Să nu practicaţi magia" (Leviticul 19:26, NW). De asemenea, citim: „Să nu se găsească printre voi nimeni care. . . face farmece [practică magia, NW], sau cititor în stele, sau descântător, nimeni care să întrebe pe cei care cheamă duhurile, sau spiritist". — Deuteronomul 18:10, 11.
De ce a spus Dumnezeu aceste cuvinte? Nu pentru că ar intenţiona să ne reţină de la ceva ce ne este de folos. Iehova le-a dat aceste legi membrilor poporului său deoarece i-a iubit şi nu a vrut ca ei să devină sclavii fricii şi ai superstiţiilor. Dimpotrivă, el îi invită pe slujitorii săi să-i ceară lui tot ceea ce au nevoie. El este Dătătorul ‘oricărui dar bun şi al oricărui cadou perfect’ (Iacov 1:17, NW). Apostolul Ioan i-a asigurat pe colaboratorii săi în credinţă de următorul lucru: „Şi orice vom cere, vom primi de la El [Dumnezeu], fiindcă păzim poruncile Lui şi facem ce este plăcut înaintea Lui". — 1 Ioan 3:22.

| Oleg20 a răspuns:

Faptele18:19-20 Mulţi dintre cei ce deveniseră credincioşi veneau să-şi mărturisească şi să-şi recunoască deschis faptele. Şi mulţi dintre cei ce practicau magia şi-au adunat cărţile şi le-au ars în faţa tuturor. S-a calculat preţul acestora şi s-a constatat că valorau cincizeci de mii de arginţi. Astfel, cuvântul lui Dumnezeu creştea şi era tot mai tare.
Aşadar cu siguranţă că este păcat să practici magia/vrăjitoria deoarece Dumnezeu o condamnă.

| ADN30 a răspuns:

Deuteronomul 18:10-12.
Dumnezeu uraste absolut orice practica care este legata de vrajitorie.

| Dreamer12345 a răspuns:

Daca crezi poate ca o vei vedea in functiune, sar daca nu crezi nu ti se va arata nimic. happy

| Amrita25 a răspuns:

Offfff, eu una cred ca exista, dar mai cred ca daca ii vrei raul cuiva se va intoarce asupra ta. Si nu e fair-play sa influetezi destinul cuiva prin magie. In mod sigur nu va dura pentru toata viata, doar pentru moment, asta daca chiar reuseste.

| AdelaXzw a răspuns:

Vrăjitoria nu exista. este doar un mod de a face unele ''vrăjitoare'' bani

| cookie01 a răspuns (pentru AdelaXzw):

Ba da, exista. Tigancile alea care cer bani, fac pe acolo ce le vine in cap: ritualuri, se uita in glob, numai sa te prosteasca, dar vrajitoarele adevarate lureaza cu diavolul, adica intr-un fel il invoca.

| cleo123 a răspuns:

Diriga spune ca sunt reale si foarte periculoase. Si m-a surprins cand am auzit asta de la ea. Adica diriga nu minte sau chestii de-astea.

| NOname a răspuns (pentru cleo123):

Şi diriga poate fi credulă şi nu foarte inteligentă. Filtrează prin gândirea critică toate informaţiile pe care le primeşti, indiferent de cel care le emite (oricine se poate înşela).

| cleo123 a răspuns:

Si ne mai spunea ca in seara de Halloween toate se aduna si fac vraji. E ciudat.